Nespoutaný Django

• USA Django Unchained (více)
USA, 2012, 165 min

Scénář:

Quentin Tarantino

Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Dennis Christopher, James Remar, David Steen (více)

Píše se rok 1858 a v Americe právě probíhá občanská válka. Texasem vedou bratři Ace a Dicky Speckovi pěšky skupinu spoutaných černých otroků a mezi nimi je i hlavní hrdina otrok Django. Ten má šanci získat díky nájemnému lovci lidí dr. Schultzovi svobodu, pokud se mu povede dopadnout vraždící bratry Brittlovi. Djangovi se tak zároveň naskytne příležitost najít ženu, kterou musel před lety nedobrovolně opustit. Ani jeden z hlavních hrdinů však netuší, jak blízko jsou nejnebezpečnějšímu dobrodružství svého života... (TV Nova)

sedm.1

Od 94´ čekám, kdy se Quentin byť jen přiblíží ke svému jedinečnému opusu po názvem Pulp Fiction, ale po pravdě řečeno, po posledních jeho projektech, jako byl Kill Bill 2, Auto zabiják a především upachtění Pancharti, jsem v to vlastně už ale ani nedoufal. Ano, Jackie Brown a první Kill Bill byli jistě skvělými filmy, ale já čekal něco skutečně převratného, jako byl právě zmiňovaný kult, nebo případně i stejně geniální Gauneři, prostě něco hodného jména Quentin Tarantino. A nyní jsem tedy strašně moc rád, že mé dlouholeté čekání nakonec došlo svého konce, neboť právě Nespoutaný Django je tím filmem, kterým mě po nějakých těch 19 letech zas dokázal „tarantinovsky“ totálně rozcupovat v tom nejlepším možném slova smyslu. Nespoutaný Dajngo je film bez jediné chybičky, bez jediného momentu, který by se nedal nazvat dokonalým, zpracování, styl, zápletka, herci, vše zde jmenované je jednoduše dotaženo do maximálních hodnot. Zároveň Quentin Djangem dokázal, že nikdo na filmovém plátně nedokáže skloubit v tak ohromujícím souladu skutečně krvavé, drsné a nekompromisní násilí s nevídaně funkčním a odzbrojujícím humorem. A ikdyž mnoho scén zde dotáhl až do naprostého absurdna, stejně ve výsledku působí neuvěřitelně dobře a nikdy s tím naopak nesklouzl až k trapnému vyznění. Navíc se mu tu povedlo i vytvořit spoustu momentů, které již nyní nelze nazvat jinak než kultovními a nezapomenutelnými, jako například ... ne, to nejde, těch momentů je totiž tolik, že bych tu musel odvyprávět celý film :-) . Opomenout samozřejmě nemohu ani hudební složku, která je též těžce originální, nenapodobitelná, úžasná a i ona posouvá celý film do nejvyšších sfér. Jinak bych se ještě chtěl podrobněji zaměřit na herecké obsazení, kdy všemu kraluje Christoph Waltz, ostatní přítomné hvězdy za ním ovšem nezaostávají vůbec ničím, a jako celek tvoří neskutečně sladěný herecký koncert a Tarantino vlastně jen potvrdil, že právě herecké obsazení hraje v jeho filmech, nabytých zároveň úžasnými dialogy, emocemi a vtipem tu nejdůležitější roli. Quentin Tarantino zkrátka pro mě osobně natočil skutečně zábavný, krvavý, dechberoucí opus, který bez pochyb patří mezi tu absolutní filmovou špičku vůbec. ()

