Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

Adámo

Tenhle film mě opravdu chytnul. Narozdíl od podobných katastrofálních filmů, kde se to snad vždycky zvrhne v nějaké zombie-cokoliv, je to zde opravdu poutavé, napínavé a realisticky zpracované. Líbí se mi vědecký pohled na věc, spíše než pouze snaha přežití obyčejných lidí (cehož je ve filmu také dost), libí se mi herci (spousta mých oblíbených), jejich charaktery, příběhy postav, které přesahují přes celou planetu. Klidně bych si dokázal film představit delší, zabíhající do ještě větších detailů řešení. Ale to už je jen taková drobnost. =) 4,5* | 03/2013 ()

Benzinka

Skvělá hudba a zvučná jména mě opravdu nestačí. Skvělý námět kazí naprosto nudné provedení. Dlouho už sem se takhle nenudil u filmu. Ani zajimavý závěr mě nedovoluje hodnocení aspoň trochu zvýšit. Zklamaní od p. Soderbergha.. Jedná hvězda za soundtrack, který vytvaří obstojnou atmosféru a druhá za Matta a Lawa, kteří jsou o kousek výše než ostatní... ()

Guran

Naprosto se vším souhlasím s Frolíčkem. Víc k tomu nemám co dodat. Filmů o nákazách, co se chystaj vyhubit lidstvo jsme tu už měli, ale tenhle patří mezi ty lepší. Takovýto filmy nemám moc v lásce, očekával jsem, že pro mě film bude úplně debilní, ale zaujal mě dost na to, abych mu dal 8/10. ()

kubilov

Strašně skvělej film, Soderbergh úplně kraluje. Děj je neuvěřitelně dynamický a spádovitý, protože je zde taková kumulace informací, která by stačila na více než dvouhodinový film. Ubíhá to jako nic a na konci by člověk chtěl ještě daleko víc. Scénář pracuje s velice zajímavou premisou a během necelého měsíce ve zcela funkčním světě nastolí pravý postapo chaos. To vše s prvotřídními herci jako je Marion Cotillard, Kate Winslet, Gwyneth Paltrow, Laurence Fishburne, Matt Damon a Jude Law. Jeden z absolutně nejlepších Soderberghových filmů, opravdová extraklasa. ()

mark9th

Stručné, rýchle, chaotické a neschopné sympatie. Hoci mám podobné katastrofické scenáre rád, Contagion je veľmi slabý odvar oproti takým kúskom ako Outbreak(1995). Iróniou je, že pri toľkých zvučných menách (okrem preceňovanej Paltrow) ani jedno nezanechalo hlbší dojem. ()

mrclTV

A čestnú cenu za najnudnejší thriller vyhráva?... Asi viete, ktorý film (pomôcka - je to presne tento). So svojim únavným vyratúvaním počtov nakazených, ubehnutých dní, neustálym pripomínaním počtu obyvateľov v mestách vás uspí....postavy medzi sebou komunikujú výhradne akademicky a najväčším napätím je pokus o únos pracovníčky WHO aby sa zachránila nejaká zapadnutá čínska dedinka (mimochodom film na túto zápletku na takých plus mínus 100 dní úplne zabudne a vôbec ju nerieši). Samozrejme, žiadnu kovbojku som nečakal, ale toto zaujme maximálne tak študentov medicíny. Tak a to je prvá hodina filmu, ta menej záživná časť. Ak ju prekusnete, v druhej hodinke je to už kúsok lepšie ale ani slušné obsadenie nezachránilo pred vírusom nezáujmu. ()

lake-lake

Tak vážení, protože jste se rouhali a dáváte v průměru jen 66%, prožijeme si to v reálu. Ale jedno víme jistě. Většina životů uplyne bez jakéhokoliv náznaku významnosti. Většina významných životů nakonec skončí stejně jako ti bezvýznamní - v lepším případě v hrobě s velkolepým náhrobkem, v horším případě anonymně v hromadném hrobě, zasypána vápnem. Myjte si pacičky, nesahejte si na obličej, vyhýbejte se rizikovým místům a rizikovým lidem, nevěřte šarlatánům a doufejte, že na vás ta bezcitná, nemyslící (?) šroubovice neskočí. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů. IMDb - 6,7/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 85%, Audience Score - 63% | FDb.cz - 69.4% | Nákaza je určitě dobrým filmem, to ne že ne, ale pro nás je také mírným zklamáním. Určitě lze vidět, že na to Soderbergh stále má a dokonce si k tomu přizval i početné hvězdné obsazení. Ale my s takovým tipem obsazení mámo často problém, protože snad ve všech takových filmech se hrozně přeskakuje mezi dějovými linkami, ale tady nám to ani jaksi moc nevadilo. Protože drtivá většina herců (a hereček:-) hrála fakt dobře a rozhodně musíme ocenit i velkou autentičnost příběhu, nicméně nám to přijde vše takové nedodělané a koncem mírně odfláklé. On Soderbergh prostě rozehrál velkou hru, která by měla pořádné uplanění tak ve 150 minutovém filmu, ale pokus nacpat to "vše" do 100 minut se bohužel nepovedl. A to je přesně ten důvod proč nemůžeme jít s hodnocením výš. Škoda, snad někdy příště, protože tohle téma je nyní dosti žhavé a nějaké peníze na projekty tohoto typu (o epidemií) se ještě určitě najdou. 65% ()

Tominni

Vydařené zpracování katastrofického filmu, ke kterému Soderbergh přistoupil celkem s odstupem, spíše formou dokumentu než silným tlakem na city a filmu to prospělo. S optikou šíření koronaviru pak lze pouze dodat, že štěstí, že nás potkala dosti mírnější verze epidemie, než je tomu v Nákaze, na druhou stranu - při hledání vakcíny byla Nákaza mnohem rychlejší. ()

PlysovyMacko

Nakaza sa siri a ludia rychlo umieraju. Niekto je imunny, niekto rabuje, niekto testuje vakcinu na sebe, niekto propaguje alternativnu medicinu a odhovara od ockovania, niekoho uniesli, aby na vymenu dostali vakcinu, niekto dostane vakcinu prednostne a niekto sa musi spolahnut na loteriu. Velmi studeny film, aj kamerou aj emociami. ()

Mire

Pozerať tento film v dnešnej dobe kedy celý svet bojuje s pliagou zvanou Covid-19 je zvláštny pocit, hlavne keď sú tam viaceré paralely medzi filmovou a skutočnou pandémiou ktorá nás sužuje. Bordel v uliciach a vyprázdnené budovy mi trochu evokovali fantastický titul na Playstation "The Last Of Us". Konšpiračný bloger mi zas pripomenul všetkých tých dezolátov a prakokotov odrádzajúcich od očkovania a šíriacich bludy a hoaxy cez sociálne siete. Hoci bol film natočený v roku 2011, v roku 2021 pôsobí skrz na skrz ako dokument súčasnej doby. Akurát, že s tým šťastným koncom to s nami narozdiel od filmu ešte nie je také jednoduché a  ktovie, koľko času ešte prejde než sa táto hrozná doba konečne skončí. P.S.: bonusové materiály na blu-ray disku sú tiež veľmi zaujímavé a náučné. ()

nikkittka

Poloartová depka - ukázkový Soderbergh! Když má tenhle chlapík slibný námět,zvládne jej divákovi zprostředkovat téměř vždy na sto procent.Nákaza je skvělou ukázkou všudypřítomné paronoi.Mistrovsky vedená,skvostně zahraná,svým stylem a přístupem k tématu sympaticky neotřelá.Škoda tedy té nepřístupnosti a velkého stupně chladu,který ke mně od plátna pronikal,ale i to koneckonců nejspíš byl režijní záměr.Nákaza tu není od vzbozování emocí,ona chladně,až reportážně mapuje globální katastrofu a jako taková je téměř bezchybná.Ovšem na sošky bych to moc neviděla,akademie na tohle podle mého moc slyšet nebude. ()

Bouřka

Skvěle natočený, výborný obsazení a hlavně vynikající muzika.....po dlouhé době film, který stojí za to. ()

M1K0

Filmov podobného charakteru natočili už mnoho, ale v tomto prípade som bol milo-nemilo prekvapený že zopár hlavných hrdinov nechali autori umrieť, aspoň to dostala aké také reálne kontúry. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech