Čtyři lvi

• Velká Británie Four Lions (více)

Agilní Omar (Riz Ahmed) a trochu pomalejší Waj (Kavan Novak) jedou na výcvik do teroristického tréninkového tábora do Pákistánu, ale po čase jsou odtud vyhozeni pro neschopnost. Dalšími členy teroristické buňky jsou bílý muslim Barry (Nigel Lindsay) a magor Faisal (Adeel Akhtar), který umí sestrojit bombu a rozhodne se vytrénovat vrány, aby se staly nosiči bomb. Pátým členem je Hassan (Arsher Ali), ale ten dlouho nevydrží – při tréninku sám sebe usmrtí. Film končí scénou, kdy se samozvaní teroristé pokusí v převlecích spáchat sebevraždu při londýnském maratónu, ale vše samozřejmě dopadne jinak. (oficiální text distributora)

yaqwsx

Tak humorné, tak děsivé, tak až pravdivé... Skoro až geniální námět - čtyři teroristi pánující svůj džihád. Tady je navíc zpracován hodně svérázným způsobem - střídají se neskutečně vážné a neskutečně humorné části, které se prolínají ve scény kdy jsem se začal smát, ale po chvíli jsem přestal a musel jsem se zamyslet nad vážností celé situace. Skutečně komedie, která mi v hlavě utkví ještě dlouho. ()

makakus

Tragikomický příběh o tom, že i když máte sotva IQ 80 (tedy IQ průměrného Araba podle dostupných tabulek), tak pořád máte svůj životní sen. Vlastně - když máte IQ 80, tak často nemáte přímo svůj sen, ale máte sen, o kterém vám někdo chytřejší nakukal, že by měl být váš. Třeba vyhodit se do vzduchu pro správnou věc. Komika spočívá v tom, že když máte takové IQ, tak spoustu věcí nechápete. Jste takový arabský Mr.Bean. Chcete se obětovat za správnou věc a odpálíte omylem třeba vránu nebo nešťastnou náhodou sami sebe ve stádu ovcí. Tragika pak spočívá v tom, že přesto zemřete. Prostě velmi originální, naprosto ojedinělý a neprávem opomíjený příběh mísící smích se soucitem a se smutkem. Jestli je v Bibli psáno "milujte své nepřátele", pak toto je cesta, jak to filmově vyjádřit. ()

Bigwave

Film o náboženství, bez náboženství. Na první pohled se to tváří, jako britská směska řešící horké téma "Terorismus a svět". Chvíli jsem se obával, že to bude zavánět, nějakou slaboduchou myšlenkou kapitalismu, demokracie, džihádu. Naši čtyři lvi, mladí muslimové, kteří mají ve svých hlavách velký zmatek a jedou si tu svojí diskotéku neboli svatou válku. Hrdinové jsou cynické, infantilní postavičky parodující veškerou činnost spjatou z terorizmem. Pro mě se tento film stal velkým překvapením a doufám, že takové sociální dramata budou stále přibývat na filmových plátnech. ()

Nakhla

"Fajn, kdybych byl mešita, což nejsem, tak tady by byli samí umírnění za mým nosem, celí žhaví vylézt a povstat!!" ()

transbeskyd

Sranda musí být, i kdyby..Nejsem si ale úplně jistý, jestli ji dělat fakt úplně ze všeho.. Já se u tohohle filmu narozdíl od většiny hlavních hrdinů smíchy nepotrhal..Nemotorná parta hodně ujetých arabských ajeťáků, co by chtěli přilspět svou trochou ke "svatému boji" je místy zábavná, ale když si představím kolik takových pitomců vyrůstá a je těch, co by se chtěli stát "mučedníky", tak mi do smíchu není - viz scény se synkem jednoho z "teroristů". Film je celkově chaotický, ale je v něm vedle řady nesmyslných a zbytečných pár povedených scén a hlášek, kvůli kterým stojí za to na něj kouknout. Vcelku povedený je pak sebezničující závěr, který to u mě zvedá nad padesátiprocentní hranici. ()

DJ Kritik

Tomuto filmu sa dá ťažko niečo vytknúť. Tak kde má byť humor, tam je a dokonca v takej forme, že prekvapí dômyselnosťou. Tam kde má byť cit, tam je. A čo viac má to spád a nápad. Tlieskam. Vtiahnutie do deja: ***** Akcia: *** Humor: **** ()

bubu25

Nasmial som sa, aj keď tam vyletovali ľudia do vzduchu - to je asi dosť smutné. Ale ako čierny humor, dobrý. ()

