Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

Dejvid007

Lépe to natočit nešlo. Krásná dobová atmosféra a dotoho hučící motory a za volanty dvojice D.Bruhl a Ch.Hemsworth. I když to není můj nějaký nejoblíběnější film, tak pět hvězd si Rivalové opravdu zaslouží, protože je to životopisný drama jak vyšítý. 90% ()

1Legend1

Tak jsem po hodně dlouhé době okusil atmosféru kina a ... Nepopsatelný zážitek nejen z atmosféry, ale i z filmu. Exceletní Daniel, ten si zaslouží nějakou cenu za svůj výkon. Formuli 1 mám rád, příběh inspirovaný životem, , výborně zpracovaný jako drama, pár vtípků, muzika a ty kulisy, závody, auta!!!!!!!!! Poklad pro fanouška F1, hlavně toho, který tuhle dobu zažil. 90% ()

sackrebleu

Ako fanynka formuly 1 som sa na tento film veľmi tešila a rozhodne ma nesklamal. Fanatickí hnidopichovia z radov hardcore fanúšikov F1 sa už síce s chuťou pustili do historických nepresností a podobných záležitostí a znosili film pod čiernu zem, treba si ale však uvedomiť, že sa nejedná o dokument, čo znamená, že zopár nepresností a mierne prifarbenie celého príbehu pre film nebolo na škodu. Chladný a racionálny Lauda v podaní Daniela Brühla bol výborný (ten jeho rakúsky prízvuk! :-)), Chris Hemsworth zase ukázal, že vie zahrať i niečo (trošku) iné ako macha s veľkým kladivom (a dokonca sa ani nejedná o dvojzmysel) a ako bonus otrčoval hruď, kde sa dalo. Jediné, čo mi na filme fakt vadilo, boli pretekárske sekvencie, ktoré si človek teda takmer vôbec neužil. Nechápem, prečo väčšina záberov musela pozostávať z príliš rýchlych strihov medzi roztrasenými či rozmazanými zábermi na detaily auta, respektíve oči pilotov. V tomto ohľade ostáva vyše 40 rokov starý Le Mans stále z ďaleka neprekonateľnou legendou. ()

ortoncz

No co k tomu říct. Naprosto špičková záležitost. Člověk si může projít všechno herce, scénář, kameru, střih... cokoliv, ale vždycky dojdu k jednomu a tomu samému... perfektní. 100% ()

Einherjar133

Skvěle natočený film, který si užijí jak milovníci F1, tak i ti jenž neviděli jediný závod. Velmi mě zaujalo herecké obsazení, jelikož oba hlavní představitelé ztvárňují své předlohy přímo skvěle. Film se spíše než na samotné závody F1 soustředí na osobní život obou závodníků. Co mě však překvapilo byla moje neschopnost odlišit archivní záběry závodů od těch, které byli znovu natočené. 10/10 ()

bif

Skvělý film, ale rozhodně mi nepřišel dokonalý. K tomu později, začal bych klady. Daniel Bruhl hraje famózně. Střih je vynikající a kamera je naprosto "epic". Film je dlouhý přes dvě hodiny, ale rozhodně nenudí a snaží se o věrohodné vystižení doby a to se mu daří na jedničku. Některé detaily filmu jsou obravdu "husí kůži nahánějící" jako výstup Enza Ferrariho, představování si tratě včetně záběru na "řadicí" nohu. Režie Rona Howarda je skvělá a jen dokazuje jeho mistrnnost a také proč si již dávno odnesl Oscara. ALE. Od druhé poloviny jsem měl pocit, že na natáčení snímku přišel onen pán v obleku s kufříkem a brýlatá paní s psacím strojem a rozkázali že film musí mít dva stejně sympatické hrdiny a klasickou hollywoodskou zápletku. Odnesla to postava Jamese Hunta (Chris Hemsworth), která je nemastná neslaná, i přesto, že si hraje na strašně cool frajera (nicméně ani zdaleka ne tak cool, jak Hunt doopravdy byl) a naplňuje náctiletým dívkám kalhotky. Film je to skvělý, ale není to "hraný Senna" ani náhodou. Škoda "but good job anyway". Po dalším shlédnutí musím přidat poslední chybějící hvězdičku :) ()

Tomo

Stejne jako u Gravitace mi i tady k dokonalosti neco chybelo. Oba filmy jsou ale zrejme to nejlepsi, co v kinech letos bylo, i presto mam ale pocit, ze oba filmy jsou zde na csfd ponekud prehodnocene. Jako formulovemu fanouskovi mi tam nesedlo par veci, jako neformuloveho me to nevtahlo tolik, jak bch podle recenzi cekal. Bruhl je perfektni, stejne tak hudba Zimmera. 8/10 ()

Bird_house

Jelikož žánr životopisný a ještě k tomu sportovní, není úplný šálek mého čaje, nedopadlo to tak tragicky, jak jsem předpokládal.. První půlka filmu je jen hooodně pozvolným začátkem až do nejdůležitějšího bodu celého příběhu - od této chvíle jde o úžasný film, kde nechybí napětí, dojetí, ani romantika.. Výborně zpracovány detaily..!! Nicméně tento film neřadím ani zdaleka do první desítky, ani dvacítky, NEJ filmů.. ()

Maczin

Nikdy nemám rád takové to "hejtování" mezi lidmi ve stylu: "Jak můžeš dát takovému super filmu jen 3 hvězdičky?", vím totiž, že každý má svůj vkus. Ale tady vyloženě všem, co dali míň jak 4* přeji ze srdce ty nejhorší filmové zážitky do budoucna a hlavně mějte třeba na Vánoce problém s kabelovkou, aby vás všichni kamenovali za to, že se nemůžou dívat na pohádky (ano, ty pohádky, co máte hodnocené 5*, ty animáky, které máte hodnocené 5*)! Každopádně jinak epická podívaná a šestou hvězdičku vytvořil Hans Zimmer. Jestli panu Danovi Brühlovi nedají Oscara, přestanu věřit na spravedlnost. Skvělé! 6* ()

Gixian

Na to, že je to o sportu a o autech, dvou věcech které vážně nemám rád, je to fakt výborné - dynamické, vizuálně efektní, plné emocí. Jediná slabá místa vidím v nevýrazném konci a v šablonovitosti chování hlavních hrdinů (ikdyž uznávám, že toto může do jisté míry odpovídat realitě - těžko posoudit, když mimo film o těch dvou pánech nic nevím). ()

Biopler

Formula 1 má v svojej histórii veľa príbehov, ktoré by boli hodné sfilmovania. Príbeh z ročníka 1976 je jeden z najpamätnejších a najzaujímavejších. Myslím, že Howard sa ujal problematiky veľmi dobre, vybral hodnoverných hercov, čo bol základ, lebo herci nielen výzorovo pripomínali Hunta a Laudu, ale čo to aj do charakteru. Slabinou snímku sú chýbajúce závody. Chýbal mi vzájomný opravdový súboj, záber z kokpitu by potešil opravdových fanúšikov a priniesol by potrebné vzrušenie, ktoré chýbalo. Sklamal ma aj scenár, ktorý sa nevyhol klišé a mal nevychytané muchy. Napriek tomu dávam rozporuplné 4*, lebo ako životopisná dráma si ma to získalo. ()

redwik

Ako som pri Preletom nad kukučím hniezdom uviedol, že som rád, źe som v onej dobe nežil, pri Rivaloch ma to naopak mrzí. Sledovať súboje Nikiho Laudy a Jamesa Hunta, najmä sezónu '76, musel byť neskutočne vzrušujúci zážitok, takisto, ako vidieť tento film v kine a počuť rev formúl pustený na plné pecky. Posledný závod v Japonsku bol perfektný, keby to nebolo podľa skutočnej udalosti, povedal by som, źe je to hlúposť a niečo také sa nemôže stať. A ono sa stalo. No aj tak mi to celé nesadlo až tak veľmi, aby som filmom bol tak neskutočne ohúrený ako ostatní. Jednak tu bol trošku dlhší začiatok, kde sa nič moc poriadne nestalo, a do filmu som sa nezažil hneď. A potom ešte posledný preslov Nikiho Laudy, kde hovoril, ako sú s Jamesom viac ako rivali, ako mu závidel, a tak. No, ja som nič z tohto vo filme nevidel, žiadne priateľstvo, ani závisť. A ešte ma trochu zosmutnelo to, že Olivia Wilde bola vo filme len krátko (i keď to nemôžem vsúvať do konečného hodnotenia). Do kina som išiel s maximálnym očakávaním (dychvyrážajúce 94% a 3.miesto hovoria sami za seba), no kinosálu som opúšťal s miernym sklamaním. Ale inak veľmi pekný film, ktorý stojí za druhé pozretie, po ktorom sa mi možno zapáči ešte o čosi viac a hodnotenie sa zmení. ()

bararich8

Ač sport rozhodně není můj šálek čaje a příběhem Nikiho Laudi jsem tak byl zcela nepolíben, byla to parádní jízda a to doslova :). Dvě nadupané hodiny bez hluchých míst se scénami s vysokým tempem střídajícími se s odlehčenými pasážemi s výbornými dialogy. Skvěle řemeslně zvládnuto, při závodech máte opravdu husí kůži a emociální scény, hlavně onen karambol, si k vám cestičku spolehlivě najdou. Kamera si také určitě zaslouží pochvalu za ignoraci "cool" rychlých střihů, kde díky delším závěrům ani při divokých scénách nebyl divák ztracen/dezorientován. Skvělé Zimmerovské hudby se dočkáme hlavně na konci, kde má prostor se pořádně projevit a scény hezky doplnit. Bez debat 5*. ()

darkreider

Do včera som netušil kto je Daniel Brühl, ale teraz už si to budem pamätať. Postava Nikiho Laudu si nemohla priať lepšieho herca. Charizma mal snáď ešte väčšie ako Hemsworth a to nemá ani jeho blonďaté lokny. Ťažko hľadať chyby aj keď sa človek snaží. Od hercov, cez kameru, réžiu až po scenár je to výborné. Rýpnem len do jednej veci. Marketingový magnet na sledovanosť vo forme klátenia žien aspoň v každej pol hodine mi už pomaly lezie krkom. Už to je tak zažitý štandard až z toho píska v uchu. ()

Tiffany

Na to ako veľmi ma formula už od detstva nebaví, tento film ma neprestal baviť ani na sekundu. Úžasný príbeh a geniálne spracovanie. Prečo niekoho už skôr nenapadlo TOTO natociť? :) VAROVANIE: pri scénach z nemocnice prišlo jednej diváčke v kine zle, takže slabé povahy by na to mali byť pripravené. ()

PEZ

Cakal som, ze film bude viac zamerany na preteky a preto som sa trosku obaval nudy. Ono Ron Howard ma uz na konte par vydarenych filmov, ale vacsinu svojej tvorby reziroval rutinersky a skor vynikal vo vykresleni postav, ako v akcnych sekvenciach. No svete div sa, Rush ma stavu a zaroven zhruba polovica filmu nahliada do zivota dvoch hlavnych protagonistov. A prave tato cast ma potesila najviac. Samotny scenarista (velmi skuseny a ocenovany) Peter Morgan pisal scenar naslepo, netusiac ci ho vobec niekto kupi a preto sa viac zameriaval na postavy ako na akcne zavody (neveril vo velky rozpocet). Je to citit a filmu to vyrazne pomohlo. Daniel Bruhl i Chris Hemsworth sa navyse na skutocnych zavodnikov dost podobaju a obaja zahrali svoje ulohy vynikajuco. Prvy menovany priam paradne. Zaujimave je, ze tesne pred zaciatkom natacania sedel na reziserskej stolicke Paul Greengrass, no na poslednu chvilu si flek s Howardom vymenil, aby mohol natocit Captain Phillips. A dopadlo to dobre aj tam aj tu. Rush je film dobry, fungujuci na okruhu i mimo neho, no celkove jeho hodnotenie, ktore tu svieti je predsalen prehnane. 8/10 ()

joker30

Silný film, patrí medzi špičku v tomto roku. Výborná športová dráma. Lauda naozaj na nerozoznanie. Napriek tomu neviem či by som tomu dal 5 hviezd. Určite je to kvalitne natočené, dobre zahrané a príjemne sa to pozerá, napriek tomu, stavať to medzi naj filmy ? To asi nie. 89% ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl