Šakal

Největší terno Petr Jákl ml. udělal již s výběrem hlavního hrdiny. Nevím odkud K. Lavronenka " vyhrabal " či odkud na něj přišly recenze, ale pravdou je, že nápad poohlédnout se jinde než v českých luzích a hájích se mu vyplatil vrchovatě. Jak již napsal uživatel Enšpígl, zatímco skutečný Kajínek působí jako " hodný strejček od vedle " , tak herecký představitel Kajínka je nesmírně charismatický. Jestlipak ví, José Mourinho, že na Ukrajině se pohybuje jeho " dvojník ". Tak, jak bravurně zvládá renomovaný trenér svoje fotbalové štace, tak zdárně se Lavronenko popasoval s touto nelehkou úlohou. Jákl se zdatně vyhnul vyobrazení Kajínka jako " mučedníka " a obětního beránka a nastiňuje ( zato mu náleží pochvala a můj dík ) i jeho druhou( temnou stránku ). Pravda, mohl zajít ještě MNOHEM dále.Přesto díky charismatickému hlavnímu představiteli s ním musíte sympatizovat. Herecké výkony ( spolu s Brabcovou kamerou ) jsou tím, co především dělá tento snímek. Tatiana Vilhelmová ( po počátečním tápání a zvykání si ) a především Vladimír Dlouhý ve své poslední roli si zaslouží velká slova chvály. Při pohledu na Vladimíra Dlouhého ( plně si vychutnávajícího jedny ze svých posledních cigaret ) tuhne krev v žilách. Děkuji mistře a pevně věřím, že i " tam nahoře " budete rozdávat takovouto radost. Snad pouze dvojice M. Dlouhý a Alice Bendová působí, jako by si odskočili z natáčení Sametových vrahů a kopírují již jednou použité ( viděné ). Trocha invence by neškodila. Na druhou stranu, nevidět zmiňovaný předešlý snímek, neměl bych větších výhrad, takže zahráno špatně to rozhodně nebylo. Co kvituji s povděkem ( možná je to způsobeno i rozpočtem ) je fakt, že to Jákl nepřehání s akcí, ale když už je použita, nemám větších výtek. Zejména útěk z Mírova je nasnímán vskutku zdařile, věrohodně a v neposlední řadě poutavě. Výsledný resultát: Pokud k snímku přistoupíte jako k " obyčejnému " akčnímu snímku, nebudete se pitvat v podrobnostech ( stejně jako si to naštěstí uvědomil samotný Jákl a nekladl si větší ambice) a srovnávat a vezmete ho jako film VOLNĚ se INSPIRUJÍCÍ skutečnou postavou, ručím vám, že z kina zklamaní odcházet nebudete. Největší kámen úrazu právě spočívá ( pravda těžko se tomu nevyhnout ) v samotném srovnávání se skutečnou postavou Kajínka. Kdyby se jednalo o fiktivní postavu, takový problém by nevyvstal. Na druhou stranu, každý trochu orientovaný člověk v této kauze, dokáže oddělit " zrna od plev " a ví, co je realita a co fikce. ( Např. skutečnost, že Kajinkova advokátka žádnou sestru, (která by byla znásilněna) neměla, to zaregistroval snad každý...) Kajínek je snímek, z kterého si na prdel sice nesednete, nicméně se jedná o zdařilý žánrový počin v zatuchlých krimi - akčních českých vodách. Pravda ( vyjma snímku Sametoví vrazi ) není za hoodně dlouhou dobu s čím srovnávat, přesto ( vzhledem k faktu, že z kina jsem rozhodně neodcházel nespokojen a k poměrně nízkému místnímu hodnocení ) a odvaze tvůrců pustit se do tohoto stále ožehavého tématu, pálím překvapivě ( pro mě ) za 4*! () (méně) (více)

InJo

O Kajínkově kauze toho zas tak moc nevím (což mi tenhle film docela dobře dokázal, jelikož nevím, čemu z něj vlastně můžu věřit). Rozhodně ale pochybuji, že byl dobrý nápad vylíčit takto kontroverzní osobu jako cool hrdinu (že by takový český John Patrick Mason?), kterému by měl každý divák bezvýhradně fandit, přestože se samozřejmě nezapomnělo na zmínění jeho dalších zločinů (krádeže atd.). To však není zásluha (i když v tomto případě by se spíše hodilo slovo "vina") pouze Jákla a Dobeše, ale také hlavního představitele - výborného (přestože předabovaného) Konstantina Lavroněnka, jemuž divácky přitažlivou drsnost a cynismus lze věřit bez problémů. Osobně mi nijak zásadně nevadili ani další (pro děj důležití) herci - zejména Vladimír Dlouhý zde znovu dokázal, že patřil mezi českou hereckou špičku a že by se jako skvělý záporák neztratil ani v nějakém hollywoodském velkofilmu za 200 milionů dolarů (škoda, že k něčemu takovému už nebude mít příležitost, je ho vážně škoda). Obdivuji Petra Jákla za to, jak důsledně dokázal napodobit západní vzory pokud jde o vizuální stránku a styl, v čemž mu nemalou měrou vypomohli F. A. Brabec jako kameraman (ačkoliv ty občasné zrychlovačky si mohli odpustit) a Václav Bárta svou vcelku solidně pasující hudbou. Nyní doufám, že Jákl na režii nezanevře a pokusí se co nejdříve natočit regulérní žánrovku, v níž už budou skutečné akční scény a ne jen jejich rozjezdy, nebo náznaky. Tak či onak, pokud budu posuzovat KAJÍNKA jako filmovou podívanou natočenou na motivy skutečných událostí (a ne jako věrnou rekonstrukci), musím ho hodnotit mírně nadprůměrně. P. S. Nepochybuji, že KAJÍNKA budou zbožňovat všichni, kteří se rádi neustále navážejí do (neschopnosti a zkorumpovanosti) české policie, justice, či rómské problematiky (a jejich IQ a vzdělání nejsou zrovna nejvyšší). 60 % ()

Sonnery

Péťa byl chytrý a zvolil si pro svůj debut téma mediálně zajímavější, než je páření homosexuálních jednorožců za zvuků Amádeovi hudby a fandění o-s-t-r-a-v-a-k-u, což je jeho obrovský plus. Ale informační hodnota filmu, jelikož jsem se nechal lacino zlákal a myslel jsem si, že když Péťa tvrdil, že má informace tajemný jako hrad v Karpatech, tak trošku hodí světlo na celou kauzu..., byla nulová. Navíc je vidět, že Péťa je víc přes akční scény než přes všechno ostatní a to Kajovi podráží pahejly pod p r delí. Každopádně překvapil a umocnil mou lítost nad úmrtím Vládi Dlouhýho, protože to je PAN herec. A nakonec jsem si nechal největší plus filmu =========>prsa Alice Bendový. Reklama pro multikina: Přišel jsem na to, proč jsou multikina lepší, než ty vrásčitý městský kina s historií Vlasty Buriana a smradem tak velkým, že se zhmotnil. V multikině jsou lidé chytřejší a prodávají popcorn, pití a další strašně důležitý věci pro sledování filmu, do kbelíků a kelímků. Naopak ve starých kinech nabízí všechno v pytlíku, asi mají rádi dvojsmysly, a plechovkách. Nevím nakolik jsou ti lidé světa znalí nebo kolik toho slyšeli o pytlíku, ale on zatraceně šustí, což kbelík nedělá. A když je v kině nasráno 120 majitelů šustících pytlíků, a když si najednou otevřou plechovku čehosi, a když jeden z nich sedí za mnou, vedle mě a o řadu níže, tak musím celý film přemýšlet nad tím, jak se dá někdo zabít brčkem a jak moc dobrý je guláš z Mírovské kuchyně. ()

