Metro

Rusko, 2013, 132 min

Co vše se může stát v metru? Napínavý boj o přežití v hlubinách metropole. Milostný trojúhelník v podobě atraktivní ženy, jejího životem uondaného manžela a bohatého bezskrupulózního milence představuje zápletku téměř banální. Milostný příběh se však zvrtne v nečekané drama, když se oba sokové ocitnou ve stejném vagonu metra v moskevské ranní špičce, které se řítí přímo do katastrofální potopy. Na původní rodinnou krizi se tak rychle nabaluje masový boj cestujících o přežití, jenž se svádí v potemnělých tunelech, skýtajících nejedno překvapení... Půdorys ruského filmu obnovuje to nejlepší z populárních katastrofických formátů jako Dobrodružství Poseidonu (1972) či Denní světlo (1996), které přesazuje pro 21. století do mnohem dynamičtější a pro ruskou kinematografii typicky syrovější polohy. Kineticky vyvedený film si s nadhledem pohrává s pravidly žánru, přitom mu nechybí dramatický spád. V prvním plánu sledujeme zkoušku mezilidských vztahů, které dohromady svádí kalamita. Ve druhém plánu Metro vypovídá o rozpadu zaostalé infrastruktury a společenských nešvarech ruské společnosti, kriticky ovšem také upozorňuje na odvrácenou stranu nezkrotné urbanizace. (Česká televize)

GTS_PUNK

Ruskí tvorcovia prebrali črty iných katastrofických filmov a rozhodli sa ich pretvoriť vo svoj vlastný obraz. Časť moskovského metra zaplaví voda, čo vykoľají jednu zo súprav a doslova zmasakruje hneď niekoľko desiatok cestujúcich. Skutočný boj o život sa však ešte len začína a medzi preživšími pôjde doslova o všetko. Jednoduchý námet pretavený do jednoduchého príbehu ponúka divákovi jednoduchý, priam až televízne pôsobiaci film, ktorý výrazne nevynikne ani vrámci vlastného žánru katastrofických filmov. Aj keď nie každý by mohol súhlasiť, treba sa na snímok pozrieť zo širšieho uhla a spomínaná jednoduchosť bude viac než zreteľná. Hoci treba uznať, že námet ponúkajú tvorcovia vcelku originálny, jeho prenesenie na filmové plátno je skôr opakom. Príbeh sa začína zatekaním vody do metra a veľmi rýchlym sledom udalostí, ktoré by si zaslúžili aspoň o kúsok dlhšie vysvetlenie, ale hlavne o niečo dlhšiu dejovú gradáciu. Najmä samotnému prieniku vody do tunelov metra, hoci sa jedná o nosný pilier celého snímku, nie je možno venovaného toľko priestoru, ako by sa patrilo. DIvák sa nedočká poriadneho a uspokojivého vysvetlenia všetkých udalostí, ktoré vedú k zatopeniu. Ale to je iba jeden z mála filmových nedostatkov, na ktoré v tomto prípade možno naraziť, aj keď okrajovo súvisí s ďalším spomínaným. Tým je miestami nelogickosť deja a stupídne konania postáv. Spomedzi všetkých momentov, ktoré sa takto vyznačujú, najviac vyčnieva ten, kedy sa pasažieri zo súprav rozhodnú vojsť na zatopenú elektrifikovanú trať. Aj keď toto sa neskôr snaží dej vysvetliť, odôvodnenie je nelogické. A podobných naozaj nelogických pasáží možno nájsť počas tých dlhočizných dvoch hodín hneď niekoľko. A aby tých negatívnych prvkov nebolo málo, pridávajú sa k nim aj také aspekty ako je napríklad CGI grafika pôsobiaca ako z počítačovej hry vydanej okolo roku 2005, nie príliš lákavá moskovská výprava, ktorú necháva vyniknúť štýlom špecifická východoeurópska kamera a kladne nemožno hodnotiť ani herecké obsadenie. Hoci jednotliví protagonisti nehrajú najhoršie, miera nesympatickosti je priam neúnosná. Metro je viditeľne pokusom tváriť sa ako kvalitný katastrofický film. Pravda je však taká, že so skutočnou kvalitou tento snímok nemá, bohužiaľ, veľa spoločného. Nepatrí vyložene medzi to najhoršie, na čo môže divák natrafiť, ale v lepšom prípade sa s týmto filmom ani nikdy nestretne. Viac ako keby nudil, film ubíja svojou ohromnou dávkou nelogickosti, nedostatkom akejsi potrebnej charizmy a zanecháva ten "poctivý" ruský dojem. Raz či dvakrát sa síce tvorcovia snažia robiť si srandu aj sami zo seba, hneď na to však dokážu divákovi ponúknuť viditeľne chybný strih či dokonca scénu natočenú na greenscreene. Nie, nie, táto filmová jazda metrom nie je ani zďaleka tou najlepšou možno voľbou. Lepší podpriemer s prižmúrením obidvoch diváckych očí. ()

markotter

Mělo to docela atmosféru. Ale interakce mezi hlavními postavami hodně skřípala. Scénárista vždy něco naznačil, ale neuměl to vygradovat tak, aby to bavilo. Tak mi bylo celkem jedno, kdo umře, kdo přežije. Spíš jsem se bavil pohledy na Moskvu. ()

Hellknight12

Nedávna premiéra. Zaujímavo spracovaný katastrofický thriler. Konečne niečo o čom sa dá povedať,že sa to môže aj stáť. Film je samozrejme okorenený aj o príbeh rodiny v rozpade. Proste nemôže to byť čistokrvný katastrofický film. Každopádne film veľmi pekne zobrazuje chaos ľudí. Rusi má celkom príjemne prekvapili. Slušné herecké výkony. Nič prelomové ale ani nič hrozne. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. ()

Likan7

Špatné by to úplně nebylo, jen je to 2 hodiny trvající nuda, za kterou může fakt, že Rusové neumí udělat dramatickou scénu, a už vůbec ne katastrofický film. Problémy rodinky mě štvaly od začátku. Boj o přežití lidí dole mi byl ukradený a líto mi bylo maximálně týpka se sendviči. Neříkám, že Denní světlo byl nějakej skvělej biják, ale prostě fungoval (a fungoval by i kdyby nebyl Sly). A Metro nefunguje... ()

windows

Slabší tříhvězdičkový filmík. Katastrofa v podání východoevropskoasijských tvůrců, snažících se o katastrofu. Zkrátka jak bývá zvykem na sibiři: "Nás mnogo". Počítačem upravené scény jsou místy hodně nepovedené. O hudbě nemluvě... ()

masekjc

Sice se najde pár pochybných a nelogických okamžiků ale jinak to je na ruskou produkci nebývale skvělý počin. Hodně silné 4 hvězdy :) ()

Megynka

Film se mi hodně líbil. Je sice pravda, že by se hodil tak o pár let zpátky (vzhledem ke kvalitě a efektům), jinak ale má své kouzlo a určitě zaujme. Byla jsem mile překvapena. ()

wixet

Celkem slusny katastroficky fiilm, ktery shazuje nevhodny soundtrack behem nekterych dramatickych scen. Jinak z filmarskeho hlediska na rusaky celkem prekvapeni. ()

DJ Kritik

Atmosférou mi to miestami pripomínalo Nočnú hliadku, ale skutočne ma tento film dostal. Často sa človek prichytí ako pomáha odsunúť telo či nadvihnúť mrežu. Z každej situácie cítiť ten puch tunelu v metre a neprekvapí, že i v Moskve sa stale v štátnych organizáciách používa technika spred 20 rokov. ()

Eilem

Možno by som nemal, no prihlaidam na to, ze je to rusky film. Nejaka velka drame to nie je, ani dej ktory by vas uputal je az prilis citatelny. Za rusku odvahu 5/10 :) ()

piglit

Klasický Russywood. Vodky je ve filmu víc než zátopové vody, široká ruská duše řeší manželské problémy. A s tím tekutým dusíkem si snad dělají prdel nebo co? To musel být fakticky kvalitní matroš, co si scénárista šlehnul.... ()

Ivoman

WOW !!! Takové filmy se teď točí opravdu v Rusku ? No tak to teda potlesk !!! Postavy nádherně propracované, střih dokonalý, herci skvostní (každého kdo umřel mě bylo opravdu líto, ne jak v jůesej filmu, kde umře za hodinu 500 lidí a je mi to jedno), hudba fantastická, celkový dojem MAXIMÁLNÍ !!! Dokonce i nějaká ta slzička byla, hlavně u hlavní nehody, kdy kamera už neví ani kudy by mohla lítat nebo když má Míša panický strach z vody apod. Film je naprosto famózní, v poslední době se jedná již o druhý ruský film co mě dostal do kolen. Metro a Stalingrad 2013. Pokud budou takto pokračovat, tak opravdu přestanu mít zájem o megafilmy z produkce jůesej. Jen tak dál a děkuji !!! Jediné mínus, že film nevznikl ve 3D, to bych už žádným metrem asi nikdy nejel. :-) ()

subic

No začátek vypadal dobře, z vody v tunelu si žádný bezpečák nic nedělal. Pak projelo pár ruských vagónů, které leta letoucí sloužily i v Pražském metru. A ruplo to a bylo to. A to je asi tak vše, protože potom... no Rusové se ještě musí učit, jak dělat katastrofické filmy, aby se aspoň přiblížili těm západním. ()

ervina

Nebylo to vůbec špatné. Rusáci si dělají srandu sami ze sebe, to byla přehlídka postaviček. A nejlepší scéna je zkouška, jestli je voda pod proudem. Nedoporučuji pro přecitlivělé majitele psů. ()

jprmusic

Sovětská příšernost. Po technické stránce se ještě objeví občas záblesk, ale jinak je to běs. Nejhůř z toho vychází ta bloňďatá pipina. Vzít si to zoufale nesympatický trdlo by se dalo ještě omluvit mladickou nerozvážností, ale mít za milence takový hovado je opravdu úlet ()