Jirkacek

Žánr sci-fi jsem měl vždy rád, dramatické filmy, kde se něco děje, také nejsou k zahození a romantika v malých dávkách rovněž neuškodí. Film Paralelní světy tohle všechno sliboval a velmi jsme se na něj těšili. Ovšem jak to bývá, když se na něco člověk moc těší, často bývá zklamaný. A přesně tohle se stalo nám při premiérovém sledování tohoto kanadského snímku z roku 2012 čtyři zimy po jeho natočení. Měl jsem dojem, že se z něj rozhodně dalo vytěžit více a byla velká škoda, že se to tvůrcům podařilo tak napůl. Oceňoval jsem však už ten nápad, dvě planety tak blízko u sebe, že se skoro dotýkaly a přece bylo tak těžké se dostat na jednu z té druhé. Abych se do toho nezamotal, prostě oba světy byly tak rozdílné, že to musel každý pozorný divák poznat na první, druhý a ti nejméně bystří i na ten třetí pohled. Paralelní světy si ode mne po prvním podívání vysloužily tři hvězdy. V prosinci 2020 se mi podařilo tento Kanadsko - francouzský filmový počin sehnat na blu-ray disku, což jsem ani nečekal. Stál sice hodně peněz, ale měl jsem z něj velkou radost. O pár dní poději jsme se na něj doma podívali znovu a byl jsem zvědavý, jak se mi bude po čtyřech letech líbit. Film začal tím, že hlavní hrdina Adam Kirk (Jim Sturgess) vyprávěl příběh svého domovského světa se dvěma planetami, jedinečného mezi planetami nebo planetárními systémy, protože jako jediný měl zvláštní gravitaci. Tento fenomén dvojí gravitace umožňoval dvěma planetám obíhat kolem sebe velice blízko. Zároveň existovaly tři nezměnitelné gravitační zákony - celá hmota byla tažena gravitací světa, ze kterého pocházela a nikoli druhou. Váha objektu mohla být vyrovnána pomocí hmoty z opačného světa. Po několika hodinách na druhém světě hmota v kontaktu s inverzní hmotou hořela. Společnosti obou světů byly rozdílné jako den a noc. Zatímco horní svět byl bohatý a prosperující, dolní byl chudý. Horní totiž nakupoval levnou ropu z dolního světa a prodával elektřinu zpět za vyšší ceny. Zároveň bylo přísně zakázáno chodit sem a tam a kdo by toto porušil, byl uvězněn a popraven. Lidé z horní však části pravidelně navštěvovali dolní část, aby zažili novinky, jako je tanec na stropech. Jediným fyzickým spojením spojujícím tyto dva světy bylo sídlo společnosti TransWorld, která prováděla různé výzkumy v mrakodrapu. Toť pro začátek na vysvětlenou a teď se přesuňme za Adamem, který žil v sirotčinci, protože při výbuchu ropné rafinerie ztratil své rodiče. Jediným žijícím příbuzným, kterého měl, byla jeho prateta, kterou každý týden navštěvoval. Jeho prateta měla tajný recept na létající palačinky s použitím pylu od růžových včel, které shromažďoval pyl z obou světů a později jej zdědil Adam Kirk. Jako dítě tajně stoupal na horu, která byla velmi blízko Hornímu světu, takřka se ho dotýkala. Tam se setkal s Eden, dívkou z Horního světa. O několik let později v jejich mladistvém věku spolu měli láskyplný vztah. Setkávali se na horách a Adam vždy pomocí lana táhl Eden směrem dolů a mířili do lesa na procházku. Jenže později byli objeveni pohraniční hlídkou, a zatímco Adam nuceně pustil Eden zpět do jejího světa, když dostal kulku do paže. Bezmocně sledoval Eden Moorovou (Kirsten Dunst), jak nehybně ležela na zemi a z hlavy jí tekla krev. Když se vrátil domů, jeho teta Becky byla zatčena a její dům zapálen. Pak jsme se přesunuli v ději o deset let dál. Adam nyní pracoval na vytvoření antigravitačního produktu podle receptu své pratety. Recept umožňoval hmotě ctít obě gravitační pole najednou. Adam jej vyvíjel jako kosmetický přípravek pro lifting obličeje. Pak uviděl Eden v televizi a zjistil, že pracuje v TransWorldu. Nakonec vypracoval svůj vzorec a proto ho najal TransWorld, aby vyvinul krém na lifting obličeje. Adamovým plánem bylo najít Eden v TransWorld. Ve své kanceláři potkal Boba Boruchowitze (Timothy Spall), zaměstnance TransWorld z Horního světa, který se stal jeho přítelem poté, co mu pomohl získat vzácné známky z Dolního světa. Bob mu za to nabídl pomoc s kontaktováním Eden. S pomocí Boba se Adam setkal s Eden tím, že si oblékl materiál z Horního světa, který ho přitahoval k protější planetě, přestrojil se za dělníka a Bobovo jméno použil jako své vlastní. Ale Eden ho nepoznala kvůli amnézii z nehody, kterou tenkrát utrpěla na horách. Materiál v Adamově oblečení po pár minutách začal hořet, takže se musel vrátit dolů. Později byl Bob vyhozen po 30 letech z práce a když odcházel, tajně dal Adamovi své ID, aby mu pomohl opustit budovu TransWorld a jít ven. Později Adam zavolal Eden přes Bobův telefon a podařilo se mu domluvit si s ní rande. Mezitím se jeho kosmetický krém stal pro společnost velmi důležitým. Zatímco Adam dělal prezentaci krému, Eden vstoupila do přednáškového sálu a objevila jeho pravou identitu. Poté, co prchla z hlediště, Adam běžel, aby ji našel, ale Bobův průkaz, který byl ukončen, ho přivedl do problémů. Utekl do Bobova domu. Ukázal mu, že smíchání kapalin z obou gravitačních polí může vytvořit hybridní řešení, které odolá oběma gravitačním polím a jednoduše se vznáší mezi nimi. Adam poté odhalil, že nedal TransWorld hlavní tajnou složku své sloučeniny, takže společnost bez něj nemohla produkt vyrobit. S Bobovou pomocí se vrátil do restaurace, kde se předtím setkal s Eden, a zjistil, že si na něj začala vzpomínat. Ale dorazila policie a on musel utíkat pryč Po návratu na svou planetu šel na vrchol hory, kde se setkal s Eden a tak si připomenuli svá stará setkání. Ale policie jim byla na stopě a protože se jim nepodařilo uniknout, Eden byla zatčena, zatímco Adam se zřítil na svůj svět. Pád přežil kvůli vestě obsahující inverzní hmotu, kterou měl stále připoutanou k trupu. TransWorld souhlasil, že zruší obvinění proti Edenu, pokud jim Adam dá svůj vzorec a už nikdy Eden nekontaktuje. Adam se tak vrátil ke svému starému životu a věřil, že už Eden nikdy neuvidí. Ale Eden, který se tak snadno nedala odradit, šla za Bobem pro pomoc. Bob našel Adama a překvapil ho ukázkou, že může zůstat dole bez pomoci protichůdných věcí. Bob totiž dokázal pomocí Adamových metod vytvořit způsob, jak negovat účinek gravitace. Bob mu řekl, že koupil patent krému na krásu dříve, než se to podařilo společnosti TransWorld. Na závěr ho informoval, že Adam má s někým rande. Film skončil tím, že Eden řekla svému milému, že otěhotněla a čeká s ním dvojčata. Zároveň se kamera odhalila tyčící se mrakodrapy k sobě na obou stranách, takže se obě strany staly prosperujícími a bohatými. A byl konec dojemného příběhu, který se mi líbil ještě více než po prvním shlédnutí. Opět jsem byl nadšen z filmového provedení obou světů, zvláštních barev, které tvůrci použili a také mi byl sympatický Adam i Eden, což pro celkové hodnocení bylo pochopitelně důležité. Své vysoké investice do modré krabičky jsem vůbec nelitoval a určitě se zase někdy na toto dílo podívám. Konec rozjímaní, jdeme na nové hodnocení. Suma sumárum, snímek Paralelní světy ode mne získal čtyři paralelní hvězdy ****, tedy o jednu více než původně. () (méně) (více)

