Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

GodComplex

Po podprumernem Doomsday Marshall velmi prijemne prekvapuje a podava svuj (spolu s The Descent) nejlepsi film. Vetsina podobnych filmu o rimskych legiich se snazi o pompezni velkolepost, grandiozni bitvy a ve vysledku na to doplati ve ztrate koncentrace, obrovska vyhoda Centuriona je jeho minimalisticke zamereni na konkretni malou skupinku vojaku, coz vytvori vyborne fungujici konektivitu a dokonale vas to vtahne. Je to chytlava zalezitost, ktera tezi z 1:1 stejneho elementu, kvuli kteremu se stal kultovnim film Butch Cassidy & Sundance Kid, tedy zabavneho a napinaveho pronasledovani. Vzhledem k tomu, ze i produkcni aspekty jako vizual (krasna studena priroda), nebo hudba jsou super a herci se z valne casti take povedli (Olga Kurylenko, yeah), jedna se o pro me dost necekane jedno z nejpozitivnejsich prekvapeni 2010. "In the chaos of battle, when the ground beneath your feet is a slurry of blood, puke, piss and the entrails of friends and enemies alike, it's easy to turn to the gods for salvation. But it's soldiers who do the fighting, and soldiers who do the dieing, and the gods, never get their feet wet." 8/10 ()

nirvanafan

Tak tu máme další marshallovskou kokotinu. Narozdíl od soudnýho dne to sice není spatlanina všeho dohromady, ale to neznamená, že by tu jakkoliv fungovala nějaká logika. Úvod vypadá celkem slibně a že je to zabalený do historickýho hávu, tak to na tu jednu hvězdičku ještě je. A jak tu někdo jásá nad brutálními záběry, tak to si radši pustte třístovku nebo seriál spartakus a dostanete mnohem víc a ty brutální záběry jsou mnohem víc cool. A už vůbec nechápu, že to má lepší hodnocení než třeba král artuš, přitom je to o několik tříd horší film. ()

UncleG

Historicky věrohodné asi jako trvzení, že všechno, co se odehrálo ve Shrekovi, je pravda. Když to ale člověk vezme jako krvavou fantasy poudačku, zasazenou do reálií Římsko-Piktských válek, dá se tenhle zaprděnej a stokrát omletej survájvl celkem skousnout. Občas (i když ne často) dokonce narazíme na vyloženě povedené nebo napínavé pasáže, na druhou stranu hlavní koření filmu - souboje - nefungují vůbec. Neužijeme si taktiku a strategii římských legionářů, jejich pověstných válečnických grifů a ani za mák šermířského umění. Konfrontace legie s barbarskou hordou se děje zásadně v detailu. Masová scéna přepadu v mlžném lese měla potenciál ledaskomu urvat koule. Jenže to by se jednotlivé krutosti musely odehrávat v širším celku. V "Centurionovi" si užijeme pouhý sestřih záběrů v klipovém tempu, jak někdo někomu useknul hnát, prokopnul pajšl nebo vyhloubil nové mozkové závity sekerou. Tomu se ale ve slušné společnosti neříká bitevní vřava. To je pořád jenom sled jednotlivých surovostí. Ani souboje jeden na jednoho na tom nejsou lépe. Vrhá-li se útočník A na útočníka B rychlostí C, určete počet střihů D, který je nezbytně nutný k nepřehlednosti dané situace. Počtem "D" se sice kompletně ruinuje dojem ke souboje, nicméně ani zběsilé tempo střihu nedokáže zamaskovat skutečnost, že Olga Kurylenko má problém vůbec unést své vražedné párátko. No dobře, není to párátko, spíš nějaká směšná parodie na trojzubec. (...) Jinak se ve filmu setkáme se standardními proprietami moderní fantasy. "Cool" záběry postav běžících po hřebenech hor se pomalu stávají evergreenem vysokorozpočtových projektů, nebo alespoň chloubou štábů, které si mohou dovolit vrtulník. Nesmysly a faktické kraviny (smrtelně jedovaté houby stačí vyjmout z košíku a zbytek se klidně spapá, nebo že legionáři nevědí, jak zlomit řetěz) už vůbec nepočítám. Centurion je zkrátka naivní pohádka. Blbá, ale zábavná. ()

