Hamlet (TV film)

Velká Británie / Japonsko / USA, 2009, 180 min

Gregory Doran

William Shakespeare (divadelní hra)

Chris Seager

David Horn

Tony Cranstoun

Dokonalé dílo originálně ztvárněné. Hlavně David Tennant zahrál úžasně přesvědčivě. Vždycky jsem měla Hamleta jako zkostnatělou hru od Shakesepeara, ale v tomto podání to byl napínavý thriller obsahující i humor a akci. Až teď mi došlo, že byl Hamlet docela depresivní puberťák. Vždycky jsem viděla adaptaci s nějakým páprdou. Moderní styl kulis a zasazení do temného současného prostředí filmu vůbec neuškodilo a zároveň tvůrci zachovali divadelní nádech. Palec nahoru.(29.12.2015)

Musím přiznat, že jsem si Hamleta dávkovala, nemohu se ztotožnit s názory ostatních, že ty tři hodinky utečou jako voda. Ale to nevadí, každá scéna, kde slyšíte známé i méně známé věty (a říkáte si- jo tak to je z Hamleta!) zahřejí na duši, obzvláště když tomu všemu vévodí neskutečný dánský princ David Tennant. Jsem moc ráda, že jsem díky momentální tennantománii toto zpracování viděla, člověk si aspoň připomene, jaký machr Shakespeare byl, a že neuměl jen pobavit v komediích, ale že uměl vyjádřit obyčejné lidské pohnutky a emoce tak, že se na něj nedá zapomenout..(11.10.2013)

Jestli si myslíte, že shakespearovské hry modernizované do současného prostředí nemohou fungovat, tak vás "Hamlet" z roku 2009 přesvědčí o tom, že to fungovat může. Patrick Stewart je vyloženě pro roli Claudia narozený, David Tennat zase přesvědčil, že Hamleta zvládne. Trochu moc dlouhé, ale dá se to snést.(4.4.2017)

David Tennant, ten hlavní důvod, proč jsem si Hamleta vůbec pustil, tu nakrásně předvádí, že je pro něj divadlo vším, jeho princ dánský, to je radost pohledět (vždycky jsem měl slabost pro psychopaty :-), ovšem samotná látka je na mě natolik silné kafe, že jsem si jí musel dát na pokračování s odstupem... jednoho roku :-) Zbytek hereckého ansáblu za Tennantem nikterak nezaostává, naopak, zkrátka klasická shakespearovská látka v přednesu takovém, aby ho mohl překousat i současný konzumní divák. A pokud jste to z mého komentu nepochopili, tak ano, Tennant je jako Hamlet skvostný.(18.11.2014)

Doranův Hamlet u mě balancuje na nitce napjaté mezi 3* a 4*, podobně jako celá produkce balancuje někde mezi záznamem divadelní hry a televizním filmem, aniž by byla pořádně jedním, nebo druhým. O modernizování Hamleta se pokoušel už Michael Almereyda, (2000, Ethan Hawke jako emo-Hamlet) a až na hrstku zajímavě řešených variací to nestálo za nic. Modernizace v téhle produkci naštěstí ničemu moc nepřekáží, i když ty hrátky s CCTV působí trochu samoúčelně, a to je tak to nejlepší, co o tom můžu říct. Herectví je na všech frontách solidní (to bylo kdysi u RSC samozřejmostí, dnes už to bohužel tak samozřejmé není), byť David Tennant, který měl za úkol tuhle inscenaci prodat, je trochu přepálený Hamlet. Ze všech, které jsem viděl, je nejspíš ten nejexcentričtější a jeho patentní rtuťovitost roli celkem sluší, ale kam se hrabe na takového Innokentije Smoktunovského (Kozintsev, 1964), nebo Adriana Lestera (Brook, 2005)… Kdepak, Tennant má dokonce někdy co dělat, aby ho nesmetli z cesty jeho kolegové. Z těch stojí za pozornost rozhodně Patrick Stewart, překvapivě minimalistický jako životem unavený Claudius (toho hrál už v Hamletovi od BBC, dir. Bennett, 1980: stojí za srovnání!), jehož pád má docela zajímavý závěrečný twist, Penny Downie, která boduje jako atraktivní a zároveň lehce odpudivá Gertruda, a Peter De Jersey jako oddaný Horatio. Mariah Gale je jedna z těch silnějších Ofélií, které jsem viděl, a chválit Olivera Ford Daviese nemá moc smysl, protože Polonius je role, na které se toho prostě nedá moc pokazit. Dobrá zpráva pro milovníky předlohy je, že do tří hodin se toho vešlo opravdu dost, takže dojde i na Reynalda, druhého hrobníka, částečně i na Fortinbrase, a celková kvalita zpracování nejen, že nenechá pozornost odplout k příliš vzdáleným břehům, ale zajišťuje relativně stabilní přísun čerstvých podnětů k úvahám. Tennant možná není definitivní Hamlet pro jednadvacáté století (Adrian Lester má u mě vskutku monohem vyšší šance), není ale ani úplně nezajímavý, a když už nic jiného, několikrát nás potěší svým osobitým komediálním talentem. Ostatní jej skvěle doplňují, a i když produkce není kdovíjak invenční a po technické stránce nemá žádné velké ambice, spokojenost je nejspíš na místě, jak u diváka textu neznalého, tak u toho, který už má své přečtené a nakoukané. // LEPŠÍ VERZE: Zkuste výpravného, filosofujícího Hamleta od Grigorije Kozinceva (1964), nebo ještě výpravnějšího, byť někdy přehnaně bombastického Hamleta Kennetha Branagha.(1.2.2010)

• - Film byl natočen za pouhých 18 dní. (jezurka42)

• - Patrick Stewart si roli Claudia zahrál již podruhé. Poprvé tomu bylo ve snímku Hamlet, princ dánský (1980), kdy Hamleta hrál Derek Jacobi. (jezurka42)

• - Při slavné scéně: "Být či nebý,t" byla použita pravá lebka člověka, jenž ve své závěti napsal, že chce, aby byla určena právě k tomuto účelu. (jezurka42)