Slavný román v dopisech Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (1782) natočil v aktualizované podobě v roce 1959 Roger Vadim s Gérardem Philipem a Jeanne Moreauovou v hlavních rolích. Na sklonku osmdesátých let vznikly téměř souběžně dva další přepisy. Režisér Stephen Frears se přitom opíral o úspěšnou dramatizaci románu Christophera Hamptona a zůstal věrný originálnímu názvu. Miloš Forman spolupracoval na původním scénáři s Jean-Claudem Carrierem a dal mu název podle jedné z hlavních postav – Valmont. Vznikl tak snímek, který se přidržuje základní osnovy románu (ta je ostatně připomínána i četným psaním dopisů) a který vychází ze záměru zachytit žánrový obraz aristokratické společnosti pár let před Francouzskou revolucí. Osud dvou libertinských intrikánů, vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil, je podán v sytých barvách pozdního rokoka a zároveň je poněkud odlehčen. Jak se svěřuje jedna z hrdinek dramatu: „Říkala jsem jen ne, ne a pořád jsem dělala, co on chtěl…“ Hra obou cynických poživačníků nachází odezvu v samotné struktuře filmu, jež se tak vzdává důležité moralizátorské polohy. Miloš Forman přitom vychází ze zkušenosti z Amadea (1984) a příběh je plný malebných plenérů, vtipných epizod, bohaté výpravy a kostýmů. Opět spolupracoval s českými tvůrci, kameramanem Miroslavem Ondříčkem a kostýmním návrhářem Theodorem Pištěkem (ten získal prestižního Césara). (Česká televize)

hazaba

Nebylo to špatné, ale nebylo to tak výbušné jako konkurenční Frearsův film. Navíc to vyvolalo spoustu otázek, která verze se blíží knize, protože se od sebe v mnoha věceh hodně liší. Nejvíc mě zaujala Annette Bening, která byla opravdu ďábelská. ()

helloween93

Formanova adaptace není špatná, jen tomu chybí ten tah na branku, který můžeme vidět u Amadea, kdyby byl Valmont dotažen do konce a měl takový ten náboj, mohlo to překonat i Nebezpečné známosti. Takhle je to za 3* ()

Evander

Formanův Valmont je možná o malinko slabší, než Frearsovy Nebezpečné známosti, možná je jen prostě jiný, ale mě se líbí velmi podobně a považuji ho tak za druhé nejlepší zpracování tohoto příběhu, a to opravdu jen o vlásek. Herecké výkony jsou skvělé a mile mne překvapil zejména Colin Firth, kterého jsem si v roli vikomta Valmonta nedokázal vůbec představit, byť mu onu pověstnou chlípnost není tak snadné uvěřit, jako Johnu Malkovichovi. Annette Bening je v roli markýzy de Merteuil naprosto famózní. Skvělí jsou ale i ostatní herci ve významnějších rolích, naprosto úchvatné jsou pak kostýmy, a i ztvárnění doby si myslím, že se nad míru vydařilo. Celé toto skvostné dílo dotváří propracované a velmi povedené dialogy, díky kterým jsem se mnohdy od srdce zasmál. 85% ()

GMVajgl

Film zobrazuje šlechtu lidsky, úplně, jelikož pojednává i o jejich slabostech a pokleslostech. Tím, že ukazuje zrcadlo i těm potlačovaným stránkám - lidskému stínu, tak je extrémně poutavý. Zvláštní mi přijde jen rozhodnutí obsadit Meg Tilly, která nezapře čínský původ. ()

skleboun

Formanův humor a styl mám fakt ráda a z Valmonta jsem byla nadšená - než přišel ten konec...chápu sice, že je to jen adaptace, ale přece jen mi to přišlo jako poněkud drsná úprava...jakoby se z toho vytratilo veškeré poseltví, které kniha přínáší (hlavně odhalení Merteuil, ke kterému tady vůbec nedošlo). Na to, že se film jmenuje Valmont, se vůbec valmontem samotným až tak nezabývá...ale to už je detail :) herecké výkony byly skvělé, třeba zrovna Annette Bening mi jako Merteuil přišla lepší než Glenn Close u Frearse...stejně tak Fairuza Balk byla jako Cecile skvělá, tak nějak jsem si ji vždycky představovala - mnohem spíš než jako Umu thurman :) co se týče paní de Tourvel, tady jsem na vážkách - každá má něco do sebe...a Valmont sám? Colin Firth je krásně roztomilý (možná až moc), Malkovitch zas na mě až trochu moc ďábelský - nejlepší by bylo je asi nějak nakombinovat :o) ()

Jeand´Boa

Doba, prostředí a společnost vylíčená opravdovým mistrem ... mám rád všechny Valmontovské příběhy, ale nutno přiznat, že tento dle mě nejlépe ukazuje průřez zábavami znuděné a zhýralé smetánky... a to jsem rád - je to opět o trochu jiný pohled na dané téma... ()

