Apokalypsa: 2. světová válka

• Česko Apokalypsa 2. světové války (více)

Epizody(6)

Apokalypsa: 2. světová válka používá provokativní záběry pořízené amatérskými filmaři, odtajněné přísně tajné záznamy a zpravodajské záběry, které v dané době nebyly odvysílány. Tyto znovu objevené záznamy byly obarveny, aby si diváci mohli představit, jaké to bylo zažít válku zblízka. Síla tohoto pořadu spočívá ve snaze vyprávět příběh 2. světové války novým způsobem a pomocí netradičních záběrů, které diváci ještě neviděli. Například v 2. díle uvidíte záběry francouzských školáků v malé vesnici nedaleko Arden. Je to jejich poslední den ve škole, předtím než budou muset vesnici opustit a obsadí ji Němci. Diváci také uvidí strašidelné opuštěné školní třídy bez dětí. Díky těmto záběrům je snazší si představit civilní či také "každodenní" podobu války. (National Geographic)

Evander

Docela povedený dokument o druhé světové válce, který však v přímém srovnání s Druhou světovou válkou v barvě, kterou jsem viděl jen o málo dříve, nemá sebemenší šanci obstát. Kvalitativní rozdíl mezi těmito dokumenty je navzdory stejnému roku vzniku propastný. Samozřejmě každému, koho téma druhé světové války zajímá, doporučuji ke zhlédnutí právě onen druhý zmíněný dokument. Tento sice obsahuje některé unikátní záběry i informace, ale celkově je minimálně dost nekompletní. 72% ()

mi-ib

Skvěle shrnutá 6letá válka v šesti epizodách. Díky tomu je asi pro znalce tato část dějin zachycena jen do malé hloubky, ale přesto a možná spíš proto jsem já, jako člověk vybavený znalostmi ze základní školy + co jsem kde pochytil, zjistil docela dost nových zajímavých faktů a hlavně pěkně utříděných. Skoro mě napadlo, že by tenhle dokumentární cyklus mohl nahradit učitelku na základkách při vykládání této látky. Jelikož se myslím 2. SV probírá v osmé nebo deváté třídě navadily by snad i celkem dost surové záběry, které se zde objevují a velmi pomáhá k pocitu autentičnosti. Což dokonává to, že je celý snímek barevný! Občas se mi opět dostavil pocit takové černobílosti téhle války. Na jedné straně chudáci spojenci (teda až na Stalina) a na druhé ty prohnaní bestie z 3. říše a Itálie. Ale nepřišlo mi to až tak extrémní, jako v jiných dokumentů, především americké provenience. Díky za tenhle výborný a přehledný dokumentární cyklus. ()

Yomega

Trošku mě mrzí, že autoři to vzali dost hákem a například bitva v Ardenách, ale i závěrečný boj o Berlín je zmíněn jen okrajově. To ovšem nic nemění na úžasném výsledku lidí, kteří se na přípravě dokumentu podíleli. Většina záběrů je vyčištěná a obarvená, spousta jich je navíc dost neznámých. Téma druhé světové války mě zajímá hodně dlouho a shlédl jsem velké množství dokumentů, ale právě Apokalypsa ve mně zanechala velmi silný dojem. Lví podíl na tom mají právě barevné záběry, kde krev je červená a některé záběry jsou fascinující a děsivé zároveň. Zkvalitnění a obarvení starých záběrů je také cesta, jak ke sledování přitáhnout i mladou generaci, která právě kvůli archaické kvalitě starých záběrů dokumenty nesledovala. Všichni a hlavně mladí by měli vidět pěkně v barvě a detailně jaká je válka svinstvo, teď naštěstí mají možnost… ()

Carthorias

Většinou nehodnotím seriály po jednom díle, ale vzhledem k tomu že apokalypsa jich má jenom šest, tak to zkusím. Nuže, je to naprostá bomba. Troufnu si tvrdit nejlepší seriál o druhé světové válce vůbec. Nemyslím tím nejkomplexnější, tím je podle mě world at war, nebo nejpodrobnější a nejobsáhlejší (ta šílenost co se prodává na stáncích a obsahuje asi 170 dvdček). Apokalypsa získává body tím, že 2. světovou vypráví jako příběh, ne jenom jako kolekci faktů a názorů, k čemuž válečné dokumenty často sklouzávají. Pro člověka vojenstvím netknutého je to takový WWII 101, a vřele mohu apokalypsu doporučit komukoliv. Bonusem jsou navíc i "nové" záběry, například nacistické zešměšňování francouzských černých koloniálních vojáků. A co je nejlepší, dokument je v barvě, což dodává 2. světové úplně jiný nádech, než když se na ni člověk dívá na zašedlých fotografiích a černobílých filmech. ()

katmandzoo

Jeden z najlepších dokumentárnych seriálov aký som kedy videl, ak nie najlepší. Históriu mám veľmi rád a zbožňujem dokumenty podobné druhu, ktoré sú plné archívnych záberov a v ktorých sa divák dozvie aj veci, ktoré len tak v učebniciach nenájde. Oveľa viac sa toho na mňa nalepilo z tohto seriálu ako z čumenia do papierov. (P.S. Odsledoval som to pred štátnicami, kde jednou zo štátnicových otázok bola práve druhá svetová vojna). Bodaj by sa takýchto krátkych seriálov, ktoré človeka obohatia a majú pre neho určitý prínos, točilo viac. Za mňa maximálna spokojnosť a nemôžem to ohodnotiť inak než na 5*. ()

FireTight

1. díl: Povedený "pilotní" díl do druhé světové války, který mne minimálně ze začátku až překvapoval svojí rychlostí. Vždyť neuběhne ani patnáct minut a Němci už pálí na Gdaňsk. Každopádně jsem tomuhle tempu postupně přišel na chuť, měl příležitost vychutnat si ty skvělé, obarvené a (z 90%) dosud neviděné záběry a také jsem se dozvěděl něco nového (konkrétně, že Angličané a Francouzi opravdu v září 1939 zaútočili, i když jen tak symbolicky). **** 2. díl: Druhý díl se věnuje především obsazení Francie a Bitvě o Británii. Upřímně, na rozdíl od ostatních uživatelů mi celý díl věnovaný pouze těmato dvěma událostem příliš nevadil (stejně jako mi nevadila obhajoba francouzské prohry, přeci jenom, kdo z nás by si dovolil kritizovat vlastní armádu, že! :) ). Na druhou stranu, Bitva o Británii si určitě zasloužila větší prostor než jenom desetiminutovou zmínku ve stylu "jo a mimochodem...". Tudíž hodnotím stejně jako první díl, uvidíme večer. **** 3. díl: Konečně díl, kterému můžu zcela jednoznačně udělit plný počet. Tenhle dokument se mi začíná líbit čím dál tím víc. ***** 4. díl: Jak jinak než pět hvězdiček. ***** 5. díl: Hm, nějak se s těmi pěti hvězdičkami roztrhl pytel, ale nemůžu si pomoct. Jen začínám mít pocit, že to definitivní vítězství spojenců bude pořádný kvapík :( ***** 6. díl: Mé obavy se bohužel naplnily, poslední díl a definitivní vítězství spojenců je pořádná jízda (vždyť taky zachycuje období 1944 - 1945). Je to podle mého názoru škoda, osobně si myslím, že kdyby autoři celou látku rodělili do třeba i tři dílů, vůbec by to nikomu nevadilo. Mně osobně tedy ne. **** a půl Celkové zhodnocení (průměr 4,5): Apokalypsa: 2. světová válka je bezesporu vynikající dokument, který bych doporučil opravdu každému. Jeho největší slabinou bude zřejmě stopáž, která je bohužel až příliš krátká a některé věci jsou tak ukázány jenom tak z rychlíku a nebo vůbec (třeba SNP nebo Pražské povstání, našlo by se toho určitě víc). Francouzi si však pět hvězdiček rozhodně zaslouží. ()

porky93

Skvěle zpracovaná dokumentární série o největším válečném konfliktu všech dob. Předností jsou především výjimečné autentické záběry, které jsou zde navíc převedené do barvy. Nutno říci, že dokument je určen spíše pro řadové diváky. Člověk, jenž je v tomto tématu více zainteresován, zřejmě nezíská moc nových poznatků (zejména poslední dva díly byly poměrně dost stručné), ale i tak se jedná o přehledné a působivé shrnutí této apokalypsy. ()

007.

Perfektní dokument , obarvení záběrů oceňuji. Možná jen jestli se francouzští tvůrci nenechali trochu víc unést chválou vlastních vojáků na úkor vojáků z jiných zemí, kteří byli jistě také stateční. 94% ()

Sign

Spolu se seriálem Osvětim by se tento seriál měl povinně pouštět na středních školách, klidně i na základních. Skvělá práce ()

Likan7

Nejucelenější dokument o druhé světové. A bez velkého přemýšlení osobně nejlepší dokument, jaký jsem kdy viděl. Hodně pomáhá i dodatečná vybarvenost, která pomáhá divákovi se do záběrů více vžít. Parádní věc tahle série. Smekám. ()

BigBang

Technicky přináší kolorované záběry doplněné o zvukovou stopu, takže divák prožívá válku intenzivněji. Přesto však vyznění je pietní, civilní, až poetické. Silnou stránkou je kontrast mezi válkou národů a utrpením a smutkem jednotlivců. ()

fajnes

Najlepší dokument o 2. svetovej vojne, aký som kedy videl. Krásne retušovaný obraz vo farbe a neskutočné množstvo záberov, ktoré v žiadnych dokumentoch neboli (popravde som si myslel, že keď všade opakujú tie isté, ani také nie sú). Máte pocit, ako keby išlo o hranú rekonštrukciu, pričom sa jedná o autentické zábery, čo je fenomenálne :). ()

DjangoDoe

Podrobné informácie o celom priebehu 2. svetovej vojny vtesnané do šiestich hodinových dielov. Skvelý francúzsky seriál, ktorý aj keď kruto, ale pravdivo vykresľuje podrobne priebeh vojny. Aj keď je takýchto seriálov mnoho, tento považujem za jeden z najlepšie prevedených najmä vďaka českému dabingu. Aspoň, že Francúzi majú dobré dokumenty, keď ich armáda stojí za .... ()