Apokalypsa: 2. světová válka (TV seriál)

• Česko

Apokalypsa 2. světové války

• Francie

Apocalypse - La 2ème Guerre Mondiale

Apocalypse: The Second World War

Apokalypsa - Druhá svetová vojna

Apocalypse: World War II

Dokumentární / Válečný / Historický

Francie, 2009, 5 h 22 min (Minutáž: 6x53 min)

Když zatroubil první anděl, nastalo krupobití a oheň smíšený s krví a bylo to svrženo na zem. Shořela třetina země, shořela třetina stromů a shořela veškerá zeleň. ... Druhý pak vylil svou číši do moře. To se obrátilo jakoby v krev mrtvého a veškerá živá duše v moři zemřela. ... Čtvrtý pak vylil svou číši na slunce a bylo mu dáno pálit lidi ohněm. Lidé byli páleni velikým žárem a rouhali se jménu Boha, který má moc nad těmi ranami, avšak nečinili pokání, aby mu vzdali slávu. ... Ehm, Bible - Nový zákon, byl sepsán asi v letech 50-150 našeho letopočtu. V apokalypse je však stále aktuální a čím dál víc připomíná zbraně a hrůzy, které dnešní válečné konflikty přinášejí. .... Apokalypsa: 2. světová válka je další vynikající dokumentární cyklus o událostech, které navždy změnily svět. Mrzí mě, že jsem stihl jen málo dílů, ovšem i z nich mohu posoudit kvality celku. Zde snad ani není jiná možnost než plný počet.(6.9.2011)

Podrobné informácie o celom priebehu 2. svetovej vojny vtesnané do šiestich hodinových dielov. Skvelý francúzsky seriál, ktorý aj keď kruto, ale pravdivo vykresľuje podrobne priebeh vojny. Aj keď je takýchto seriálov mnoho, tento považujem za jeden z najlepšie prevedených najmä vďaka českému dabingu. Aspoň, že Francúzi majú dobré dokumenty, keď ich armáda stojí za ....(8.2.2014)

Troufám si říct, že je to nejlepší dokument o 2. sv. válce co jsem kdy viděl. Tak do podrobna vysvětlena válka a všechny válečné tahy mě připoutaly ke křeslu. Co mě naopak trochu zamrzelo je pár nedodělávek. Např. o Československu je jen pár zmínek v rozmezí dvou minut už náhle Hitler útočí na Polsko a přitom Mnichovská dohoda znamenala v této válce hodně. Pak bombardování Londýna jsem také čekal o kapku víc, ale krom toho tu máme opravdu velký kus práce a francouzské filmaře velice chválím. Co se týče Československa - myslím si, že jsme bojovat měli, jako každý jiný napadený stát Hitlerem. Polsko, Francie, Velká Británie, Rusko. Jediní Češi se nechali obsadit. Asi ale víme, jak by to tu dopadlo, kdybysme se bránili. Nevyhráli bysme v žádném případě. Hitler by se zase dohodl se Stalinem o rozdělení Československa a dopadli bysme jako v Polsku, ale v současné době by možná o nás byly natočené filmy, ale za jakou cenu? Možná by umřelo mnohem více lidí. Tak jako tak, minulost už se nezmění a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Dokument je krásně vybarvený, tedy, kromě drastických záběrů a opravdu mám z tohoto dokumentu ohromnou radost a čas, který jsem mu věnoval vděčím filmařům. Skvělá práce!(17.3.2015)

Velmi zdařilý projekt oživení významné minulosti. Převážně zvukové oživění a kolorování je hned na několik hvězdiček. Kenji Kawai pak svou hudbou korunuje celé dílo. Leč pět hvězdiček udělit nelze ani za něj. Důvody jsou dva, 1) Je velmi ptrné kdo je autorem dokumentu. Francouzi nedokázali odolat subjektivitě a prostor který dostali značně převládá, vezmeme-li v úvahu, kolik veledůležitých okamžiků celého válečného konfliktu, se zde muselo odbýt jen ve dvou-třech větách. Např. narukování Fr. osobností jako Fernandel je hezké, ale působí, jako by v ostatních zemích slavné osobnosti zůstaly sedět na zadku. 2) Nejen z důvodu mého vlastního původu, ale v rámci objektivity (když už se v dokumentu zmiňoval i odboj v Jugosávii) absence jakékoli významné události týkající se tehdejší ekonomické velmoci Československa je skličující. A přitom je z čeho vybírat - Atentát na Heydricha, Předání nejmodernější obranné sítě bunkrů nepříteli. Lidice! Když už i v Americe se po naší zlikvidované obci začali pojmenovávat děti. Atd, atd.(7.1.2016)

Jak už těch dokumentů o 2. sv.válce vidíte tolik, tak se těžko hodnotí. Je to v barvě, to je super lépe se to sleduje, je tu pár nových informací: v 1. a 2. díle z pohledu Francie (francouzský dokument) a později informace obecného charakteru či zajímavost (např. projímavá strava Rusů německým zajatcům). Jinak je to opět celý průběh války a až jsem se divil kolik toho stihli nacpat do posledního dílu a snad nic zásadního nechybí. Opět by se dal doporučit do hodin dějepisu.(25.11.2015)

• - V druhém dílu dokumentárního cyklu s názvem "Zdrcující porážka" je v českém dabingu trestuhodná chyba. V části, kde je popisována kapitulace Francie v Compiègne, je řečeno: "...tentýž vagón, ve kterém bylo v listopadu 1919 podepsáno příměří stvrzující porážku Německa." Tento akt se udál v roce 1918 a tím skončila 1. světová válka. (Petronylek)