Komorník

Kamera:

Andrew Dunn

Hudba:

Rodrigo Leão

Forest Whitaker, David Banner, Michael Rainey Jr., LaJessie Smith, Mariah Carey, Alex Pettyfer, Vanessa Redgrave, Aml Ameen, Clarence Williams III (více)

Příběh Cecila Gainese (Forest Whitaker), který pracoval jako komorník v Bílém domě a obsluhoval sedm prezidentů mezi roky 1952 až 1986. Během několika desetiletí v Bílém domě byl při tom, když se tvořily dějiny USA, od války ve Vietnamu a hnutí za občanská práva až po atentát na Martina Luthera Kinga a Johna F. Kennedyho. Kromě toho, že se zasazoval o práva afroamerických zaměstnanců Bílého domu, bojuje celé roky svůj soukromý boj i na rodinné frontě: musí znovu najít cestu k odcizené manželce i ke svému synovi, který odmítá otcovu "služební" profesi. (EEAP Film Distr.)

E lan

Je to tak nějak na rozhraní dvou a tří hvězdiček. Filmu by slušela mnohem kratší délka a sem tam trochu ubrat na vyšponovaných (a často dost nefungujících emocích). Na druhou stranu je to docela zajímavý počin a herci do rolí prezidentů nejsou vůbec špatní. ()

ER

Výlet do "afroamerické" historie (až k současnosti) ve všedním balení,byť s plejádou solidních herců. Americká kinematografie má přeci jen lepší díla na téma rasismus (např. Hořící Mississippi,12 let v řetězech),ale to "periferní" vidění problémů skrze několik prezidentů není špatné. ()

denulik

Tento film trpí predovšetkým tým, že sa navie rozhodnúť o čom má byť. Je tam zo všetkého niečo a nič poriadne. Ako film venovaný bojovníkom za občianske práva sa tejto téme venuje iba okrajovo cez pár archívnych záberov. Oproti Horiacej Mississippi je to len čajíček, ktorý pôsobí ako vata, čo má vypchať prázde miesta a polopatisticky čierno-bielo nám ukazuje pracovitých černochov a zlých rasistických belochov. Ak to mala byť dráma muža, ktorý kvôli práci stráca rodinu, opäť sú najdôležitejšie scény odbité jednou vetou a zase sme v Bielom dome. Tu nám defilujú jednotliví prezidenti ako na bežiacom páse a aby sme nemali pocit, že sú nevyužití, ku každému pridáme jednu milú a neprirodzene pôsobiacu príhodu v zmysle ako dobrý komorník ovpyvnil dejiny sveta. Záverečnému prerodu servilného komorníka na vášnivého protestanta za ľudské práva som už nemohla uveriť ani náhodou. Zabránila mi v tom nuda, ktorá z celého filmu priam vyviera. Dala by som 3*, ak by sa ten film netváril viac ako je- patetickou zlátaninou bez gulí. Téma boja za práva černochov si zaslúžila lepší film. ()

groz122

Černá, bílá, černá bílá... Tak pestrá Americká historie jako šachovnice. Zatím co Černý král je okupován dámou a věžma, tak pár pěšců naprosto bez uvážení míří na oblehání jezdců. Poté černí provedou králosvskou rošádu - BY politická strana Černí panteři, která je ve výsledku platná jako natočení Indiana Jonese 4 ! Nakonec je vlastně Buřt kdo vyhraje. Obama se stane Prezidentem a jsme v současnosti. Stejně jako šachová partie se může zdát na první pohled velice nudná, tak může i tento film někomu připadat nudný. Film je prokládaný pouze dialogy což pro ty co si stahují filmy pouze z Willisem ( uznávam) může být nudné. Ale vše není tak jek se jeví. I když se ve filmu "pouze" diskutuje nikdy sem neměl pocit že se nudím, tento film využívá takzvaných ZÁŽIVNÝCH KECŮ které neomrzí. ale hlavně za co si musíme cenit tohoto filmu je skvělí nápad ! Sice ani teď si nemůžem být všichni úplně jistí kolik lidí v Americe by černochy ( pro slušné : AFROAMERIČANY ) nejraději vykázalo a už vůbec si nemůžem být jistí je-li v dnešní době ještě za tuto část historie někdo hrdý... 90% ()

