Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

fructic

Dost rozporuplný snímek. Mnoha lidem se nemusel líbit, ale mně svým způsobem částečně očaroval. Nevím proč, ale rozhodně mě dostal svým zpracováním a kamerou. Lepší kompozice děje či nějaká větší zápletka by tento film určitě vyšvihla na lepší úroveň, ale možná díky její absenci jsem se mohl plně soustředit právě na tyto většinou nedoceněné věci. ()

zerk0

Veľký Gatsby = veľké sklamanie. Asi som od filmu s Leom očakával príliš. Príbeh minimálne do polky filmu úplne stagnuje, nikam sa nevyvíja a keď už sa zdá, že to naberá nejaký smer, film končí. Pompézne oslavy a párty sú asi tak všetko čo film ponúkne. Keď k tomu ešte prirátam zženštilého Maguirea, hodnotím za 3*, teda priemer. Škoda. ()

Pejska

Tak do půlky byl film vcelku zajímavý. S pompou ukázané večírky americké smetánky, kde alkohol teče proudem, hudba hraje, všichni tančí a velice dobře se baví. Jediné co mi celkem rušilo dojem právě této první půlky, byly hudební úryvky naprosto mimo dobu. Bylo to jak pěst na oko a mě se to vážně nelíbilo. Druhá polovina byla po většinu času celkem nudná. A konec už mě pak nijak nenadchnul. I ta se na film dalo dívat. ()

kubilov

Klasický americký román v rukou postmodernistického megalomana Baze Luhrmanna, kdo by mohl čekat něco normálního!? Dvacátá léta v New Yorku v obrovském sídle ve West Egg, na Long Islandu. Mladý neúspěšný spisovatel, v současnosti makléř na Wall Street, se přistěhuje do sousedství obrovského paláce, který leží pozoruhodně přímo naproti vysněného domu označeného zeleným světlem, ležícího na dosah ruky, pouze přes záliv, v East Egg. Pokud je divák zarytý bolševik, marxista, vyznavač Engelse, či snad prachobyčejný zavšivený socan, měl by se velmi rychle a velmi daleko klidit od tohoto filmu, jenž by mu ve své první zhruba třetině mohl způsobit zaručený infarkt. Baz na nic nečeká, takřka ihned od začátku roztáčí v Gatsbyho panství ty nejšílenější party, jaké jen prohibiční Spojené státy ve 20. letech zažily. Buržoazie, kapitalismus a požitkářství je cítit z každého záběru, nejlepší navnadění na následující komplikované romantické drama, které se rozjíždí až s odkrytím kultu Jaye Gatsbyho v konečně klidnější části filmu. Jay Gatsby, záhadná postava, boháč a nešťastně zamilovaný člověk nemohl být ztvárněn lépe, než současným králem hollywoodského herectví, Leonardem DiCapriem, který ačkoliv mu již táhne na čtyřicítku, stále neztrácí čas a svůj herecký talent ještě zlepšuje, a to nejen pod dohledem Martyho Scorsese, snadno tak zastiňuje Roberta Redforda z původního filmu. Druhý v pořadí, vypravěč, a po dlouhou dobu ve filmu jaksi přebývající postava, Nick Carraway v podání Tobey Maguirea nebyl tak špatný, jak jsem očekával. Ve stínu božského Lea si své odehrál s relativním přehledem. Třetí mužská postava, zhrzený manžel Joel Edgerton, má vše, co potřebuje pravý prvoplánově slizký charakter mít, protože až na pár matoucích okamžiků je vykreslován zcela negativně, nemá nic co by mohl zkazit. Naopak slavnou postavu nerozhodné blondýnky Daisy zvládla Carey Mulligan zahrát velmi přesvědčivě a dala tak zapomenout na afektovanou Miu Farrow ze sedmdesátkové verze. Mnozí Luhrmannovi ve spojitosti s Gatsbym vytýkají přílišnou digitálnost a až kýčovou barevnost, což bych jako nedostatek neviděl. Podle mého chtěl jen vymanit příběh z toho klasického pojetí, jakým nám byl v průběhu let servírován a posunul ho na více hravou vlnu, i přesto však drží vyprávění na snesitelné úrovni, u které se výsledná stopáž ani nijak monstrózní nezdá. Mě osobně pak například co se týče digitalizace zaujalo panorama na cesty mezi Long Islandem, industrializovanou zónou a samotným New Yorkem v pozadí, což bylo ve výsledku i velmi důležité prostředí, vzhledem ke zběsilému finále. Poslední pochvala pak bude patřit skvěle namixovanému soundtracku, na kterém se podíleli umělci v současnosti velmi populární (Jay Z, Lana Del Ray, Fergie, Will.I.Am, Sia, Beyonce,... ) a jejichž hudba by se podle mého ve dvacátých letech neztratila, proto toto moderní pojetí tehdejší hudby považuji za velmi vypočítavý krok, který je nutno si uvědomit. Z mé strany není Gatsbymu prakticky co vytknout, a proto mohu s klidným srdcem svůj tisící komentář naplnit z větší části pouze kladnými poznatky a své hodnocení s pořadovým číslem také 1000 zanechat maximální. There is one and only The Great Gatsby now! () (méně) (více)

Alex126

Baz Luhrmann se (IMHO zbytečně) snaží za každou cenu držet knižní předlohy. Výsledkem je až na výjimky přesné zpracování knižní předlohy, které se bez pochyby hodí maturantům, avšak i přes vynikající výkony Lea, je snímek pro mne průměrem. Scény působní povrchně a velmi hekticky. Zatímco i v krátké knižní předloze jako je tato, si čtenář vybuduje silný vztah s postavami, ve filmu tomu tak bohužel není. ()

only_serials

No jasný, když jsem byl zhruba v půlce filmu tak jsem si přesně říkal, vo co že tady ČSFĎáci budou zas kritizovat naprosto subjektivní nesmysly, který u jiných filmů klidně přehlížej... no a taky že jo :/.. Ale nevadí, za mě osobně - herecky výborné, vizuálně krásné, příběhově zajímavé, hudebně geniální... Mně to zkrátka naprosto sedlo, takhle má vypadat film, který si rád pustim znovu.. ()

Keen.lady

S tou hudbou to opravdu mysleli vážně? To byla příšerná chyba. Celý film mi připadal jen jako pozlátko se špatnou hudbou a společností, která mě nudila. Nick je naprosto nedomrlý a vůbec nic by se nestalo, kdyby tam vůbec nebyl. Kamarádka Daisy měla být něčím děsivá (nepřišla jsem na to, čím), Gatsby mi byl sympatický jen v té chvíli, kdy se nervoval kvůli příchodu Daisy a nakonec utekl do deště a vrátil se promoklý a neohrabaný. Pýcha a předsudek je proti tomu stokrát lepší film. Knihu jsem nečetla, takže je dost možné, že po přečtení knihy by se mi film zdál ještě horším. Čekala jsem větší znechucení ze společnosti, než jen závěrečné ''ti jsou špatní a tamti taky''. ()

Aywes

Atmosféra je napnutá. Čekáte na to, co se bude dít. Konečně se má objevit Gatsby. Paráda, na DiCapria sem čekal snad věčnost! Příchod hlavního hrdiny na párty je vyrušen dost podivnou hudbou. Vlastně celý film je vyrušen dost podivnou hudbou. Je rok 1922 a v módě letí tuc tuc, remixy a podobné hudební kousky. Nějak jsem nepochopil, proč byla zvolena zrovna taková stupidní hudba. Vždyť se to nehodí! Představte si, že hrajete Mafii a do uší vám zní při řízení taxíku nějaký nabušený techno nebo co. Krumpáčem do hlavy týpka, který vybíral soundtrack! Jinak je to povedeně natočená věc se skvělými dialogy a poutavým spádem. Postavy vykreslené a povětšinou důležité. Konec trochu váznul a byl celkem předvídavý, ale stejně je to opravdu fajn strávený čas krásnými hereckými výkony a dialogy. Ta hudba je ale stejně k posrání. ()

Sakulnikov

Opulentní, patetické a orgastické. Vnímám to spíš jako obraz než vývoj postav. Postupně představovaný obraz, který je svou barevností a živostí prostě úchvatný. Značně mi to přípomínalo Moulin Rouge, i když tohle bylo ještě videoklipovější. ()

Nupaky

Pro mě menší zklamání,ale DiCaprio mě nezklamal!! Trochu moc lesku,který se snažil zakrýt to,co pro mě filmu chybělo. ()

muti

dosiahol vsetko po com tuzil a zaroven nic. mal vsetko na dlani, ale vizia lasky mu unikla medzi prstami. dokonaly muz s dokonalou minulostou a dokonalou viziou buducnosti. jedinym problemom bola vsak pritomnost.... skoda toho nervy drasajuceho zaciatku, hulakajuceho so strasnou hudbou, mal som si chut nieoc slahnut, aby sa to dalo lepsie pochopit. z filmu som mal teda na pociatku zmiesane pocity, ze o com vlastne v tomto remaku pojde. rave party, Jay-Z, hlucna hudba... mal som chut to pretocit nez dostanem migrenu, avsak v tom (uz bolo nacase) ma vyslobodil sam Gatsby so slovami "lets get out of here" ()

