Za vším hledej nakrknutou ženu. Odlehčený pohled na boj za ženskou rovnoprávnost s vynikající Sally Hawkinsovou v hlavní roli. Vyrobeno v Dagenhamu je svěží britská retro komedie zachycující skutečné události z roku 1968, kdy se v továrně společnosti Ford v britském Dagenhamu vzbouřilo 187 šiček proti pracovním podmínkám. Jejich požadavkem byly rovné platy pro všechny a konec diskriminace žen. Přes vážnost tématu se režiséru Nigelu Coleovi, známému komediemi Bílá vdova nebo Holky z kalendáře, podařilo zachytit tehdejší události zábavnou formou, aniž by sklouzával k lacinému humoru. Film se tak dá zařadit po bok britských sociálních komedií, jako je divácky velmi úspěšný titul Do naha! s Robertem Carlylem v hlavní roli.
Celý film doslova táhne svým živelným projevem Sally Hawkinsová v roli Rity O'Gradyové, která se postavila do čela tehdejších protestů. I v dalších rolích se objevují známí herci, mimo jiné Bob Hoskins, Miranda Richardsonová, Andrea Riseboroughová, Daniel Mays či Rupert Graves. (Česká televize)

easaque

-4* další z řady britských sociálních komedií podle skutečného příběhu. Z historického měřítka jde opravdu o pozoruhodný počin a na mě zapůsobil hlavně tím, že dobře ukazuje jak je těžké jít za svým a i když je to správné, tak ukazuje i druhou stránku zodpovědnosti, která způsobuje problémy hlavně svým nejbližším. Žádná velká řachanda to není, ale milý a optimistický film, který stojí za zkouknutí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

kaposlav

Viackrát vo filme sa poukáže na zlý nacizmus a ako bojovali proti nemu (dala to ako vzor hlavná predstaviteľka) a paradoxne tento film je reklama na Ford, ktorý bol kľúčový sponzor nacizmu a vôbec sa tým netajil. Majiteľ papa Ford až neviem koľko po vojne sa vzdal toho ocenenia od Hitlera. Keď vo vojne umierali americký, britský, sovietský či francúzsky vojaci, tak papa Ford zásoboval nacistov všetkým čo sa len dalo v jeho fabrikách vyrobiť a to ešte aj na území USA :) . Zatiaľ čo bedač a robotníci hladovali a zomierali vo vojne, tak páni kapitalisti z divokého západu si plnili svoje nekonečné vrecká. O tom bola 2. svetová vojna a každému bolo u riti, či to stojí život žida, slovana, alebo frantíka a akým spôsobom. ()

Elyssea

Mám moc ráda Rosamund Pike. Ona je taky ten hlavní důvod, proč jsem se na Dagenham koukla. A nebyla jsem zklamaná. Sally Hawkins není typ silné ženy (zvlášť na to ani není hlasově vybavená), ale stejně jí tu železnou vůli věříte. Je zvláštní, co všechno jsou na první pohled křehké ženy schopny zvládnout. Problém platových rozdílů je i po čtyřiceti letech stále aktuální, ovšem myslím, že v dnešní době už se nenajde nikdo, kdo by takto bojoval. Ženy mají můj obdiv, že stály tak při sobě a vydobyly si své. ()

sulimo

Důležitý film, jehož téma je bohužel aktuální i v naší době. Člověk nemusí být feminista či feministka, aby chtěl stejný plat, tohle je prostě a jednoduše selský rozum. Film je skvělej asi na všech frontách a nemohla jsem se ubránit soucitu a podpoře vůči "holkám", sice je někde trochu naivní, ale přesto si to minimálně 4 hvězdy zaslouží, jelikož tohle téma šlo velice rychle pohřbít pod tunou nudného scénáře, což se ovšem nestalo ani náhodou, sama jsem ani nečekala, že mě to tak chytne. Pokud nejste ignorantský pitomci s myšlením jak ze středověku, tak vřele doporučuji, pokud ovšem jste (a dle komentářů koukám, že takoví lidé existují), dejte od toho ruce pryč, tohle téma totiž nemáte schopnost pochopit a ocenit. ()

