Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, ktorí nenávidia ženy

The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Švédsko / Dánsko / Německo / Norsko, 2009, 146 min (SE: 180 min)

Co dodat k tak jednoznačnému obřímu hodnocení zde ... ? V podstatě nic, jedná se o kriminálku, která v posledních letech nemá obdoby. Dlouhé, rozvláčné, ale právě proto neuvěřitelně důkladně a precizně budované filmové dílo s mnoha dějovými linkami, které do sebe skvěle zapadají. Neustále se stupňující houstnoucí atmosféra až k samotnému prasknutí nervů diváka ... A ten soundtrack na konec! Paráda! Každopádně film má svoje slepá místa a jdou nalézt již při prvním shlédnutí, já osobně nejsem hnidopich, abych je hledal, ale ve filmu tohoto typu by se necházet přece jen neměla. Ale to nevadí, jak jsem psal, obrovský kus poctivé práce, který nelze ocenit nějakou "ušpiněnou čtyřkou hvězd" ... :-)(28.3.2011)

Vlastně se moc těším na Fincherovu vlastní verzi, která to snad už dotáhne na maximum. Män som hatar kvinnor není nijak extra originální detektivka. Často je z ní cítit inspirace právě Sedmičkou nebo Zodiacem, co se týče Oplevovy kvalitní filmařiny. Ono by to celkově asi bylo za tři, ale to by zde nesměla být tak charismatická ústřední dvojice. Lehce staromódní novinář se ještě dá, ale punkerská hackerka s bisexuální orientací, postrádající na hrudi obří melouny či obličej modelky a přesto je stále ta nejvíce sexy femme fatale tohoto roku? Smekám klobouk a připisuji si Noomi Rapace do seznamu atraktivních žen.(13.9.2010)

Trilogie Millenium patří k absolutní špičce svého žánru. Vesměs vynikající, v horším případě dobré výkony herců i kvalitní scénáře přibližují s neobyčejnou citlivostí odvrácenou tvář zavedené skandinávské demokratické země. Filmové ztvárnění literární předlohy nemůže být v žádném případě doslovné; byla by to látka po rozsáhlý nejlépe televizní seriál. Poněkud divadelní dojem - to není v žádném případě z mé stany hanlivé konstatování - není na škodu. Životní příběh dívky neobyčejné vůle a nevšedního intelektu, vystavené stěží představitelnému utrpení, její doslova mužný zápas o sebe samu, průhledy do vyšší skandinávské společnosti, to všechno přinejmenším rehabilituje to ono, co je pro jiné podnětem k odstupu nebo despektu vůči nevšednímu dílu špičkové skandinávské filmové velmoci.(18.7.2017)

napinave, drsne, atmosfericke, sexy... Rozhodla som sa, ze to zoberiem z druheho konca, presne ako to aj robievam... Najprv filmy, potom predlohy... Obsadenie Lisbeth Noomi je trefa do cierneho, co sa vsak po precitani predlohy samozrejme moze zmenit... S Mikaelom uz tak spokojna nie som, ale no dobre, moze byt, uvidime, co bude dalej. Kazdopadne som dve a pol hodiny sedela na riti ako prikovana, a to sa mi nestava casto. PS: Keby sa davali hviezdicky za tetovania, dala by som 10 :D(23.7.2010)

TOLIKÉŽ ŽENA, KTERÁŽ BY PŘISTOUPILA K NĚKTERÉMU HOVADU ABY OBCOVALA S NÍM, ZABIJEŠ JI I TO HOVADO…. 40 let staré záhadné zmizení a mnoho podezřelých. Vlastně jen jeden milionářský rod, kde jeden nenávidí druhého. Na pátrání je najat novinář, ke kterému se později přidá mladá hackerka, jejíž příběh – než se obě linie protnou, jistě také nudit nebude. Opravdu velmi zajímavý krimi thriller plný násilí, který udržel moji pozornost celých 140 minut. PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ****(18.9.2009)

• - Veškerá hudba pro celou trilogii byla nahrána za čtyři dny. Sešity s notami pro orchestr vážily 33 kilogramů. (Hal_Moore)

• - Stieg Larsson v rozhovoru přiznal, že si nějaký čas před napsáním série Milénium, která je předlohou snímku, s humorem pohrával s myšlenkou, co by asi dělal Kalle Blomkvist a Pipi Dlouhá punčocha v dospělosti. Hlavní postavy trilogie jsou tak do jisté míry inspirovány dětskými knihami Astrid Lindgrenové. Mikael Blomkvist dokonce po známém malém detektivovi zdědil příjmení a v návaznosti na to i přezdívku Kalle Blomkvist, kterou hrdina nemá rád. (lehkoživka)

• - Larsson mal v počítači rozpísaný štvrtý diel, no zomrel na infarkt. Na práva na dopísanie textu si nárokovala jeho družka Eva Gabrielsson. (Merwin01)