Citera_Mor

Budu-li vycházet z knižní předlohy, musím vytknout v prvé řadě to, že film i přes svou značnou absurditu postrádá nádech opovržení vůči vyšší společnosti, které je v textu patrné, a v druhé obsazení Myrtle, která rozhodně není "mírně tělnatá", nýbrž naprosto normální. Nu, samozřejmě je toho více, ale rozhodla jsem, že k filmu budu přistupovat jako k samostatnému celku a nehledět na nesrovnalosti.... Vizuálně to bylo podané správně absurdně a hudba atmosféru celého filmu řádně podtrhovala, nikde mi nepřekážela. Herci se svých rolí chopili statečně a vcelku obstáli (až na občasně oteplení filmu, jež se však dalo tolerovat), DiCaprio mě potěšil. Že je to dvě a půl hodiny dlouhý popis "nehasnoucí vášně" Gatsbyho k pohodlné a rozmazlené Daisy, která neví, co vlastně chce, mi ani tolik nevadilo, naopak je to zajímavý pohled na věc. Žádná z romantických scén mi nevyvolala slintání cukru, vlastně mě i bavily, což je hlavní. Ve výsledku se povedlo zdůraznit povrchnost společnosti, za to chválím. Jen ten Nick v sanatoriu mi šel nějak proti srsti... ()

klichem

Po presperkovanom trailery a po zisteni ze Leo hra hlavnu postavu som sa na tento film neskutocne tesila. Po vzhliadnuti som vsak bola neskutocne sklamana. Vlazne sceny a ako vzdy naivne vyzerajuca Carey Mulligan, a Tobey Maguire, ktory dokaze zahrat len jeden vyraz tvare, pri ktorom mam vzdy pocit ze aj tak roztrhne koselu a pod nou bude mat cerveno modry overal. Nic specialne sa pri sledovani tohto filmu so mnou nestalo. ()

lobo87

Luhrmann to krásne rozbehol, až do odhalenia Gatsbyho to bolo na maximum. Atmosféra, vizuálna stránka, geniálne párty. Potom sa film začal potácať v samoúčelnosti, až nude. Skrátenie stopáže by určite pomohlo. Nakoniec tak film držia hlavne herecké výkony, pútavý vizuál, hudba a kostýmy. Je to taký veľký film bez duše... 70% ()

darkphoenix

Baz je kráľom prešpikovanej vizuálnej zábavy, avšak pred vyše dekádou bol tak isto majstrom hmatateľných citov. Po nemastnej-neslanej Austrálii príjemný návrat, avšak od úvodu do záveru (a tým myslím seriózne až po posledný fade out) je to Moulin Rouge! cez kopirák a to je tak trochu pre smiech/hanbu. DiCaprio výborný, výprava skvostná a hudba namixovaná presne, avšak tlačenie na pílu s emocionálnym vrcholom zbytočný. Čím viac sa snaží, tým viac nefunguje a VG je presne typom príbehu, ktorý nemá jeden veľký tragický vrchol. Jeho tragédia je totižto v ľudskom konaní a zmýšľaní. A to vyznieva v prípade tejto adaptácie tak trochu do prázdna. ()

Vasyl

Bylo to lepší než jsem čekal. Ale jen první půlhodinu - barvy, hudba, večírky, holky. Dál už je v hlavní roli jen RomanTyčka. Když jsem asi poosmdesáté slyšel že někdo někoho miluje, málem jsem to všechno odmiloval z harddisku pryč, bleh. Pěkně udělaný, ale to je všecko. ()

Spielbergo

Slovy Homera Simpsona: "Tedy já v půlce filmu nikdy neodcházím, ale..." Tak vysoká hovnocení. Taková hromada... První čtvrthodina celkem jde, protože neustále čekáme na tajemného hrdinu, který nepřichází. Kdyby mi tak někdo řekl, že mé naděje nebudou nikdy vyslyšeny, ušetřil by mi hodinu života. Jediné co mi přišlo trochu záživné, byl večírek s rytmem hip hopu a jemně ironická korelace s o chvilku později vzniknuvším Vlkem z Wall Street. Pak už se na to nedalo koukat... Ale pokud chcete zažít na vlastní kůži pocit, jak to asi vypadalo ve dvacátých letech dvacátého století, kdy divoké večírky maskovaly vnitřní prázdnotu a neskutečnou nudu, budete v sedmém nebi. ()

kunda4

Ľahko zarobené penieze sa aj ľahko rozhadzujú,lenže kúpiť si za nich čistú lásku jednoducho nejde a privádza takého človeka k zúfalstvu ()

Jebak8

Všechno to mělo pěknou fazónu, která dobře ladila s vínovým opojení, do kterého jsme se při filmu s J*A*S*M v kině naložili... :D Úplně si to nepamatuju, ale líbil se mi černej saxofonista nebo na co hrál,z kina jsem odešel s každou botou jinou a ještě byl málem uškrcen. Dobrej večer! :D ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014