Komorník

Kamera:

Andrew Dunn

Hudba:

Rodrigo Leão

Forest Whitaker, David Banner, Michael Rainey Jr., LaJessie Smith, Mariah Carey, Alex Pettyfer, Vanessa Redgrave, Aml Ameen, Clarence Williams III (více)

Příběh Cecila Gainese (Forest Whitaker), který pracoval jako komorník v Bílém domě a obsluhoval sedm prezidentů mezi roky 1952 až 1986. Během několika desetiletí v Bílém domě byl při tom, když se tvořily dějiny USA, od války ve Vietnamu a hnutí za občanská práva až po atentát na Martina Luthera Kinga a Johna F. Kennedyho. Kromě toho, že se zasazoval o práva afroamerických zaměstnanců Bílého domu, bojuje celé roky svůj soukromý boj i na rodinné frontě: musí znovu najít cestu k odcizené manželce i ke svému synovi, který odmítá otcovu "služební" profesi. (EEAP Film Distr.)

Vejrrr

Faktické nedostatky o tom, že tam nebylo vidět všech sedm prezidentů nechám ostatním rypálkům, kterých tu ne naštěstí pořád dostatek... Z mého pohledu se jedná o příjemné životopisné drama, kde se povedlo skloubit několik historických témat jako otrokářství, letitý boj proti rasismu, Ku-klux-klan a prostřídání prezidentů co museli právě tyhle věci řešit. A to vše stručně s odlehčenými scénkami takže mi vůbec mi nevadila ani ta delší stopáž. ()

divisak

Bohužel ploché a poměrně prázdné. Natolik závažné téma by mělo v člověku zanechat rozpačité a nepříjemné pocity, ale zde vše jaksi prošumělo, byť byl Forest Whitaker skvělý. ()

majo_svk

Silná, hlboká a vážna téma o rovnoprávnosti černochov zobrazená cez jednotlivé dejinné udalosti. Príbeh nielen o jednom obyčajnom černochovi, ktorý sa vypracoval až na hlavného komorníka v Bielom dome, ale aj o celej komunite černochov, ktorých hrdinské a odvážne činy dokázali zmeniť dejiny. Začiatok je výborný, neskôr to pekne plynie, je to emotívne a často dojemné. Má poučný charakter, dobovú atmosféru a pestré herecké obsadenie. Ale chýba tomu hĺbka a realistická drsnosť. Neznalý divák v školských rokoch sa veľa dozvie a uvedomí si, že demokracia a rovnoprávnosť niečo stojí. My ostatní si to pozrieme, ale vďaka plochosti a povrchnosti, to v nás nič výnimočné nezanechá. Nič nás neprinúti preberať si ho v myšlienkach, nič nás neprinúti si ho pozrieť znovu. ()

theSaint

Skok od posledních dvou snímků a to celkem razantní. Vkusné, koukatelné, stravitelné pro všechny. Ovšem v tom dobrém slova smyslu. Určitě jsem rád, že jsem snímek viděl. Vzhledem k tomu, že den před Butlerem jsem zašel na Hunger Games, to pro mě byla skvostná podívaná. Když pominete jakési idealizování Amerických prezidentů a překousnete finální vyzdvihnutí Obamy (což nebyl dobrý tah), tak film působí velice dobře a řemeslně je zvládnutý perfektně. ()

warrenur

Prijemny zivotopisny film s vynikajucim Whitaker-om, v roli, zobrazujucej zivotnu cestu jeho a jeho rodiny od detstva na bavlnikovych plantazi az po vazeneho cernoskeho komornika v bielom dome. Vyborne spracovanie, priemerny scenar s mnozstvom znamych tvari. Dalsi kusok snaziaci sa vykreslit i tuto cast americkej historie funkcnych obdobii cca styroch americkych prezidentov, kedy otazky ludskych prav cernoskeho obyvatelstva boli otazne, ale za cenu velkych obeti sa postupne sa presadili. ()

barteca

HIstorie apartheidu v USA v posledním půlstoletí (sic !) zajímavě dokreslená dobovými dokumenty. Smutek veliký. ()

