Paralelní světy

• slovenský

Paralelné svety

Fantasy / Sci-Fi / Romantický / Drama

Kanada / Francie, 2012, 107 min

Je to vydarený romanticky ladený sci-fi film. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa na dvoch paralelne ležiacich planétach pri sebe, pričom horný svet prosperuje a dolný zase trpí chudobou. Mladík z dolného sveta sa zamiluje do dievčaťa z horného, lenže kontakty sú prísne zakázané a pri náhodnej nehode si myslí, že umrela. Ale keď sa po rokoch dozvie, že stále žije, rozhodne sa urobiť všetko preto, aby mohli byť konečne spolu. Spracovanie sa mi páči, celá táto tématika dvoch paralelne existujúcich svetov, ktoré sú veľmi blízko seba pôsobí už na prvý pohľad veľmi zaujímavo, síce podobný nápad tu už bol, ale prevedenie je úplne iné, takže to poteší aj po stránke originality. Tvorcovia hneď v úvode predstavia viacero zaujímavých pravidiel fungovania dvoch pri sebe ležiacich planét, obzvlášť po stránke gravitácie, ale aj iných stránok, pričom to ponúka veľký potenciál a ten sa aj podarilo využiť takmer naplno. Síce sa im nepodarilo ustrážiť správne fungovanie všetkých pravidiel v priebehu celého filmu, ale to je to najmenej, hlavne ma potešilo, že sa tieto zaujímavé pravidlá nevyužijú len občas, ale je to ideálne dávkované po celý čas. Hlavný príbeh o mladíkovi, ktorý túži nájsť ženu svojho srdca by sám o sebe samozrejme nebol až tak zaujímavý, ale práve v kombinácii s takýmto sci-fi pojatím, ktoré svoj potenciál aj využíva si ma to skutočne získalo, dej je zaujímavý od začiatku až do konca, nájde sa tu plno zaujímavých situácií, nesie sa to v takej príjemnej atmosfére, má to ten správny náboj, rozhodne sa je na čo pozerať. Čo sa týka jednotlivých žánrov, tak na moje prekvapenie tu priestor majú len tieto dva, romantický a sci-fi, očakával som aj thriller, ktorý má len minimálny priestor, ale to nie je problém, aj táto kombinácia mi sadla. Herecké obsadenie je výborné, Jim Sturgess v hlavnej úlohe, Kirsten Dunst ako jeho láska, takže ideálne hlavné duo, ale aj tých pár výrazných vedľajších postáv je na tom dobre. Réžia a technická stránka sú výborné, chválim hlavne perfektnú vizuálnu stránku, či už lokácie, ale aj využívanie gravitácie na mnohé spôsoby sa skutočne vydarilo. Vidno, že sa nejedná o americký film, to by si tvorcovia určite pre takéto kulisy nevybrali romantickú zápletku a bol by to len ďalší sterilný blockbuster. Na plné hodnotenie to síce nie je, ale aj tak som nadmieru spokojný, veľmi príjemná rozprávka pre dospelých, ktorú si určite ešte pozriem. 80%(27.6.2013)

Veľmi dobre sa na to pozerá, je to pastva pre oči, pekné vizuálne efekty. Dej je zaujímavý dostatočne aby udržal divákovu pozornosť, aj keď by som uvítal trocha viac akcie a napätia. A tiež treba uznať, že je to niečo nové, originálne, čo tu ešte nebolo. Ja som celkom spokojný. Neviem však presne čo, ale niečo mi bráni dať plný počet.(23.9.2013)

Fyzika a zemská príťažlivosť mi tu často vŕtala hlavou viac ako love story na pozadí zvláštnych paralelných svetov. Myšlienka iste zaujímavá a možno tvorcovia skutočne verili, že sú súčasťou niečoho veľkého a že vytvárajú niečo prelomové a pokoria i napr. Matrix. Mňa to však nejako nebralo. Chvíľu trvá kým, človek na takéto svety pristane a vlastne celý čas som mal taký pocit, že filmu niečo chýba, alebo skôr že si ukrojil príliš veľké sústo. Film na chvíľu oživil iba T. Spall. Na jedno pozretie fajn, ale nedokázal ma vtiahnuť do deja natoľko, aby som si ho lepšie užil. 60%.(23.11.2014)

Paralelní světy jsou typickou futuristickou modifikací Shakespearovského románu, s tím rozdílem, že zamilované nerozděluje jiný rod, nýbrž jiný svět. Ano je to tak, příběh se odehrává v univerzu, ve kterém existují dva světy, mezi sebou koexistující, s poetickými názvy Horní a Dolní. Zamilovaní si tedy budou muset s touto překážkou poradit. Film sází na svou neotřelou originalitu a po vizuální stránce se filmu nedá prakticky nic vytknout. Vše vypadá nádherně a až do konce filmu jsem se kochal vyladěnými CGI efekty, a to jsem ani neviděl 3D (po letech snad můžu jen dodat, díky bohu)...80%(26.2.2013)

Dlouho se mi nestalo, abych si vizuálně užíval naprosto překrásný film a jeho příběh byl neuvěřitelně pitomej. On by ale dost možná ani zase tak pitomej nebyl, kdyby mi režisér během prvních pěti minutách nepředstavil tak, jak to v tomto světě funguje. Pak přesně, jak tu zdejší uživatelé říkají, jsem musel neustále přemýšlet nad tím, co je ve světě dobře a co je špatně. V tu chvíli jsem si všímal blbostí, kterých bych si normálně asi ani nevšiml. Nakonec jsem z toho byl úplně jalovej a závěr tomu vůbec nepomohl. Za ten překrásnej a až neuvěřitelně krásnej vizuál a spojení dvou světů si ale samotný film pozornost zaslouží.(4.1.2014)

• - Slečna Mooreová (Kirsten Dunst), která pochází z Horního světa, se křestním jmenuje Eden, což v překladu znamená „Rozkoš“. Hořejšek je vlastně taková Rajská zahrada. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčanie filmu začalo v Montreale v roku 2010. Tvorcovia mali v pláne natáčať vo Francúzsku, lenže výška daní rýchlo zmenila ich rozhodnutie. (Greenpeacak)

• - Herec Emile Hirsch byl zvažován do role Adama Kirka (Jim Sturgess). (Zdroj: cinemablend.com) (třešta)