Arkanoid

Dialógy, kamera, zábavné násilie, hudba podfarbujúca scény, charakterovo zaujímavé postavy, všetko ako má byť v opuse Kill All My Slavers. Je to Quentin, ako ho mám rád, no predsa som si našiel určité výhrady. Najprv k hereckému obsadeniu hlavných postáv. Waltz hrá rovnakého prefíkanca, ako v Bastardoch, ale teraz kladne charakterovo naladeného. Jemu sa tu vložili do úst tie najpamätnejšie hlášky. Samuel L. Jackson výrazne vybočil zo svojho klasicky drsňáckeho imidžu a zmenil sa na starého verného podlízavého sluhu, čím zase dokázal, že sa nehodí iba do mainstreamu. Dicapriovi sa záporák - šarmantný otrokár vždy nad vecou, ktorý dokáže riešiť krízové situácie do filmografie hodil, ba čo viac, vyslúžil si nomináciu na Oscara. Foxxov Django nepotreboval veľa mimiky, no dodal mu správnu chlapskú mužnosť. Tarantino nerieši vážne témy do hĺbky. Preto vyčítať mu, že sa tak nevenoval rasizmu je zbytočné, zato to vynahradil scénou parodujúcou Ku-Klux-Klan a otrokovi dal predsa nezlomnú vôľu a mentora (Nemca), ktorý ho dokázal správne nasmerovať. Bavilo ma sledovať donekonečna striekajúcu krv, no Quentin sa v tom vyžíval príliš dlho. Vedúca strihu Sally Menke zomrela, a to sa tu prejavilo. Q. T. si teraz strihal film sám, a kritický ku sebe nebol. Skrátiť film by nezaškodilo, a tempu by to prospelo. Veľmi veľa času sa venovalo výcviku (aj keď sa tam nachádzal Chekhov´s gun) aj záverečnej prestrelke, ktorá sa stala nadstavenou vatou. Quentin Tarantino je filmový boh, no tu sa nekontroloval. Natočil toho dosť a výborne, no s chybami. ()

Trolejbus

Je možný si zamilovat film? Ano je. Tarantino je génius a ví jak na lidi. A navíc tolik ustřelených šulinů a tolikrát se opakující slovo negr, to jsem fakt ještě neviděl.Nemůžu nezmínit i titulní vál filmu, kdy se nám vrátil 2Pac s Jamesem Brownem. Posledních třicet minut filmu je fakt uchvancancující! ()

slovan1

Tarantinovka jak se sluší a patří. Hned od začátku, kdy "dentista" Waltz získává Djanga mě to chytlo a nepustilo... Líbil se mi přerod z otroka v borce, který později jedná pudově a nezaobírá se věcmi, jako jestli zastřelit otce od syna nebo ne. Celý film táhne dvojka Waltz (který je opravdu výborný jako vždy) a Foxx. Ve chvíli, kdy se na scéně ukáže DiCaprio, se to rozprostře mezi tyhle tři. Líbilo se mi, že Tarantino nesjel z cesty a opět by jeho film šel poznat na hony daleko. Podobný styl jako Hanebný pancharti. Ve filmu nechyběly hlášky a u scény s radoby ku-klux-klanem sem se div nepoch*al. Délka mi vadila minimálně. Přestřelka v domě na konci na jedničku. Hudba padnoucí. Zatím ale zůstanu při zemi a nechám na 4 hvězdách. ()

widla

No páni. Dlouho jsem tenhle film měla v hledáčku a díky volnějšímu víkendu jsem se k němu konečně dostala. Opravdu skvělý film. Vypjatost některých scén je dechberoucí, snažíte se odhadnout co se bude dít, ale nikdy se nestrefíte, vždycky vás to překvapí. Některé scény pak jsou tak komicky vyladěné, že se válíte smíchy po podlaze (Ku Klux scéna). Parádní Tarantino ve všech směrech. ()

The Viper

Film měl až tak veliké ambice, až se přestal řídit tím, čím chtěl především zaujmout. Je velká škoda, že v mých očích nejlepším výkonem s největším charizma působí jinak mnou nijak moc oblíbený DiCaprio a především bych rád vyzdvihl Jacksona, který mne opravdu pobavil. Ovšem nepobavil tak hodně jako scéna s hadry na hlavách, to je nejvtipnější scénka za poslední dobu jsem co jsem viděl. Kdo naopak zklamal byl až trapno-drze vystupující Waltz a až příliš sebejistý a otravný Fox, který se snažil působit za každou cenu drsně a vůbec mu to nesedělo. Dále hudba - byla uplně mimo a do westernového prostředí prostě hip hop nepatří, leda že by film měl velkou nadsázku jako Wild Wild West. Sečteno, podtrženo, musím souhlasit s názorem, že Tarantino se film od filmu zhoršuje a jeho evidentní záměr pouštět se do všech možných nejpropagovanějších témat rasismu v dnešní době vážně neletí. ()

Kaceris

Django je film, ktorý sa spočiatku tvári nevinne. Django otrok, je prepravovaný cez púšť a v tom príde nemecký zubár ktorý si ho odvedie, a ponúkne mu slobodu. Z Djanga sa stáva prvý čierny lovec hláv v tej dobe. Film má 165minút, a cez to mi to pripadá že to bolo málo! A to je na tom to čudné, vážne pri niektorých filmoch sa pozerám po hodinkách kedy to už skončí že sa môžem isť vysrať. Ale tu som si prešiel filmov ako z kopca. Western mám rád, a to že Quentin natočil zas jedno jeho z majstrovských diel práve v tomto období divokého západu je strašné +. Určite si pán Tarantino za toto Oscara zaslúžil. Shrnutie? Herci vynikajúci (Už dlho som nevidel film kde sa mi páčil každý jeden herecký výkon) príbeh viac než dobrý. Srdcovka jak sa patrí. ()

Forsberg11

Quentin Tarantino opäť vo skvelej forme. Keď sa človek pozrie na neuveriteľne široký záber tohto dnes už kultového režiséra, znie to až neuveriteľne. Máme tu gangsterky s nadsázkou, neuveriteľne krvavú revenge jazdu, historický film z druhej svetovej a tentokrát niečo ako western vo svojej najzábavnejšej podobe. Django je skutočne zábavný film od A po Z. Od začiatku exceloval už overený Christoph Waltz, ktorý si po nacistickom pohlavárovi strihol ďalšiu veľmi zaujímavú rolu. Ani ďalší herci však nazaostávajú, hlavne DiCapriovi rola bezhľadného otrokára náramne sadla. Jamie Foxx bol taktiež super a pre rolu Djanga by sme dnes len veľmi ťažko hľadali vhodnejšieho predstaviteľa. Film aj napriek svojej viac ako 2 a pol hodinovej dĺžke odsýpa a baví tak, že som stratil akýkoľvek pojem o čase a nechal sa unášať skvelým tarantinovským štýlom budovania príbehu, stupňovania deja a hlavne úžasných dialógov. Znovu bolo všetko maximálne prepracované s jeho typickým zmyslom pre filmový detail. Djanga môžem vydieť mnohokrát a neprestane ma baviť, tak ako takmer všetky Tarantinove filmy. Je to maximálne nadupaný a vzrušujúci zážitok, ktorý treba vidieť na veľkom plátne. Ja som nadšený a vrelo túto miestami neuveriteľne vtipnú záležitosť odporúčam. Ďalší majstrov dokonalý filmový zárez. BTW: Komentár číslo 3000. 95 %!! (Kino) ()

Circumscriptor

Od Nehanebních panchartov uplynuli tri roky a už je tu zasa riadne dielo. Pekne brutálne vyvražďovačky, ľahko šialený a nezabudnuteľný Christoph Waltz a dokonca aj cameo samotného Tarantina. Taktiež výborné herecké výkony Samuela L. Jacksona a Leonarda DiCapria stoja za to. No jednotucho a bez dlhého čakania ďalší kult od Quentina. ()

coscarelli

Ci je spoutany , ci nespoutany , to je jedno. Pocin je to skvely, nadherny, priamoumerny, a dokaze paradne zabavit. Fullka kvoli DiCapriovi a jeho improvizaciam, kvoli Ch. Waltzovi (!), kvoli hadke Regulatorov ohladom zle usitym maskam, kvoli Jonah Hillovi , kvoli Samuelovi EL., kvoli bavlne, kvoli zaverecnemu malovaniu domu na cerveno, kvoli zubu na kociari, kvoli vymazlenosti a kvoli celkovo uzasnej pohode a prirode, ktoru na maluje R.R. Bavlnena negerska bodka. ()

Zemi11

Vtipný, že jsem si myslel, že ústřední postavu hraje Denzel Washington a že jde o Taratinovu prvotinu. Vtipný, ale nezajímavý. Za to western zajímavej. ()

Melios

Westernovky nenávidím a Quentin Tarantino tiež nemá u mňa dobré meno. No toto? To sa podarilo vo všetkých smeroch! Správne akčné, brutálne (tak ako má Tarantino rád). Herci sú vynikajúci a DiCaprio ako "Candyman" je skvelý! Dej sa dá len ospievať ajkeď musím upozorniť ,že film je o otroctve v amerike ,čiže slovo N*ger tu zaznie fakt dosť. Prestrelka v Candyho dome bola vynikajúca a koniec ma prekvapil. Takto si predstavujem western ,nie ako nejaký posraný Winnetou! Za doslova výbušné kameo Quentina Tarantina dávam filmu 100% (A toto je asi aj poprvýkrát ,čo mi na filmu nič nevadí! Asi dám šancu aj ostatným tarantínovkám...) ()

remy

K úplné spokojenosti mi v první polovině chybí potřebný drive nebo poutavější dialogy. Jakmile se ale veškeré dění přesouvá do Candylandu, je tu najednou ten můj oblíbený Tarantino, kterého jsem do této chvíle všude postrádal. Django je hodně fajn, místy super a herecky bravurní, ale geniality Hateful Eight podle mě nedosahuje ani zdaleka. 7/10 ()