Anderton

Film Kajínek má jeden nesporný klad. Je to tuzemský pokus o akčný triler a nepôsobí lacno, alebo televízne. Tým to ale všetko končí. Potom začína súčet neuveriteľne deravej logiky a to od prvých scén až po tie posledné. Jákl nie je navyše žiaden psychológ, takže nelogické, až debilné chovanie postáv nie je prekvapením. Najväčší wtf je už v názve. Tvorcovia propagujú tento film ako inšpirovaný skutočnými udalosťami, mená sú vymyslené, o skutočnej realite vedia iba zainteresovaní a napriek tomu sa hlavná postava volá Kajínek. Pri bitke vo väznici znie techno, Vilhelmová nevie, či neobhajuje vraha, ale je z neho nadržaná, Vilhelmová ide sama do "rómskeho ghetta", kde sa sebavedomo vyhráža, nikto ju následne nezbije, scéna s trezorom je exemplárnym príkladom scenáristickej nemohúcnosti v otázke logiky, atď, atď. ()

Frajer42

Na české poměry nadprůměrné. Kdyby film stejné kvality vznikl na jiné nezmedializované téma asi by mířil střemhlav do odpadových vod. Kajínek je ovšem hezké české téma, které u nás vzniklo a zřejmě u nás i zanikne. Úspěch tomuhle filmu se upřít nedá. Plné kinosály nechť jsou tomu důkazem. Bylo dobré se na téma Kajínek podívat i z toho uměleckého pohledu. Námět docela vydařený, herecké výkony uspokojivé. Čekal jsem od toho zázrak. Film mě zdaleka neoslnil, ale ani mě nezklamal. Krásný průměr. ()

Kothy

Po dlouhé době dobrý český akční film. I kdyby byla pravda jenom půlka toho, co tam bylo. Tak je to i tak pěkný hnus... ()

AllShallFall

Film se nechal inspirovat příběhem Jiřího Kajínka......No.......Však pouze a jen inspirovat. Jako akční/krimi to možná na české scéně vyniklo. Ale mě to nějak zrovna neuchvátilo. Než jsem to pořádně pochopil, tak uběhlo víc jak půl filmu. Navíc hlavní postava Jiří Kajínek, byl jako eso ve světě mistrů nájemných vrahů. Pokud by jsme Kajínka neznali z televize, jeho chování a tak podobně. Nedokázali by jsme si představit, jak asi cvičí, jak se věší za nohy na basketbalovém koši :-) Úsměvné. Myslím, že kdyby se to jmenovalo jinak, tak by to mělo mnohem větší úspěch. Takhle to kolem případu Jiřího Kajínka je kulhá. Je to takový zvrácenější pohled, šíleně zdramatizovaný, poameričtěný a já nevím co ještě. Po velkém útěku z vezení se pan Kajínek vesele prochází mezi davy. Vozí se v tramvaji pražské MHD a nakonec skončí ve skateparku:-). Jůůůůů je tam tolik inspirace případu Kajínek? A nebo je tam, tolik inspirace amerických akčních filmů, za účelem vydělání peněz? Jákle, Jákle....měl by si se přestat dívat na akční filmy. Nebo už z nich máš vymletý mozek. Ještě že jsem na to nešel do kina. Vyhozené peníze a ztráta času..... ()

swamp

Kajínek nám sedí v karvinské věznici a Jákl si o něm točí film - výsledek? Vladimír Dlouhý (RIP), Konstantin Lavroněnko a Michal Dlouhý jsou hereckými tahouny tohoto snímku. Ten se díky těkavé kameře (F. A. Brabec) a epileptickému střihu tváří jako akční filmy Tonyho Scotta, ale žánrově zapadá někam jinam, což trochu kazí celkový dojem z filmu. Přesto mě Petr Jákl překvapil tím, že dokázal natočit něco, co sice není žádnou perlou, ale v českých luzích a hájích to patří rozhodně k něčemu novému.. jen škoda, že Kajínka kazí někteří špatní herci, jmenovitě třeba 'Noid' Bárta, kterému prostě svaly a kérka k herectví nemůžou stačit. ()

teutates

Strašná snaha o západný štýl prevedenia, čoš som si nemohol nevšimnúť a tak nejak mi to skazilo celkový dojem. Celkovo množstvo konšpiračných teórií v pozadí a vykreslenie Kajínka v tomto svetle... neviem no, za snahu 5/10. ()

