Komorník

Kamera:

Andrew Dunn

Hudba:

Rodrigo Leão

Forest Whitaker, David Banner, Michael Rainey Jr., LaJessie Smith, Mariah Carey, Alex Pettyfer, Vanessa Redgrave, Aml Ameen, Clarence Williams III (více)

Příběh Cecila Gainese (Forest Whitaker), který pracoval jako komorník v Bílém domě a obsluhoval sedm prezidentů mezi roky 1952 až 1986. Během několika desetiletí v Bílém domě byl při tom, když se tvořily dějiny USA, od války ve Vietnamu a hnutí za občanská práva až po atentát na Martina Luthera Kinga a Johna F. Kennedyho. Kromě toho, že se zasazoval o práva afroamerických zaměstnanců Bílého domu, bojuje celé roky svůj soukromý boj i na rodinné frontě: musí znovu najít cestu k odcizené manželce i ke svému synovi, který odmítá otcovu "služební" profesi. (EEAP Film Distr.)

campix

Je mi naprosto jasné, že nebylo absolutně žádný med být černochem po většinu historie a to především v USA. Zemi, kde byl rasový problém tak hluboce zakořeněný, že se ho jen tak nešlo zbavit. Ale je opravdu nutné, aby o tom byl každý druhý film. To už je pak člověk v dané látce značně vybíravý a dokáže ocenit jenom opravdu jedinečné kousky. Komorník je kvalitní drama s opravdu velkou spoustou známých hereckých tváří i v těch nejmenších rolích (především mě potěšili jednotlivý prezidenti - Williams, Marsden, Schreiber, Cusack a Rickman). Hlavně Alan Rickman jako Ronald Reagan mě zaujal. Problém jsem měl s ústřední dvojicí. Whitker ani Oprah v mých očích nedokázali utáhnout film. Další z dramat o životní pouti černocha v rasové nenávistném světě. ()

J0hny5

Pro mě dost velké překvapení, je to na hraně 4 a 5. Když bych ten film měl vystihnout jednou větou, tak je to takový slabší Forrest Gump pro černé. 84% ()

laik_60

doposiaľ snáď najlepšia rola čo som videl Whitakera hrať. Trocha pochudnutý, trochu viac čaptavý, ale nesmierne ľudský. Krásna hĺbavá sonda do duše a myslenia služobníka, ktorý akoby povýšil službu prezidentovi na službu vlasti. ()

pankreminek

Highlightem filmu jsou podle mě jednoznačně všichni prezidenti, na kterých se vyřádila herecká esa. Nejlepší kreaci předvedl jednoznačně Cusack na jeho Nixonovi. Akorát ten Kennedy byl totální nesmysl a tohle je další příklad toho, jak si ho amíci rádi škatulkujou. ()

morgos

Upřímně mě mrzí, že to takhle dopadlo. Čekal jsem, že to bude o dost lepší a i mé očekávání zavinily konečné hodnocení. Dlouho jsem se rozmýšlel jestli dát 2 nebo 3 hvězdy, ale nakonec jsem zvolil vyšší hodnocení. Jsem měkký. Celý film je strašně předvídatelný. Na můj vkus až moc. Již od začátku mi bylo naprosto jasné na koho to asi čeká. V celém filmu se neobjeví žádná nečekaná zápletka. Když jeden ze synů Cecila narukuje do Vietnamu, tak mi bylo naprosto jasné, že zemře. Doufal jsem, že se tam alespoň objeví Barack Obama. Bohužel se tam objevil pouze prostřednictvím archivních hlasových záznamů. Film jsem viděl jednou a nevidím důvod proč bych si ho měl znova pustit. Ovšem na jedno sobotní odpoledne se to asi hodí. ()

mr.filo

Patetický závěr, to je jediné co bych vytknul. Jinak docela povedené životopisné drama. Moc pěkné, jak ten negr hraje ve všech svých věkových etapách ;) ()

