Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

Jara.Cimrman.jr

Neumím odložit svou léty nahromaděnou nenávist k třepetajícím se vlajkám s hvězdami a pruhy, před kterými si lidé se slzami v očích chlapsky tisknou ruce a k tomu teskně vyhrávají slzopudné smyčce. Navíc mi vadí, když íránci jsou vykreslení jako úplní dementi, kteří sice neumí telefonovat, ale zase jsou v zájmu dramatičnosti schopni dohonit startující letadlo snad i rikšou. A přitom se ten snímek rozjížděl tak dobře. Útok na americkou ambasádu byl skvělý, příprava výroby falešného filmu byla vynikající, ale samotná záchranná akce, plná laciných zvyšovačů napětí a vrcholící celosvětovým dojetím snímek poslala do kopru. A samozřejmě pro Oscara. ()

castor

Paradoxně víc než samotný film mě fascinuje, kam až to Ben Affleck dotáhl. Vždycky mě poměrně bavil (na rozdíl od jiných názorů) i jako herec, i když leccos zvládl zahrát jen se svým jedním zataženým výrazem. Ale jsme tu přeci kvůli filmu, jeho už třetím. Takže: Affleck představil velmi slušné retro, které vypráví o skutečné akci CIA, jejímž cílem je dostat z nehostinné země šestici diplomatů. Affleck sice připomene klasiky ze sedmdesátých let s Redfordem o chlapácích, kteří neuhnou před žádným úkolem, body mu ale bere zvláštní kombinace žánrů. Chvíli jsme na poli politického thrilleru, pak v komicky odlehčeném Hollywoodu. A právě roztěkanost ukázat příliš mnoho dějů mi nakonec zážitek lehce kazila. Ale jinak stále dobré, Bene!! ()

StarsFan

Studuju politologii, takže filmy týkající se politických událostí mám ráda. A zvlášť, když vidím, že si s nimi někdo dal práci: že se pokusil smíchat dokumentární a filmové záběry do smysluplného celku, že obsadil herce, kteří se vzhledově svým předobrazům nesmírně podobají, že se snažil, aby lokace působily autenticky. Bez jakékoliv nadsázky mi Argo ostatně v mnohém připomínalo filmy Lumeta a Pakuly; občas se mi zdálo, jako kdybych sledovala film ze sedmdesátých let, který někdo po čtyřiceti letech vyhrabal a rozhodl se ho uvést v kině. A ano, můžu si stěžovat, že je v něm příliš (nerealistické) akce, která dojem "skutečné události" trochu ruší, že se hlavní hrdina nikam nevyvíjí, že zakomponování jeho rodiny do příběhu bylo nadbytečné a že film nedává dostatečný důraz na jednání kanadského velvyslance Kena Taylora, který ve skutečnosti sehrál mnohem významnější roli a který si podle mě zaslouží být považován za jednu z nejvýznamnějších postav. Nicméně pravda je taková, že už dlouho jsem neviděla podobně zábavný politický film a že už dlouho jsem se v kině necítila tak šťastná, jako když v jedné scéně jedna z postav oznámila, že se mohou podávat alkoholické nápoje. A navíc: Jak často se během závěrečných titulků dočkáte komentáře od prezidenta Spojených států? Jinými slovy film, který je dle mého názoru se svými 63% a dvouhvězdičkovými komentáři na ČSFD lehce podceněn. (Srovnejte s 8.3 na IMDb a 95% na Rotten Tomatoes.) ()

Aluska88

Kdyby se Ben Affleck více věnoval psaní scénářů a režii, jako herce by ho nikdo ani příliš nepostrádal. Co si budeme nalhávat, Benovi hraní prostě nejde a s tím svým jediným neutrálně-univerzálním výrazem, kterým dokáže odehrát všechny polohy lidských emocí, toho moc nezmůže. Jak zde ve svém komentáři zmiňuje uživatel DaViD´82, že ho ve filmu přehrává úplně každý, s tím docela souhlasím. Je to totiž tak. Ty nejlepší výkony tak podávají vedlejší (vlastně hlavní) postavy a tradičně herci z, cizím jazykem hovořících islámských zemí, které nechávají v případě, že sledujete film v televizi, vždy mluvit v originálním znění. Takže člověk pak názorně vidí, jak dokáže být osazenstvo zahraničního castingu naprosto přirozené, nenucené a jaksi "domácí." Režii tak Affleck zvládá na výbornou, zejména závěrečná scéna s odletem domů byla napínavá, jak šráky. Připomínala mi krušné chvilky, které zažíval při obdobné situaci James McAvoy v Posledním skotském králi. Není to sice žádné (F)argo, ale pokud by "Argo" skutečně někdy bylo natočeno, mohl by to být skutečně parádní biják:) ()

Gemini

Argo, podle všeobecných ohlasů prubířský kámen filmového labužnictví, ve mně sice zanechal dojmy pozitivní, a fakt je že jsem Affleckovi toho plešouna za nejlepší film přál, ale dělat z toho bůhvíjak přelomovou záležitost se mi prostě nějak příčí. Atmosféra rodné země Oláhů a konfrontace fanatických studentů s vyděšenými americkými úředníky je tu vylíčena až hmatatelně, i když se film drží zpátky a dovede se obejít bez nějaké efektní brutality a citového vydírání. Kouzelné přepínání mezi roztomile prohnilým imperialistickým Holým Údem a zhoršující se situací v domě kanadského velvyslance je asi hlavní deviza Arga, protože samotná realizace plánu agenta Mendeze je už za hranicí WTF, které jsem v rámci žánru ochoten tolerovat. Přesto, pokud chcete vidět film, ve kterém každá složka přesně zapadá na své místo, vyberte si tenhle. A dokonce - i když jde o snímek podle skutečné události - budete na pár místech určitě napjati a překvapeni. A pokud tuhle svižnou, dvě hodiny krátkou záležitost hodláte ignorovat nebo dokonce hanět, mám pro vás jedinou odpověď: "Arr, go fuck yourselves.":) 80% ()

• Tony Mendez (ve filmu Ben Affleck) pracoval pro CIA dlouhých 25 let. Jeho působnost byla v oblastech: Jižní Asie, Jihovýchodní Asie a Střední Východ. (PATTXA)
  • Ve scéně, kdy na letišti Tony Mendez (Ben Affleck) píše pohled synovi, je v jednom záběru slovíčko "so" na předposledním řádku. Hned v další záběru už je však o řádek níž. (ČSFD)

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017