Slartibarkfast

Film je možno chápat ze dvou úhlů pohledu. Z toho jednoho, který film představuje divákovi jako průměrné béčko se slušnými efekty, se to ještě dá, a kdyby to nebylo tak trochu přitažené za vlasy a nelogicky splácané, dal bych tomu i víc. Ovšem druhý pohled, ze kterého se celé dílo tváří jako šíleně vážná záležitost, je naprosto destruktivní a sráží hodnocení až k podlaze. Když vyškrtnu všechny spekulace, které jsou mnohdy přehnaně vykonstruované, zapomenu na všechny nelogické a mnohdy i totálně blbé momenty, kdy scénárista nejspíš čerpal z deníku velitele gulagu nebo nacistického koncentráku, tak zbydou jen ty efekty a občas výborné herecké výkony, které jako paprsky slunce občas probliknou tímto filmovým cedníkem. Jákl si očividně šlehnul, když sepisoval tuhle snůžku blbostí, protože jinak si to neumím vysvětlit. Když už píšu o skutečném člověku a skutečných událostech, nemůžu do filmu narvat Star Trek! Neskutečně jsem se nudil a občas jsem se s vyprsknutím smíchu jen chytal za hlavu a uvažoval, jestli je to jen blbý vtip, nebo to opravdu myslí vážně. Kdybych to shrnul, pak se tu z vraha dělá obětní beránek a pomalu hrdina, což nesnesu. Opravdový trapas. 25% ()

PetrPan

Kdyby Jákl neuměl jen dělat ramena, ale měl i koule, mohlo být zaděláno na kultovní český akční film, takhle pořád zůstává tohle slovní spojení oxymóronem. Vymazlená scéna vraždy či pád auta z mostu ostře kontrastují se zbytkem filmu, který místo toho, aby se vysral na pokusy o dramatizaci a pustil se cestou čistého exploitation, kde Kajínek rozseká při svém útěku půl Mírova a společně se Slámovou potom vyčistí Strakovu akademii, zase plave ve stojatých vodách malých českých reálií. Tak snad se Žižkou se pochlapí a dojde i na lahký gulomet. ()

Marthos

Pokus o kus pravdy? Ani omylem. Kajínek je bezesporu dobrá akční podívaná, ale rozhodně ne víc. Tým Petra Jákla nabídl jednu z možných verzí, která je snad divácky atraktivní, ale nelze ji vydávat za hodnověrné historické svědectví. Vstup na šikmou plochu se příliš nevyplácí. ()

Happens

Snímek složený z faktů pospojovaných nesmyslnou fikcí, co by snad mohlo být chápáno jako matení společnosti a zavádějící - manipulativní. Nemluvím o tom, že čeští herci nedokáží svým přehráváním zobrazit realitu, ale spíš divadlo před kamerou. ()

Arsenal83

Filmársky dobre zvládnuté dielo, prínosom ťažko súdiť. Ani po prepustení Kajínka nie je zjavne nič jasné. Podľa môjho názoru teda žiadny svätcom nie je, kto vie, prečo sa na to chce film pozerať takto. Film mal a mohol byť určite nestrannejší, takto je len Kajínkovou reklamou. Ale z hľadiska filmu šlo o pozerateľnú drámu a je i poctou pre Vladimíra Dlouhého. ()

SeBig

Film Kájínek je zajímavý krimi thriller, ale mezi akční žánr bych ho zase neřadil. Češi totiž žádné akční filmy točit neumí a tady se žádná akce nenajde jenom příběh o Kájínkovi a jeho nevině. ()

iamek

Od Kájínka jsem moc nečekal, protože jsem nevěřil, že kaskadér dokáže natočit dobrý film. Po promítání jsem byl, ale hodně překvapený a nechybělo moc a dal jsem plný počet. Snímek má na české poměry dobrý spád, děj a herecké výkony taky musím pochválit. Nejlíc se mi líbil Lavroněnko, Vilhelmová a hlavně skvělý Vladimír Dlouhý v roli záporáka exceloval. Co se mi nelíbilo byl začátek kde to Jákl přehnal se střihem a milostný vztah Kájinka a Kláry. I tak na české poměry jsem dostal solidní kriminálku a doufám, že takhle dobře bude Jákl pokračovat i dále. A musím souhlasit s komentářem uživatele Malarkey. ()

dopitak

Petr Jákl si z mediálního případu vzal, co se mu hodilo (anebo co bylo známo a hodilo se), přidal k tomu vlastní část konstrukce, nechal to F. A. Brabce rozstřeseně natočit, a ve jménu komerční dobře prodejné značky J.K. nám divákům naservíroval. Nejsem policejní ani soudní odborník, ve vězení jsem ani na exkurzi nikdy nebyl, ale přesto se nemůžu zbavit pocitu silného amerického vlivu, neslušivého mírovským zdem. Natočit český film o českém vězeňství, které ale nevypadá jako české vězeňství, a předkládat to jako pravdivý příběh, realitu jen lehce šmrncnutou fantazií scenáristy, to chce silnou náturu. Stejně tak pro množství zbytečných efektů, ať už s kamerou, s výběrem záběrů či neustálou filmařskou nadsázkou. ()

Chrustyn

Český film se poprvé ukazuje v jiném světle než tomu bylo kdykoliv předtím a poprvé se vydává ve stopách Hollywoodu. Na jednu stranu odvážný krok, za který tvůrce chválím na druhou stranu, typická ukázka toho, že zajímavá vizuální stránka není vše. Je vidět, že tvůrci filmu mají hodně nakoukáno a už úvodní titulky připomenou novější díla Tonyho Scotta, kterého později následuje Michale Bay i Paul Greengrass. Ještě před pár lety by mě to v čekém filmu nenapadlo, takže jsem rád, že i zde se najdou odvážní tvůrci, kteří se nebojí experimentovat. Bohužel však téma kauzi Jiřího Kajínka není vhodné točit způsobem moderního akčního filmu (zvlášť pokud se ve filmu takřka nevyskytují akční scény) a Petr Jákl není dobrý režisér a už vůbec ne scénárista. Podání filmu je nezajímavé a nedaří se mu zvyšovat nebo udržovat napětí či načrtnout postavy tak aby jim divák fandil nebo s nimi sympatizoval. Ať už to je mdlý Lavroněnko v roli Kajínka nebo Vilhelmová v jedné ze svých nejslabších rolí (z postav zaujme jen elegantní padouch Vladimír Dlouhý). "Kajínek" je tak další komerčně, neskutečně až nechutně úspěšný český film, který není sice dobrý ale docela dobře vypadá. ()

klerik

SAMETOVÍ VRAZI sú lepší. Vizuálna stránka sa však podarila aj tu, rovnako aj obsadenie Kajínka - skvelá práca s postavou, ktorá je charakterizovaná len cez svoje konanie. Scenár samotný je nedotiahnutý, postavy občas pôsobia naivne, intrigy z "najvyšších miest" sú však v pohode. Keby sa tvorcovia nebáli byť komerčnejší (alebo ako to nazvať) a nehrali sa na "true story" (takmerv štýle seriálu MESTO TIEŇOV), bol by z toho zaujímavý triler. Film sa mi páčil - mal atmosféru a dobre pracuje s vybudovaním sympatií k hlavnému anti/hrdinovi... ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý