Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

LEGACY

Impozantní herci, tím bych tak začal. Formule jedna, auta, nedej bože motorky a fichtly, na kterých se prohání puberťáci po vesnicích mě zrovna neimponují, spíše naopak, kdyby to šlo, vyhnul bych se všemu, co má kola a rychlost ohrožující život, každopádně Agaist the Odds jsem se rozhodl (hlavně kvůli Hansi Zimmerovi) se podívat na tento film a musím smeknout. Je to dramatická show, plná dynamiky a skvělých hlášek, kde se protíná velikost sportu s životní lekcí a pokořování hranic. Jsou to blázni, ale když má člověk pro, co žít , o co bojovat a na něčem se zlepšovat mají vyhráno a co na tom, že se jezdí v kruhu, když to člověka činí šťastným, je to filozofie života stejně jako třeba horolezectví. Zde je názorná ukázka - je skvělé si všimnout vzájemných protipólů obouch jezdců, ale zároveň u nich vidět vzájemnou úctu. Řemeslně skvěle vypiplaná jednička. ()

fabecc1222

Rivalové jsou pro mě osobně asi nejlepší závodní film historie. Už od začátku to totiž celé jasně vypadá, že všichni, kdo se na filmu podílí, jsou zarytí fanoušcí F1 a dávají do toho úplně všechno, a zároveň ví, že tenhle film i točí pro fanoušky F1. Jen škoda, že v USA je F1 na okraji zájmu, a tak se film vyhnul jakýmkoliv větším oceněním, ačkoliv spousta zainteresovaných by si je zasloužila. Ať už Daniel Bruhl za jeho perfektní převtělení do o své genialitě přesvědčeného Laudy, či Zimmer za několik naprosto bezchybných závodních motivů. V kině pak nádherně vynikla zvuková stránka filmu, kdy máte pocit, že jste se opravdu ocitli přímo na závodní dráze a kolem vás sviští jeden monopost za druhým. ()

Killda

Při prvním řevu motoru každému muži rapidně stoune hladina adrenalinu v krvi. Film hrající na dva neskutečné (a přesto skutečné) charaktery, oba vás uchvátí, zasáhnou a oboum fandíte, idkyž jsou tak rozdílní. Howard zkrátka dokazuje, že sportovní drama je jeho doména, což naznačil už v Těžké váze. Nejde vytknout nic, ani hereckým výkonům, ani hudebnímu podkresu Hanse Zimmera, nebo magniciózní kameře, která přišla s mnoha zajímavými nápady. Prostě... prozatím film roku. Jen je škoda že se fimlaři snažili zachytit celou kariéru obou hrdinů, mám pocit, že by lépe fungovalo rozvést jednu sezonu nebo jen několik důležitých závodů, ale to je zanedbatelné mínus. ()

Myrreczech

Jak už jméno režiséra a zvolený námět mohl napovědět, šlo o naprosto fantastický a skvěle zpracovaný snímek. Jako dřívější fanda F1 jsem plesal, když jsem se mohl podívat na rok z její zlaté éry, pokochat se nádherou a originalitou tehdejších strojů, vychutnat si atmosféru závodů, které měly koule a byly o cti, rivalitě a nebezpečí a ne jako dnes pouze o penězích. Z ústřední dvojice byl bezkonkurenčně lepší Brühl, ikdyž "Thor" velice překvapil a ukázal, že má i na normální role a zvuky motorů s podkreslením od pana Zimmera byly dokonalé. Jinak rozhodně jeden z nejlepších (nejen) sportovních filmů všech dob. 6. Hvězda za mráz, co mi běhal po zádech při úvodní sekvenci závodů a zvuků motorů. ()

evuline

Famózní podívaná !!! A to co bylo záměrem režiséra: " I pokud o tom sportu nic nevíte nebo je vám ukradený, zaujmou vás lidské osudy a drama za nimi." ...se u mé osoby stoprocentně naplnilo !!! ()

zigíš

neurazilo - nenadchlo (!) formálně hezky nasnímaná dobovka kde se někdo i snaží (hlavně brühl) někdo moc ne (zimmer) a howardovi z toho vyjde slušný standart ..takže ve finále za 70% ()

vyfuk

Zážitek z filmového filmu Rivalové byl úspěšný. Howard je úžasný režisér a životopisné mu jdou dvojnásobné. Dokonalé zpracování scénáře plný tuningu, sexu a formule. Úspěch je v tomto roce až nepřekonatelný a toto zpracování má grády. ()

m.a.t.o.

Po všetkých stránkach vynikajúce dielo, ktoré je zároveň dôkazom toho, že v Hollywoode ešte stále existuje zopár ľudí, ktorí dokážu natočiť film so srdcom a zo srdca... 100 % ()

svobik

S Howardovou režií prostě asi nebudu nikdy úplně kompatibilní. První půlka je i přes hereckou preciznost, líbivý vizuál a scenáristickou zdařilost prostě bez šťávy. Vidím kontrast mezi oběma pány, jejich vzájemnou rivalitu, ale snímek mě prostě nedokázal strhnout. Změna přišla až s osudovým Nürburgringem, kde začalo jít do tuhého. Závěr už je pak paráda, která diváka zarazí do sedačky. Krásně špinavé, pach benzínu jsem z plátna přímo cítil, ale chybí mi něco, čím by mě film alespoň na chvíli dostal na kolena. Takhle tedy jen lepší životopis. 8/10 ()

blackJag

Závody F1 už mě nemohou zajímat méně a film z prostředí formulí na tom nic nezmění, přesto tohle retro je parádní jízda, kterou ocení i člověk, jinak se o motosport vůbec nezajímající. Skvělá kamera, výprava a obsazení (Brühl jako by Laudovi z oka vypadl). 90% ()