pakobylka

Nemůžu nevzpomenout na drama "Norma Rae" (1979), třebaže mezi oběma snímky existují nepřehlédnutelné rozdíly. Už jen samotný přístup k tématu je jiný. "Norma Rae" je vážnější - postrádá onu vtipnou, lehkonohou satiru, která i v nejtěžších chvílích věrně doprovází šičky z Dagenhamu. Mimo to: "Norma Rae" bojuje za vznik odborů, zatímco v automobilce Ford v osmašedesátém roce minulého století odborová organizace dávno není v plenkách - stala se silou, se kterou se musí počítat. Ovšem na druhou stranu trpí neduhy, s nimiž se potýká každé hnutí i každá partaj, jejíž funkcionáři si začnou žít nad poměry. To se potom horko-těžko hledají čisté, neposkvrněné ideály, které kdysi stály u jejich zrodu. Takže nezbývá nic jiného nežli iniciativa zdola. Nečekejte žádné pikantnosti, neboť sexuální diskriminací se rozumí nerovnost platových podmínek - nic víc ... a nic míň. Leč dějová linie je sama o sobě dostatečně atraktivní, aby vás dokázala zaujmout. P.S.: 1) Pravda, my jsme toho roku měli trochu jiné starosti. U nás Sověti svou demonstrací síly chtěli dokázat, že mají všechny své satelity pod kontrolou ... že žádnému z nich nehodlají trpět jakékoli výstřelky - a svým zásahem ve všech přihlížejících jen vyrobili či posílili averzi vůči své zemi a vůči společenskému řádu, který reprezentovali. A zatím ve Velké Británii necelé dvě stovky šiček bez použití tanků a palných zbraní přinutily svět, aby začal přehodnocovat svůj přístup k ženské práci; 2) V současném digitálním věku je svět zahlcený informacemi a událostmi, které musí den co den vstřebávat ... a někdy se mi zdá, že už to dost dobře nezvládá - že začíná být mírně sklerotický. Možná by neškodilo mu občas připomenout akci těch napohled něžných a křehkých, leč ve své podstatě neústupných a tvrdohlavých emancipovaných stvoření. ()

Martrix

Na Vyrobeno v Dagenhamu jsem se podíval jen kvůli Sally Hawkins, která mě zaujala ve Tváři vody a následně přímo uhranula v Maudie. Za jiných okolností by mě film na téma boj o ženskou rovnoprávnost v UK, nechal v klidu. Ne, že bych se zrovnoprávněním nesouhlasil, ale dramatizace na toto téma mi příjdou příliš populistické a nezáživné. A tento film to potvrdil. Jakkoliv mi byly hrdinky sympatické, tak ta zřejmá snaha přizpůsobit skutečnost filmovému formátu, celý příběh "ztuctovatěla". Šablonovitý scénář neumožnil jít trochu víc do hloubky postav, takže Sally byla v roli Rity nevyužita. Jako historický film, mi Vyrobeno v Dagenhamu nic moc nedal a s výjímkou pár úsměvných momentů, jsem se ani nebavil. Komedie to jistě nebyla. Takže jsem spíš zklamaný. ()

ceskyhonza

Stále platí a já se pod to podepisuji, že žena vykonávající dobře svou práci, by jednoznačně měla mít mzdu stejnou jako muž na stejném místě a ve stejném zařazení !!! Film má ale i širší, obecnou rovinu. Často slýchám a i vím, jak na některých pracovištích je to nesnesitelné, nařízení porušující zákoník práce a pod., diskriminace, opravdu vykořisťování, tedy to, co jsme si mnozí, já alespoň ne, zde přiznávám svoji tehdejší naivitu, neuměli představit. Zároveň však často slyším, no, ale nejde s tím nic dělat. Ale jde, ale to "české - při zdi" by muselo jít stranou, musela by se oživit myšlenka, že v jednotě je síla a odložit poraženecké nálady, co většinou zvítězí předem. Dělal jsem to, tak si to snad mohu dovolit takto prezentovat. dělal jsem to i za bolševika a způsobil si tím obrovské problémy, přesto stále mám přesvědčení, že jinak to nejde. V těchto otázkách není film jen jakési retro, má svou aktuálnost i dnes a zejména na mnoha místech u nás. Není to film pro jednoduché konzumenty, nejde ani o žádnou zábavu, ale každému, kdo trochu přemýšlí i "mimo plátno" bych film doporučil. Z filmového pohledu pak hodnotím, jako velmi dobrý průměr a dávám ***. Škoda, že nejde dávat i 0.5, jak se snažím déle prosadit - dal bych ***.5. ()

LenkaAK

Zpracovaný příběh si beru osobně. Toto jsou ženy, které se nebály a zasloužily se o nepopiratelné právo poloviny lidstva na stejnou mzdu (ovšem stále je zde prostor pro další boj, protože i když se firmy tváří, že jsou platy stejné, tak nejsou, ženy jsou stále brány na hůl a mnohdy jsou výkonnější než muži!). Mám ráda filmy o hrdinkách a citlivé britské zpracování tomu vychází vstříc. ()

angel74

Srovnávat, co se dělo u nás v roce 1968 a co řešili v Anglii, je podle mého názoru naprostý nesmysl. Téměř v každé době (bohužel i v té současné) probíhal někde na světě ozbrojený konflikt, při kterém mnohdy umírali desítky tisíc lidí, což se tenkrát u nás ani nedělo. Každá země má svá dějinná traumata a své hrdiny. To mám dávat vyšší hodnocení jen filmům se závažným tématem a jaké vlastně je to měřítko závažnosti? Nehledě na to, že platová nerovnost mezi muži a ženami patří stále k dost palčivým problémům společnosti (bohužel také Česká republika je toho odstrašujícím příkladem). Co jsem si tak pročítala, tyhle srovnávací komentáře psali většinou muži, jimž to mohlo být úplně šumák tehdy a může být i nyní. Stávkovat v roce 1968 za něco takového chtělo obrovskou odvahu a je až neuvěřitelné, že se šičky od Forda nevzdaly a nakonec dosáhly svého. Zdařilý retro snímek Vyrobeno v Dagenhamu o tom všem vypráví s lehkostí a nadhledem. Nemůžu si pomoct, ale křehké Sally Hawkins prostě nelze nefandit, když se zčistajasna stane vůdčí osobností v boji za rovnoprávnost žen. ()

danliofer

Velmi mile zpracovaná reálná událost. Film měl pro mě vše, co by tento druh filmu měl mít. I proto pět hvězdiček. ()

