Oko dravce

Kamera:

Dariusz Wolski

Hudba:

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

Eluin

Myslete si o mně že jsem třebas i barbar, ale mě tento snímek docela i bavil. Samozřejmě je to taková za vlasy přitažená akčárna, ale celkově je na co se dívat. ()

Adm.Nelson

Je to síce hlúposť, ale ono je umenie natočiť film tak, aby som nemal čas pozastavovať sa nad tým debilným scenárom a nerozmýšľať nad všetkými somarinami, ktorých je tam skutočne požehnane a len sa nechal unášať príjemne rýchlym tempom. Ja som si skutočne film celkom užil, nad niektorými vecami len mávol rukou, našťastie sa mi počas pozerania nechcelo veľmi premýšľať nad absolútne nelogickým konaním postáv a tak to nebudem rozoberať ani teraz, na druhé pozretie by už možno hviezdičky išli dole. Každopádne, pochválim už spomenutú réžiu a výborne natočené naháňačky na autách alebo scénu na pásoch s kuframi. Na nervy mi neskutočne liezla M.Monaghan (strašne nesympatická postava), B.B.Thornton si rolu očividne užil, ale to jeho machrovanie a frajerovanie za každú cenu (znovu dalšia pre mňa nesympatická postava) bolo over the top, so Shiom spokojnosť a Rosario bola len do počtu (btw v kostýme jej to až tak nesekne). 7/10. ()

P.J.2

Klasický případ typu obšlehni co můžeš,splácej to do scénáře a pak to plivni na plátno,ale musim uznat že narozdíl od ostatních slátanin se oko dravce velice povedlo.Caruso vzal nejlepší části různých filmů a udelal z toho vlastní popcornovku.Dobrééé ()

Ukubumbahoo

První polovina filmu mě bavila a s napětím sem se těšil co bude následovat, ale v druhé části se bohužel opět ukázalo, že nejde o nic jiného než o ochranu amerického národa. Situaci zachrání odvážný Shia i za cenu, že by mohl umřít, ale lepší on, než aby padli američtí mocnáři. Jak tomu bývá přežijí všichni a kdo ne na toho vzpomínáme dodnes. Já se jen ptám : Kolikrát ještě? ()

Wolvie

Disturbia potěšila,ale druhý společný počin dvojice Caruso-LaBeouf je až příliš tupý a co je horší,minimálně zábavný.Pusťte si radši Nepřítele státu,je sice starší,ale taky nepoměrně kvalitnější. ()

montongery

Při tomhle filmu jsem zažíval silné déjà vu a hned jsem věděl odkud vítr vane. Film mi silně připomínal Já, robot (hlavně s počítačem který se vzbouřil proti lidem, kvůli dobru lidu). Takže se žádné překvapení nekonalo. Ale Shia LaBeouf roli zahrál dobře a film svojí audio-vizuální kvalitou na kvalitní večer celkem stačil. ()

hazaba

Velký bratr vás sleduje na každém kroku a může to využít pro své vlastní zájmy... docela zajímavá myšlenka, bohužel v nudném provedení s nudnými herci. Na druhou stranu pár docela dobrých provedených záběrů (třeba honička na letišti). Takový průměr, který dost rychle vyšumí. ()

drankeryth

Tak takto ma vyzerat spravne plynucy akcny thriller, kde vas to bavi neustale sledovat az do konca. Vo filme hra Shia LaBeouf, to je teda meno, ktoreho som prvykrat videl hrat v traposskom seriali Stevensovci. Rola mu krasne sadla a zahral to vynikajuco. Vo filme aj boli zakomponovane nepatrne sci-fi prvky, ktore vobec nerusili dobry dojem z filmu. ()

Luk Skywalker

Místy až moc přehnané, ale film jasně ukazuje, jak jsou všechny elektronické technologie založeny na počítačích, které jsou nějakým způsobem propojeny a tudíž mohou být zneužity ku prospěchu jiným. Jiný přínos film nemá. ()

char_t

Hurá, zas jednou můžu jít proti proudu :-) Tenhle kousek mě na rozdíl od většiny hodnotitelů hodně bavil - minimum logických nesmyslů (dráty?), hi-tech hračky co by vážně mohly existovat, "obyčejní" lidé se chovají jako obyčejní lidé, ne jako supermanové s výcvikem zelených baretů... tohle všechno si hodně cením, většina akčních filmů těmito klady neoplývá. 85%, tohle mám rád :-) ()

BeranSon

Vedle několika velmi špičkových snímků s podobnou tématikou je Oko dravce velmi tuctové. Vlastně všechno je ostýchavé. Režisér D.J. Caruso v tom neumí příliš chodit a tak celý snímek táhne na jednom, či tvou průměrných nápadech. Shia LaBeouf je neskutečně střídavý, někdy pěkně vytvoří atmosféru, ale jindy jako by se mu chtělo urychlit tempo. Ke konci je to otrava nejvyšší, jen jsem se těšil až už se to vyřeší a nechají těch stejno-stejných dialogů. Právě dialogy se točí kolem jedné a té samé osy a vše je naprosto zmatené ač vlastně býti nemůže. -3/10- ()

Ydrosten

Až na pár logických nesmyslů, jde o normální špionský film, kde hlavní motiv odhalíte docela rychle a vlastně půl filmu čekáte kdy to ten počítač dotáhne do konce, což se nestane. Jaká škoda. Za logické nesmysly považuju : nemožnost PC dokončit ůkol i když může ovládat všechno na planetě. Dvojčata - bez nich by asi film nemněl smysl, ale i tak, jaká je pravděpodobnost ? Rachel. Naprosto zbytečná postava. Kdyby PC nasoukal experimentální krystal do čehokoli a nastavil výbuch na prezidentův projev ( zvuk jako zvuk ) mohlo být všechno jednodušší. Spadlé dráty vysokého vedení ( ta přesnost ! ) Tekutý dusík. Bezpilotní letoun v tunelu. Celý trapný závěr byl nesmyslný. Pochybuju že by neznámý člověk jen tak mohl vklouznout do nejlépe střeženého oběktu v USA. No nechme logiku stranou a užijme si bezva odpočinkový film. ()

bif

Film chytrej asi jako humor Petra Rychlýho. Zvedám na 3,5* z toho důvodu, že sem si uvědomil pár věcí, které se mi líbí, první je Michelle Monaghan, další věcí je to, že Spielberg dal Carusovi volnou ruku a ten se volně inspiroval Michaelem Bayem, je to film, který mohl znamenat hodně, ale druhá půlka je prostě slabší a nebyl využit možný potenciál, což je škoda protože tenhle film mohl být kultovní záležitostí, je z něj pouze dobrý "popcorn". ()

Jajar

Příjemná, jednoduchá, svižně natočená výpověď o moci techniky, která se může obrátit proti nám, v podání akční jednohubky D. J. Carusa s nepřekonatelným Shiou La Beoufem. Tak perfektně natočená, že si divák při sledování ani pořádně neuvědomí, že se jedná o rutinní vykrádačku Hitchcockovských thrillerů, 2001: Vesmírné odysey, Nepřítele státu a Já, Robot se zoufalou absencí úderných hlášek. ()

Xatrix

Technologický thriller, který informatikům přivodí kopřivku a milovníci logičností odejdou jen s vyrážkou. Jakkoli jsou Shia LaBeouf a Michelle Monaghan ve své roli dobří a hudební doprovod Briana Tylera atmosférický , všechno pozitivní se ztrácí v dosti nepřehledném střihu a zápletce, která si vymýšlí přemíru motivů, aniž by měla jediné pádné opodstatnění (scéna s odpočítáváním na kufříku budiž důkazem). 4/10 ()

FFs

Vcelku zajímavý kousek, jen ta hlavní myšlenka, resp. zdroj všech problémů hlavních hrdinů je trochu "otřepaná". Celkově však film zanechá dobrý dojem, je zde řada zdařilých akčních scén (pravda - u některých trochu skřípe logika) avšak film je schopen člověka vtáhnout do akce a přimět ho zamyslet se nad mírou svého soukromí v digitálním věku a svobodou/ovlinitelností svého jednání. Shia podal svůj standardní výkon a Michelle Monaghan rovněž nezklamala. U mne čisté 4 hvězdy. ()

Skleni

Zase raz plati... film od Dreamworks=Shia LaBeouf :) No ale k filmu. Chcel som napísať rozsiahlu kritiku, ale myslím že je to zbytočne vzhľadom na nie moc rozsiahli dej a ani moc veľký zážitok. Takže: Dej=>predvídateľný, Scenár=>sem tam som mal pocit že ani nebol ..dokonca som schválne hľadal scenáristu na konci v záverečných titulkách, Herecké výkony=> no Shia je stále to isté, čiže super, no ale Michelle ma moc nepresvedčila, strih a réžia=>dve tretiny filmu som mal pocit že pozerám napínavý thriller a posledná tretina akoby som pozeral rozprávku pre deti s už vopred známim koncom.70% ()

darkreider

Prvá polovica je skvelá. Technicky(aj keď naivne) natočená, dynamická s našlapaným tempom. Celú prvú hodinu visí nad dejom obrovský otáznik a človek si hovorí what the hell a napäto čaká. V polovici mi ale Caruso prezradil hlavnú pointu a zničil mi zbytok filmu. Druhá polovica už je len typická akčná zábavka, ktorá prvej Thriller-časti nesiaha ani po päty. ()

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)