R1CH1E

Úžasná chemie mezi Laudou a Huntem tu funguje na jedničku, závodní části jsou úžasné, vizuál je vymazlený. Možná vypadá místy digitálně, ale vůbec to nevadí, ba naopak. Pro mě jeden z nejpříjemnějších a nejsilnějších filmů tohoto roku. Jo a pan Zimmer a jeho hudba opět nezklamali. ()

Roseinka

Jedním slovem naprosto WOW!!! Nemusí vás formule bavit, zajímat, na tom nezáleží. Jako klobouk dolů, ale tohle byl nejvíc naspeedovaný emocionální zážitek tohoto roku. Loni Nedotknutelní, letos Rivalové. Jsem naprosto ohromená zpracováním, výběrem herců, soundtrackem, akčními scénami, prostě vším. Šla jsem na to ze zvědavosti, proč je to tak dobře hodnocené. Původně mě nenalákal ani Chris. Nelituju jediné vteřiny, že jsem na tenhle film šla. Dokonce jsem díky tomu zapomněla na příšernou kvalitu kina, ve kterém jsem bohužel na tomhle snímku seděla... Jsem ráda, že jsem ani neznala příběhy obou rivalů a prostě jsem si to užila maximálně. Chválím a opravdu smekám. Emoce ze mě úplně srší. 10/10 ()

ghatos

Tohle je zatím podle zdejšího hodnocení jeden z nejlepších filmů historie jo (k 28.11. 2013)? No tak to ani omylem, spíše to něco vypovídá o současných divácích. Rivalové jsou zručně natočený nadprůměrný sportovní film - nic víc. Punc skutečného příběhu tomu dává plusové body, to ano. Z filmového hlediska tam ovšem nic geniálního není. 73%. ()

Stasz

Štěstí je největší nepřítel. Oslabuje vás. Klade pochybnosti ve vaší mysli. Najednou budete mít co ztratit. Parádní film, nelituji vyhozených peněz.. Fámozní herecký výkon Daniela Brühla, úplně jsem mu to žral tu jeho profesionalitu, morálku a přesvědčení. Už vím, proč to tu má 93% a je to hodnoceno jako 3. nejlepší film.. Před shlédnutím jsem měl pochybnosti, ale ty mi byly nemilosrdně vyvráceny a musím říct.. WUNDERBAR ! ()

Taio

Tak som si doprial ako bodku za týmto rokom film Rivali. Fandiť obom vo filme mi prišlo divné ale inak sa nedalo... z oboch zimomriavky, tá rivalita a napätia sa dalo krájať a taktiež sebavedomie a rešpekt vzájomný... proste lahôdka, ktorá si kľudne zaslúži byť v top filmoch. Žasnem nad komentami, kde ľudia píšu, že 4* dali len preto lebo film je moc vysoko v hodnoteniach inak by dali 5*... dokonca som to videl aj s 3* a podobným vysvetlením. Nech to má kľudne iba 5* hodnotenia, jednoducho ten film človeka baví a najmä tých, ktorý kedysi F1 pravidelne sledovali- tam sa radím aj ja. ()

Ichabod

Nemyslím si, že je tohle čtvrtý nejlepší film v historii, ani třeba čtyřicátý, ale dávám maximální hodnocení za dokonale natočené atmosferické závody a adrenalinové vyprávění příběhů dvou rivalů, co se perou s osudem i mezi sebou a přitom neztrácí respekt ze svého soupeře. Je to oldschool jízda ale v moderním kabátu a Howard mne tentokrát opravdu překvapil. Moderní filmy mne od něho tolik nenadchnuli a ty "oscarové" mne nebavili. Toto je podle mne nejlepší Howard co jsem kdy viděl. Životopisný, ale přitom neskutečně zábavný film. I ten koho nezajímají formule nebo nikdy o Laudovi neslyšel bude hodnotit hodně vysoko. ()

Guzo

Formuli 1 už několik let nesluduji, protože podle mě ztratila své kouzlo (zejména díky různým oficiálním omezením). V Rush se ale vracíme zpět do dob, kdy toto kouzlo bezesporu měla, a dokonce z filmu celou dobu vyzařuje. Rivalita (mimochodem, je to snad poprvé, kdy český překlad považuji za lepší, než originální název) mezi hlavními dvěma hrdiny je téměř hmatatelná a celé to prostě skvěle funguje. ()

horacko

Od prvej minúty po poslednú veľmi výživné. Krásne zobrazenie emócii, rivality, (ne)priateľstva, túžby vyhrávať a tej dokonalej rozdielnosti medzi Huntom a Laudom. Herecké výkony, ktoré by ste od pomerne neznámych hercov (aj keď Thora ste určite spoznali) nečakali. Príbeh ma natoľko zaujal, že som sa oň po skončení filmu veľmi zaujímal. To som možno nemal robiť, keďže som sa popri tom dozvedel o faktoch, ktoré boli vo filme niekedy až príliš pozmenené. V konečnom dôsledku však veľmi solídny a kvalitný snímok. K plnému hodnoteniu mi tam však ešte niečo chýba,niečo čím by ma film nadchol,takto len hodnotím, že to bol výborný film.....a s tým umiestnením v rebríčku čsfd tiež nie som stotožnený, ale o tom predsa rozhodujeme my všetci. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl