Apokalypsa: 2. světová válka (TV seriál)

• Česko

Apokalypsa 2. světové války

• Francie

Apocalypse - La 2ème Guerre Mondiale

Apocalypse: The Second World War

Apokalypsa - Druhá svetová vojna

Apocalypse: World War II

Dokumentární / Válečný / Historický

Francie, 2009, 5 h 22 min (Minutáž: 6x53 min)

Konečně válečný dokument, ve kterém se neopakují dokola stále stejné profláklé záběry, použité v každém druhém snímku tohoto druhu. Ve většině dílů je i slušný doprovodný komentář, až tedy na díl o německém tažení do Francie, když komentátor prohlásil, že Francouzi bojovali tvrdě a hrdinsky, málem jsem šel do mdlob. Zkuste si přečíst paměti některého z československých letců, co ve Francii létali, ti na to mají poněkud odlišný názor.(22.10.2010)

Zajimavé použití barev, které vás naprosto vtáhnou do toho nejžhavějšího pekla podkresleného uhrančivým hudebním doprovodem. Díky tomu je tohle o třídu lepší dokument, než by jinak byl, který by mohl zajímat i tu mladší generaci. Velmi rozumná je i délka a objem informací takže to bude vyhovovat jak těm kteří se o toto téma moc nezajímají tak těm co už něco vědí. Tohle by bylo vhodné pro děcka ve školách protože těm už učitelé a fantazie nestačí tohle by k určitému porozumění mohlo stačit ikdyž ......(14.1.2012)

S přehledem nejlepší válečný dokument jaký je k mání. Francouzi se doopravdy vytáhli, shromáždili obrovské množství dosud běžně neviděných záběrů a pomocí počítačové techniky je okolorovali. Díky tomu tenhle skvost vypadá tak realisticky jak je to jen možné. Dojem ještě umocňuje skvělá režie a vložení pohledů do běžného života civilistů a nebojových aktivit vojáků. Chybí mi jen infografika a mapky fronty, protože přehlednost trochu pokulhává.(28.8.2012)

Velmi zdařilý projekt oživení významné minulosti. Převážně zvukové oživění a kolorování je hned na několik hvězdiček. Kenji Kawai pak svou hudbou korunuje celé dílo. Leč pět hvězdiček udělit nelze ani za něj. Důvody jsou dva, 1) Je velmi ptrné kdo je autorem dokumentu. Francouzi nedokázali odolat subjektivitě a prostor který dostali značně převládá, vezmeme-li v úvahu, kolik veledůležitých okamžiků celého válečného konfliktu, se zde muselo odbýt jen ve dvou-třech větách. Např. narukování Fr. osobností jako Fernandel je hezké, ale působí, jako by v ostatních zemích slavné osobnosti zůstaly sedět na zadku. 2) Nejen z důvodu mého vlastního původu, ale v rámci objektivity (když už se v dokumentu zmiňoval i odboj v Jugosávii) absence jakékoli významné události týkající se tehdejší ekonomické velmoci Československa je skličující. A přitom je z čeho vybírat - Atentát na Heydricha, Předání nejmodernější obranné sítě bunkrů nepříteli. Lidice! Když už i v Americe se po naší zlikvidované obci začali pojmenovávat děti. Atd, atd.(7.1.2016)

Ta nejlepší ukázka destruktivní povahy člověka a důkaz toho, jak je celá planeta ovládána pár lidmi, lačnícími po moci. Byl jsem udiven, jak arogantní a slepé byly mnohé národy, jak drzý a nelidský byl zakomplexovaný Hitler, potažmo jeho vysoce postavení důstojníci, jak slepě jej všichni následovali (Rusko, Itálie) a kolik lidí muselo zemřít zbytečně, z rozmaru. Seriál, který je plný dobových záběrů mrtvých lidí a poprav z vás vydojí všechny emoce, protože zasáhne hluboko do vaší lidské duše a přímo z něj sálá ta bezmoc, kterou obyvatelé Evropy zažívaly, když musely opustit své domovy. Nutné vidět. Tohle by měly pouštět ve školách a ne se to učit z učebnic...(26.4.2014)

• - V druhém dílu dokumentárního cyklu s názvem "Zdrcující porážka" je v českém dabingu trestuhodná chyba. V části, kde je popisována kapitulace Francie v Compiègne, je řečeno: "...tentýž vagón, ve kterém bylo v listopadu 1919 podepsáno příměří stvrzující porážku Německa." Tento akt se udál v roce 1918 a tím skončila 1. světová válka. (Petronylek)