Argo

Trailer 1
USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Chris Terrio

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

Trailer 1

Recenze (1 355)

Cervenak

Trpké sklamanie. Dobová atmosféra je dokonalá, zopár hlášok pobaví a... preboha, to je asi všetko. Absolútne prázdny film, ktorý by tak chcel byť niečím viac, až je to občas smiešne. Bezvýrazné postavy, o hlavnom hrdinovi sa dozvieme zopár nudných klišé (v dialógoch typu "Povedz mi niečo o sebe. Máš rodinu?"), o tých šiestich v Iráne vôbec nič, ako-tak zábavné sú len hollywoodske figúrky v podaní Goodmana a Arkina. Napätie horko-ťažko funguje iba v závere, ale tam už je to tak hollywoodsky chcené a umelo hrotené, že to začne byť sranda, na konci som už len čakal, kedy sa v okienku lietadla objaví Jim Carrey. Potenciálne najintenzívnejšia scéna filmu (bazár) totálne nevyužitá. Benove dramatické výrazy a pohľady tradične affleckovsky tragické. Nie, nemal som pocit, že sa dívam na vyloženú sračku, ale snaha nejako s filmom divácky komunikovať bohužiaľ zostala nenaplnená, nebolo sa čoho chytiť. "Prosím ťa, za týždeň urobíš režiséra aj z opice." 5/10 ()

Radko

Útek je to ozaj veľmi nebezpečný. Aby však bolo jasné: americký, krytý CIA a nespochybniteľne večný. Nikomu ni vlas neskriví sa vo fársi pekelnom virvare, ale verte, mnohí z tých ľudkov mali ozaj namále. Krytie úniku je však dobrodružne roztomilé, pred smrťou chránia unikajúcich us veľvyslancov vymyslené mimozemské filmové svine. Npokon tento film dopadol tak, ako remeselne skvele spracovaný komerčák, ()

RHK

Silný špionážní thriller, který má koule. Zase to Ti Amíci jednou dokázali. :-) Tentokrát Iráncům, když jim vyfoukli v době protiamerické hysterie 6 diplomatů ukrytých v domě kanadského velvyslance v Teheránu. Jen trochu lituji, že je nenechali jet až na hranice na těch kolech, to mohlo napadnout jen někoho, kdo nikdy nežil v totalitním režimu... Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=w918Eh3fij0 ()

PinokKio

Nebýt hned v úvodu titulku, že je film natočen podle skutečné události, tak bych nevěřil tomu, že se jedná o špionážní drama .. až tak absurdně plán na vysvobození vypadal (i když jízda na kole taky měla něco do sebe). Nakonec se z toho vyklubal více než dobrý dobový film snad jen s příliš přepáleným koncem. [OSCAR 2013] .. sedm nominací stejně jako Bídníci. Šance proměnit nominaci by mohla být hned té v té hlavní kategorii, tedy za film a nadějně vypadá i výprava. Překvapilo mě nenominování pro Bena Afflecka za režii a Rodriga Prieta za kameru .. ()

Fr

ZALOŽENO NA SKUTEČNÉ UDÁLOSTI … AMERICKÁ AMBASÁDA, ÍRÁN, 4. LISTOPADU, 1979...... /// Parádní úvod a poslední třetina! Zbytek je politikou (přímo i nepřímo) prošpikovanej film o historii jednoho návratu. Ben Affleck (serte na to bezpohlavní herectví…) a jeho Mission Impossible, která se v mnohém může rovnat těm Cruiseovým. Jasan, tady nejde vo technický serepetičky, zato je všechno celkem uvěřitelný a skutečný. Navíc úžasně zdržuje (pan režisér Affleck) a tím mě napíná jak sviňa! No a co těch 52? (ten 1 + 13 tak zajímavý asi nebudou…) Třeba příště…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,The Master of Disguise: My Secret Life in the CIA“, kterou napsal v roce 2000 Antonio J. Mendez číst nebudu. 2.) Chci vidět film o filmu, kterej nikdy nevznikl. 3.) Thx za titule ,,fčelí medvídek“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *** ()

• Jak je patrné z filmu, koncem 70. let byl nápis HOLLYWOOD (vztyčen prvně v roce 1923 jako HOLLYWOODLAND a inzerující rozvíjející se trh s nemovitostmi) v havarijním stavu. V roce 1978 Hollywoodská obchodní komora uspořádala sbírkovou akci, na které požádala od každého 28 tisíc dolarů na jeho obnovu. Jednalo se o dárce z vysoce postavené společnosti: každý měl zaplatit za obnovu jednoho zničeného písmene z loga. Patřili mezi ně zakladatel časopisu Playboy Hugh Hefner (Y), zpěváci Gene Autry a Andy Williams (druhé L a W) či heavymetalová hvězda Alice Cooper (druhé O). Nakonec přispěla i jedna z divizí Warner Bros. (první O). Oproti filmovému zpracování byl nápis opraven v roce 1978, tedy rok před zajetím rukojmích v Íránu. (Linkyc)
  • Ve snímku je zmíněno, že Novozélanďané a Britové poslali Američany pryč. Což není pravda, původně byli Američané schovaní nějakou dobu i u nich, než zjistili, že nejbezpečnější to bude u Kanaďanů. (CrypzzXD)
  • Náklady na výrobu byly zhruba 45 milionů amerických dolarů. (NIRO)

Související novinky

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Přichází smutná zpráva pro celý filmový svět, ve věku devětaosmdesáti let totiž ve čtvrtek v kalifornském Carlsbadu zemřel oblíbený americký herec, režisér, scenárista a hudebník, držitel Oscara Alan… (více)

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (více)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (více)