Nejdivočejší sen

Životopisný / Dokumentární / Drama

USA, 2010, 94 min

Anthony Geffen

Joel Douek

Vynikající! Nenajdete zde sice žádnou akci, ale o tu tady vůbec neběží. Podstatné a hlavně zajímavé je zde úplně něco jinšího. Zaprvé se jedná o dokument, takže se můžete spolehnout, že atmosféru zahustí už jen fakt, že se tohle opravdu stalo. Kde? Na Everestu. Kdy? V roce 1929. Co? Dost pravděpodobně byl poprvé zdolán Mallorym a Irvinem, což dodnes není potvrzeno. Pro neznalce poznamenávám, že Everest byl oficiálně zdolán až roku 1953 Edmundem Hillarym. Neřeknu vám, jak tento dokument peckovně začíná, ale budete čumět, jaký mysteriózní nádech celý film hned po začátku dostane. Mazec! A aby toho nebylo málo, autoři zdaleka nezůstávají jen u pátrání v minulosti, protože se pouští do experimentu, kdy se v roce 2009 vydávají na Everest a pokouší se simulovat podmínky údajného prvovýstupu roku 1929. Já mám historii Everestu obecně zmáknutou, ale čuměl jsem jak blbec. Co teprv někdo, kdo o něm neví nic? Jeden z nejlepších filmů z horolezeckou tématikou. Doporučuju moc!(18.11.2015)

Bezvadná pocta Mallorymu s Irvinem, kteří se právem zapsali do dějin (nejen horolezectví). Jak to tehdy těsně pod vrcholem doopravdy bylo se zřejmě nikdy nedozvíme, myslím že to ale není vůbec důležité. Jejich výkon totiž stojí za smeknutí, stejně jako výkon jejich "následovníků" Conrada Ankera a Lea Houldinga___Snímek je věnován Natashe Richardson, která propůjčila hlas Ruth Malloryové.(11.8.2011)

Prečo sa ľudia snažia vyliezť na Everest? "Pretože je!" Ale kto bol na ňom ako prvý? Na túto otázku sa nám snaží odpovedať práve tento dokument. Bol George Mallory prvý človek, ktorý na nás pozeral "z patra"? Fanúškovia Edmunda Hillaryho budú samozrejme namietať, ale mňa dokument presvedčil. Nechcem však Edmunda okrátiť o prvenstvo, tak jedným dychom dodavam, že on bol prvý, ktorý aj zliezol. Podobné dokumenty o prekonávaní samého seba a posúvaní ľudských možností mám veľmi rád. Ak je k nim prilepený nejaký príbeh, ktorý vykresľuje horolezcov ako ľudí a podfarbený výborným srdcervúcim sountrackom, moje chúťky sú do sýtosti ukojené. Navyše ma dostala animácia, keď sa údolím vedúcim pod úpätie až na vrchol Mt.Everestu alias Chomolungmy alias Sagarmathy alias Qomolangmy. Nebudem komentovať spôsob a vybavenie samovražedného pokusu o prvý výstup, ale vyzdvihnem techniku a vybavenie, ktoré zadefinovali už v 1924 a v minimálnych obmenách sa používa doteraz. Pre podobne naladených fanatikov ako George Mallory výborný dokument. Tak isto ako náučný a záživný pre náhodných okoloidúcich.(8.7.2011)

Mě bohatě stačí se vydrápat ráno z postele a ve svých divokých snech taky lezu úplně jinam.Podle mě Ankerův adopt. syn hodil mnohem lepší hlášku než Mallory:''Lezl by si v tomhle na Everest?-Ne-A v čem by si lezl?-Nelezl bych na Everest.''A ti dva byli pěkní šméčkaři,protože tam nelezli v té dobové výbavě,čímž byl tohle ''jen'' další výstup na Everest (prej tam bylo už asi 3500 lidí a někteří i víckrát.Asi tam něco zapomněli).Hvězdný dabing celkem nechápu.(30.3.2011)

Začátek filmu jsem hltala a s napětím očekávala jak se příběh bude vyvíjet,což bylo svým způsobem dané. Bylo zde hodně zajímavých věcí,skvělé bylo,že protagonisté si nechali ušít oblečení ve kterém Mallory šlapal na Everest před více bež 80. lety a určitou část to v něm i zkoušeli. Kdo o horolezectví a výšlapu nic neví,hodně se dozví. To platí i v mém případě,konečně mi došlo co přesně znamená zóna smrti.Celkově však film působí jako kafemlýnek,který pořád mele jedno a to samé. Zbytečně,ten příběh sám o sobě je hodně pestrý,jen uchopený divným směrem. Příjemné,že člověk může v komentářích poslouchat hlasy Liama Neessna,Ralpha Fiennese nebo Natashi Richardson a ty se opravdu poslouchaly moc hezky.(20.12.2012)