Spike23

Víte, na co se dá skvěle koukat na notebooku nebo z trochu větší dálky na velkém monitoru, co nemá žádný watermark, který by kazil zážitek z filmu, co není čas od času na minutu černobílé, co každému sledujícímu (kromě rozmazlených patnáctiletých chujů) připomene staré dobré časy, kdy neexistovalo nic lepšího než dvdrip na devatenáctipalcovém crt monitoru a co je podle mě nejlepší film 2012? Anooo!!! Zlatý bludišťák pro všechny, kteří hádali dvdscreener Django Unchained (časem to změním, ale dokud z toho bude ''čsfd legendary league of movie masters and entire planet's best reviewers" chytat nervy, jsem zatím naprosto spokojený :-)). ()

cachina

Dlouho s předstihem jsem očekával a vyhlížel Djanga. A to nejen jako milovník Tarantina, ale i jako milovník westernů. A musím řici, že Quentin nezklamal. Konečně si natočil western a vyřádil se, co mu rozpočet stačil. Najdeme v něm prvky typicky westenovské a typicky tarantinovské. Hlavní příběh či zápletka začíná asi až po 45 minutách. Doté doby se necháváme unášet nabušeným úvodem, jenž má epizodický charakter. Tarantino zde střídá akci za akcí a my se seznamujeme s postavami a jejich příběhem. Poté nastává ta ,,ukecanější" část, která ale rozhodně nenudí. Z důvodu časového zařazení snímku se postavy samozřejmě nemohou bavit o tak tarantinovsky oblíbené popkultuře. Dialogy nyní tak posouvají celý děj dopředu. Jsou prezicně napsané a vyhrocené. Především asi půl hodinová večeře s dramatickým vyústěním. Tarantino do diváka pečlivě dávkuje akci a humor, krev tu stříká proudem. Django je možná nejbrutálnější Quentinův snímek. Velkou roli hraje i hudební doprovod, ve kterém nalezneme skladby alá Morricone, ale i hip-hop. Hereckému obsazení jako minule vévodí Christoph Walt, který se narozdíl od Panchartů představuje v kladné roli. Musím říci, že Django je žánrovější než by se dalo u Tarantina čekat. Nikam neodbíhá, nepřebýrá tolik prvků, jak jsme u něho zvyklí. Skládá hold jemu i mému oblíbenému žánru, jak se sluší a patří. ()

see_sawandrew

Cinefilní děcko z videopůjčovny nám kapánek vyrostlo, takže Django navzdory nádherným hudebním vložkám ve střední pasáži hodně ztrácí tempo. Naštěstí Tarantino nevyrostl úplně, takže nepřestal blbnout s popkulturními odkazy a stále dokáže perfektně rozesmát labužníka a současně nakopat do zadku všechna puritánská paka. Solidní čtyři pro celek, mých osobních pět za první třetinu filmu a naprosto úžasný ku-klux joke, na němž je krásné, že se mu všichni smějí, ale nikdo si nevšiml, že nejde o ku-klux klan. 75% PS: Slovo "fuck" bylo nahrazeno slovem "nigger". ()

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

10.05.2022

Tarantino potřebuje hit

Tarantino potřebuje hit

30.07.2019

Devátý snímek režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu započal svoji americkou jízdu za dolary. Za úvodní víkend z toho bylo 40,4 miliónů dolarů, Tarantinův rekord, film ale bude potřebovat… (více)

Tarantino znovu ulovil DiCapria

Tarantino znovu ulovil DiCapria

13.01.2018

Devátý film Quentina Tarantina nás zavede do roku 1969. Květinové hnutí bude pomalu končit, Amerikou otřese řádění Mansonova gangu, při němž zahyne herečka Sharon Tate, a jeden stárnoucí televizní… (více)

V pravé poledne čeká remake

V pravé poledne čeká remake