Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, ktorí nenávidia ženy

The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Švédsko / Dánsko / Německo / Norsko, 2009, 146 min (SE: 180 min)

Poctivá a velmi drsná kriminálka, která se neštítí zobrazovat sexuální násilí. Detaily tam nejsou, ale obrázek si uděláte slušnej. Píšu o tom, protože právě přes tohle utrpení nám film představí náturu hlavní ženský postavy drsný hackerky. Samotná zápletka je správně tajemná a zvrhlá, aby upoutala divákovu pozornost a hlavní herecké duo je super. Ona je drsná jak šmirgl, ale má duševní trauma a on je umírněnej, charismatickej sympaťák. Mno jsem fakt spokojenej, mělo to koule, ale nic optimistického. 9/10(13.11.2010)

Od samého začátku temné každým coulem, s každou další scénou čím dál víc skličující a stejně se mnou ani jedna z finálních point a katarzí nehnula. Možná je to tím, že kolem Lisbeth je postaveno tolik emocionálních zdí, že jsem se na ni díval celou dobu spíše z dálky a daleko víc mě tak bavil Mikael. Nebo zkrátka adaptace vynechala pár scén, které by mi zásadně pomohly, těžko říct. Jisté je jen to, že tahle vlna deprese provanula těsně mimo mě, přestože si mě pátrací linka přikovala dost spolehlivě. A že to je v tomhle specifickém případě dost škoda.(17.12.2011)

Velmi slušné zpracování a důkladné napětí. Dalo by se říci, že jak sem se postupně seznamoval s novinářem Mikaelem Blomkvist a jeho případy tak se mi to čím dál tím víc líbilo. Lisbeth Salanderová, extravagantní počítačová hackerka nebyla vůbec špatná. Odvážím se tvrdit, že většina filmů, které přicházejí ze Skandinávie, dle mého soudu patří obecně k tomu lepšímu průměru bez ohledu na žánr. Možná, že někomu tohle krimi přijde hodně rozvláčné a zbytečně nastavované, ale v tom je možná právě kouzlo těch severských filmů, protože i tu detektivní rozvleklost umí prostě podat napínavě. Knížku jsem nečetl, film mi v tomto případě naprosto stačí. Jsem určitě zvědav, jak si poradí režisér David Fincher s předělávkou v nové verzi, kterou chystá. I když ne vždy se podaří v nové verzi nabídnout odlišný pohled na původní příběh.(31.7.2011)

Trilogie Millenium patří k absolutní špičce svého žánru. Vesměs vynikající, v horším případě dobré výkony herců i kvalitní scénáře přibližují s neobyčejnou citlivostí odvrácenou tvář zavedené skandinávské demokratické země. Filmové ztvárnění literární předlohy nemůže být v žádném případě doslovné; byla by to látka po rozsáhlý nejlépe televizní seriál. Poněkud divadelní dojem - to není v žádném případě z mé stany hanlivé konstatování - není na škodu. Životní příběh dívky neobyčejné vůle a nevšedního intelektu, vystavené stěží představitelnému utrpení, její doslova mužný zápas o sebe samu, průhledy do vyšší skandinávské společnosti, to všechno přinejmenším rehabilituje to ono, co je pro jiné podnětem k odstupu nebo despektu vůči nevšednímu dílu špičkové skandinávské filmové velmoci.(18.7.2017)

Tradičná thrillerová kostra hollywoodských žánroviek, osviežená neopozeranými tvárami kvalitných európskych hercov a detailne rozpitvaná vynikajúcim mnohovrstevnatým scenárom, ktorý toho rieši ešte viacej než by na dobrý thriller stačilo - a vie si s tým úctyhodne, komplexne poradiť. Dve a pol hodiny narvaných do prasknutia napätím, poznávaním zaujímavých postáv a odkrývania zapadnutého tajomstva temného sveta. Teším sa na ďalšie dva filmy trilógie spisovateľa Stiega Larssona, z ktorého románu scenár vychádza a som zvedavý na americký remake. David Fincher je rozumnou voľbou, on jediný to môže nesprasiť.(12.7.2010)

• - Scéna v Austrálii se natáčela ve španělské Andalusii. Dále se sídlo Vangerových točilo zhruba 20 km jihovýchodně od centra Stockholmu na ostrově. Fiktivní město Hedestad bylo ve skutečnosti město Gnesta. Dále se filmovalo ve Stockholmu a Nyköpingu. Závěrečná scéna se točila ve městě Malaga ve Španělsku. (Cheeker)

• - Spisovatel a autor knižní předlohy pro filmovou trilogii zamýšlel dílo mnohem rozsáhlejší. Podle Stiega Larssona mělo následovat ještě minimálně dalších šest pokračování. (DruidKarel)

• - Vedú sa dohady, či vlastne Stieg Larsson napísal trilógiu "Milénium". Bol to novinár, ktorý sa živil písaním článkov a popiskov k fotkám. Jeho priatelia, skúsení autori, tvrdili, že písať romány ani nevie. Pravdepodobné je, že Larsson iba vymyslel základ príbehu, ktorý potom do kníh spracovala jeho družka Eva Gabrielsson. (Merwin01)