Paralelní světy

• slovenský

Paralelné svety

Fantasy / Sci-Fi / Romantický / Drama

Kanada / Francie, 2012, 107 min

Brilantní nápad a snový vizuál neuchrání diváka od otrávenosti a zklamání. Film vypadá skvostně, ale když ho začnete pozorovat, tak zjistíte, že jde jen o krásnou slupku, zbytek je pro ostudu. ____ Když tvůrci vymyslí fyzikální pravidla pro složitě fungující dvousvětí s dvojí gravitací, měli by je dodržovat a ne je porušit při každé příležitosti, která se jim hodí. Dvojí gravitace tak existuje pouze pro to, aby umožnila natočit půvabné scény vznášení se dvou milenců. Jinak je její využití plné logických nesmyslů a nebojím se napsat: až kravin. _____ Kdyby aspoň fungovala milostná rovina! Jenomže ta je slaboučká, téměř nepatrná. Nejvíc času se vyplýtvá na to, aby se hrdina dostal do protichůdného světa - což vzhledem k tomu, jak nelogicky pracuje scénář s přitažlivostí, okamžitě přestane každého zajímat, protože je jasné, že si scenáristé vymyslí nějakou nelogickou schválnost jak ho tam dostat a udržet. Nejde tedy o důvtipnost nebo odvahu hrdiny, tohle zařídí scenáristická neschopnost. Do toho totálně nevysvětlené včely. No a mezi tím se párkrát setká chlapec s dívkou a my máme věřit na proklamovanou, ale neprožitou milostnou osudovost. Navíc, chemie mezi hlavní dvojicí není příliš silná. _____ K tomu nutno připočíst zkratkovitý závěr, který by se dal nejlépe shrnout: "Už máme příliš dlouhou stopáž, peníze došly, tak všechno vysvětlíme za dvě minuty. Nikdo, kdo se dokoukal až sem, stejně už v žádný logický konec nevěří." _____ Zajímavé, jak se v jednom filmu může sejít námět na Oscara, vizuál jak z nějaké prestižní galerie a scénář jakoby ho napsali v kroužku tvůrčího psaní pro blonďáky. /21. 1. 15./(21.1.2015)

Adam a Eden. Láska na prvý pohľad. Všetko je presne tak ako by si obaja priali. Milujú sa a ich jedinou túžbou je zostať spolu a zostarnúť. Má to však malý háčik. Obaja žijú v inom svete. Paralelnom. Svet je rozdelený na dve časti. Ľudí žijúcich hore a ľudí žijúcich dolu. Ich pohľady sa tak môžu stretnúť jediným spôsobom, dolu hlavou. Má vôbec láska v stave beztiaže šancu? Neskutočne originálny príbeh. V tomto smere pred Diegom Solanasom - klobúk dolu. Vložiť romantickú "slučku" do takto zamotaného príbehu chcelo dávku odvahy. Film ma zaujal najmä z dôvodov, ktoré som už uviedol, ale ... nejaká nuda nie? Film si rozpráva svoj príbeh bez akéhokoľvek výkyvu emócii. Bolo to akési nemastné neslané. Pritom herecké obsadenie je viac ako slušné. Snáď, ale po tomto filme režisér dostane šancu na repete a väčší priestor na svoju tvorbu. Rozhodne si druhú šancu zaslúži. S odretými ušami 3 hviezdy.(24.9.2013)

• ORIN

Mnoho sci-fi stojí na fikčním světě, na jeho konstruování, zákonitostech, pravidlech. Jak píše J*A*S*M, v Paralelních světech je těch nelogičností příliš mnoho na to, aby se člověk mohl v klidu soustředit na příběh (který je k tomu silně konvenční). Spíše přemýšlí nad tím, jestli to či ono dává alespoň trochu smysl. A ono spíše nedává. K tomu všemu je často ztížena divákova prostorová orientace ve smyslu "má teď postava padat nebo naopak?", tzn. akceptování pravidel daného světa (horního/dolního). Hlavní záporácká korporace mi přišla podivně pasivní (postavy jsou zatčeny, ale za malou chvíli se znovu setkají). Divím se, že se takovému polotovaru, který nedává moc smysl, Kirsten Dunst a Jim Sturgess vůbec upsali.(30.12.2012)

Dlouho se mi nestalo, abych si vizuálně užíval naprosto překrásný film a jeho příběh byl neuvěřitelně pitomej. On by ale dost možná ani zase tak pitomej nebyl, kdyby mi režisér během prvních pěti minutách nepředstavil tak, jak to v tomto světě funguje. Pak přesně, jak tu zdejší uživatelé říkají, jsem musel neustále přemýšlet nad tím, co je ve světě dobře a co je špatně. V tu chvíli jsem si všímal blbostí, kterých bych si normálně asi ani nevšiml. Nakonec jsem z toho byl úplně jalovej a závěr tomu vůbec nepomohl. Za ten překrásnej a až neuvěřitelně krásnej vizuál a spojení dvou světů si ale samotný film pozornost zaslouží.(4.1.2014)

Svět obrácený vzhůru nohama je docela fajn. Svět je rozdělený na Horní a Spodní. Tyhle dva světy nežijí ve vzájemné symbioze. Právě naopak. Je mezi nimi gravitace, jež je příčinou obrácenosti naruby. Mladík Adam Kirk pochází ze Spodního světa a vyrůstal v sirotčinci, než se ho ujala jeho teta. Před deseti lety se zamiloval do dívky Eden z Horního světa, ale pak se po nehodě jejich životy rozdělily. Adam začal pracovat pro nenáviděný Transworld, který ho připravil o jeho jediného příbuzného. Pracovní podmínky v majoritní společnosti Transworld jsou pro zaměstnance velmi striktní a přísně trestá každý prohřešek proti svému řádu. Adam má zdá se vyhráno poté, co společnosti úspěšně představí svůj omlazující krém. Navíc svoji ztracenou lásku Eden jednoho dne zahlédne v televizi a rozhodne se ji stůj co stůj vyhledat, ačkoliv přístup do Horního světa má jako příslušník z nižší vrstvy přísně zakázaný. S dívkou se po letech znovu setká, jenže ta od té doby trpí amnézií a nepamatuje se na něj. A zbývá ještě objevit antigravitační sérum, které příslušníkovi v opačném světě umožní pohyb po zemi v normální poloze a nikoliv hlavou vzhůru. Přes svoji originalitu, jsem z filmu cítil, že se občas nechal inspirovat jinde (Vyměřený čas + Počátek). Vizuální stránce filmu však nelze nic vytknout. Nabízí krásné scenérie, které na velkém plátně velmi vyniknou. Jedná se spíše o milostný příběh a proto nečekejte žádné akční scény, ale ani tak jsem se ani na okamžik nenudil. Pořád se bylo na co dívat. Jim Sturgess a Kirsten Dunst byli pohodová dvojka. Propracovanější závěr však byl rozhodně na místě. Filmu totiž asi 20. minut před koncem došel dech a režisér Juan Solanas vyvrcholení událostí celkem zbytečně uspěchal. A to šlo poměrně do tuhého. Korporace šla po mladíkovi, který následně dostal ultimatum, ale nevím, proč, se film dramatickému závěru zcela vyhnul. Je to pro film škoda. Nebýt "zbabělého" závěru, neváhal bych jít na plný počet. Mé hodnocení: 80%(26.4.2013)

• - Herec Emile Hirsch byl zvažován do role Adama Kirka (Jim Sturgess). (Zdroj: cinemablend.com) (třešta)

• - Natáčanie filmu začalo v Montreale v roku 2010. Tvorcovia mali v pláne natáčať vo Francúzsku, lenže výška daní rýchlo zmenila ich rozhodnutie. (Greenpeacak)

• - Bob Boruchowitz (Timothy Spall) ukáže na poštovní známku a řekne: „Tady je člověk bez hlavy.“ Jasná narážka na krátkometrážní snímek Man Without a Head (2003). (panstehno)