Nejdivočejší sen

Životopisný / Dokumentární / Drama

USA, 2010, 94 min

Anthony Geffen

Joel Douek

Vynikající! Nenajdete zde sice žádnou akci, ale o tu tady vůbec neběží. Podstatné a hlavně zajímavé je zde úplně něco jinšího. Zaprvé se jedná o dokument, takže se můžete spolehnout, že atmosféru zahustí už jen fakt, že se tohle opravdu stalo. Kde? Na Everestu. Kdy? V roce 1929. Co? Dost pravděpodobně byl poprvé zdolán Mallorym a Irvinem, což dodnes není potvrzeno. Pro neznalce poznamenávám, že Everest byl oficiálně zdolán až roku 1953 Edmundem Hillarym. Neřeknu vám, jak tento dokument peckovně začíná, ale budete čumět, jaký mysteriózní nádech celý film hned po začátku dostane. Mazec! A aby toho nebylo málo, autoři zdaleka nezůstávají jen u pátrání v minulosti, protože se pouští do experimentu, kdy se v roce 2009 vydávají na Everest a pokouší se simulovat podmínky údajného prvovýstupu roku 1929. Já mám historii Everestu obecně zmáknutou, ale čuměl jsem jak blbec. Co teprv někdo, kdo o něm neví nic? Jeden z nejlepších filmů z horolezeckou tématikou. Doporučuju moc!(18.11.2015)

Neakčný, biografický dokument viac pre zasvetených fanúšikov, než pre divákov, túžiacich po dobrodružstve a adrenalíne. Kostrou rozprávania film nijako zvlášť negraduje, to kľúčové a šokujúce ukazuje hneď na začiatku (zábery objavenia Malloryho tela na Evereste po 75 rokoch), a vo finále potom strhne už „iba“ ukážkou lezenia cez najexponovanejší úsek cesty - Second Step - bez použitia čínskeho rebríka. Čím ma ale dokument dostal, bol životný príbeh milujúceho manžela a otca troch detí Malloryho, jeho odhodlanie a odvaha v dvadsiatych rokoch sa pokúsiť o prvovýstup v takom oblečení (!!!), bez znalosti podmienok v zóne smrti a akejkoľvek predpovede počasia. Aj keby mali dokonalé počasie a dosiahli by vrcholu, nevrátili by sa z neho. Bol to samovražedný podnik, ktorý ale definoval jednu z dvoch hlavných výstupových ciest na horu. Cesta preto nesie jeho meno viac než zaslúžene.(31.3.2011)

Bezvadná pocta Mallorymu s Irvinem, kteří se právem zapsali do dějin (nejen horolezectví). Jak to tehdy těsně pod vrcholem doopravdy bylo se zřejmě nikdy nedozvíme, myslím že to ale není vůbec důležité. Jejich výkon totiž stojí za smeknutí, stejně jako výkon jejich "následovníků" Conrada Ankera a Lea Houldinga___Snímek je věnován Natashe Richardson, která propůjčila hlas Ruth Malloryové.(11.8.2011)

Začátek filmu jsem hltala a s napětím očekávala jak se příběh bude vyvíjet,což bylo svým způsobem dané. Bylo zde hodně zajímavých věcí,skvělé bylo,že protagonisté si nechali ušít oblečení ve kterém Mallory šlapal na Everest před více bež 80. lety a určitou část to v něm i zkoušeli. Kdo o horolezectví a výšlapu nic neví,hodně se dozví. To platí i v mém případě,konečně mi došlo co přesně znamená zóna smrti.Celkově však film působí jako kafemlýnek,který pořád mele jedno a to samé. Zbytečně,ten příběh sám o sobě je hodně pestrý,jen uchopený divným směrem. Příjemné,že člověk může v komentářích poslouchat hlasy Liama Neessna,Ralpha Fiennese nebo Natashi Richardson a ty se opravdu poslouchaly moc hezky.(20.12.2012)

Každý, kdo kdy jakýmsi způsobem přičichl k vrcholovému horolezectví ať už aktivně, či pasivně, určitě již jméno George Malloryho slyšel. Podotýkám, u mě před lety již převládla aktivnost ze skalisek v pouhé čtení. Mallorym se zabývá spousta knih, ať už horolezecké příručky, či spisovatele s lezením spojení. Zejména Reinhold Messner, který věnoval této osobnosti celou knihu, potažmo v dalších se k jeho obrazu vrací, již poukazoval na jeho neskutečnou vůli a odhodlání. Tento dokument zachycuje Malloryho jako člověka posedlého velkým snem a popisuje prakticky celý jeho život od dětsvtí až po osudný výstup na nejvyšší horu. Bohužel prvenství výstupu nikdy tomuto člověku nepřipadlo. Samotný dokument s dobovými fotografiemi a materiálem je velmi poutavý a rozhodně stojí za zhlédnutí. National Geographic opět zazářil(10.9.2011)