Shadowrat

WTF?! Co tohle mělo být? Budu spoilerovat. Ok, tak popořádku, máme tu dvě planety, které jsou si tak blízko, že jsou jen pár set metrů od sebe. Stále. Vůči sobě ani nerotují. Ok, gravitace je tu přeci obráceně. Tedy jen v jednom světě. A pak napadne jednoho chlapíka, že by chtěl jít do druhého světa kvůli své lásce. Ok. Tak dlouhé dny střádá materiál, aby si vyrobil zátěž do druhého světa a mohl se tam volně pohybovat. Nakonec se mu to podaří, ale je tu problém. Hmota s opačnou gravitací při styku s hmotou s druhou gravitací po (přesněji řečeno blíže nespecifikované a značně pružné) době začne hořet. Přeskočíme cca střed filmu, který byl taky zmatený a dost utahaný. Sice pěkné obrazy, ale to je tak vše. Čím dále jsme v ději tím více se tvůrci neobracejí na to, co bylo nastaveno už v úvodu. Je jedno jaká je kde gravitace, je jedno na co by měla působit, je jedno, co se tam vlastně dělo, nakonec se oba zamilovaní setkali, ona řekne: "Jsem těhotná," kamera se od nich vzdaluje a je konec. Ok, tak tohle bylo fakt divný. Bohužel ne příjemně divné. ()

lukas.pukas.