Riddick77

Fassbender rulezzzz!! Jinak typická Marshallova naturalistická řezničina, která opravdu postrádá nějaký hlubší rozměr, nicméně plní roli nenáročného "historického" dobrodružství. Občasná zkratkovitost, eventuálně nelogičnost, nijak nepřekvapuje, zřejmě se nedalo čekat realistický vhled do tohoto období. A jak zde již padlo, poměrně slabá závěrečná bitka. Celkově Fassbender výborný, příběh jednoduchý a lineární, historická přesnost nulová, ale přesto velmi zábavné! 7/10! ()

elizabeth_ba

Co mě napadlo jako první? Proč se, proboha, pořád dokola točí filmy o Deváté legii nebo o králi Artušovi? Vždyť je spousta pěkných námětů, ze kterých by se taky dal vyrobit pěkný paskvil... :-) Když pominu, že to byla krvavá řež od počátku až do konce a sem tam přerušená, aby se trochu posunula dějová linie, tak to celkem šlo. Fassbender to hezky odtáhnul a historicky to sice mělo mouchy, ale tak nějak si začínám zvykat, že u historických (nebo spíše kvazihistorických) filmů tomu jinak ani být nemůže. Takovým nešvarem filmů z dob antiky, pozdní antiky či ranného středověku je, že si najdou historickou osobnost, zachovají jí základní rysy a pak její působení umístí do o trochu jiné doby. Např. Agricola (Gnaeus Iulius Agricola) byl sice guvernérem provincie Britanie ale určitě už ne roku 117 n.l., kdy zmizela Devátá, protože jaksi do Britanie přišel roku 78 n. l. a už roku 93 n. l. zemřel. Taky vůbec není jisto zda Devátá skutečně zmizela v Britanii, ač je jisté, že jich tam mnoho zahynulo, mohla totiž být kupř. převelena - viz heslo o Deváté legii na Wikipedii. Taky Hadrianův val se začal stavět později, až roku 122 n. l. (více o něm zde). Aby tedy Quintus Dias přišel aspoň k počátku stavby Hadrianova valu, musel by utíkat cca 5 let, kdy navíc v Britanii roku 119 n. l., vypuklo rozsáhlé povstání, které trvalo více jak dva roky, takže i tak by šance přeživších vojáků přijít až k Římanům byla mizivá (vpodstatě žádná). Území za valem (který tam ještě nestál) neovládali Piktové, ti byli až kus dál na sever, ale Brigantové (jak bylo kupodivu správně v Orlovi Deváté legie), a tak bylo dost divné, že se s nimi prchavší vojáci nepotkali, nepřináležela-li k nim ta krásná čarodějka. Hodnotím ale výše než Orla Deváté legie, protože film podle mě lépe vystihl povahu Římana (Řeka a dalších příslušníků legií římského imperia) a protože Fassbenderovi to tam zatraceně slušelo (byť byl špinavý a zakrvácený...) :-)) No jo jako vždy, na hezkou tvář nebo charisma se samozřejmě chytím...;-) ()

JJ.Gibson

Nevím proč, ale vždycky jsem si myslel, že v tomto filmu hraje Clive Owen, ale není to prada :) To moje hodnocení, ale nijak neovlivňuje. Ale, moje hodnocení ovlivňuje je: Michael Fassbender - dost nevýrazný. To Dominic West si Vás získá mnohem více a to je fe filmu cca 20minut. Liam Cunningham toho zrovna také moc nepředvedl. Z celého filmu je cítit, že rozpočet nebyl zrovna monumentální, ale snaha se cení a zobrazení římanů a bitev vcelku ušlo. Ale něco tomu chybělo a bohužel toho nebylo málo... ()

Freemind

Je pro mne malým zázrakem fakt, jak mohl tak špatný režisér jako Neil Marshall natočit tak výborný horror, jako byl Descent. Zklamán jeho ostatními filmy jsem vcelku napjatě čekal, zda se mu opět jednou podaří vyšvihnout nahoru. To napětí skončilo v okamžiku, kdy jsem viděl první trailer, který dost přesně prozradí, jak velký průser diváka čeká. Marshall na to prostě nemá, ani umělecky, ani intelektuálně, jeho další počiny už mě nezajímají. Centurion je žalostně vyprodukované dílko s mizernou výpravou, kterou se snaží zapatlat barevné filtry. Na rozdíl od vizuálně úchvatného Valhalla Rising tady přelety nad severskými krajinami působí téměř rušivě, protože jakmile se začnete kochat, kamera vás zase svrhne do strnulého, televizně plochého děje a nudných dialogů. Očekávanou záchranu nemohou přinést ani akční scény, které provázejí naprosto příšerně okaté digitální cákance krve. Jediným přínosem filmu tak zůstávají obrovská kukadla Imogen Poots. Vyplatí se vám kvůli tomu obětovat 100 minut vašeho drahocenného života? ()