Platom

Krapet komorní drama o komorníkovi, jež se i se svými nejzajímavějšími příběhy, o kterých by mohl vyprávět, schovává v útrobách Bílého domu. Cecil stál po boku jedněch z nejvíce výrazných osobností v dějinách USA (Kennedy, Nixon), ale raději vypráví o tom, jak čistil boty, připravoval kávu a dělal jiné domácí práce. Tím chci poukázat hlavně na to, že tento člověk musel zažít tolik zajímavých věcí, na které se ve filmu narazí jen okrajově, což je velká škoda, jelikož (jak už tady bylo řečeno) měl potenciál černošského Gumpa. Nicméně i tak se jedná o příběh poutavý, Whitakerem zahraný velmi zkušeně. V roli prezidentů potěší i přítomnost několika známých tváří. ()

Narciska

Hodnotitelé na csfd skoro mě svými komentáři odradili od shlédnutí, další černobílá pohádka o černobílých předsudcích? A měli svým způsobem pravdu, ale ne pravdu úplnou, spíš poloviční. Film totiž není nekritický nejen k černošské komunitě, ale i k americkým "bílým" prezidentům, kteří to všichni myslí dobře, pokud dělají chyby, tak jich litují, a jsou to vlastně všichni moc příjemní lidé. A když jsem se nad tou černobílostí zamyslela, došla jsem k tomu, že film byl o komorníkovi, byl natočen z jeho pohledu a jeho loajalita a pracovní povinnosti ho nutili vnímat svět, v němž žil a pracoval, zcela hluše, slepě a nekriticky, zatímco jeho rodina ho vede vidět svět jako místo, kde jsou černí bití a diskriminovaní. Je to příběh o komorníkovi a jak bylo řečeno v úvodu, je pravdou jen inspirovaný... Každopádně vede k zamyšlení a ještě je celkem nenáročný. Není škoda ho vidět... ()

burton

Takže tenhle film má několik hodin. Pro mě. Ale i v těch dvou oficiálních hodinách stačilo Bílým domem prosvištět hafo prezidentů, které obsluhoval Forest. Ne Gump, to jen tempo vyprávění jej letmo připomíná, ale fakt jen z obrovitánské meziplanetární dálky. Uf, ale řeknu vám,bylo toho na mě moc. Jako když se kolotočujete na dětském kolotoči, krajina kolem je pořád stejná, někdo furt zrychluje, vám se motá kebule, bojíte se seskočit. Pak najednou seskočíte, máte toho už fakt po zuby. Forest je skvělej, o tom žádná. Prezidenti taky, jeden jak druhej byli zmáknutí velice profesionálně. Mě se nejvíc líbil Reagan, i když jen tady ve filmu. Nějak jsem prošvihla Bushe, to už ten kolotoč měl přetížení asi 10G no a zastavilo se to až u Obamy. To není spojler, tak to fakt v Americe je. Mají černého prezidenta a vlastně to trvalo od válek Severu proti Jihu jen 147 let. No a na závěr bych jen chtěla dodat, že paní Gainesová vypadala čím dál mladší a že se mi ten film líbil. ()

Rathalos

Velmi pekny film,aj ked smutny so skvelym hereckym vykonom Foresta Whitakera,zahral to perfektne,tieto roky boli krute pre cernochov,az sa mi chce grcat z tej doby,ale vsetko raz skonci,drama podla skutocnej udalosti,ktoru odporucam pozriet...:-) ()