RoninNiro

Terorizmus ako téma na komédiu? Po tomto filme som zistil, že aj to sa dá. Naozaj vtipná komédia, ktorá si za cieľ vybrala džihád a neohrozene sype soľ do rán svätých bojovníkov čo to dá. Vtipné následky činov neschopných muhadžídov ovenčené ešte vtipnejšími hláškami hlavných predstaviteľov. Po dlhej dobe neotrepaná originálna komédia plná očakávaných i neočakávaných zvratov. Tento film je ozajstným útokom na mešitu, pri ktorom sa budete za bruchá chytať. A s drámou to nemá nič spoločné, je to totiž tragikomédia... ()

Hanz924

Celý film je šíleně zamotaný, nemá to hlavy paty. A Že by se to dalo brát jako komedie, to mi taky nějak moc nepřišlo... ()

Slunik

Velmi netradiční a inovativní námět dělá z filmu zajímavou podívanou. Co mi ale nevyhovuje je oscilace z extrému do extrému - na komedii přílišná brutalita, na brutalitu příliš komediální. ()

cruele

Monty Pythoni se ve snímku Smysl života zabývají snad vším. Zapomněli však na smysl života islámských mujahideenů. Napravil to, s nadsázkou řečeno jejich následovník Christopher Morris a jeho Čtyři lvi. Omar a Wai jedou do Pákistánu získat zkušenosti a stát se opravdovými vojáky ve „svaté válce“. Při pokusu sestřelit bezpilotní letadlo omylem zasáhnou vlastní výcvikový tábor a narychlo odjíždí domů. Omar však nepřizná, že jejich mise selhala a rozjíždí tak svůj vlastní plán. S Faisalovou pomocí vyrobí výbušniny, které chtějí odpálit na londýnském maratonu. Faisal však umírá jako mučedník dříve, když zaútočí na zásobu potravin a vybuchne u stáda ovcí. Mise se komplikuje, když policie najde Faisalovu hlavu, ale pokračuje se dál. Na maratonu se všichni převléknou do různých kostýmů, ale nadšení upadá. Omar chce celou akci odvolat, ale už je pozdě. Zjistí, že je poslední ze čtyř lvů. Není cesty zpět. Pokud existují filmy, které označujeme jako filmy s černým humorem, tak tento film patří do třídy filmu s černo-černým humorem. ()

Black3R

Pár, presne štyria islamský akože teroristi sa chcú pomstiť neveriacim. Ibaže nikto z nich nevie ako presne sa to robí, a tak nasleduje jedna neschopnosť za druhou :) ..... 80% ()

boombang

Opět jsem si posunul hranici toho, čemu všemu se dokážu smát - i když zde často s nepříjemným mrazením v zádech. Tušil jsem, oč půjde, tím spíš, že můj smích začal už při pohledu na obal DVD (ta vrána nemá chybu), i tak ale musím tvůrcům složit poklonu za odvahu natočit téměř absolutně nekorektní film, který však vlastně zesměšňuje jen teroristy, nikoliv náboženství jako takové (jinak by se Morris asi musel dost dlouho schovávat...). Britové prostě satiru umějí. A nejlepší hláška? "Co vyhodíme do vzduchu?" "Internet!" ()

iz67

Konečně komedie, při které se člověk může smát a není mu trapně. Úžasná absurdita, skvělé hlášky, scény při kterých mrazí (otec rozebírající se ženou a dítětem sebevražedný útok jako kdyby to byl nedělní výlet s tím nejpříjemnějším cílem). Ale co se divím, když to má na svědomí Denholm z IT Crowd. ()

mchlumak

Vtip je jen vtip a vždycky bude, proto se podle mě může dělat sranda o všem. Ale tenhle film asi pro někoho bude těžké sousto. Není se čemu divit, že tvůrci měli problém sehnat investory, námět se jistě dá označit za kontroverzní a zpracování je černější než bezměsíčná noc v focená v tunelu bez blesku. Ale je to prostě ukrutná sranda, kterou možná nepřežijete... ()

RigorMortis

Krásny humorný počin na teroristickú nôtu. Výborne spracované, s myšlienkou a navyše nezávislé. Hlášky a scény nemajú chybu - spomeniem hoci len Faisalovo pobehovanie po lúke s výbušninami a tréning samovražednej vrany :) (mashallah, brother crow). Satanské verše sú už stará dobrá klasika, no režisér tohto aspoň nemusí mať (zatiaľ) neustálu policajnú ochranu ako pán Rushdie. ()

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato