Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

MYRMiD

Znáte ten pocit když čekáte na vlak a on prostě nejede a nejede a vy stojíte a stojíte? Tak přesně takový pocit jsem měl z Nákazy. Film dobrý, zápletka ušla, obsazení hvězdné, ale nějak tomu cosi chybělo. Nějaká správná esence. Nějaké strhující finále, zvrat... prostě něco co dělá film filmem, třešnička na dortu. Místo toho se mi dostalo vcelku odbytého závěru. ()

ljukyljuk

Keď vezmem do úvahy, aké hrozné a hlúpe bývajú väčšinou filmy o víroch a epidémiách (okrem 12 opíc, samozrejme), tak je Contagion skutočne výnimočný počin. Miestami dosť desivý, perfektne zameraný na detail a nie hoci nie som odborník a tento vírus je, našťastie, čisto vymyslený, pôsobil úplne ultra-realisticky a všetko dávalo zmysel. Jednoducho, všetko tu bolo dobre premyslené a je vidieť, že to nie je jeden z tých narýchlo zbúchaných paškvilov. Neskôr si už síce neudržiava tú desivú atmosféru, ale stále ostáva veľmi uveriteľný pri zobrazovaní dopadu na ľudí a priebehu nielen nákazy, ale aj informovania o nej. Realistickosť dodáva aj veľký počet aktérov (našťastie, žiaden superhero vedec, ktorý sa o všetko postará sám, sa tu nevyskytuje), čo je však na druhej strane aj trochu nevýhodou filmu. Žiaden sa totiž neobjavuje na obraze natoľko, aby som si k nemu stihol vytvoriť nejaké silnejšie puto. Celkovo teda ide o veľmi precízne a pôsobivo natočený thriller naprataný známymi hercami, ktorí aj vzhľadom na obmedzený priestor hrajú presvedčivo. A keďže som sám seba pristihol, ako sa podvedome snažím neopierať sa tvárou o ruku a neobhrýzať si nechty, tak tú presvedčivosť môžem fakt potvrdiť. 75% ()

stratocasta

Konečně vím, co to znamená být "batshit crazy" a jak se teď už vlastně "sourozenci" Wachowští sekli se dvěma pilulema od Morfea. Jo a ještě... Taky vám vadí, když verbal píše ke konci "normálně"? "Kazíš" si svou image, "kámo". ()

LordMysti

Jak by to vypadalo při opravdu černém scénáři zmutované chřipky. Moderně natočené, zajímavé, ale na můj vkus dost vláčné a ospalé. ()

E lan

Promarněná šance, jak jinak popsat tento film. Mrzutě zůstává na povrchu, nenechá herce vyniknout a zaujme jenom hudebním doprovodem. Přesto se jedná o zajímavý námět, který stojí za to zhlédnout... ()

Tamten

Dobrý pseudorealistický skorodokument o tom, jak by to mohlo vypadat, kdyby se taková nákaza skutečně objevila. Rozumná realističnost je asi hlavním kladem filmu a díky ní z některých okamžiků skutečně mrazí. V pár aspektech ale vychází z běžných katastrofických filmů, což celkovou úroveň trochu shazuje. ()

sarfian

Od začiatku to naberalo správny smer, ale len do polovice filmu, kde sa niečo asi stalo režisérovi, ktorý to začal flákať. Zaujímavé scény sa vymenily s nudnými a zbytočnými. Nakoniec prišiel dokonalý záver, ktorý ale už nenapraví pokazenú polovicu filmu. VIDENÉ 1x ()

Acrobat

Nevedno, kde začať. Celý svet s dokonalými mozgami a sci-fi technikou sa musí obávať niečoho, čo ani nevidíme. Nadávať na baktérie a vírusy je však nevhodné, pretože tu boli od nepamäti a dokonca jeden z popredných osobností vedy povedal, že „baktérie nás prežijú“. Rovnako je otázkou, či ten banánovník a hneď vedľa neho rastúci pomarančovník mi dávajú plody s obsahom vitamínov len na chuť, alebo aby posilnili moju obranyschopnosť proti niečomu zlému. A tak si môžem vybrať, či nahrávame vlastne tej teórii o rovnováhe, muž-žena, jing-jang. Myslím si, že nikto nezabudol na španielsku chrípku a ďalšie veľké epidémie, rešpekt má ľudstvo dostatočný. V tomto ohľade ťažko hľadám zmysel existencie tohto snímku, no ak už je, tak poteší tým, že ukáže jasne naše mizerné šance. Ono ten vírus je na druhej strane objektívny a berie jedného za druhým, či ste elita v centre Chicaga alebo chudák na okraji Chuang-Dongu. To sa mu uprieť nedá. Otázku očkovacieho poradia, väzieb lekárenského priemyslu a WHO a pod. nebudem rozoberať kvôli stále viac domnienkam než dôkazom (hoci zasa letmo myslím na Constant Gardenera). Napokon, keď sa pozerám na Day 1 vychádza mi z toho jasný záver. Batman je vlastne zlý a buďme vegetariáni. Začínam s tým druhým. http://www.youtube.com/watch?v=aPyhYczii8I (videné 15.02.2012, BDrip) ()

ER

Skvělá režie Soderbergha ve stylu Trafficu, která se nesnaží něco diváku "vštěpovat",ale spíše nutí se zamýšlet. Polodokumentárním stylem bez větších dramatických odboček (a že by jich mohlo u takového tématu být), které by mohly narušovat celkové vyznění děje, a se správně dávkovanou hudbou se díváme na to,jak lehce může vzniknout pandemie. Stačí přiletět třeba z Hongkongu, potřást si rukou,pak chytnout skleničku,kliku od dveří a za tři měsíce je 20 milionů mrtvých. A právě s tímto "třetím rozměrem" to Soderbergh zvládl. ()

bono22vox

Nakazu povazuji ze vsech filmu tohoto zanru za velmi vydarenou a oproti napr. filmu Smrtici epidemie, ktery se odehrava na plose jednoho americkeho mestecka, ukazuje realny globalni dopad na celou spolecnost. Soderbergh opet remeslne presnou rezii vynika a pod jeho taktovkou lze videt radu znamych hvezd... pro me jasne 4 hvezdy za tento zatím ,,fiktivni dokudrama film´´ :-) ()

Lenart

Remeselne čisto natočené, skôr než postavy rieši priebeh nákazy ako takej. Kúsok chýba do plného počtu (možno trocha kvôli chladu), ale ináč spokojnosť. Väčšia, než druhý diel Che Guevaru. 7/10 ()

Likan7

Nákazu jsem osobně docenil až po letech (nejen kvůli covidu). Nejdřív mě to "odosobnění" vadilo, ale teď tu realističnost doceňuju asi nejvíc. A klidně bych se obešel bez příběhu Damona, který tu "klasickou filmovost" trochu dodává. A závěrečné vysvětlení jak vznikl pacient 0 ve mě vždycky vyvolá husí kůži. Však taky kolika světovým katastrofám podobného ražení chybí právě to "jak?!". ()

Durgas

U mňa to akosi nefungovalo. Dobre zrežírovaný, dobre zahraný príbeh, ktorý ale ostal akýsi... jalový. Chýbala iskra. Film plynul bez toho, aby sa ma nejako hlbšie dotkol. Postavy, byť sebelepšie podané, boli nevýrazné a chladné. Nákaza prišla, postavy s ňou bojovali a umierali, nákaza skončila. A mne to bolo až do konca ukradnuté. Škoda... EDIT: Na druhé pozretie vo mne film akosi zanechal oveľa viac, dokonca cez určitý odstup ktorý má, je v ňom zobrazená určitá reálnosť celého procesu pandémie a toho, čo by mohla našej civilizácii spôsobiť. Prvé pozretie som si pravdupovediac veľmi nepamätal, reku. idem ohodnotiť a pozerám, že film mám aj ohviezdičkovaný, aj okomentovaný... ()

ttchor

Americká firma Aimm Alderson pôsobiaca v nehnuteľnostiach, si posilňuje pozíciu na trhu. Pre uzavretie obojstranne výhodného kontraktu posiela do Hongkongu svoju obchodnú zástupkyňu (Paltrow). Tá však po návrate skolabuje a následne umiera. O pár hodín neskôr umiera aj jej syn a kolega, ktorý ju čakal na letisku. Mŕtvych však začína byť oveľa viac… Soderbergh svojou epidémiou globálnych rozmerov prispel k téme, ktorá je dnes stále viac a viac aktuálna. Nejde mu však priamo o kritiku farmaceutickej loby (ako tomu bolo napr. vo filme Nepohodlný) a nenájdeme tu ani žiadne „zombie besnenie“, ale snahu reálne zobraziť situáciu, ktorá môže nastať v podstate kedykoľvek. Film tak najviac pripomína Smrtiacu epidémiu upgradnutú novými skutočnosťami (napr. postava blogera (Law) a novými technológiami). Všetko sa to deje v nalinkovanom americkom duchu. „Vyradí nás to rýchlejšie, než to vyradíme my“. Dojímavo-patetické scény (Damon), apokalyptické videnie problému, postupná eskalácia neodvrátiteľného, dynamická sekvencia (anarchia, globálna karanténa). Priestor pre diskusiu a na zamyslenie sú vo filme spojené hlavne s blogerom, ktorého tvrdenia sú v opozícii a celá jeho postava je kontroverzná. Paradoxne je to však práve on, kto apeluje formou sociálnych sietí, že farmaceutické spoločnosti sú schopné pre svoj zisk podceniť a urýchliť vývoj medikamentu, ktorý v sebe môže obsahovať vedľajšie účinky. A čo je ešte horšie, nepriamo tak umelo vyvolať podobnú epidémiu. Na druhej strane je treba vyzdvihnúť umiernenú atmosféru filmu, miestami až dokumentárne stvárnenie reálií súvisiacich s podobným nešťastím…, presné herecké výkony, opakujúci sa Martinezov hudobný motív, ktorý nás sprevádza celým filmom, či trefne vypointovaný záver, v ktorom nám Soderbergh predkladá prvý deň vzniku nákazy. ()

danny_21

Řemeslně je to typická kvalitní Soderbergova práce, úderná kamera, spousta postav s vlastními příběhy, známé tváře v netradičních rolích - to mám na Stevovi rád. Jen mám pár výhrad k podání příběhu : na můj vkus málo silnějších momentů, tentokrát bych řekl ne tak dobře podané charaktery postav, rychlovka nalezení protiléku, šup, šup konec a chybělo mi větší vykreslení paniky, rabování, zoufalství. Jinak zajímavá vize toho, co se může stát z jednoho netopýřího bobku, Steve umíš líp - 65 % ()

Mik_e

Chladné, skoro až dokumentárně pojaté drama. Výborní herci, většinou luxusně hrající své malé party. Dobrý film o jedné smrtící epidemii a jediný důvod, proč zůstávám na třech, je prakticky absence nějakých silnějších scén.. ()

Henry Morgan

Ano, velmi nudný dokument. Nebo to měl být film? Jako byli tam fajn herci,ale neměli co předvest. Film si tak nějak žil svým životem, podobně, jako nákaza. Lopotění hlavních hrdinů a zcela beznadějné řešení zapeklitých potíží a karanténích opatření působilo podobně jako celý film. Nudně!! Žádná akce. Nebylo tam nic, co by film alespon trochu posunulo k vyjmečnosti. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech