Paralelní světy

• slovenský

Paralelné svety

Fantasy / Sci-Fi / Romantický / Drama

Kanada / Francie, 2012, 107 min

Krucinál, tenhle film by potřeboval velkou bandu nových scénáristů a střihačů. Začátek rychlý, prostředek rozvláčný a konec tak strašlivě uspěchaný a nelogický? Jak říkala moje přítelkyně, člověk má po zkončení neuvěřitelné množství otázek. Konec byl neskutečně rychlý a SPOILER je pro mě absolutně nepochopitelné, že obrovská, všemuvelící korporace, která stojí za vším zlem, která v podstatě kontroluje policii a právě kvůli níž jsou lidé zavíráni za styky s druhým světem, nakonec dojede na to, že si někdo jiný nechá patentovat převratný vynález, který dokáže spojit oba světy. Musím říct, že ve chvíli, kdy se Adam a Eden sešli na konci filmu v záři slunce a ona mu sdělila, že je těhotná, tak trochu jsem doufal, že se nakonec ukáže, že Adam (nebo Eden) byl umučen téměř k smrti a tohle je jeho poslední sen - zkrátka, že to skončí jako Brazil, jehož konec mě ovšem štval. Tenhle film měl obrovský potenciál a spousty vizuálních a příběhových nápadů, ovšem ten potenciál zůstává kvůli konci, s nímž si tvůrci nevěděli rady, nevyužitý. Pro mě cca 55-60%.(28.12.2012)

moc zajímavá myšlenka, obrovský potenciál a výborná vizuální stránka.. jenže to celé v dosti nemastném a neslaném balení, které nefunguje ani v romantické rovině, ani po sci-fi stránce.. je fajn, když je láska silnější než gravitace, ale když to je bez emocí a s všudypřítomným pocitem, že to šlo celé natočit tisíckrát líp, tak je to špatně.. slabé 3*(11.1.2013)

Dva rozdielne svety. Tí hore a tí dole. Vrch predstavuje moc, peniaze, hojnosť, spodok zase rozklad, kriminalitu, chudobu. Nepriepustné a zároveň neprípustné je prenikanie jedného sveta do druhého. Kastovníctvo a sila pôvodu púta k sebe silou gravitácie. No láska dokáže divy. Spolu s neprispôsobením sa uniformite. Rozdelenie slúži vykorisťovaniu. Poznanie je jasné: dva rozdielne svety sú a predsa je len jeden. Kryštalicky jasné posolstvo o zmiernení majetkových antagonizmov silou srdca odeté do dnes populárneho new ageového hávu fantastického príbehu. Myšlienka? Originálna! Vyústenie? Pozitívne! Vizuál? Skvelý! Herci? Mňam! Samé pozitíva a predsa celok pôsobil ako článok v magazíne s lesklými stránkami a skvelým dizajnom. Neobvykle a novo informujúcim o fungovaní spoločnosti. Po prečítaní však zanechávajúcom pocit minimálneho myšlienkového obohatenia, pretože zase šlo len o atraktívne podanie dávno známych právd.(13.2.2013)

Příběh poutavý, svět originální a fantastický. ALE na začátku vypadal film na sci-fi s reálným základem, ale během chvíle se přehopnul do fantasy bez fyzikální logiky – dvě velmi blízké zeměkoule a gravitace každé z nich působí jen na předměty (lidi), které z té které pocházejí. A s tím jsem měl místy problém a závěr jsem úplně (racionálně) nepobral. Víceméně to bylo celkem o ničem, ale ten nápad, fantazie, se cení. Navíc jde typově o film, kde se jedinec určité kastované/utlačované skupiny lidí vzbouří – jako Gattaca, Ostrov, Miority report –, a to mám rád. Chtělo by to další zhlédnutí. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 7 | humor 0 | akce 2 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6(3.1.2013)

Boží nápad, dva oblíbenci v ústředních rolích a logicky famózní vizuál - no, i kdyby navrch Upside Down nemělo už co přidat, tak tohle jako součást bezproblémovýho oddechu před seminářem Politických systémů USA a západoevropských zemí? Mlask! ---- Hergot, ty lidi tam ale muselo bolet za krkem, že jo?!(19.3.2013)

• - Projektu předcházela vize, kterou režisér Juan D. Solanas popsal takto: „Viděl jsem horu s klukem koukajícím se nahoru, a jinou horu s dívkou dívající se dolů.“ (Zdroj: collider.com) (Dalfor)

• - Bob Boruchowitz (Timothy Spall) ukáže na poštovní známku a řekne: „Tady je člověk bez hlavy.“ Jasná narážka na krátkometrážní snímek Man Without a Head (2003). (panstehno)

• - Lanovka ve filmu, která vede do klubu, byla inspirována systémem lanovek v Gruzii. (fcapab)