Luc Devreux a Andrew Scott jsou členové speciální vojenské jednotky „Univerzálních vojáků". Jako součásti přísně tajného vládního projektu, jehož cílem je stvoření dokonalého vojáka s neuvěřitelnou mrštností a mimořádnou silou, necítí bolest, nemají emoce, ani si nepamatují nic z dob, kdy byli normálními lidmi. Jsou těmi nejdokonalejšími bojovými stroji, dokud se nestane něco děsivého. Oběma se začnou vracet vzpomínky a vymknou se kontrole svých vojenských stvořitelů. (Bontonfilm)

mis-ko

V čase premiéry som bol spokojný s dojmom, ktorý vo mne tento film zanechal. Predsa len, mal som na to vek. Teraz na mňa film pôsobí inak. Zábavne, a to asi nebolo jeho cieľom. Nevadí. ()

depony

Hm, dva špatní herci na scéně, ale díky jistému nápadu scénáristy ... se to dá dokoukat. Hromada akce, svalů, drsných kamenných obličejů ... a stříleček. Ale jinak nuda! ()

Krissty

Na tenhle film jsem se koukla, protože se mi Van Damme i Lundgren dost líbí... Jde sice o dost průměrný průměr, ale mě to kupodivu celkem bavilo a musím se přiznat, že v hororech a akčních filmech mám často pro "béčkovost" slabost. A tahle moje slabost silně zapracovala i v tomto případě. Dalo by se říct, že všechna klišé, která vás po dobu trvání filmu napadnou, že by se mohla stát, se stanou. Takže všechno dopadlo přesně tak, jak jsem očekávala od začátku. Ale Van Dammova bitka v hospodě byla perfektní, asi se s ním kouknu ještě na něco, je radost ho sledovat. A mimochodem, plus u mě získala i závěrečná hudba. ()

Krt.Ek

Bacha spoilery. Dokud byl Luc Deveraux (JCVD) spolu s Veronicou (Ally Walker) pronásledován plukovníkem Perrym (Ed O´Ross) a jeho vědecko-vojenským týmem, tedy zhruba úvodní čtyřicetiminutovku, nebylo si nač stěžovat - chvíli jsem si dokonce říkal, že bych tenhle film mohl mít stejně rád jako RoboCopa (aby nevzniklo nedorozumění: skrze motiv posmrtného zneužití elitního vojáka/policisty vojensko-průmyslovým komplexem a následnou emancipaci takto zneužitého (post)člověka; víte, občas promýšlím filosofii transhumanismu, tedy pro mě podobná etická dilemata [ontologický status a občanská a politická práva kyborgů] mají obzvláštní přitažlivost, a to i v míře, kdy jsou pouze načrtnuté, nikoliv plně artikulované a promyšlené). Pak se však vzbouřil další z vojáků-strojů, Andrew Scott (Dolph Lundgren), a film pro mě - tím, že se zredukoval na souboj těchto dvou elitních zabijáků, čímž přidal na svalech (bojové technice, kaskadérství), ale ubral na myšlenkovém backgroundu (resp. Deveraux a Scott by klidně mohli přeneseni do jiného, realističtějšího kontextu a film by se nerozsypal) - ztratil na síle. Nadto, abych byl upřímný, Dolph Lundgren mě nikdy nebyl zvlášť sympatický, jeho prkenný herecký projev mě povětšinou irituje, a tenhle film na tom nic nezměnil. Na druhé straně se mohu utěšovat tím, že zde dostal (resp. jeho postava dostala) na prdel. 55 % ()

Ellmariachi

Kdybych někdy budoval svou TOP 10 akčních 80/90kovek, vím jistě, že někde tam by byl první U Voják. Dva výborní představitelé v hlavních rolích, pro oko malýho smrádka naprosto boží postavy a k tomu ta atmosféra. Jo, je to jeden z těch filmů, kdy ze záporáka jde respekt. Dolphie si to dává parádně a jeho Seržant Scott, ruku na spoušť nebo na srdce, táhne celý film. Tak jak jsem jako malý Jeanovi fandil, když mu ji ke konci sekal jednu za druhou, dnes mi to přijde úsměvné. No ale jestli si někdo s noblesou nechá namlátit od Slye a Žána, tak je to právě tenhle Švéd. Z dnešního pohledu vyzdvihnu zmiňovanou atmosféru, protože ta funguje stále podobně. 90 procent za film, který sice stárne, ale v tom mém akčním srdíčku má jedno z míst na výsluní. ()

nirvanafan

Emmerich vždycky natočí kravinu, ale dokáže ji prodat takovým způsobem, že se v tom musíte rochnit. Škoda, že to neměla být komedie, protože kromě vcelku průměrné akce je to v hodně momentech vtipné. Najde se tu dost zapamatovatelných scén, které táhnou celkový dojem nahoru, ale na druhé straně se výskyt klišé nedá spočítat na prstech obou rukou a možná si nepomůžete, ani když přidáte nohy. Nicméně Lundgren je tu cool a pro ženský je to v nemálo záběrech docela sexy film. ()

