Oko dravce

Kamera:

Dariusz Wolski

Hudba:

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

czejny

Hudba: Tum-tu-dum (střih, střih, akce, střih), dá da dá (dlouhý záběr, hlubokomyslný projev). Toto schéma fungovalo snad po celou dobu filmu. Kdyby byla příručka, jak natočit tuctový americký thriller, tak by byla napsána podle tohoto snímku. Začátek se sice tváří, jako opravdu slibně rozjetá akční podívaná, ale když si dáme dohromady to všechno, co nám tvůrci naservírovali ve zbytečně protahované expozici, zjistíme, že se jedná o klasickou zápletku, kdy neviňátka z řad lidu se dostanou do bezvýchodné situace, ve které jim nezbývá nic jiného, než přistoupit na padouchovu hru. Ovšem v tomto případě to není obyčejný padouch. V momentě, kdy zjistíme, kdo za tou veškerou komedií stojí a o co se jedná, je nám do smíchu. V tu chvíli už jenom čekáme na to, až se ústřední párek (který se samozřejmě nemá moc v lásce) políbí a vlastně zjistí, že jsou si navzájem souzeni. Je pravda, že při sledování filmu člověka napadne, jakou hrozbu může představovat celý ten obrovský svět moderních technologií, ale nalejme si sklenku čisté vodky, to už jsme viděli tolikrát, že tak natankovaný z toho nemusíme být. Opravdovou perlou je rozuzlení celého thrilleru. Jak bojovat s obrem? No samozřejmě pooužijeme selský rozum a vypíchnem mu oči klackem. Nějak podobně se s tím vypořádali i v Oku dravce. Body plus na konto naskakují hlavně za Shiu a za pár neodolatelné akce, jinak žádný zázrak se nekoná. ** (američtí členové CSFD nebo američtí fanoušci, ať si k mému hodnocení připočtou ****) ()

okkac

Nemám problémy s blbými filmy, ale to musí být na nich vidět, že si to alespoň trochu uvědomují. Ale u Eagle Eye, který se bral naprosto vážně jsem problém fakt měl. Snažil jsem se vypnout mozek a nepřemýšlet, přesto to opravdu nešlo. Takže prozatím nejdebilnější scénář roku, a za některé totálně nepřehledné záběry v akčních scénách (obzvláště v první honičce) bych Carusovi nafackoval. ()

Medwídek

Pro mě dost dobré, první minuty mne nenechali ani nadechnout. Sice je škoda, že se tak brzy dozvídáme, kdo za vším stojí a pak už se to jen žene v duchu "Já, Robot", ale i tak jsem byl nadmíru spokojen a dostal jsem to, co jsem očekával, možná i trochu víc. 4,5* ()

Radiq

Těžce neuvěřitelné, ještě absurdnější než Nepřítel státu. Ale když tu základní nesmyslnou myšlenku přijmete, tak to celkem aji začne bavit. Billy Bob Thornton jako agent FBI působil unaveně a staře a celkem blbě. Nejrači bych tomu dal jenom dvě hvězdičky, ale protože je tam hodně akce a výbuchů, tak dám tři. ()

otík

Podařený hi-tech thriller přesně ve stylu Tonyho Scotta s rychlým až hodně rychlým střihem, rychlým spádem, slušně natočenou akcí a celkem slušně i originálním záporákem (i když Van Damme by mohl vyprávět). Shia LaBeouf jen potvrdil roli vycházející hvězdy a Billy Bob Thornton si konečně zahrál obyčejného chlápka se super hláškami. ()

KatanaCZ

Velice svižný a napínavý film, u kterého jsem se bavil a to opravdu nad očekávání! Dejte stranou logiku (pokud se ve filmech moc babráte s detaily a řešíte každou nesrovnalost) a chopte se raději popcornu, tenhle film za to stojí. ()

WinnJets

Přeplácaný akční film plný naivity a neskutečných akcí, který ovšem nic víc nabídnout nemůže. Takže pokud jste fandové tohoto žánru, tak vás to možná bavit bude, v ostatních případech však absolutně nedoporučuji... ()

reky

V tomhle žánru jsem ochotnej tolerovat všelijaký přitaženosti viz Smrtonosná past 4.0, tady skousnu i tu pasáž začínající prvním telefonátem Shiovi, přes tu automobilovou honičku, která je ještě tak 5 krát ulítlejší než Willisem sestřelená helikoptéra pomocí letícího auta. Ale aby nějakej počítač na dálku ?přetrhal/odpálil? dráty vysokýho napětí, který následně cíleně seškvařej někoho na prach... WTF? Celej film má podobnej průběh jako sinusoida, kdy se střídaj adrenalinový pasáže (zábavný, pokud divák toleruje mnohdy naprostý nesmysly) s nudnějšíma, zároveň recykluje všechno možný. Plusový body za Shiu a Michelle. ()

tom88

Slušná akčná adrenalínovka vzdialene pripomínajúca Matrix, ktorá si priláka oko diváka. Pekne zrežírovaný slabší námet, ako by som to už videl viac krát. V kine som nebol, ale bol by to slušný audio vizuálny zážitok predsa bol film akčný a scény naozaj stáli za to, aj keď ten skvelý drajv nebol počas celého filmu. Scéna so stihačkou preletujúcou tunelom bola monštrozita ala Michael Bay. Naháňačky boli výborné a plné adrenalínu. Záver moc neprekvapil a film postráda väčšiu hĺbku, ale je to tá pravá napínavá oddychovka na sobotný večer. 75% ()

3n3my

Naivná nelogická akčná zápletka, presne taká akú veľmi nemusím. Asi aj preto ma pri nej premohol spánok... ()

Jirgen

Shia LaBeouf do nedávna jsem ho neznal, ale filmy které jsem s ním viděl tak se mi velice líbily, až snad u mě propadák v novém Indanovi.... ale tam mě spíše zklamal celý film než herec. Což se ale netýká vůbec tohohle filmu pro mě parádní podívaná se vším všudy .... Prostě dobrá zápletka s vynikajícím plynutím dějem, akorát škoda že většina amerických filmů skončí Happyendem, proč jednou nezkusit vyhodit do povětří Washington s hromadou nevinných lidí :D Kritici určitě tenhle film zkritizují kolik měl chyb, ale zkuste se jednou také posadit do křesla a nehledat jen chyby a prostě se nechat unášet tempem filmu. Myslím, že když taky jednou zapomenete na to nekoukat se do pravého horního rohu co tam je za chybu a sledovat film, tak zažijete úplně jinou podívanou. ()

trojtmberk

Dokud jsem netušil kdo za vším stojí a kdo tahá za nitky, tak sem sledoval slušně rozjetej thriller, pak to šlo do paprik a závěr alá Amérika to dorazil. ()

Triple H

LaBeouf je v pohode herec, ale jeho kariéra má absolútne šablonovito nalinkovaný smer "ako sa stať úspešnou filmovou hviezdou." Takže najprv byť pricmnrdávač veľkých hviezd vo veľkých filmoch a získať potrebné kontakty (Ja robot, Constantine). Potom nejaký nezávislejší filmeček, ktorým nazbierate reputáciu ako kvalitný herec a potrebné ostruhy (Guide to recognizing your saints, Bobby). Oslovenie mladej generácie starým nápadom v novom feši kabátiku (Disturbia). Vlastný obrovsky komerčne úspešný film, ktorý vás zviditeľní na celom svete a zmení vás "z toho týpka z toho filmu" na naozajstné meno (Transformers). A čo takto nahovoriť nejaký cool animák o tučniakovi? Ale áno- nech sa ľúbi (Divoké vlny). No a momentálne sa dostávame do fázy, ktorá má novovzniknutú hviezdu zmeniť na stálicu. To má zabezpečiť jednak dôležitá participácia v jednej z najväčších sérií všetkýc čias (Indiana Jones) a potom samozrejme aj vlastný "dospelý" akčný thriller, ktorý má utiahnuť už len vaše meno. A to je Eagle Eye. Niečo ako Enemy of the state Willa Smitha pred desiatimi rokmi. Len trošku horší. Dej bol fajn, dokiaľ sa nezistilo, že za celú kucapacu môže počítač. Odtiaľ to išlo do riti. Stále remeselne zvládnuté, ale pre mňa už úplne nezaujímavé. Príde mi to ako celá LaBeoufova kariéra- nalinkovaný, precízne spravený produkt, v ktorom ale chýba dačo viac. A som jediný komu Rosario Dawson prišla až prehnane vyblednutá? Čo sa mení na belošku alebo čo? ()

AntonG.

Občas jsem žasl, jaké kraviny se to v tom filmu dějí. Hlavně v první půli to byl jeden wtf moment za druhým (vede vražda pomocí vysokého napětí). Navíc některé akční honičky nejsou moc dobře natočené a jsou velmi nepřehledné. Na druhou stranu obsazení je velmi zajímavé a Shia v hlavní roli je hodně sympatický...ale na 3* to zkrátka nestačí. 50% ()

Wall-E

Výborná akční podívaná, ale nemohu si odpustit srovnávání s filmem já robot (Superinteligentní počítač, který chce vzít osud světa do svých rukou)... Vycházející hvězda Shia LaBeouf se s rolí popral bravurně, ale postava, která opravdu stojí za to je agent FBI as Billy Bob Thornton. ()

SG_ever

Někde mezi 3 a 4 hvězdičkami. Film má slušný příběh, výborné efekty, kvalitní herecké výkony a mnoho dobře natočených akčních scén. Do kina jsem přišel natěšený jako malý a odcházel jsem spokojený. Možná jsem očekával trochu víc, ale ve finále z toho vylezla slušná akční jízda v přijatelném časovém úseku. Jako hlavní nedostatek vidím nedostatečnou vypiplanost některých příběhových detailů. (75%) ()

arbitr

Slusna akce i namet, vynikajici BBT (jako vzdy) a tak pouze amicka pateticnost v zaveru nedovoluje dat lepsi hodnoceni. Zadnou art zabavu v tom nehledejte. ()

markuc

Jako film to neni uplne spatne - prvni polovinu hodnotim na vybornou, ale ten zbytek je plytky az az, scenarista ztratil nit (nebo do toho hodne promluvili producenti). Uz mam az po zuby tohoto americkeho nacionalismu. Ani herecke vykony nejsou nijak excelentni (nechapu momentalni nadseni z Shii LeBoufa), celkove vychazi prumerny akcni snimek - u ktereho plati, ze pokud ho neuvidite, o nic neprijdete (ale v prvni polovine byste se dobre bavili). ()

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)