Reklama

Reklama

Apokalypsa: 2. světová válka

(seriál)
  • Česko Apokalypsa 2. světové války (více)
všechny plakáty

Epizody(6)

Obsahy(1)

Apokalypsa: 2. světová válka používá provokativní záběry pořízené amatérskými filmaři, odtajněné přísně tajné záznamy a zpravodajské záběry, které v dané době nebyly odvysílány. Tyto znovu objevené záznamy byly obarveny, aby si diváci mohli představit, jaké to bylo zažít válku zblízka. Síla tohoto pořadu spočívá ve snaze vyprávět příběh 2. světové války novým způsobem a pomocí netradičních záběrů, které diváci ještě neviděli. Například v 2. díle uvidíte záběry francouzských školáků v malé vesnici nedaleko Arden. Je to jejich poslední den ve škole, předtím než budou muset vesnici opustit a obsadí ji Němci. Diváci také uvidí strašidelné opuštěné školní třídy bez dětí. Díky těmto záběrům je snazší si představit civilní či také "každodenní" podobu války. (National Geographic)

(více)

Recenze (199)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Člověk by řekl, že na poli dokumentů o druhé světové válce už skoro není co přidat. Autoři si to ovšem nemysleli a odvedli velice dobrou práci. Oceňuju zejména velké množství málo známých nebo dokonce neznámých (někdo tu užil slovo "neprofláknutých") záběrů, navíc většinou vyčištěných a kolorovaných. To vše doplněno velmi dobrým komentářem. Inu, Daniel Costelle je profesionál (je také tvůrcem velmi dobrého staršího dokumentárního seriálu Velké bitvy století, který byl na obrazovkách začátkem 90. let). ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Ano, geniální dokument. Je mi 21 a dokumenty o 2. světové válce sleduji už od 10 let. Hodně se mluví o tom, že tento dokument přinesl nové informace a právě tím je tak vyjímečný. To není vůbec pravda, tento dokument zabodoval pouze tím, že vybarvil historické záznamy a tím představil člověku osobitější pohled na válku. Člověk se tak dokázal vcítit téměř do každé scény, která je nám představena, prostě tu válku prožíval také. Apokalypsa má jedno velké mínus, dělali jí Francouzi. Skutečně mě nebavilo sledovat, jak Francouzi žili a "bojovali" v odboji, když totéž se dělo v téměř každé okupované zemi. Postup Spojenců směrem z Normandie na Německo se ukázal během pár minut, naopak bleskovému obsazení Francie, které tvralo pár dní se věnoval celý díl a půl a kdyby to náhodou divákovi nedošlo, vysvětlilo se mu "Ačkoliv se to neříkalo, Francouzi bojovali tvrdě a hrdinsky, zemřelo jich ....". Na druhou stranu, je to francouzský dokument, tak proč by se jeho tvůrci nevěnovali vlastní zemi. Když jsme měli ve škole dějepis, nikoho nebavila ta tuna látky ohledně 2. WW, dokonce i mě to nudilo. Někdo tady správně naznačil, že pustit tento dokument ve školách, děti během 6ti hodin znají podstatné události celé války, protože tento dokument chronologicky dokonale poskládal všechny důležité informace, náležitě je vysvětlil a dokonce ještě stihl odbočit k válce v Pacifiku (která bohužel není dostatečně vysvětlena). 90% 09.10. 2010 ()

Reklama

Djoker 

všechny recenze uživatele

Přehledně zdokumentovaný vývoj 2. světové války, jehož kořením jsou barevné záběry, které značně zvyšují intenzitu prožitku při jejich sledování. Osobně bych měl výtku k rozložení obsahu do jednotlivých dílů. Skoro celé čtyři díly jsou věnovány období války do konce roku 1942, částečně i proto, že tam hraje velkou roli Francie, ale to je vzhledem k tvůrcům dokumentu logické. Zároveň je do poslední epizody napasován závěrečný rok a půl války a moc prostorů nedostane naprosto zásadní vylodění v Normandii. Navíc správně nezapomínají ani na boje v Africe a Tichém oceánu, což ale vede ke zbytečně častým a zkratkovitým skokům mezi frontami, kterým se lehce dalo předejít a to přidáním klidně jen dvou epizod. Frajeři jako MacArthur a Patton by si větší prostor jistě zasloužili. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Vynikající dokument, který je obohacen o neznámé unikátní záběry zpravodajských kameramanů. Dokonce jsou zde záznamy záběrů z kamer nacistických tvůrců. Obraz nejkrvavější a nejstrašnější světové války ve způsobu zpracování látky a výkladu historie otřesných krutostí a zvěrstev je neuvěřitelně působivý. Upoutá a zaujme především svým obsahem. Zajisté zajímavý dokument, v němž si každý zasvěcenec historie dozví mnoho neznámých detailů a bezpochyby si přijde na své. Proto snímek stojí za zhlédnutí. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Příhodně ve dnech incidentu s nazi pokladní jsem si dal opáčko války "o záchranu člověka samotného", která asi nikdy nepřestane fascinovat svým měřítkem a vůbec tunou všeho možnýho. V podstatě platí co jsem napsal už o Apokalypse z první světové, tedy že je to skvělý sumárum těch nejdůležitějších informací s projekcí tehdejších záběrů (barevně!), zlidštěný o dopisy a vzpomínky vojínů. Pokud dokážete vidět jistou krásu v tom všem zabíjení, zbrojení a ničení, v tragédii ideologií, nacionalismu a brainwashingu, tak tady to je super příležitost. Byť rozsahem "for dummies", cyklus to byl výborný - zavřít hubu 90% učitelek na střední a pustit radši beze slova tohle... P.S. Stylový soundtrack budiž třeba Frontschwein a máte-li dál slinu, račte navázat na dějepis poté. Kdo byste rád WW2 opravdu do hloubky, toto běží týden co týden po dobu šesti let (jak šla válka). Pak zde téma válka a film, tu souvislost s Bombou. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (2)

  • V druhém dílu dokumentárního cyklu s názvem "Zdrcující porážka" je v českém dabingu trestuhodná chyba. V části, kde je popisována kapitulace Francie v Compiègne, je řečeno: "...tentýž vagón, ve kterém bylo v listopadu 1919 podepsáno příměří stvrzující porážku Německa." Tento akt se udál v roce 1918 a tím skončila 1. světová válka. (Petronylek)

Reklama

Reklama