chelseaman22

Nejzajímavějším na tom je myšlenka, zda byla jedna z nejbohatších žen světa ($2.9 B) potěšena možností líbat oscarového laureáta nebo to bylo přesně naopak! Leštění lakýrek, rychlo konzumace krevet ve spíži, sem tam pohlavek (v případě výskytu v Mississippi rána bičem) či uši nepřístupné jakýmkoliv dialogům - to byl život afroamerických (ať je to politicky korektní) sluhů a majordomů. Retrospektivní náhled na nejvyšší level spočívající ve výskytu tak dvacetiletého Cenediho či rasistického Rekana nebyl úplně zážitkovou gastronomií, ale někdy se poselství před kvalitu prostě vklíní! 80% Celosvětový výdělek k 2. 2. 2014: $167,723,341, což je 5,59 násobek budgetu, což je je mimo jiné 5. nejvýdělečnější snímek s US prezidentem v roli vedlejší (na špici je s přehledem Independence Day následován hnusem volaným Lincoln) ()

andrii

Tam v polích s bavlnou už dál nemůže. Teď čeká ho lepší práce, vážená pozice, řeklo by se. "K Vašim službám, pane." Obsluhoval jsem první americké muže. Byl jsem při tom. V černobílé livreji nečernobílé vidění. Stěžejní zákulisí společenských i rodinných dějin nebude podávané na stříbře. Patří k Bílému domu, jako prezident zasedající v Oválné pracovně. Prošlapané má za ta léta střevíce, je pro něho ctí splnit poslední "povinnost" vytoužené a důležité audience. ()

HonzaBez

"Nic nevidíte, nic neslyšíte, jen obsluhujete..." Cecil Gaines, komorník sedmi amerických prezidentů, se touto radou dlouhá léta snažil řídit, ač ho to na řadu let stálo vztah k jeho staršímu synovi. Žít se "dvěma tvářemi" se ale celý život asi nedá... Někteří zdejší komentáře filmu vyčítají až příliš jednostranný (pro černošský) pohled. Osobně jsem však za takovýto pohled velmi rád. Věřím totiž, že ono historické trauma, které ani dnes poté, co v Bílém domě 8 let úřadoval Barack Obama, není zcela zhojeno, bylo zapotřebí nějak pojmenovat. A v tomto směru mě tento film maximálně oslovil a zaujal. Je samozřejmě jasné, že historie vzájemného potýkání se černých s bílými ve Spojených státech byla trošku méně "černobílá", než jak ji popisujeme tento film. Na druhou stranu moc oceňuji, že sama hlavní postava tohoto snímku není popisována nikterak černobíle. Líbil se mi hlavně popis toho, jak ona Cecilova komornická služba měla svůj odraz v jeho rodinném životě. Z filmařského hlediska mi pak přišlo zajímavé sledovat kontrast mezi tím, jak Cecil vzorně plní své komornické povinnosti, zatímco jeho syn ve stejnou dobu revoltuje za práva černých. ()

ivan_drago

Letmý nástin amerických novodobých dějin skrze životem zkoušeného afroameričana... A že jsou to vůči černochům dějiny pěkně kruté, až zkurvené, je nasnadě... Jak se Amerika ohání svobodou a nyní až možná přehnanou rovnoprávností, tak to, že černoch neměl do roku 1974 prakticky žádná práva, si za rámeček nedá... Téma samotné velice vážné a uchopené s jistotou a bez zbytečné okázalosti... Místy to sice zavání přehnaným patriotismem, ale to už jsou prostě amíci... Průlet událostí je poměrně svižný, stejně jako střídání prezidentů, a tak mi mnohem zajímavější přišla ta rodinná linka příběhu, než ta komorně-politická... V hlavních rolích jeden známý xicht za druhým a kupodivu to nikdo moc nekazí, protože vyrovnat se ztrápenému výrazu Foresta Whitekera není jednoduché... ()

LiborGondek

Dost dlouhé a občas nudné, přesto fenomenální, hvězdně obsazené s neskutečně emotivním příběhem. Film Komorník mi nepřidal nijak zajímavý, ale jen do té doby, než jsem zjistil kdo zde hraje a o čem je. Když už jsem četl osmé známé jméno, zpozorněl jsem. Faktem je, že životopisné filmy bývají zajímavé. Kdyby totiž příběhy lidí, o kterých film je, zajímavé nebyly, tak je nikdo ani netočí. Tento příběh není výjimkou. Komorník je malinko podobný Nespoutanému Djangovi, který byl možná ještě o malinko, malinko lepší, ale i tak jsem hrozně rád za shlédnutí tohoto filmu. V dnešní době se Amerika ukazuje jen jako typický příklad svobody a demokracie, co bylo dřív už asi zapomněli. Rádi se ukazují celému světu jako vzor, jako bašta, jako ráj na Zemi. Fakt, že ještě nedávno byli zaostalí rasisti v bílých hábitech, nebo tyranští statkáři se "zaměstnanci" bez platu jim asi nevoní. 80% ()

Mrkvič

Hodinu před filmem vidím reportáž, jak jsou černoši uznáváni stále jen ve filmech, kde černoch musí trpět pod rukou bílého otrokáře. Tady to teda sedlo a raději bych i kvůli tomu názoru viděl všechny ty černošské výborné herce (nebo i slušného Lennyho Kravitze) hrát v obyčejnem dobrém filmu, kde je jedno, jakou má kdo barvu kůže. Komorník má pěkný příběh a pár trošku silnějších scén. Takže bez ohledu na všechny ty rasové otázky je to hodně dobrý film, který toho spoustu odvypráví. Spoustu i zajímavých ne tak známých informací stihne za dvě hodiny sdělit. No a Alan Rickman jako Ronald Reagan? Úžasný! ()

Dado

Nevšedný príbeh zaujímavej osobnosti, ktorý je však podaný až príliš rutinne. Má to svoje silné stránky (zachytenie dobových nálad) rovnomerne vyvažované vážnymi nedostatkami (katastrofálny herecký kasting prezidentov), medzi ktorými vládne priemerné spracovanie väčšiny aspektov filmu. Ten najmä vďaka svojej téme dokáže zaujať, ale úprimnú túžbu po opätovnom zhliadnutí vyvolá asi len u málokoho. (55%) ()

terunka003

Černošské, americké, revoluční, historické, dle skutečnosti × moc černé. Příběh krásný a poutavý hned od prvních sekund, po dlouhé době jsem seděla jako přikovaná a nenudila se. Co mi trochu vadilo, je fakt, že tento film je pro černý a naopak proti bílejm, od zvolení Obami se rozrhl pytel s pročernošskými filmy. Já to jako chápu, ta brutalita musela být v té době strašná a pro našince nepředstavitelná, což se v tomto snímku objevuje hned několikrát. Bohužel ani herecké výkony hlavních postav nebyly nikterak oslňující snad jen "paní máma" byla jediná taková opravdová. Každopádně, film, který rozhodně neurazí, je dobrého ho vidět a o těch hrůzách proti lidským bytostem se vám bude určitě i zdát.. "V místnosti by měl být pocit prázdna, když se v ní nacházíš." ()

venison

Historické okénka po stopách černošského bezpráví z pohledu jednoho člověka, který zažil v dětství těžkou práci na bavlníkových plantážích dole na Jihu, přes separování "negrů" v restauracích a na veřejných školách, diskriminaci v platovém hodnocení, až po zvolení prvního černošského prezidenta.. True story ze zákulisí Bílého domu a všemi důležitými okamžiky v dějinách afroameričanů. Průměrná, ale velmi sofistikovaná podívaná.. PS: Velké překvápko vidět Robina Williamse jako USA muže numero uno :-) ()

Pavlínka9

I když je to velice pro mě velkolepý film, působí na mě zároveň neskutečně male a jednoduše....Téma rasové nenávisti, kdy zde převažuje černošské herecké obsazení a divák je až vtažen do děje, tím, jako by černoch byl, když film sleduje - alespoň tak to působilo na mě. Ať už je film založen na skutečnosti z jakékoliv množství procent, je to velmi krásně a jednoduše vše propojené a vývoj, který film má, má skvělé završení. Obsazení pro mě jedněmi nejvýznamnějšími herci, do postav amerických prezidentů - to mě pobavilo nejvíce. A jejich postoje k danému problému, kdy jim hlavní představitel byl nablízku, to není jednoduché být v takové společnosti. Všichni herci to zahráli bravurně, jen si nemůžu pomoct - Lenny Kravitz vypadá jako když nemá krk, Oprah Winfrey je úžasná a Forest Whitaker je bohužel až moc klidný....Byla jsem až zaskočena jak velké množství slavných jmen se v tomto filmu sešlo :) Prolínání se skutečnými záběry z rasových nepokojů, ukázky projevů, fotek a toho, co černoši v 20.století prožívali - záleží na divákovi, jak se k tomu postaví. Já jednoznačně stojím na straně pro černochy. ()

LittleJohnny

Zajímavý počin, který se opírá o americkou historii. Pokud máte rádi historii, a nebo se zajímáte o konflikty moderní doby určitě nesmíte minout tenhle snímek. :) ()