nmafan

Po syrové Precious a lehce úchylném Reportérovi je docela příjemné zjistit, že Lee Daniels dokáže natočit i docela krotký, ale vkusný mainstream. Ano, Komorník je sice filmem s ne úplně zvládnutou dramaturgickou strukturou, jenž často působí zkratkovitě, a místo uceleného vyprávění nabízí spíše slepenec tu více, tu méně zajímavých epizodek ze života nenápadného "muže z davu", jenž tiše přešlapuje na okraji velkých dějin (a vzhledem k oscarově potentnímu námětu to lze považovat za dost významný scénáristický průšvih). Nicméně i přes vlažné přijetí, přes lehký nános patosu a přes poněkud jednostraný pohled na problematiku černošského obyvatelstva v USA - já jsem si to zcela subjektivně dost užil; i díky technicky brilatní filmařině, skvělým hercům a báječné hudbě. ()

mart01

Životopisný film, přesto jsem očekával o mnoho lepší provedení. Místy je příběh prezentován zbytečně do hloubky a jsou pasáže, které diváka vyloženě nudí, ale to patří k životopisným filmům. Od chvíle, kdy se Cecil dostane do Bílého domu je to v podstatě z jeho pohledu stereotyp, který je bohužel přenesen i do filmu. Forest Whitaker zahrál velice průměrně, ale ono to asi ani jinak nešlo. Pro mě určitě mírné zklamání, ale ve filmu se dají najít i kladné věci. Celkově průměr. ()

Kubeska

Tenhle film na mě působil, jako když bych znovu vylouhoval sáček čaje s názvem "12 let v řetězech". Už nebyl tak dobrý, protože ztratil pár silic. Forest Whitaker podal vynikající výkon, potěšil také Alan Rickman jako Ronald Reagan. 3,5* ()

Ondr@932

Komorník je povedený životopisný film ! Pěkně pozvolný příběh s dobrým hereckým obsazením, takové já rád. Jen stopáž mohla být krapet kratší ... 70% ()

ozeki

Film nepřináší nic nového pod sluncem. Filmů s podobnou tematikou jsme viděli mraky, přesto se nemůžu zbavit pocitu, že k maximální spokojenosti mi toho zase tolik nechybí. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Mám podobný pocit, jako když objevím novou restauraci, kde se hodně dobře najím. Tady je to pochutnání zásluhou hlavně perfektního výkonu a stárnutí Foresta Whitakera a pevné ruky Lee Danielse. ()

Amilet

Komorník jehož jméno propadne v dějinách stejně jako každého kdo se bojí.... Pro mě to ale byla zajímavá "podíváná" na postupnou integraci černochů ve společnosti. Na to, že se tu prostřídá několik amerických prezidentů a každé časové období je zaznamenáno velice stručně, působí film překvapivě kompaktně. Zaujme Mariah Carey a Lenny Kravitz, ale neoslní... na rozdíl od Oprah, která zahrála přesvědčivě. Whitakerovi podobné role s kamennou tváří rozhodně svědčí. Ty čtyři slabší hvězdy především za režii 70% ()

Torgal

Brutálne vykalkulovaná Oskarovka, ktorá chvalabohu neurvala ani jednu nomináciu. V očakávaní prísunu zlatých sošiek sa sem narval celý Hollywood, ale tentokrát narazila kosa na kameň. Očakával som zaujímavý životný príbehu chlapíka čo obsluhoval osem amerických prezidentov, no tí sa tu len mihnú a prím hrá tklivý boj za zrovnoprávnenie čiernej menšiny. Tento film je definíciou vlezlej akademickej nudy. 4/10 ()

neo93

Netradiční a velmi dobrý snímek v hlavní roli Foresta Whitakera. Sledujeme jednoho černocha, který se z obyčejného služebníka vyšvihne až na komorníka samotného prezidenta USA. Tato část filmu je velmi zajímavá, když postupně prostřednictvím Sallyho poznáváme jednotlivé prezidenty, jenž úřadovali v období asi 1953 až 1984 a nakonec se objeví i Barack Obama. Průběžně také vidíme celou americkou rasovou nenávist vůči barevným a dostaneme se tak i k Martinu Lutherovi Kingovi. Rozhodně působivý snímek, který zaujme především pohledem, na jedné straně noblesou a prostředím Bílého domu a na straně druhé, krvavým násilím prováděným na černošské obyvatele. ()