Apokalypsa: 2. světová válka (TV seriál)

• Česko

Apokalypsa 2. světové války

• Francie

Apocalypse - La 2ème Guerre Mondiale

Apocalypse: The Second World War

Apokalypsa - Druhá svetová vojna

Apocalypse: World War II

Dokumentární / Válečný / Historický

Francie, 2009, 5 h 22 min (Minutáž: 52–59 min)

Konečně válečný dokument, ve kterém se neopakují dokola stále stejné profláklé záběry, použité v každém druhém snímku tohoto druhu. Ve většině dílů je i slušný doprovodný komentář, až tedy na díl o německém tažení do Francie, když komentátor prohlásil, že Francouzi bojovali tvrdě a hrdinsky, málem jsem šel do mdlob. Zkuste si přečíst paměti některého z československých letců, co ve Francii létali, ti na to mají poněkud odlišný názor.(22.10.2010)

Už jsme si zvykli na to množství různých černobílých dokumentů z druhé světové. Kdo chce, může jich na různých kanálech TV sledovat hned několik a další haldu kupovat na stáncích a trafikách na DVD.... Tohle je však něco jiného. Zkrátka jinak se člověku kouká na prskající špatně natočený černobílý snímek jakéhosi útoku s řadou kazů a vyčištěný kolorovaný film, kde ta šedivá skvrna na zádech vojáka má teď skutečnou barvu krve... Náhle si uvědomíte o to víc, že to co sledujeme jsou skuteční lidé, skutečné osudy... Barva dodala dokumentu neskutečnou autenticitu od níž se nejde odprostit. Válka byla a je peklem a tady nám jej tvůrci předložili v živých barvách....Samozřejmě nelze opomenout i některé raritní záběry, dříve neviděné a v jiných dokumentech doposud nepoužité . Dokument nás v šesti dílech provádí evropským bojištěm, přičemž nutně občas lehounce ,,zaskočí'' i na pacifické válčiště z důvodu nutných konsekvencí (vstup USA do války, postupy Američanů v Tichomoří atd..). U některých záběrů se budete třást. Zde není o mrtvé nouze. Vidět v barvě znetvořené mrtvoly obalené hejny much či na uhel spálené japonské vojáky zpola vylezlé z děr atolů po tom co je sežehly američtí mariňáci plamenomety chce silný žaludek. I přes svou brutalitu má každý z těchto záběrů smysl. Tohle je za plný počet hvězd. Nutno vidět! * * * * *(19.7.2012)

Zhuštěná encyklopedie Druhé světové. Jedná se o francouzský dokument, takže převládá francouzská - potažmo "západní" optika a východní fronta a její význam pro průběh i konečný výsledek války jsou dle mého laického pohledu poněkud upozaděny. Dalo by se říct, že tehdejšímu Sovětskému svazu je věnována největší pozornost v souvislosti s paktem Ribbentrop-Molotov, který bohužel výrazně přispěl k úspěchům nacistického Německa v začátcích konfliktu. Nicméně právě Sovětský svaz za něj následně následně zaplatil strašlivou cenu ... stejně tak jako západní mocnosti za Mnichovskou dohodu. Zaplatil celý svět, vinní i nevinní, zaplatil více než padesáti milióny mrtvých, bezpočtem navždycky poznamenaných a nedozírnými škodami - nejen materiálními - na zbídačené Zemi. P.S.: 1) "Apokalypsa: 1. světová válka" (2014) nabízí maličko ucelenější pohled i širší souvislosti - kupříkladu se podrobně zabývá i příčinami První světové. Snad proto, že si dokázala vybudovat větší odstup - odkaz v pořadí druhého celosvětového konfliktu a jeho přesah do dnešních dnů jsou daleko živější a zřetelnější a tudíž je nesmírně těžké během vlastní tvorby dokumentu zachovávat neutralitu. Apokalypsa Druhé světové se tak - možná cíleně - zaměřuje spíše na výčet faktů a unikátní, decentně kolorované dobové záběry; 2) Nevěděla jsem, že Spojené státy by se nerozpakovaly shodit jadernou bombu i na Berlín ... kdyby ji ve správný čas už měly připravenou k použití ... jen aby zabránily Rudé armádě vstoupit do hlavního města Říše.(7.6.2018)

Velmi obecné a zkratkovité informace, pokud o WW2 neslyšíte poprvé, není tu informačně nic nového. Za to je ale třeba extra hvězdičkou pochválit filmové záběry, byť kolorizované, ale alespoň ještě dostatečně vkusně a ne křiklavě nevkusně ála německé televizní šarády. Pro školní škamny vhodný doplněk (kdyby se v nich někdy něco takového učilo, že).(30.1.2016)

Přehledně zdokumentovaný vývoj 2. světové války, jehož kořením jsou barevné záběry, které značně zvyšují intenzitu prožitku při jejich sledování. Osobně bych měl výtku k rozložení obsahu do jednotlivých dílů. Skoro celé čtyři díly jsou věnovány období války do konce roku 1942, částečně i proto, že tam hraje velkou roli Francie, ale to je vzhledem k tvůrcům dokumentu logické. Zároveň je do poslední epizody napasován závěrečný rok a půl války a moc prostorů nedostane naprosto zásadní vylodění v Normandii. Navíc správně nezapomínají ani na boje v Africe a Tichém oceánu, což ale vede ke zbytečně častým a zkratkovitým skokům mezi frontami, kterým se lehce dalo předejít a to přidáním klidně jen dvou epizod. Frajeři jako MacArthur a Patton by si větší prostor jistě zasloužili.(18.10.2015)

• - Českou verzi nadaboval Pavel Rímský. (Honza135)

• - V druhém dílu dokumentárního cyklu s názvem "Zdrcující porážka" je v českém dabingu trestuhodná chyba. V části, kde je popisována kapitulace Francie v Compiègne, je řečeno: "...tentýž vagón, ve kterém bylo v listopadu 1919 podepsáno příměří stvrzující porážku Německa." Tento akt se udál v roce 1918 a tím skončila 1. světová válka. (Petronylek)