Apokalypsa: 2. světová válka (TV seriál)

• Česko

Apokalypsa - Druhá svetová vojna

Apocalypse: World War II

Dokumentární / Válečný / Historický

Francie, 2009, 6x53 min

Přehledně zdokumentovaný vývoj 2. světové války, jehož kořením jsou barevné záběry, které značně zvyšují intenzitu prožitku při jejich sledování. Osobně bych měl výtku k rozložení obsahu do jednotlivých dílů. Skoro celé čtyři díly jsou věnovány období války do konce roku 1942, částečně i proto, že tam hraje velkou roli Francie, ale to je vzhledem k tvůrcům dokumentu logické. Zároveň je do poslední epizody napasován závěrečný rok a půl války a moc prostorů nedostane naprosto zásadní vylodění v Normandii. Navíc správně nezapomínají ani na boje v Africe a Tichém oceánu, což ale vede ke zbytečně častým a zkratkovitým skokům mezi frontami, kterým se lehce dalo předejít a to přidáním klidně jen dvou epizod. Frajeři jako MacArthur a Patton by si větší prostor jistě zasloužili.(18.10.2015)

Šestidílný dokument o 2. světové válce, jehož hlavní předností jsou hodiny neokoukaných BAREVNÝCH záběrů, které to peklo činí ještě uvěřitelnější, než kdy jindy. Nicméně vměstnat všechny podstatné události (nejen ty evropské) do ani ne 6ti hodin je skoro nemožné. Některé souvislosti úplně chybí, jindy je patrné přílišné zaměření se na něco "ne tak důležitého" (týkajícího se Francie - což je pochopitelné). Abych to shrnul, co do historičnosti - najdou se mnohem ucelenější dokumenty, ale množství neobvyklých a osobitých válečných záběrů (místy beroucí dech) jistě zaslouží pozornost. 80%(31.7.2011)

Zajimavé použití barev, které vás naprosto vtáhnou do toho nejžhavějšího pekla podkresleného uhrančivým hudebním doprovodem. Díky tomu je tohle o třídu lepší dokument, než by jinak byl, který by mohl zajímat i tu mladší generaci. Velmi rozumná je i délka a objem informací takže to bude vyhovovat jak těm kteří se o toto téma moc nezajímají tak těm co už něco vědí. Tohle by bylo vhodné pro děcka ve školách protože těm už učitelé a fantazie nestačí tohle by k určitému porozumění mohlo stačit ikdyž ......(14.1.2012)

Dokumentárny seriál s najväčšou možnou výpovednou hodnotou, plný krutosti a násilia ktoré je cítiť skrz neho len pri pozeraní. Jeden z najkvalitnejších dokumentov o druhej svetovej vojne ( možno aj ten najkvalitnejší ) ktorý odporúčam všetkým ktorých to zaujíma, pretože to tu je spracované veľmi prehľadne a zrozumiteľne, takže si z toho odnesiete čo najviac.(12.6.2015)

Nejlepší dokument o druhé světové válce co jsem viděl. Velice poutavým způsobem přibližuje všechny podstatné události tohoto světového masakru. Podstatná věc, která jej odlišuje, je kolorizace černobílého filmu v barevný. Prostředí nebo přímo zobrazovaní vojáci jsou tak mnohem blíže a člověk se s nimi snadněji asociovat. Navíc hodnotím pozitivně, že v celé sérii jsem nenašel ani jeden opakovaný záběr, které mě u jiných dokumentů dokážou unudit. Jednu malou kaňku jsem ale našel a to částečné upřednostňování konfliktů ve Francii, které proti ostatním nebyly zajímavé ani důležité. Jelikož se ale jedná o francouzskou práci, je to umluvitelné.(4.2.2013)

• - V druhém dílu dokumentárního cyklu s názvem "Zdrcující porážka" je v českém dabingu trestuhodná chyba. V části, kde je popisována kapitulace Francie v Compiègne, je řečeno: "...tentýž vagón, ve kterém bylo v listopadu 1919 podepsáno příměří stvrzující porážku Německa." Tento akt se udál v roce 1918 a tím skončila 1. světová válka. (Petronylek)