Ano je to ta z Spidermana :-) Jinak je to natočené dobře efekty jak z Počátku ale to je vše , děj průměrný jde jej aplikovat všude dva lidé co nemůžou byt spolu a přece si cestu k sobě najdou ..Můžu doporučit shlédnout jenom proto aby jste se zamýšleli nad těma spousty chyb ,berme v potaz že opravdu je tohle na chvíli možné :-) dobře odkud prší? slunce měsíc a další věci které se vám automaticky budou při koukání nabízet.38% ()

d-nao odpad!

Film hore nohami. Jednoducho nič tu nedáva zmysel a čo i len 5% uveriteľnosť možnosti tejto s.ačky je mimo logiky. ()

Nereida18

Na film jsem se do kina strašně těšila, co si tak pamatuji. Z traileru jsem byla nadšená. Ze soundtracku rovněž. Bohužel z kina jsem už tak nadšeně nevycházela. Kde začít? Námět je perfektní. Opravdu, perfektní. Myslím si, že jako kniha by to byl bestseller. Krásné jsou i vizuální efekty i soundtrack. Co už trochu stagnuje, je scénář a režie, hádám. Spoustě lidem vadí začátek filmu, kdy Adam vysvětlí základní, fyzikální principy tohoto světa. Mně to přijde zajímavé a užitečné. Člověk se pak ve filmu neztratí. Nicméně souhlasím s ostatními, že režie to "podělala". Když už diváka na začátku upozorní, jak svět funguje, upoutá tím jeho pozornost. Což by nevadilo, kdyby ani ne za 5 minut všechny pravidla porušili. Divák, který se naopak na tyto detaily soustředí, drápe nehty do sedačky a zavírá oči. Kdyby režie diváka neseznámila s fyzikou, tak dopodrobna, ani by si těch detailů nevšiml. Bohužel. Další věc... ústřední dvojice. Já bych zvolila jinou, přijdou mi neslaní nemastní (a upřímně věkově trochu nesedící). Ale proč ne, to je čistě jen můj názor. Co je obří filmový "průser", je příběh. Sice zápletka zde je, ale není tu žádné vyvrcholení, rozuzlení, nějaké BOOM! Zápletka je stejně neslaná, nemastná, jako je ústřední dvojice. Na plakátu jsou fajn, ale plakátem to taky končí. Ve filmu není žádná chemie. Kdyby aspoň fungovala ta chemie, příběh bych tak neřešila. No co na to říct... Těšila jsem se, zklamala jsem se... Ráda se čas od času na film podívám, ale je čistě kvůli science fiction námětu a nádherným vizuálním efektům. ()

Tafee

:D no ty vole... Romeo a Julie po vě-fácku. Pozoruhodně hloupá sociální, vě-fa romance, která se snaží, co to jde... Ale... Ono to přátelé prostě nejde. Pro mě jednoznačně zcela šukézní Kirsten to nezachrání. Neb úplně marnej Džim (možná ne herecky, ale výrazově úplně marnej), to projebe, jako by si spíš raději smlsnul na Bobikovi Borušmrdkovi, než na Kirsten. Zacházet do opravdu extrémně hloupých logických nesmyslů, kterýma se tohle dílo jen hemží snad ani nemá smysl - jeden za všechny - hmota z jednoho světa se při styku s hmotou druhého světa zahřívá a posléze začne hořet - wow, to musel být ale setsakramentsky horkej sex... ()

bjindy

Jako... nápad dvoch prepojených planét so svojskými gravitačnými zákonmi bol aj vcelku zaujímavý, no celý film šľapal na pol plynu. A vlastne ani to nie. Zlepenec žánrov mi väčšinou nevadí, no tu to nefungovalo. Romantická zápletka, kde sa chalan snaží dostať do zakázaného sveta svojej vyvolenej, ktorá sa pred desiatimi rokmi drbla do hlavy a už si ho nepamätá bola taká nemastná-neslaná. Akčné scény boli krátke, bez akéhokoľvek napätia, rýchlo boli uťaté a to záverečné poskakovanie po platformách pôsobilo dosť nezmyselne. Ako scifáč to tiež nestálo za nič. Vlastne furt ide len o to, že ľudia z jedného sveta sa nesmú stýkať s tými z toho druhého bez toho, aby ste sa dozvedeli, že prečo, takže ak čakáte nejaké odpovede, či dychberúce zvraty, tak to od tohto filmu nečakajte. Takže tri hviezdy fakt len za ten nápad a niektoré scény. Škoda, dalo sa z toho vytrieskať viac. ()