Apokalypsa: 2. světová válka (TV seriál)

• Česko

Apokalypsa 2. světové války

• Francie

Apocalypse - La 2ème Guerre Mondiale

Apocalypse: The Second World War

Apokalypsa - Druhá svetová vojna

Apocalypse: World War II

Dokumentární / Válečný / Historický

Francie, 2009, 5 h 22 min (Minutáž: 6x53 min)

Troufám si říct, že je to nejlepší dokument o 2. sv. válce co jsem kdy viděl. Tak do podrobna vysvětlena válka a všechny válečné tahy mě připoutaly ke křeslu. Co mě naopak trochu zamrzelo je pár nedodělávek. Např. o Československu je jen pár zmínek v rozmezí dvou minut už náhle Hitler útočí na Polsko a přitom Mnichovská dohoda znamenala v této válce hodně. Pak bombardování Londýna jsem také čekal o kapku víc, ale krom toho tu máme opravdu velký kus práce a francouzské filmaře velice chválím. Co se týče Československa - myslím si, že jsme bojovat měli, jako každý jiný napadený stát Hitlerem. Polsko, Francie, Velká Británie, Rusko. Jediní Češi se nechali obsadit. Asi ale víme, jak by to tu dopadlo, kdybysme se bránili. Nevyhráli bysme v žádném případě. Hitler by se zase dohodl se Stalinem o rozdělení Československa a dopadli bysme jako v Polsku, ale v současné době by možná o nás byly natočené filmy, ale za jakou cenu? Možná by umřelo mnohem více lidí. Tak jako tak, minulost už se nezmění a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Dokument je krásně vybarvený, tedy, kromě drastických záběrů a opravdu mám z tohoto dokumentu ohromnou radost a čas, který jsem mu věnoval vděčím filmařům. Skvělá práce!(17.3.2015)

Dokumentárny seriál s najväčšou možnou výpovednou hodnotou, plný krutosti a násilia ktoré je cítiť skrz neho len pri pozeraní. Jeden z najkvalitnejších dokumentov o druhej svetovej vojne ( možno aj ten najkvalitnejší ) ktorý odporúčam všetkým ktorých to zaujíma, pretože to tu je spracované veľmi prehľadne a zrozumiteľne, takže si z toho odnesiete čo najviac.(12.6.2015)

Většinou nehodnotím seriály po jednom díle, ale vzhledem k tomu že apokalypsa jich má jenom šest, tak to zkusím. Nuže, je to naprostá bomba. Troufnu si tvrdit nejlepší seriál o druhé světové válce vůbec. Nemyslím tím nejkomplexnější, tím je podle mě world at war, nebo nejpodrobnější a nejobsáhlejší (ta šílenost co se prodává na stáncích a obsahuje asi 170 dvdček). Apokalypsa získává body tím, že 2. světovou vypráví jako příběh, ne jenom jako kolekci faktů a názorů, k čemuž válečné dokumenty často sklouzávají. Pro člověka vojenstvím netknutého je to takový WWII 101, a vřele mohu apokalypsu doporučit komukoliv. Bonusem jsou navíc i "nové" záběry, například nacistické zešměšňování francouzských černých koloniálních vojáků. A co je nejlepší, dokument je v barvě, což dodává 2. světové úplně jiný nádech, než když se na ni člověk dívá na zašedlých fotografiích a černobílých filmech.(27.12.2010)

Zhuštěná encyklopedie Druhé světové. Jedná se o francouzský dokument, takže převládá francouzská - potažmo "západní" optika a východní fronta a její význam pro průběh i konečný výsledek války jsou dle mého laického pohledu poněkud upozaděny. Dalo by se říct, že tehdejšímu Sovětskému svazu je věnována největší pozornost v souvislosti s paktem Ribbentrop-Molotov, který bohužel výrazně přispěl k úspěchům nacistického Německa v začátcích konfliktu. Nicméně právě Sovětský svaz za něj následně následně zaplatil strašlivou cenu ... stejně tak jako západní mocnosti za Mnichovskou dohodu. Zaplatil celý svět, vinní i nevinní, zaplatil více než padesáti milióny mrtvých, bezpočtem navždycky poznamenaných a nedozírnými škodami - nejen materiálními - na zbídačené Zemi. P.S.: 1) "Apokalypsa: 1. světová válka" (2014) nabízí maličko ucelenější pohled i širší souvislosti - kupříkladu se podrobně zabývá i příčinami První světové. Snad proto, že si dokázala vybudovat větší odstup - odkaz v pořadí druhého celosvětového konfliktu a jeho přesah do dnešních dnů jsou daleko živější a zřetelnější a tudíž je nesmírně těžké během vlastní tvorby dokumentu zachovávat neutralitu. Apokalypsa Druhé světové se tak - možná cíleně - zaměřuje spíše na výčet faktů a unikátní, decentně kolorované dobové záběry; 2) Nevěděla jsem, že Spojené státy by se nerozpakovaly shodit jadernou bombu i na Berlín ... kdyby ji ve správný čas už měly připravenou k použití ... jen aby zabránily Rudé armádě vstoupit do hlavního města Říše.(7.6.2018)

S ohledem na zemi původu je dokument šíleně franko-centrický, což by se mohlo zdát jako vhodný proti-pól většině dokumentů z BBC, není to ale pravda. Přílišné zaměření na Francii a ospravedlňování její role ve druhé Válce je do očí bijící a jinak fantastický dokument s výjimečnými záběry to degraduje. Přesto nadprůměr.(14.2.2013)

• - V druhém dílu dokumentárního cyklu s názvem "Zdrcující porážka" je v českém dabingu trestuhodná chyba. V části, kde je popisována kapitulace Francie v Compiègne, je řečeno: "...tentýž vagón, ve kterém bylo v listopadu 1919 podepsáno příměří stvrzující porážku Německa." Tento akt se udál v roce 1918 a tím skončila 1. světová válka. (Petronylek)