Miranda

• Velká Británie Miranda
Velká Británie, (2009–2014), 10 h 6 min (Minutáž: 30–33 min)

Miranda Hart, Patricia Hodge, Tom Ellis, Sarah Hadland, Sally Phillips, James Holmes, Naomi Bentley, James Doherty, Adam Rayner, Luke Pasqualino (více)

Série(4) / Epizody(20)

Nezáleží na tom, o co se Miranda (Miranda Hartová) ve svém životě snaží - ať už je to rande, snaha zrušit své členství v posilovně, anebo se jednoduše vypořádat se se svou panovačnou matkou - většinou spadne na ústa, a to téměř doslova. Groteskní sitcom Mirandy Hartové představuje ženu, která se zoufale snaží zařadit se a vést normální život. Jenže... Miranda se nedokáže postavit své výstřední matce Penny, která činí neustále trapné a zoufalé pokusy Mirandu provdat. Do maléru jí nejednou dostane také její soupeření se spolužačkou z internátní školy Sloane Tillyovou, protože Miranda si zkrátka nemůže pomoci a vymýšlí si všechno možné, jen aby na ní udělala dojem. A úplně nejhorší je Mirandina posedlost Garym. Všechny její snahy často končí tím, že spadne na ústa - a to téměř doslova. Potřebnou podporu bohužel Miranda nenachází ani u své staré kamarádky Stevie, která většinou jen nečinně přihlíží, směje se a zbytečně zdůrazňuje to, co kde udělala špatně. (HBO Europe)

Patw

Seriál jsem během Vánoce 2019 shlédl opět celý a bylo velmi uvolňující vrátit se do světa Mirandy a jejího obchodu se srandovními předměty. Neustále vtipně naladěná, optimistická Miranda je perfektní změna ve všem tom drama, utrpení, kterého je kolem dostatek. Nadále si i tento seriál uchovává místo v mém seznamu toho nejoblíbenějšího. 5 z 5 bez váhání. A teď si jen přát aby se Miranda Hart opět vrátila s čímkoliv, jen aby se vrátila na obrazovky. ()

Gity

Seriál sa mi naprosto trefil do vkusu. Na to, že som si ho spustila úplnou náhodou, pretože sa mi páčil názov, to bola trefa do čierneho. Nezastavitelné výbuchy smiechu z Mirandiných pohladov na kameru. Trapne romantické chvilky s Garym. Jednoznačných 6* z 5 Ešte nemožem zabudnúť na Mirandine okamžité spievanie, ked počuje slová z nejakej pesničky. Našla som v nej spriaznenu dušu. ()

kulyk

Miranda je semidebilní kredenc, obklopená obdobně švihlými případy - a Luciferem. Frky se opakují, značná část připomíná spíše americkou grotesku s jejími přepálenými gagy. Proč tedy tak vysoké hovnocení, ptáte se, co? I vy zvídavci. Miluji ženy, co si ze sebe umí udělat legraci. A Queen Kong Hartová to v jejich pomyslném žebříčku dotáhla docela vysoko. ()

Krt.Ek

Co se mých preferencí týče, dávám přednost absurdnějšímu humoru, srandě s lehkým nádechem dada/surreálna (příkladem z poslední doby budiž Mighty Boosh nebo třebas Garth Marenghi: Nemocnice na kraji světa), avšak rozhodně nepohrdnu i těmi sitcomy/britcomy, v nichž se divák takříkajíc může poznat. Abychom si rozuměli, ne že bych se cítil býti Mirandou, resp. znal někoho, kdo by se Mirandě (ona je totiž opravdu originál) podobal, to ne, onen identifikační moment leží v tom, že neznám (a vsadím se, že ani vy ne) nikoho, kdo by byl plně imunní vůči problémům, jež se na ni pravidelně válí - trable s láskou, poněkud vlezlou matku (eufemismus), obtíže v nelehkém podnikání, trapasy, u nichž byste se nejradši do země propadli... A teď, pokud tímto typem humoru nepohrdám, proč tedy Mirandu hodnotím pouhými 3*? Zvláště poté, co výše píšu, že je skutečně originálem (myšleno ve své trojjedinosti: postava, tvůrkyně-scénáristka, herečka)? a) kvůli jisté obsedantnosti: K seriálům se prý vracíme proto, že máme potěchu setkávat se starými známými, těšit se z jejich lehko identifikovatelných zvláštnůstek (kupř. Sheldonovu BAZINGA!), u Mirandy se mně po čase (bohužel dřív, než-li později) začalo zdát, že tyto zvláštnosti, ať už verbální (mámino "Such fun!", "Jak já říkám...") či nonverbální (Mirandin klus, její držkopády) nejsou adekvátní situaci/kontextu (a to nemyslím v konvenčním slova smyslu, přeci jen se stále pohybujeme na rovině komedie, žánru, který je založen na tom, že postavy reagují neadekvátně), či snad lépe, že jsou to reakce mechanické, automatismy, pouhé tiky. Nevzpomínám, kdy naposled (zda vůbec někdy) jsem na nějakou komediální postavu pohlížel jako na stroj (tedy něco neživotného) na hlášky. b) kvůli jisté předvidatelnosti a ubíjejícímu čekání: Ona hlavní linka nebýt/být s Garym mně přišla vlastně celkem slabá, už od začátku přeci musí být divákovi jasné, kterak to skončí. Jako jo, tak tenhle žánr funguje, za to se na něho nemůžu zlobit, ale mě po čase (opět bohužel dřív, než-li později) přestalo zajímat, jak se to stane, že v sobě naleznou konečné zalíbení. Všechno si ukradly Mirandiny skopičiny, jinak řečeno, Miranda Hurt byla tak skvělá v komediální poloze (navzdory opakovaným vtipům, které přestaly být vtipy, viz a), že už jsem jí tu romantickou polohu těžko věřil aneb Klaun v sobě zadupal milovníka. c) prolomení čtvrté stěny: Teď to bude vypadat, že si protiřečím, ale tohohle prvku si zde hodně vážím, i pro něj budu na Mirandu těžko zapomínat (a tak to má být: nechci zapomínat na věci, které jsem viděl). Avšak: ono prolamování čtvrté stěny mně nedalo, abych si Mirandu v hlavě srovnával s Potvorou, což je seriál, který mi přišel mnohem uvěřitelnější, mnohem odvážnější, mnohem ambicioznější, smím-li vám radit: dejte radši šanci mu, nebudete litovat. Ale abych to zakončil v pozitivnějším duchu, šanci můžete dát i Mirandy, i zde nebudete litovat (nebo co já vím, to si musíte rozhodnout sami). Nemá cenu být jen kritický, je mi třeba jasné, že až budu chtít vyvolat efekt dramatické pauzy, nepoužiju spojení "Počkej si na to (Wait for it)!", nýbrž "Strpčo!". A epizoda "Dovolená" (01x04) je pure gold! 65 % () (méně) (více)

Crocuta

Mám rád velké ženy (s jednou ostatně sdílím společnou domácnost) a tak, přestože "Miranda" nedosahuje třeskuté vtipnosti a absurdity "Black Books" nebo "IT Crowd" ani nenapodobitelné nekorektnosti "Malé Velké Británie", za osobnost a svérázný projev titulní protagonistky hodnotím více než pozitivně. ()

• V úvodní znělce seriálu jsou použité fotky ze života samotné Mirandy. (Patw)
  • V zimě roku 2012 se stal seriál jediným a posledním sitcomem vysílaným na stanici BBC. (Patw)
  • V 1. epizodě 3. série se Miranda (Miranda Hart) inspirovala pro scénu s fontánou příběhem, který jí vyprávěla zpěvačka Adele v pořadu The Graham Norton Show (od r. 2007). (Patw)