Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

samoso

Klasická detektivka jako z pera P.D. Jamesové. Pořád jsem čekal, kdy se objeví Adam Dalgliesh. A to je dobrá vizitka.. ()

schindler

Otázka: Jak se pozná kvalitní detektivka? Odpověd: Když 146 min. strnule bez jakéhokoliv pohybu sleduji pohyblivé obrázky na obrazovce. Velice poctivě natočená podívaná o to víc potěší, že vznikla mimo Hollywood. Tleskám Švédům. ()

DJether

Severské filmy mám rád a ani tentokrát jsem nebyl zklamaný. Přestože děj plyne poměrně pomalu, divák je nucen udržovat svou pozornost, protože stále dochází k objevování nějakých nových skutečností, ať už v hlavní dějové linii (vyšetřování zmizelé Harriet Vangerové), tak v postupném odhalování příběhu hlavní hrdinky Lisbeth Salanderové. Jak už to u severských snímků bývá, divák není ochuzen ani o drsné scény (jako je například znásilnění) a celkově se film tváří více "opravdově". Osobně jsem zvědavý na americký remake, který je právě teď v kinech. 90% ()

zeromen

švédsko by mělo zůstat u aut a nábytku, to jim jde nejlíp ale filmy točit to rači už nikdy. Jedna hvězdička za snahu, bohatě stačí. Co se týče americké verze ďes běs, amíci hned musí kopírovat ještě větší kravinu. ()

Mort09

Mrazivý severský detektivní thriller, s velmi hutnou atmosférou. Knižní předloha je skvostná a i filmová verze se povedla. Neokoukaní evropští herci a krásné švédské kulisy prosáklé chladem severu. Slabinou je jedině stopáž 2:30, je to dlouhá doba, zvláště když opravdu dějová je 1h, zbytek je nezbytná omáčka, která by šla upravit do kratší podoby, ale i tak to stojí za zhlédnutí. ()

2sistem

Po dlouhé době výborná kriminálka. Hned od začátku mě vtáhla do děje a napětí dodala i mysteriózní atmosféra při vyšetřování čtyřicet let starých brutálních vražd žen. Prostředí filmu i povaha Lisbeth obohatila film o drsnější ráz. Mělo to končit vyšetřením vražd a odchod Mikaela za mříže. Ale znovuobvinění, následná sebevražda a krádež peněz z účtu už bylo navíc, ale je to trilogie, takže bůhví jaký to má smysl. ()

Vig

Jeden z nejlepších thrillerů, co jsem za podlední dobu viděla potvrzuje výbornou pověst skandinávských filmů. Hlavní představitelé dostávají jedničku s hvězdičkou, stejně jako scénárista a režisér!!! ()

Axl.K

Udělat v současné době něco zcela nového nebo překvapivého asi není úplně jednoduchý. Myslím, že ani u téhle věci se nedá tak úplně říct, že by vybočovala z žánru trochu drsnějšího krimi thrilleru i když se o to zjevně tak trochu snaží. Na tomhle filmu mě vlastně dostala hlavně postava Lisbeth, která drží film po celou dobu nad vodou .. Co se nepovedlo na celkové dějové stavbě hlavní kriminální zápletky, která mě úvodem trochu připoměla Agathu Christie v novém kabátě, to se povedlo na postavě Lisbeth dokonale. Vedle tak trochu neslané nemastné postavy Mikaela Blomkvista, která nějakým velkým charismatem neohromí a v podstatě je tak trochu ve vleku okolností, tak Lisbeth rozhazuje charisma po kilech, dává zapomenout na všechny slabší stránky tohoto filmu a pro mě ho posunuje do čtyřvězdového hodnocení. ()

1892

V prvom rade si zaslúžim facku za to, že som si to pozrel v komerčnej TV. Hlupák. V druhom rade mi to nedá neporovnávať s americkou verziou, ktorá bola plynulejšie, lepšie nadväzoval príbeh. Občas som sa cítil, ako keby chýbala scéna ( a sakra, že chýbať musela!!!) a dej strácal kontext a svoj náboj. Chýbalo mi tam veľa akcie z remaku, veľa dobrých scén, veľa príbehu, ktorý dotváral situáciu. Do filmu som šiel, že bude dôveryhodnejší a brutálnejší. Ale po zhliadnutí snímky sa mi to muselo snívať. Aké z toho plynie ponaučenie? Nejedz slaninu pred spaním somár!!! ()

Peenugirl

Je to triller, ktorý zaujme aj hlavnou story, ale dokonca zvyšuje napätie ďalšími dvoma interesantnými príbehmi, preto je to bližšie realite. Totiž väčšinou sa drsný vyšetrovateľ stretne s éterickou kráskou a pritom sú obaja bez minulosti. Práve bremená z minulosti a okolnosti, ktoré privádzajú hrdinov do vyšetrovania, dávajú opravdový a uveriteľnejší rozmer tomuto filmu. Ani jedného herca som nepoznala a myslím, že to bolo aj o niečo zaujímavejšie, lebo som nemala prísne očakávania, dokonca možno žiadne a prekonali by aj vysoké nároky. Nenútené stvárnenia, emócie vierihodné, scenár inteligentný a priebeh plynulý s nápaditými zvratmi. 75% ()

Eradin

Není moc filmů, které by mě donutily sáhnout i ke knižní předloze. Ale pokud je film jen z poloviny tak dobrý jako knížka, tak se už nemůžu dočkat. Od začátku až do konce prostě jedna velká detektivní jízda, která mě polapila a já na konci jen litoval, že to nebylo aspoň o trošku delší. ()

Radbuzaz

Tak na tento snímeček jsem se těšil už od začátku. Severské kriminálky mám moc rád a tato má velmi zajímavou zápletku. Harriet před mnoha lety zmizela z domu a nikdo neví, co se s ní stalo a kde skončila. Jistým tajemným vodítkem je každoroční zasílání kytiček do herbáře. Ale kdo a proč je posílá ? Do vyšetřování se pouští investigativní novinář a zjištuje, že mu někdo nenápadně s vyšetřováním pomáhá. Poznává velmi podivnou existenci jménem Lisbeth, což je počítačová hackerka, která má za sebou velmi nepěkný osud a jejíž opatrovník ji.... Ale nepředbíhejme. Nechte se unášet mrazivou atmosférou snímku, jako jsem se nechal unášet i já a počkejte si na odhalení, kdo z rodiny za tím vším vlastně stojí. Velmi tajemný a mrazivý snímek, přesně takový, jak mám rád. A v roce 2011 vyšel americký remake tohoto snímku od Davida Finchera. ()

Alvin

Slušná kriminálka, které prospívá švédské prostředí a netypická dvojice hlavních hrdinů. Příběh bych se nebál označit jako originální a navíc je to dobře natočené, protože jsem se ani po dvou hodinách nenudil. Nejvíc mě bavilo jak Lisbeth v mžiku bravurně hackuje libovolný počítač, šikovná holka. ()

NSN

Pozvolná a pohotově rozvíjející se zápletka s dokonalým propracováním. Punc velkofilmu. Hodnoceno s přihlídnutím k odfláknutý předělávce z roku 2011. ()

saaaky

Původně jsem zamýšlel shlédnout novější verzi této příběhové linie, na níž jsem slyšel jen samé chvály a velmi pozitivní reakce. Jaké bylo mé překvapení, když se na obrazovce objevovali herci, které jsem vůbec nečekal a pak i ta jména ... něco tu nesedí! A ejhle, sleduji 'starší verzi' a ani o tom nevím. Ale co je nejdůležitější - nelituji toho. Muži, kteří nenávidí ženy je totiž thrillerem s velmi příjemně hororově - mysteriozně naladěnou zápletkou , příběhem a i některými částmi samotného děje ... ... divák, který slyší už na tyto věci je prakticky předurčen ke sledování filmu až do konce. Neboť - vtáhne Vás a nepustí. Svou autentičností, atmosférou, jakýmsi nádechem 'nadpřirozena' a v neposlední řadě zejména i přesvědčivými výkony Michaela Nyqvista i Noomi Rapace . Vyšťavňující, leč dobré! ()

vlk++

Konečně pořádná detektivka a navíc ze Švédska - díky za ty neokoukané tváře! *** Se stopáží si není potřeba lámat hlavu. Výstižně to okomentovala Larelay: "Kazdopadne som dve a pol hodiny sedela na riti ako prikovana, a to sa mi nestava casto." Musím se mrknout po další dvou filmech z celé trilogie. *** Obsazení Noomi Rapace byla trefa do černého. Mně osobně potěšil záběr, kde bylo vidět, že tráví více času v posilovně než před zrcadlem. Dávám poctivé 4* a doporučuji ke zkrácení dlouhého nevlídného zimního večera. ()

leto.sk

Po veľmi dlhej dobe som zažil ten pocit, ked som bol doslova vtlačený do kresla. Chladné a drsné ako severská zima, a pritom čisté ako ich jazerá. Napínavá detektívna zápletka, zopár akčných scén, skrátka všetko čo má mať film, ktorému dám bez mihnutia oka päť hviezdičiek! ()

DrobnohledX

Nejdřív jsem viděl americkou verzi s Criegem a měl jsem obavu že se mi tato severská verze nebude líbít i když byla natočena dříve. Naopak to bylo příjemné překvapení. Obě verze jsou perfektní. Švédská verze je kapku srozumitelnejší, americká je zase po technické stránce vychytanější. Obě jsou ale rozhodne perfektní. ()

camomilla

Nadupana thrillerovka bez americkych klise ktera Vas nepusti odbehnout ani na zachod. Balancuji mezi ctyrmi az peti hvezdickami, ale kdyz vidim, jak vysoko se dostalo hodnoceni americke kopie, musim dat pet. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)