Vojcl

Emmerichova počáteční tvorba nebyla úplně nejhorší... Tady se ještě neoháněl trapným americkým patriotismem a uměl ještě obstojně režírovat.. Univerzální voják je nenáročné akční sci-fi, nic převratného ale pro milovníky žánru určitě zajímavá podívaná! Více než Van Damme se mi tentokrát líbil Švéd Dolph Lundgren, který tady odehrál asi svoji nejlepší roli... ()

gogos

Dnes už legenda a jeden z nejlepších filmů s Van Dammem, který zde byl na vrcholu... Pak už jen padal... ()

Tony.cs

Vynikající, akční, rychlý, vtipný. A skvělý JCVD... Edit. Pamatuji, když měl tento film hodnocení 72% které se tady stabilně drželo. Ovšem, než dorazila mladší generace "kritiků", která nejen, že mívá tupé názory, ale nedokáže je často ani poskládat do souvislých vět. ()

Bat55

Nie je to síce najlepší film od Emmericha,ale musím uznať že s týmto materiálom vie narábať a vytvoriť tým slušný akčňák.Od JCVD som veľa nečakal a dočkal som sa skvelého vojáka,ktorého zahral.Dolph Lungren je na protivníka fakt dobrý,bol preto narodený.Jeho vysoká a pevná postava,drsná tvár a blonďavé vlasy z neho robia stroj na zabíjanie.Akčné scény nie sú dokonalé,záverečná scéna sa podarila,rovnako ako scény s vozom US a autobusom niekde v púšti.Nadšený a vyhúkaný z filmu som nebol,je to taký ľahký nadpriemer./70%/ ()

kaylin

JCVD a Lundgren si sedli dokonale a jejich nepřátelství je přesně takové, jaké divák chce vidět. Nenávist mezi nimi je velká, a tak může dojít i na závěrečný souboj, kde už to s naším kladným hrdinou vypadá špatně, ale přece jen není vše ztraceno. "Univerzální voják" je film, který funguje jak v akční rovině, tak i v rovině příběhové a ve scénách, kdy o akci nejde, ale děj se zklidňuje. Je vidět, že tohle natáčel někdo, kdo skutečně věděl, co dělá. Ať už je váš názor ne Emmericha jakýkoli, tenhle film se mu prostě povedl a pro mě to bude navždy akční klasika. ()

K.I.N.G.

Jsem si vědom toho, že Van Damme a Lundgren hrát neumějí, Van Damma ani nemám rád, ale přesto chci dát 70% aspon za ten děj. ()

movieband

Podařené sci-fi s Van Dammem a Lundgrenem proti sobě. Vcelku povedený děj a akce. Kaskadérské kousky taky ušly no a ten závěr byl drsný jak má být a jak sem čekal, že bude. Akční řežba od začátku až do konce. Přesto všechno mi tam něco chybělo. 4* a 70%. ()

Remedy

Dolph Lundgren ve své dost možná nejlepší roli, kde mu zdatně sekunduje sympaťák Jean-Claude Van Damme. Pořád je to akční béčko, ale po většinu stopáže naprosto áčkově zrealizované. Plus to celé není zkrátka úplně debilní, protože to vzniklo ještě ve zlaté době podobně tematicky laděných filmů. Navíc je to skvěle nahláškované a vlastně i dost nabité dobrými akčními scénami. Místy se připomene i to lepší z Terminátora, takže pod 3* to zkrátka nejde:) „I just want to eat.“ [65%] ()

stration

Jeden z nejlepších akčních filmů devadesátých a nejlepší film Van Damma i Lundgrena. Emerich + nesmrtelné hlášky. "Zeslábl jsi? Měl jsi brát medicínu!" ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

15.04.2014

Kdo bude postradatelný?

Kdo bude postradatelný?

03.01.2011

Dolph Lundgren se rozpovídal o tom, kdo se možná připojí k přeživším členům Slyovy party v The Expendables 2. Stallone chce získat hlavně mladší generaci svalovců jako Vin Diesel a Dwayne Johnson,… (více)