Johnny.ARN

ďalší skvelý film na motívy skutočnej udalosti o boji žien za svoje práva, konkrétne rovnosť platov a zase z Anglicka. Tam sa vždy niečo dialo. Dobová atmosféra z toho sršala každú minútu, divák im fandí a zároveň odsudzuje slizákov v odboroch. Za mňa skvelé 3 z 5 ()

Pavlínka9

Je to úsměvné, i když se jedná o téma, které je celkově hrozné, že se vůbec muselo řešit....Jsem žena :) A s jejich právy souhlasím :) Byl to boj, hodně náročné - ovlivnilo to i okolí, což samozřejmě na začátku nikoho nenapadlo, že to ovlivní tisíce dalších lidí...Ale stály si za svým! A je to dobře :) :) Ve filmu je skvělá skupinka žen, která mi byla ohromně sympatická a moc se mi líbily :) Bob Hoskins je roztomilý a jak byl vždy krásně nesvůj, když byl v prostředí žen :) Je to hezky "odlehčené" humorem různorodostí ostatních žen - pěkně to jako okořenily a proto to nebylo vysloveně "tragické" ani to nebyla přímo komedie..Je to krásné, exteriéry super a téma ještě lepší :) ()

Mishqo

film ktorý dokáže osloviť širšie spektrum ľudí...naozaj pekne spracované...herci tiež bez chyby...7,5/10 ()

Furciferka

Aby byla nějaká skutečné událost dostatečně inspirující pro natočení filmu, musí se jednat o silný příběh. Je-li film natočen na motivy skutečné události se silným příběh, asi se neobejde bez trošky patosu. Škoda. Ale jinak se jedná o velmi milé, a místy i vtipné, retro. ()

vitekpe

Tema asi celkem vazne (a souhlasim s tim, aby zeny mely pravo na stejnou odmenu, pokud odvedou stejnou praci...), ale zpracovani se mi moc nelibilo. Prislo mi to nejak povrchni, nebo naivni...nevim. Bojujici zenu mam zafixovanou spis jako Silkwoodovou... :-) P.S.: potesila sympaticka Geraldine James. ()

klukluka

Tohle mě ukrutně nudilo. O to víc, že jsem si to stahoval jako komedii... :-( Nějak mi nedochází, čemu bych se tady mohl byť jen pousmát? Co nezpochybňuji, to je síla příběhu. Jako staromódní macho si dokážu představit, jak těžce ty šičky musely okolní svět přesvědčovat o tom, že si zaslouží mužské platy. Přesto uspěly. Ale kdyby se měly podobat těm chudinkám z filmu, tak by shořely jak papír. Hlavní hrdinka pořád vzdychala, jako kdyby bojovala s oboustrannou rakovinou prsu a ne s tvrdými manažery Fordu. Nevyměnil jí někdo scénář? Ten její výkon byl pro mě osobně doslova tragický, navíc mi ta paní nebyla ani trochu sympatická. A nezměnily to ani rádoby oduševnělé proslovy. Jejich obsah mě úplně míjel. Například odborářské bosse naštěstí pro šičky ty sladkobolný řečičky zasáhly, se mnou by to neudělalo lautr nic. V reálu to ale muselo fungovat. Jen se to filmařům nepodařilo dobře zadaptovat. Film má momentálně 73 procent, pro mě ale bída s nouzí. ()

ruhebitte2010

Když tak čtu některé komentáře a údiv nad tím, jak se v revolučním roce ve VB někdo zatěžoval takovou blbostí jako stejným platem za stejnou práci, zatímco je o 1000% přeci důležitější co se dělo u nás, tak nechápu omezenost některých jedinců. Ve VB sice nebyla cizí armádá v ulicích, ale nespravedlnost to byla zcela srovnatelná, ovlivňující budoucnost v těchto otázkách v celém vyspělém světě a život ničící stejně jako válka(intervence). V první části filmu se zdá, že v něm bude odlehčená atmosféra, ale postupně přechází v docela drsné drama. Na konci se dočkáme i nějakého patosu, ale vzhledem k tomu, že je inspirovaný skutečnými událostmi, tak rád přimouřím oči :) ()

dormouse

Dnešnímu mladému divákovi připadá samozřejmé, že ženy mohou skoro to samé jako muži, že mají právo na vzdělání, na práci, na orgasmus, na to vybírat si partnera a netrávit volný čas u plotny. Že mají volební právo. Ale málokdo si uvědomuje, co to všechno stálo za námahu a že volební právo například v Portugalsku mají ženy až od roku 1976. Jakýkoli boj za zrovnoprávnění žen mi nepřipadá méněcenný ve srovnání s jakýmkoli jiným bojem. Krásna angličtina mimochodem. ()