Apokalypsa: 2. světová válka (TV seriál)

• Česko

Apokalypsa - Druhá svetová vojna

Apocalypse: World War II

Dokumentární / Válečný / Historický

Francie, 2009, 6x53 min

Skvěle zpracovaná dokumentární série o největším válečném konfliktu všech dob. Předností jsou především výjimečné autentické záběry, které jsou zde navíc převedené do barvy. Nutno říci, že dokument je určen spíše pro řadové diváky. Člověk, jenž je v tomto tématu více zainteresován, zřejmě nezíská moc nových poznatků (zejména poslední dva díly byly poměrně dost stručné), ale i tak se jedná o přehledné a působivé shrnutí této apokalypsy.(2.12.2012)

Skvělý dokument, který, jak zde již bylo řečeno, ukazuje válku z mnohem zajímavějšího a atraktivního pohledu, než jak se učí ve škole. Ale přecejen bych měl výhrady k poslednímu dílu, který mi připadal jako dělaný nějak narychlo, aby se to dokončilo. Podle mého názoru měly být ještě probírány následky války a Norimberský a Tokijský proces, které jsou s ní neodmyslitelně spjaty. To by ale asi bylo ještě na další díl.(23.8.2011)

Neuvěřitelně sugestivní záběry barevné války, které předtím nikdo neviděl. Člověk musí obdivovat práci restaurátorů, kteří na tomhle seriálu určitě nechali ruce. Mrzí mě jenom jedna jediná věc. Že to mělo šest dílů. Dovedl bych si představit klidně desetinásobek epizod, mapujících kompletní události oněch šesti let. 100%(18.12.2016)

Jak už těch dokumentů o 2. sv.válce vidíte tolik, tak se těžko hodnotí. Je to v barvě, to je super lépe se to sleduje, je tu pár nových informací: v 1. a 2. díle z pohledu Francie (francouzský dokument) a později informace obecného charakteru či zajímavost (např. projímavá strava Rusů německým zajatcům). Jinak je to opět celý průběh války a až jsem se divil kolik toho stihli nacpat do posledního dílu a snad nic zásadního nechybí. Opět by se dal doporučit do hodin dějepisu.(25.11.2015)

Příhodně ve dnech incidentu s nazi pokladní jsem si dal opáčko války "o záchranu člověka samotného", která asi nikdy nepřestane fascinovat svým měřítkem a vůbec tunou všeho možnýho. V podstatě platí co jsem napsal už o Apokalypse z první světové, tedy že je to skvělý sumárum těch nejdůležitějších informací s projekcí tehdejších záběrů (barevně!), zlidštěný o dopisy a vzpomínky vojínů. Pokud dokážete vidět jistou krásu v tom všem zabíjení, zbrojení a ničení, v tragédii ideologií, nacionalismu a brainwashingu, tak tady to je super příležitost. Stylový soundtrack budiž třeba Frontschwein a máte-li dál slinu, račte navázat tímhle. Byť rozsahem "for dummies", cyklus to byl výborný - zavřít hubu 90% učitelek na střední a pustit radši beze slova tohle...(30.4.2017)

• - V druhém dílu dokumentárního cyklu s názvem "Zdrcující porážka" je v českém dabingu trestuhodná chyba. V části, kde je popisována kapitulace Francie v Compiègne, je řečeno: "...tentýž vagón, ve kterém bylo v listopadu 1919 podepsáno příměří stvrzující porážku Německa." Tento akt se udál v roce 1918 a tím skončila 1. světová válka. (Petronylek)