Reklama

Reklama

Argo

Trailer 1
USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Hrají:

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)
(další profese)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

(více)

Videa (31)

Trailer 1

Recenze (1 358)

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Kdyby se Ben Affleck více věnoval psaní scénářů a režii, jako herce by ho nikdo ani příliš nepostrádal. Co si budeme nalhávat, Benovi hraní prostě nejde a s tím svým jediným neutrálně-univerzálním výrazem, kterým dokáže odehrát všechny polohy lidských emocí, toho moc nezmůže. Jak zde ve svém komentáři zmiňuje uživatel DaViD´82, že ho ve filmu přehrává úplně každý, s tím docela souhlasím. Je to totiž tak. Ty nejlepší výkony tak podávají vedlejší (vlastně hlavní) postavy a tradičně herci z, cizím jazykem hovořících islámských zemí, které nechávají v případě, že sledujete film v televizi, vždy mluvit v originálním znění. Takže člověk pak názorně vidí, jak dokáže být osazenstvo zahraničního castingu naprosto přirozené, nenucené a jaksi "domácí." Režii tak Affleck zvládá na výbornou, zejména závěrečná scéna s odletem domů byla napínavá, jak šráky. Připomínala mi krušné chvilky, které zažíval při obdobné situaci James McAvoy v Posledním skotském králi. Není to sice žádné (F)argo, ale pokud by "Argo" skutečně někdy bylo natočeno, mohl by to být skutečně parádní biják:) ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Mistrně natočená hollywoodsky znevěrohodněná rekonstrukce skutečné události. Pocta americkému patriotismu, CIA, západním hodnotám a způsobu politiky, kterou tvůrci možná trochu alibisticky zkombinovali s poklonou svému cechu, což ovšem ve výsledku vůbec nepůsobí jako malá domů. Výborný retro politický thriller, který může být vnímán jako staromilský, a to je jeho velký klad. Ben Affleck tu chtěl být Redfordem a tak oprášil tehdy používaná schémata a dal filmu dobovou patinu a i když Robert Redford byl a bude jen jeden, Ben Affleck se za tenhle pokus o reinkarnaci vůbec nemusí stydět...škoda jen té mnohými citované finální scény na teheránském letišti a přechodu k akčnímu pojetí žánru, bez ní by tenhle film byl bez chyby... ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Mezi filmovými fanoušky je už dávno známý fakt, že Ben Affleck je mnohem lepší režisér než herec. Tak dobrý režisér, aby si uvědomil meze svého hereckého kumštu a přizpůsobil tomu obsazení hlavní postavy, ale zjevně není. Bohužel. To, co buduje Ben Affleck na režisérském postu, mu tentýž Ben Affleck shazuje v hlavní roli svým bezkrevným výkonem. Určitě není trapný, ale tohle chtělo obsadit špičkovým charakterním hercem. Pořád tady zůstává schopnost Bena Afflecka vytvářet a udržovat napětí, pečlivost v dokonalém zachycení atmosféry 70. let a stejně tak i revolučních poměrů v Iránu po pádu šáha. Na poli politických thrillerů sice nejde o absolutní špičku, protože se Ben Affleck nevyhnul pár zbytečně patetickým momentům nebo dojímání se při rodinných scénách, divákovo napětí navíc kalí fakt, že film natočený podle skutečné události nemá čím překvapit, víte zkrátka od samého začátku, jak to dopadne. Na druhou stranu jde o silný nadprůměr, je radost koukat na tak kvalitní zrealizovaný scénář. Celkový dojem: 75 %. ()

Hild 

všechny recenze uživatele

Co mi na politických thrillerech poslední doby často vadí, je ta jejich složitost, kdy je tam nacpáno velké množství složitého okecávání kolem politického pozadí, ale divák si nikdy nedokáže udržet plnou pozornost a za chvíli se musí zastavit a přemýšlet o dialogu, který byl veden předtím, aby pochopil momentálně probíhající scénu. Ben Affleck na to šel mnohem jednodušeji, jeho přístup mi velmi sedl, složité okecávání vynechal úplně, ale i tak to dokázal podat způsobem, že divák po celou dobu chápe, co se děje a dokonale rozumí celému pozadí. Řemeslně jde o vysoce kvalitní film, úžasná dobová atmosféra, kamera, hudba, Ben zkrátka znovu dokazuje své kvality a proč se každý na jeho filmy tak těší, navíc si zde zahrál jednu ze svých nejlepších hereckých rolí. Přesto však jako celek je pro mě Argo mírným zklamáním. Poslední půlhodina pro mě nebyla takový nervák, jak asi měla být. Na to, že se film v posledních minutách tváří, že hlavní sedmička prožila bůhvíco, tak pro mě to celé šlo až moc hladce a mnohem větší hrdinové byli ti další lidé v zajetí, možná tato má výtka není zcela na místě vzhledem k tomu, že je to natočené podle skutečných událostí, ale tyhle pocity u mě po skončení filmu převládaly. Ale jde o dobrý film, který jsem si užila. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Argo, podle všeobecných ohlasů prubířský kámen filmového labužnictví, ve mně sice zanechal dojmy pozitivní, a fakt je že jsem Affleckovi toho plešouna za nejlepší film přál, ale dělat z toho bůhvíjak přelomovou záležitost se mi prostě nějak příčí. Atmosféra rodné země Oláhů a konfrontace fanatických studentů s vyděšenými americkými úředníky je tu vylíčena až hmatatelně, i když se film drží zpátky a dovede se obejít bez nějaké efektní brutality a citového vydírání. Kouzelné přepínání mezi roztomile prohnilým imperialistickým Holým Údem a zhoršující se situací v domě kanadského velvyslance je asi hlavní deviza Arga, protože samotná realizace plánu agenta Mendeze je už za hranicí WTF, které jsem v rámci žánru ochoten tolerovat. Přesto, pokud chcete vidět film, ve kterém každá složka přesně zapadá na své místo, vyberte si tenhle. A dokonce - i když jde o snímek podle skutečné události - budete na pár místech určitě napjati a překvapeni. A pokud tuhle svižnou, dvě hodiny krátkou záležitost hodláte ignorovat nebo dokonce hanět, mám pro vás jedinou odpověď: "Arr, go fuck yourselves.":) 80% ()

Galerie (63)

Zajímavosti (46)

  • Režisér Ben Affleck rozdal několika komparzistům kamery, aby mohli natočit nepokoje z jejich realistického úhlu pohledu. (Brousitch)
  • Žádný z íránských herců nemohl působit v tomto filmu kvůli obavám z odhalení tamními úřady (mohlo by to způsobit problémy jejich příbuzným, kteří tam stále žili). (Linkyc)
  • Úvodní zmínka o odmítnutí pomoci uprchlíkům ze strany Britů a Novozélaďanů vyvolala 12. března 2013 oficiální reakci novozélandského parlamentu, jenž ocenil aktivity svých tehdejších diplomatů při záchraně amerických uprchlíků a nad mylným vykreslením celé záležitosti v Argu vyjádřil politování. (Jozka7)

Související novinky

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Přichází smutná zpráva pro celý filmový svět, ve věku devětaosmdesáti let totiž ve čtvrtek v kalifornském Carlsbadu zemřel oblíbený americký herec, režisér, scenárista a hudebník, držitel Oscara Alan… (více)

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (více)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (více)

Reklama

Reklama