Reklama

Reklama

Argo

 • Slovensko Argo: Nebezpečný útek (více)
Trailer 1
Drama / Thriller / Životopisný
USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Tony Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Hrají:

Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman, Taylor Schilling, Kyle Chandler, Alan Arkin, Tate Donovan, Clea DuVall, Adrienne Barbeau, Rory Cochrane (více)
(další profese)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (42)

 • Ve snímku je zmíněno, že Novozélanďané a Britové poslali Američany pryč. Ale není to pravda, původně byli Američané schováni nějakou dobu i u nich, než zjistili, že nejbezpečnější to bude u Kanaďanů. [Zdroj: kinobox.cz] (CrypzzXD)
 • Tony Mendez (Ben Affleck) nosí hodinky značky Rolex Seadweller DSSD. (dyfur)
 • Členové skutečné rodiny Tonyho Mendeze se ve filmu objeví jako spolupasažéři mikrobusu poté, co je skupině dovoleno nastoupit do letadla. (eMeMko)
 • Ben Affleck byl některými diváky kritizován, že obsadil sám sebe, evropského Američana, do role Tonyho Mendeze, který je z půlky Mexičan a z půlky Evropan. Sám Tony Mendez však prohlásil, že s tím nemá problém a Affleckovo obsazení schválil. (eMeMko)
 • Falešný filmový plakát ke skutečné misi Argo byl na rozdíl od filmové verze pouze černobílý. Je částečně vidět při čtení scénáře v hotelu, stejně tak jako jeho barevná verze, která byla nakonec ve filmu použita. (eMeMko)
 • Argo je spolu se snímkem Gigi (1958) film s nejkratším názvem (4 písmena), který kdy obdržel Oscara za nejlepší film. Výherce s nejdelším názvem je naopak film Pán prstenů: Návrat krále (2003), jehož název v originále čítá 35 písmen. (eMeMko)
 • Zbylá rukojmí zadržovaná v Íránu se Američané pokusili osvobodit vojensky. Záchranná operace "Eagle Claw" v dubnu 1980 však skončila fiaskem poté, co byla kvůli nepřízni počasí a technickým problémům na poslední chvíli odvolána. Při tankování paliva před ústupem z íránské pouště došlo ke srážce jednoho z vrtulníků s transportním letounem, při níž zahynulo osm amerických vojáků. (Jozka7)
 • Ačkoliv film zcela chybně vykresluje roli britských diplomatů při záchraně Američanů (např. tehdejší britský charge d'affaires v Teheránu Arthur Wyatt byl poté dokonce vyznamenán Řádem sv. Michala a sv. Jiří), byla filmu v Británii udělena cena BAFTA za nejlepší film roku. (Jozka7)
 • Úvodní zmínka o odmítnutí pomoci uprchlíkům ze strany Britů a Novozélaďanů vyvolala 12. března 2013 oficiální reakci novozélandského parlamentu, jenž ocenil aktivity svých tehdejších diplomatů při záchraně amerických uprchlíků a nad mylným vykreslením celé záležitosti v Argu vyjádřil politování. (Jozka7)
 • Ve skutečnosti se scénář k filmu nejmenoval "Argo", ale "Lord of Light". Mendez navrhl přejmenování názvu na "Argo" podle jeho oblíbeného vtipu: “Who’s there?” “Argo.” “Argo who?” “Argo fuck yourself.” (MekGajvr)
 • Jedná se o jeden z opravdu vzácných případů, kdy snímek vyhraje Oscara pro nejlepší film, aniž by vůbec byl nominován na cenu za nejlepší režii. Naposledy se tak stalo u snímku Crash (2004). (ing.Frosty)
 • Scénář, který použilo CIA jako zástěrku pro falešný film, je ve skutečnosti použit z filmu Lord of Light podle románu Rogera Zelaznyho. Film nebyl nikdy zfilmován. (HellFire)
 • Jak je patrné z filmu, koncem 70. let byl nápis HOLLYWOOD (vztyčen prvně v roce 1923 jako „HOLLYWOODLAND“ inzerující rozvíjející se trh s nemovitostmi) v havarijním stavu. V roce 1978 Hollywoodská obchodní komora uspořádala sbírkovou akci, na které požádala od každého 28 000 amerických dolarů na obnovu loga HOLLYWOOD. Jednalo se o dárce z vysoce postavené společnosti, každý měl zaplatit za obnovu jednoho zničeného písmene z loga. Některými z nich byli zakladatel časopisu Playboy Hugh Hefner (Y), zpěváci Gene Autry a Andy Williams (druhé L a W) a heavymetalová hvězda Alice Cooper (druhé O). Nakonec přispěla i jedna z divizí Warner Bros (první O). Oproti filmovému zpracování byl nápis opraven v roce 1978, tedy rok před zajetím rukojmích v Íránu. (Linkyc)
 • Žádný z íránských herců nemohl působit v tomto filmu kvůli obavám z odhalení tamními úřady. To mohlo způsobit problémy jejich příbuzným, kteří stále žijí v Íránu. (Linkyc)
 • Tony Mendez pracoval pro CIA dlouhých 25 let. Jeho působnost byla v oblastech Jižní Asie, Jihovýchodní Asie a Střední východu. (PATTXA)
 • Pro zachování pocitu z děje odehrávajícího se v roce 1970 natáčel Ben Affleck na pravidelný film, který byl následně sestříhán na polovinu. V konečné fázi postprodukce nechal zvýšit zrnitost obrazu o 200%. (PATTXA)
 • Prvotní impulz k natočení snímku dal v roce 2007 článek Joshuaha Bearmana v dubnovém vydání magazínu Wired. Název textu by se dal přeložit slovy „Jak CIA použila falešný sci-fi biják na záchranu Američanů z Teheránu“. (movieband)

Související novinky

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (více)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (více)

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (více)

Reklama

Reklama