Vojcl

Lehce podprůměrné historické drama. Jako klady bych vyzdvihl rychle odsýpající děj, jenž se odehrává v přímo zběsilém tempu a docela zdařilé bojové scény nešetřící krví a mrtvolami. Jinak Centurion nenabízí nic nového. Zápletka je jednoduchá a snadno předvídatelná, postavy nejsou dostatečně propracovány, herci nevýrazní a celkově film sází na vyzkoušené a již stokrát ohranné motivy. Z daného tématu se přitom dalo vyždímat daleko více, proto musím jít v hodnocení ještě o hvězdičku níže. ()

Lum3n

Solidně natočené bitky, na Marshalla docela přehledně. Opravdu se povedlo vystihnout chladnou divokost severní Británie, dá se říct, že jestli ten film ve mě něco vyvolal, tak to byl pocit, že mi hodinu a půl bylo zima. Dále se povedlo obsazení Olgy Kurylenko, která ač v podstatě neměla moc co hrát, tak byla vynikající a docela z ní šel strach. Měli bychom tu tedy docela solidní "historickou" řezanici, kdych opomenul zásadní fakt, že jedinná činost herců byla, že neustále někam běželi. Pokud se nad tím zamyslím, tak se vlastně v Centurionovi nic nestalo. Dále je tu nemožnost plně se ztotožnit s nějakou postavou a držet jí palce. U hlavního hrdiny to komplikuje fakt, že jsou římané vyobrazeni jako docela dobyvačný svině (což nepochybně byli), u Olgy zase fakt, že hraje krvežíznivou bestii, ač tedy není taková vlastní vinou. To, že postavy nejsou černobílé by samozřejmě nevadilo, kdyby jsme sledovali nějaký dějově zajímavý snímek, ale při absenci děje a rozdělení všech postav ve filmu na lovce a kořist a kdo koho dřív sejme, je to docela mínus a ubírá to Centurionovi na zabávnosti. ()

Macejko

Skutočne ma nenapadá žiaden relevantný dôvod, ktorý viedol Neila Marshalla k tomu, aby Centuriona natočil takto navážno. Prečo si hlavný hrdina čochvíľa pokladá filozofické otázky, pri ktorých som si stále opakoval "Koho to ku*rva serie?", a prečo sa Centurion tvári ako seriózny historický film? Nepochopím to. Naozaj si režisér myslel, že takýmto poňatím niekoho zaujme? Prečo sa radšej nerozhodol urobiť z toho našľapanú akčnú jazdu, kde by nikoho ani len nenapadlo breptať nad stereotypným prostredím ihličnatých lesov? Akčné scény sú všehovšudy dve (pričom tá prvá je bez preháňania iba sledom záberov na krv vystrekujúcu z rôznych častí tela, doprevádzanú charakteristickým fľus, fľus, fľus) plus zopár potýčiek, pozostávajúcich väčšinou z podrezávaní hrdiel zo zálohy. Fajn, krv síce strieka, hlavy lietajú kade tade, ale je to veľmi mdlo a nezaujímavo natočené. Nie je tam ani len prachsprostá spomaľovačka, ktorá by to trochu obzvláštnila, a ani k tomu nehrá žiadna extra hudba (Eshkeriho soundtrack je síce uchádzajúci, ale je neinvenčný až hanba). Keď si predstavím, aké to mohlo byť fajn (povedzme za sprievodu nejakého energického metalu), tak sa len bezradne chytám za hlavu. Porovnajme si len tak pre srandu Centuriona so seriálovým Spartakom. Centurion má hodinu a pol a mal rozpočet 10 miliónov dolárov. Spartakus mal na 12 hodinových častí rozpočet okolo 30 miliónov (podľa slov autorov mali na celý seriál polovicu rozpočtu Snyderovej Tristovky). To je zhruba dva a pol milióna dolárov na epizódu. Každá táto epizóda je asi miliónkrát zábavnejšia a štýlovejšia než Centurion. Tak si to preberte. ()

rarak

Udělané je to pěkně - chlapci z Římské říše jsou vesměs drsňáci, ukrajinské modelce jsem její zápal pro věc (tj. chuť zabíjet) také věřil, je i dost pravděpodobné, že ona legie opravdu nějak takhle skončila... jen ta blondýna v lese je tam jako pěst na oko. (Pro ty, co film neviděli: děj působí docela reálně, ale ke konci se objeví takové malé klišé, které dojem trošku kazí.) Ale i tak je to dobrá podívaná:) ()