Jack333

Pro mě osobně velice povedený film, který sleduje skutečné osudy černochů v Americe. Divná to představa, že ještě neváno neměli stejná práva jako my ostatní. Smutné, ale pravdivé. Dokonale vystiženo! A nuda? Kdepak, tady nejde o efekty, střílení apod., tady jde o čekání a tichý boj. Skvělý výkon Foresta Whitakera v roli Cecila ;) ()

masekjc

Celkem se ztotožňuji s názorem, že se jedná o černošského Foresta Gumpa, tedy alespoň o jeho černější a nudnější verzi. Přesto nemohu na tento hvězdami nabitý snímek psát kritická slova, protože to nebylo vůbec špatné. 12 let v řetězech jsem viděl nedávno takže černošská diskriminace mi ještě zůstala pod bílou kůží a mohu říct že v tomto snímku byla tato problematika popsána více drsněji a realističtěji. Celkově to nemá šmrnc a šťávu jako výše jmenované snímky, ale i přesto spokojenost! ()

Zombiepod

The Butler je menej drastický, no v mnohom oveľa viac precítený životopis, ako nie tak odlišný, oscarmi obdarený 12 Years a Slave. V komorníkovi jednoznačne vedie excelentné herecké obsadenie (Whitakerova ďalšia životná rola, americkí prezidenti vybraní detto bezchybne) a fakt, že po citovej stránke dokáže na diváka v dramatických situáciach skutočne zapôsobiť. Príjemne vyrozprávaný príbeh, ktorý si predovšetkým berie do hľadáčika tému rasizmu, je však dlhý viac ako by v skutočnosti mal byť, čo navršuje aj príliš veľa nudnej politiky. Nábeh na sošky sa v tomto prípade nekoná, no i tak sa jedná o tématicky pohodovo stráviteľnú drámu s dobrým záverom. ()

sWONDER

Celkom zaujímavý prierez dôležitou časťou americkej histórie. Film rieši danú problematiku len povrchne, ale o to dlhšie časové obdobie zahŕňa. Príbeh je bohatý, no chýba mu veledôležitá sila. Príliš ma teda nezasialhol. Zaujímavý kasting potešil. Priemer, ale príjemný... 70% ()

dwbmb

Vidím, že se svým hodnocením budu proti všem, ale pokud film srovnám s 12 let v řetězech, přijde mi tento zajímavější, zábavnější, méně patetický i teatrální. Dvě generace, které po sobě zažily největší změny, zkoncentrované do dvou hodin, kdy je vypíchnuto jen to historicky nejzajímavější. Oproti tomuhle je 12 let v řetězech jen road trip. ()

TommyDiamond

Lee Daniels vs. Steve McQueen. Komorník vs. 12 let v řetězech. Problém je stejný; rasová segregace a vykořisťování černého obyvatelstva. I když u akademie zvítězilo 12 let v řetězech, které získalo nebývalý počet nominací, tak v mých očích je jasným favoritem právě Komorník. Časový odstup mezi oběma filmy je velký a otroctví už dnes tak moc nikoho nepálí. Kdežto Komorník se dost silně otírá o netečnost a selhání systému, který v Americe stále funguje. A právě v tom vidím hlavní problém, proč tak dobrý film nedosáhl žádných ocenění.... Lee Daniels vše vystihl bez okolků a zaujal. Příběh lemuje postupnou emancipaci černého obyvatelstva od 50.let až do současnosti. Hlavní linie příběhu ukazuje život Cecila Gainese (Forest Whitaker), kterého všudy přítomný rasismus až tak moc nezasáhl a on mohl udělat kariéru v Bílém domě jako hlavní komorník.... I když je příběh Cecila Gainese dojemný, tak mě fascinují spíš právě události okolo....Vyzdvihovaná americká dvou set letá demokracie, která pro černé neplatila. A vlažnost všech prezidentů, parlamentu i veřejnosti k celému problému táhnoucímu se několik desetiletí.... Příběh, režie i herecké výkony si zaslouží jasné čtyři hvězdy... ()

Scraffy

Vcelku zaujímavý film, ktorý rozpráva neobyčajný príbeh o človekovi, ktorý pracoval v Bielom dome a obsluhoval 8 prezidentov USA. Má to dobrú atmosféru a výzor tých prierezov rokov, ktoré si USA prežívala. Obsadenie je veru bohaté a každý jeden tam dokáže zaujať. Na čele s Forestom Whitakerom a Cubom Goodingom Jr. Film ma príjemne prekvapil a možno by to bol aj plný počet, nebyť na začiatku tých moc rýchlych prierezov dobou, ako Cecil rástol. ()

dzberry

Takřka romantický průlet dvacátým stoletím, během kterého se nejvíc těšíte tak akorát na každého dalšího prezidenta a na to, kdo ho bude hrát, nakolik věrná bude jeho podoba atp... Pro silnější prožitek tomu chyběla větší „kruťárna“, více reálií, klouzlo to po povrchu, oháklo se to tu a tam patosem a dojemným objetím, a zase to odplulo kamsi do století jednadvacátého... ()

Mr.Atsor

Je více než paradoxní, že moje dva nejoblíbenější filmy jsou ve své podstatě o tom samém. O boji za svobodu. O prezidentech. O právech černých. Pro oba je pět hvězdiček málo a oba by se měly pouštět povinně už na základních školách. Invictus o Nelsonovi Mandelovi a Komorník o Cecilovi Gainesovi patří mezi největší skvosty světové kinematografie už jen proto, že neodráží jen umění a zásluhy filmařů, ale zejména díky alespoň minimální snaze ocenit zásluhy skutečných tvůrců - tvůrců demokracie. Moc se mi to líbilo, ať už je to fakticky správné jakkoliv. ()

jafuska

Ano i taková byla realita kdy Američané nenáviděli a snažili se černochy zabít, nebo vystrnadit jinam, jenom aby si udrželi tzv to svoje amerikánství, ano, mám ráda Američany, ale toto jednoznačně odsuzuji každý má právo na slušný život a zacházení aniž by záleželo na rase, film, který je poutavý, dobře odhraný a mě se to líbilo ()

alpeew

Based on true story. Kolik zmařených černých životů a jak hluboké potoky slz za ně uplynulo za těch 7 úrezidentů USA se už nepodaří spočítat či zdokumentovat. Bolest a příkoří si ale i člověk narodivší se zcela jinde dokáže představit dobře. Proto je tenhle - možná až trochu příliš dlouhý - film tak realistický a žádný další "velký příběh", jak se mu i tady vyčítá, vlastně vůbec nepotřebuje. Nebýt Baraka Obamy na postu prezidenta USA, byla by cesta stále nedokončená. Vynikající a dechberoucí autenticita Foresta Whitakera mne jako hlavní dramatická linka bohatě stačila, vše navíc by bylo zbytečné- Rovněž tak prezidenti byli výtečně vybráni, speciálně Ronald Reagan v podání Alana Rickmana, to byl koncert.Casting fungoval dokonale. Za tento film jsem moc ráda, opravdu se povedl. Podle mne mnohem víc než na Oscary očekáývaných 12 let v řetězech. ()

radys.v

Zajímavý životní příběh Eugena Allena. Na super herecký výkon jsem si u Forresta zvykl, ale tohle bylo téměř geniální :) Podle hodnocení budete mít většina asi jiný názor, ale během dvou dní jsem videl 12 let v řetězech a Komorníka, a musím říct, že tento film se mi líbil víc (se vší úctou k 12 y a Slave). ()

BardDeLune

Ne vždy vděčné téma, které mne zavedlo na pomezí tří a čtyř hvězd. Nakonec jsem se právě rozhodla pro čtyři. Těžko zpracovat dějiny připlaveného národa dívame-li se skrze oči utlačovaných. Film poukazuje na všechny omyly pochybné americké společnosti a její pomalou změnu a pro scénáristu to musela být těžká práce, které se dle mého zhostil nejlépe jak to šlo. Tento film by byl ale mnohem horší nebýt jednoho Foresta Whitakera a jeho herecký výkon, který by si zasloužil více pozornosti. Skvěle se vyřádili také maskéři. 12 let mapuje příběh o několik dekád kratší a proto zde přišla čtvrtá hvězda. Od Eisenhowera po Obamu a přesto emotivní. ()