Biopler

Kostýmy a exteriéry prekrásne, príbeh netypický, ozaj odľahčený obraz aristokratickej spoločnosti. Nechýba pekná herečka, Meg Tilly, ktorá aj vie hrať. Emočný chlad však musím vytknúť. Koniec ma prekvapil a ešte ma prekvapil aj samotný názov filmu. Veď Valmont mal rovnocennú rolu ako de Merteuil, takže nazvať film iba Valmont je prinajmenšom podivuhodné. ()

Pasifae

S přehledem největší zklamání, jaké mi kdy Forman připravil, naštěstí se jednalo o zklamání jediné. Ale bylo to hodně slabé kafe, oslazené především výpravou a Pištěkovými kostýmy. A přestane se Colin Firth někdy máchat oblečený? ()

PavelZava

Hudba: Christopher Palmer *** Formanovo zpracování Nebezpečných známostí patří určitě k jeho lepším filmům. Možná, že jsem ovlivněn i oblibou herce Colina Firthe, ale jinak to mělo všechno co měl tento film mít. Svatba Cecile a Gercourta je hrůza, až mi to zavání pedofilií, což bylo v té době patrně normál ()

FOCKE_WULF

Nejdřív jsem viděl Valmonta a až potom Nebezpečné známosti z roku 1988 a z roku 1959 a Valmont mi z toho vychází jako nejslabší. Proč? Tak za prvé Colin Firth není žádný zákeřný svůdník, kterého baví svádět ženy, lámat jim srdce a ničit jejich životy - to vůbec. Jeho dobrosrdečný herecký projev se hodí spíš do komedií typu Láska nebeská nebo Deník Bridget Jonesové. A pro Annette Bening tohle také nebylo, té úplně nejvíc sedla role v Americké kráse, ona přece také není žádnou svůdkyní. Nejsympatičtější mi byla babča hraběnka, kterou hrála Fabia Drake (která zde bůhvíproč není uvedená mezi herci). Formanova verze je na mě moc lehkovážná, chybí mi tam ta intenzivní lidská zkaženost, odhodlání jen tak pro svou zábavu manipulovat lidskými osudy. Film Valmont koketuje s tématem koketování, literární předloha má trochu jiné vyznění. ()

chrispe

Pokud bych si měla vybrat mezi Valmontem a jen o rok mladšími Nebezpečnými známostmi, pak by to ten druhý film vyhrál na celý čáře. Colin Firth se mi totiž jako Valmont zdá velmi, velmi neuspokojivý... nehledě na skvělou markýzu de Merteuil v Nebezpečných známostech. Prostě.. pro mě sto a jedna. ()

Dienzenhofer

Film Nebezpečné známosti je o nebezpečných a schopných manipulátorech, film Valmont je o neschopných a hloupých idiotech. Absolutně tragicky scénář. Nevýrazné hlavní postavy stejně jako v Ragtime(tam to aspoň zachraňovali vedlejší postavy). Herecké výkony jsou všechny slabší, než v Nebezpečných známostech, prakticky jen Fairuza Balk může konkurovat Uma Thurman. Nejtragičtější výkon Meg Tilly jednoznačně. Film taky postrádá gradaci a napětí. Nudné a ukecané kostýmní drama ()

Dartdevil

Mám rád Formana, ale tohle osobně považuji za jeden z jeho nejslabších filmů. Sice jsem se ani na chvíli nenudil, ale na druhou stranu jsem nebyl nijak unešen. Ke čtyřem hvězdám pomohla výprava a kostýmy, oboje prostě takhle miluji. ()

arkie

X-tá verzia Nebezpečných známostí ... tentokrát vcelku dobrá, ikeď ide zasa o tú istú zápletku. Neurazilo, Fearsová verzia bola možno o čosi lepšia ... ()

BDMarty007

Jakoliv je Miloš Forman můj oblíbený režisér a film má jistě svoje kvality, obávám se, že Miloš Forman poněkud upozadil až ztratil hlavní myšlenku románu, který se stal předlohou filmu. A to je určitě velká škoda. Film je tak sice výpravný, brilantně natočený, plný dobrých scén a dialogů, ale ve svém celku přece jenom trochu prázdný. Určitě preferuji zpracování stejné předlohy Stephenem Fearsem (Nebezpečné známosti) a snad dokonce i soudobé pojetí předlohy Rogerem Kumblem (Velmi nebezpečné známosti), navzdory jeho hloupě patetickému závěru. ()

bull!nka

Valmont se mi líbí mnohem méně než Frearsovy Nebezpečné známostmi...prostě je to tak, nechci tyto dva pohledy na stejnou látku vůbec srovnávat... ()

Miloš Forman bude točit o Goyovi

Miloš Forman bude točit o Goyovi

23.04.2005

Miloš Forman připravuje nový film, inspirovaný životem slavného španělského malíře Francesca Goyi. Projekt je prozatím nazván GOYA'S GHOST a scénáře se ujal zkušený Jean-Claude Carriére, francouzský… (více)