Orlau32

O tažení Římanů do Británie jsem se ve škole mnohé učila. I to, že tam za 30 let dobývání ničeho nedosáhli. Přesto, se mi zdá, že mohl režisér při takovém "krvetoku" udělat napínavější děj. Bylo to v podstatě o "7 římských statečných", kteří v drsné a neznámé krajině svůj úkol nezvládli a navíc zde byla ukázka "zbabělých a sprostých velitelů "celé armády, kteří za cenu zákeřné vraždy, si chtěli vydobýt čestné zásluhy u císaře. Někdy se opravdu dějiny až nápadně opakují. Čím větší sketa, tím líbivější chování a úsměvy na vše strany. Musím doplnit svůj komentář o toto prohlášení : film je třeba vidět 2x, protože při prvém vidění jste tak zaujatí brutalitou a krví, že vám unikají historické souvislosti. Toto se odehrává ve Skotsku - boje proti domácím Piktům, kteří nemají žádné vojenské zkušenosti a bojují tak zvanou partyzánskou válku, na což vycvičených 3000 římských vojáků neumělo reagovat. Proto se podařilo Piktům "zlikvidovat slavnou 9.římskou legii (zabili postupně 2999 vojáků) - jeden přežil ( ve filmu), ale z dějin víme, že nepřežil NIKDO. Proto se dějiny stále ptají, kam zmizela slavná římská 9. legie !? Doplněno 5.3.2013 ()

Makky

V historickom filme niečo podobné ešte nebolo, no rôzne scény mi pripomínali rôzne filmy (Apocalypto, Pán prsteňov - Dve veže, Trója...) a vždy v porovnaní s nimi Centurion prehrával. No pri originálnych scénach a nápadoch to bola radosť pozerať. Lepšia trojka / slabá štvorka. "This is neither the beginning, nor the end of my story." ()

blackrain

Niel Marshall má v oblibě detailní krvavé záběry soubojů. Tady s nimi nešetří. Opět stvořil velmi atraktivní film. Tentokrát se zaměřil na legendu o Deváté římské legii, která se ztratila kdesi ve Skotsku, respektive byla rozprášena divokým kmenem Piktů. Pan režisér nám ukázal jak to s tou Devátou legií vlastně mohlo ve skutečnosti být. ()

Tony.cs

Nebudu lhát, ten film není dokonalý. Ale dokázal mě přinutit sedět a čučet a napětím jsem sotva dýchal. Já tenhle styl miluji. ()

contrastic

Sám nemám rád hnidopichy co do všeho ryjou a vadí jim každý detail, ale u tohoto filmu si nemůžu pomoct :( !!! Pokud se děj odehrává ve 2. století n. l. a pobíhá tam partička od kadeřníka načesaných , umytých válečníků s dokonalým chrupem, tak nevím !! V mrazu spadnou do horské řeky a ani z nich nejde pára,.......... atd. nebýt prostého scénáře, možná bych tyto věci tak nevnímal, ale pokud se vyplní půlka filmu tím, že se někam běží a v podstatě se nic neděje, člověk začne řešit věci, které ho normálně vůbec nezajímají :) – jsem protiva , ale muselo to ven :) ()

Tirion

Vykrádačka několika filmů bez originálního přispění tvůrců. Takže je to pouze docela vizuálně pěkná low-endová historická podívaná. Nic co byste neviděli předtím. ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale neskutečně mi vadilo, že jsou tady ty krvavé rány většinou digitální. Je to velká škoda, že se nepoužily klasické triky a masky. Mnohem lépe by snímku sedělo, protože "Centurion" je akční a drsný a v tomhle ohledu rozhodně diváka nezklame. Dějově ale nijak neohromí. ()

movieband

"Můj otec mě naučil, že v životě jsou nejdůležitější dvě věci. Povinnost a čest. Muž, co nedodrží své slovo, není lepší, než zvíře." Nenáročná, napínavá historická řezničina pod taktovkou Neila Marshalla. Jednoduchý děj o skupině římských vojáků, které stopuje banda Piktů a jedné půvabné dívce jménem Imogen Poots. Jak jsem nic nečekal, byl jsem solidně překvapen. 80% ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)