Reklama

Reklama

Argo

  • Slovensko Argo: Nebezpečný útek (více)
Trailer 1
Drama / Thriller / Životopisný
USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Hrají:

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)
(další profese)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

(více)

Videa (31)

Trailer 1

Recenze (1 356)

KevSpa 

všechny recenze uživatele

Historické nepřesnosti neřeším, protože tenhle film ve své podstatě není o jedné záchranné akci, je o životním postoji, o těch, kteří jsou ochotni obětovat se pro dobro ostatních, jít proti systému i pravidlům. Momentální záplava nezávislých filmů, které podobnou tematiku zpracovávají, i když různými způsoby, mě jen a jen těší. A Ben Affleck? Jako herec nikdy nebude špička, ale jako režisér je s každým filmem lepší a lepší. Když jde navíc o téma, které je pro něj osobní, dokáže nakonec zaujmout i herecky. A opět má mnoho kladných bodů za to, kolik úžasných seriálových herců do svého filmu obsadil. Jen tak dál, Bene! O tomhle to všechno je. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Ben Affleck potvrzuje své režisérské kvality. Tentokrát se - soudě dle ohlasů ze zámoří - naprosto přesně trefil do vkusu amerického publika i kritiky - a není se co divit. Argo je poctivá dobovka, thriller, drama, obsahuje kapku filmařského humoru, je založeno na skutečné události a fandí šikovným, hodným Američanům. A ze své žánrové podstaty na něj lze nahlížet zcela apoliticky. Mně osobně ale zcela nestrhlo - možná až v závěru, kdy ale zase přehnaně spoléhá na náhody, čímž sice šikovně stupňuje napětí, ale celkový příjemně realistický dojem tím padá. Ale celkově je to zkrátka typický, po všech stránkách kvalitně zpracovaný čtyřhvězdičkový film. A současně krásný obětní beránek pro antiamerikanistické pózery. ()

Reklama

PinokKio 

všechny recenze uživatele

Nebýt hned v úvodu titulku, že je film natočen podle skutečné události, tak bych nevěřil tomu, že se jedná o špionážní drama .. až tak absurdně plán na vysvobození vypadal (i když jízda na kole taky měla něco do sebe). Nakonec se z toho vyklubal více než dobrý dobový film snad jen s příliš přepáleným koncem. [OSCAR 2013] .. sedm nominací stejně jako Bídníci. Šance proměnit nominaci by mohla být hned té v té hlavní kategorii, tedy za film a nadějně vypadá i výprava. Překvapilo mě nenominování pro Bena Afflecka za režii a Rodriga Prieta za kameru .. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Ben Affleck je fakt borec. Přiznám se, nikdy jsem nevěřil, že právě on by mohl být předním představitelem slušného a inteligentního Hollywoodu současnosti, ale on prostě každým svým dalším filmem naprosto neuvěřitelně řádí, že můj mozek má co dělat, aby kvalitu jeho filmu vůbec dokázal pobrat. Argo sice není pětihvězdový nářez a to jenom z toho důvodu, že se ze začátku dost dlouho táhne a trvá to, než vlastně dojde na samotnou akci. Jakmile ale dojde na samotnou akci, což je vlastně převážná část druhé části filmu, tak se Vám zastaví napětím srdce stejně, jako se to stalo mně. Hlavně i příběh samotný je naprosto skvělý a zajímavý a vůbec bych se nedivil, kdyby Argo dostal Oscara za nejlepší film. Má to ty tradiční Oscarové předpoklady, tak uvidíme. Za mně je to opravdu slušně odvedená práce jedné kapitoly CIA a Hollywoodu, která lépe být zfilmována ani nemohla. Jo a Ben Affleck byl ve své roli naprosto dokonalý. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Velmi dobře odvedená práce, která pro mě však zůstává ve stínu například perfektního snímku Baader Meinhof Komplex. Affleck se stává stále výraznější osobností současného Hollywoodu a může si dovolit mnohé (třeba jako jediný příliš neodpovídat svému reálnému předobrazu, jinak je casting působivý:)). Ten příběh má vnitřní sílu, ať už šťouchnutí do Hollywoodu nebo samotné vnímání "vysokých míst ve filmu" na zadržování civilistů Íránu. Kritika však nebije do očí, filmu neškodí a být v něm více emocí (ke komu mám mít sympatie? ano, přeji jim, aby utekli, ale komu to vlastně přeji? špionům? Není vlastně ten pocit víc poháněn "lidstvím" než uměním režiséra/scénáristů vytvořit vazbu na postavy? nebo mi to vlastně má být jedno...?), tak by rozhodně šlo o nezapomenutelný film. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (43)

  • Žádný z íránských herců nemohl působit v tomto filmu kvůli obavám z odhalení tamními úřady (mohlo by to způsobit problémy jejich příbuzným, kteří tam stále žili). (Linkyc)
  • Jak je patrné z filmu, koncem 70. let byl nápis HOLLYWOOD (vztyčen prvně v roce 1923 jako HOLLYWOODLAND a inzerující rozvíjející se trh s nemovitostmi) v havarijním stavu. V roce 1978 Hollywoodská obchodní komora uspořádala sbírkovou akci, na které požádala od každého 28 tisíc dolarů na jeho obnovu. Jednalo se o dárce z vysoce postavené společnosti: každý měl zaplatit za obnovu jednoho zničeného písmene z loga. Patřili mezi ně zakladatel časopisu Playboy Hugh Hefner (Y), zpěváci Gene Autry a Andy Williams (druhé L a W) či heavymetalová hvězda Alice Cooper (druhé O). Nakonec přispěla i jedna z divizí Warner Bros. (první O). Oproti filmovému zpracování byl nápis opraven v roce 1978, tedy rok před zajetím rukojmích v Íránu. (Linkyc)

Související novinky

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Přichází smutná zpráva pro celý filmový svět, ve věku devětaosmdesáti let totiž ve čtvrtek v kalifornském Carlsbadu zemřel oblíbený americký herec, režisér, scenárista a hudebník, držitel Oscara Alan… (více)

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (více)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (více)

Reklama

Reklama