Reklama

Reklama

Nejdivočejší sen

  • USA The Wildest Dream
Trailer

Obsahy(1)

George Mallory byl posedlý touhou jako první zdolat dosud nedotknutelný Mount Everest. V roce se vydal vstříc svému snu, živý se však už nikdy nevrátil. Naposledy byl spatřen v roce 1924 přibližně 800 stop pod vrcholem. Jeho smrt zasáhla celý svět a Mallory se stal legendou. Jeho příběh ožívá o 75 let později, kdy Conrad Anker objevil Malloryho zmrzlé tělo. Veškeré jeho vybavení bylo nedotčeno, nic nechybělo, kromě jedné jediné věci - fotografie jeho ženy Ruth, které slíbil, že ji donese až na vrchol Mount Everestu. Kdo byl doopravdy prvním člověkem, který pokořil nejvyšší horu světa? (nightevan)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (34)

POMO 

všechny recenze uživatele

Neakčný, biografický dokument viac pre zasvetených fanúšikov, než pre divákov, túžiacich po dobrodružstve a adrenalíne. Kostrou rozprávania film nijako zvlášť negraduje, to kľúčové a šokujúce ukazuje hneď na začiatku (zábery objavenia Malloryho tela na Evereste po 75 rokoch), a vo finále potom strhne už „iba“ ukážkou lezenia cez najexponovanejší úsek cesty - Second Step - bez použitia čínskeho rebríka. Čím ma ale dokument dostal, bol životný príbeh milujúceho manžela a otca troch detí Malloryho, jeho odhodlanie a odvaha v dvadsiatych rokoch sa pokúsiť o prvovýstup v takom oblečení (!!!), bez znalosti podmienok v zóne smrti a akejkoľvek predpovede počasia. Aj keby mali dokonalé počasie a dosiahli by vrcholu, nevrátili by sa z neho. Bol to samovražedný podnik, ktorý ale definoval jednu z dvoch hlavných výstupových ciest na horu. Cesta preto nesie jeho meno viac než zaslúžene. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

The Wildest Dream je možná neakční a biografický, ale rozhodně není nudný! Tedy určitě ne pro diváky, kteří mají rádi hory a jejich dobývání, s chutí si pokládají otázky začínající "Co kdyby?" a "Co když?" a mají rádi dokumenty, kde je důležitější obsah nad formou. Nejdivočejší sen je přesně pro tento typ diváků stvořený. Je až nepředstavitelné, za jakých podmínek dokázal George Mallory a Irvin šplhat po stěnách nejvyšší hory světa. Aniž bych chtěl nějak snižovat výkony, odvahu, zásluhy a hrdinství nynějších horolezců (resp. takových jako je Messner, Rakoncaj, Gálfy, Sulovský, Nežerka,...), tak právě tato dvojice (ale i jiní z tohoto období) byla neskutečně a až nadlidsky odvážná, hrdinská a právem v dnešních dnech glorifikována a s úctou vzpomínána. Zajímavé na tomto dokumentu je kromě autentických záběrů či fotek též čtení Malloryho dopisů, vylíčení jeho vztahu k rodině a za doprovodu tklivé hudby rozhodně nejsou scény nudné! Na atraktivnosti přidává též novodobý pokus horolezců napodobit expedici z roku 1924 v replikách tehdejšího oblečení a obutí, navštívení stejných zastávek a rekonstruování výstupu, o jehož výsledku se můžeme jen dohadovat. ()

Reklama

hrona 

všechny recenze uživatele

Každý, kdo kdy jakýmsi způsobem přičichl k vrcholovému horolezectví ať už aktivně, či pasivně, určitě již jméno George Malloryho slyšel. Podotýkám, u mě před lety již převládla aktivnost ze skalisek v pouhé čtení. Mallorym se zabývá spousta knih, ať už horolezecké příručky, či spisovatele s lezením spojení. Zejména Reinhold Messner, který věnoval této osobnosti celou knihu, potažmo v dalších se k jeho obrazu vrací, již poukazoval na jeho neskutečnou vůli a odhodlání. Tento dokument zachycuje Malloryho jako člověka posedlého velkým snem a popisuje prakticky celý jeho život od dětsvtí až po osudný výstup na nejvyšší horu. Bohužel prvenství výstupu nikdy tomuto člověku nepřipadlo. Samotný dokument s dobovými fotografiemi a materiálem je velmi poutavý a rozhodně stojí za zhlédnutí. National Geographic opět zazářil ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Pokud se někdo snaží vydrápat na Everest jen za pomocí zubů a nehtů, na nohou má vietnamky a na sobě letní outfit z poctivých, bavlněných vláken, pravděpodobně zmrzne rychleji, než byste řekli Čumulangma. Je to jako pokusit se uprostřed prosince přeplavat Grónské moře a na to, že měl Mallory doma tři fakany, bylo to od něj děsně "odvážné a zodpovědné". Plně si tedy zaslouží tento unylý a nudný dokument, kde za zvuku tklivých, molových houslí pár celebrit pateticky recituje, jaký to byl jinak príma chlap a ukazují jeho zažloutlé fotografie. Nepochybuji, že si u toho budou ostatní horolezci nadšeně leštit cepín a stříkat do maček a my, co byli nejvýše v čtyřech a půl tisících do toho nemáme co kafrat. Nic naplat. Místo, kam se dnes může se svým nuzným primátorským příjmem vyškrábat kdejaký Bém, už holt nebudí takový respekt. Když jsme u toho stavění pomníčků všelikým magorům, tak mi kdysi vyprávěl dědek, že jednou v padesátémdevátem čuměl na měsíc a viděl po něm někoho chodit. A Armstrong to prý natuty nebyl!! ()

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Vynikající! Nenajdete zde sice žádnou akci, ale o tu tady vůbec neběží. Podstatné a hlavně zajímavé je zde úplně něco jinšího. Zaprvé se jedná o dokument, takže se můžete spolehnout, že atmosféru zahustí už jen fakt, že se tohle opravdu stalo. Kde? Na Everestu. Kdy? V roce 1929. Co? Dost pravděpodobně byl poprvé zdolán Mallorym a Irvinem, což dodnes není potvrzeno. Pro neznalce poznamenávám, že Everest byl oficiálně zdolán až roku 1953 Edmundem Hillarym. Neřeknu vám, jak tento dokument peckovně začíná, ale budete čumět, jaký mysteriózní nádech celý film hned po začátku dostane. Mazec! A aby toho nebylo málo, autoři zdaleka nezůstávají jen u pátrání v minulosti, protože se pouští do experimentu, kdy se v roce 2009 vydávají na Everest a pokouší se simulovat podmínky údajného prvovýstupu roku 1929. Já mám historii Everestu obecně zmáknutou, ale čuměl jsem jak blbec. Co teprv někdo, kdo o něm neví nic? Jeden z nejlepších filmů z horolezeckou tématikou. Doporučuju moc! ()

Galerie (16)

Reklama

Reklama