Vikingové - Série 6

(série)
všechny plakáty
Irsko / Kanada, (2019–2020), 15 h 16 min (Minutáž: 44–51 min)

Epizody(20)

Na začátku závěrečné řady je Bjorn králem Kattegatu, Ivar se skrývá v Rusku a Lagertha plánuje mírumilovný odchod do ústraní venkovské farmy. (Netflix)

Zek

Poslední série byla určitě nejhorší, už mě vlastně nedokázalo nic moc překvapit. Zrady, bitvy, hlavní příběh mi přišel, že už se to jen opakuje. V bitvách, hlavně v té poslední, bylo strašně úsměvný, kdy se postavy potkají a normálně si dokáží pokecat aniž by na ně někdo útočil. Jinak závěr série jsem, tak trochu čekal, akorát jsem myslel, že na trůn usedne jiná žena :). ()

VanTom

Popravdě, už jsem natahované Vikingy dokoukával spíš ze setrvačnosti (a protože velkolepá výprava a krajina vypadaly fakt nádherně), naštěstí posledních pár dílů (nová výprava do Anglie) dalo pocítit závan starých časů. Jinak se Ivarova (a Hvitserkova) anabáze v Kyjevské Rusi potácela odnikud nikam, neustálé mocenské půtky a rošády na trůnu v Kattegatu unavovaly, zatímco nosní a zajímaví hrdinové odcházeli (Lagertha, Björn) a Ubbe byl uklizen na objevitelskou expedici, přičemž z ničeho do děje vstupovaly jednorázové bezejmenné postavičky na konkrétní činy. Opět více vynikla zkratkovitost a nestálost, kdy pomalu každá scéna přinášela zásadní zvrat nebo změnu postojů (Lagertha s velkou pompou zakopává svůj meč a válečnou minulost, aby jej v dalším díle vyhrabávala, protože loupežníci)… Ani samotný závěr kromě pár smrtí zrovna neuspokojil a nic definitivního nepřinesl. 60% + 50% ()

vyfuk

Je hodně těžké seriál hodnotit takto retrospektivně, jenom z úhlu pohledu toho, že první půlku poslední série jsme viděli skoro před rokem, ale spíše protože první série byla venku již šest let zpátky a to se stihne dost věcí stát. Obecně vzato se Vikingové rozloučili. A to je důležité, dokázali to udělat s nějakou pompou a respektem, i když je mnoho lidem jasné, že seriál, který sledoval s první sérií je docela jiný než v následující době. Určitě bychom nejednou našli nějaké i logické nesouvislosti. O historických ani nemluvě. Viz že Harald zkape v jedné z nejvíc bezvýznamných bitev v historii seriálu, jen aby byl nějaký konec trochu epicky naladěný. Kde je jeho potomstvo? Kde je doslova nějaký konec toho typu, že jeho syn byl doslova Erik, asi nejznámější Viking? Po nás potopa, hádám. Seriál si sám o sobě dosti hraje na struny, které mohou být velice rozladěné. Do poslední chvíle se snaží trochu konspirovat a vymýšlet si. Jasně, mnohdy když máte historii musíte ji nějak zdramatizovat, pak je ale otázka o čem v tomto případě vlastně seriál byl. Nereflektoval realitu a nějak si vymýšlel, co mu zrovna se hodilo. Takže to bylo fantasy? Je tedy otázkou jestli bude někdy možnost se na seriál dívat s nějakým pocitem, že to má smysl. Podobně jako u Game of Thrones, akorát s tím, že tady se tvůrci dokonce dokázali držet nějaké kvality. Jsem velice zvědav, jak si tvůrci poradí s novým materiálem. Určitě mu dám šanci, ale opět bude stejná otázka. Bude to mít cenu, když to bude celé vymyšlené? ()

kenkaku

6a.série: ** Dle očekávání je další řada plná zvratů (alespoň není nuda). Bohužel těch snad nejtrapnějšich co si lze jen představit. Přeživší Ovar se dostane na Ukrajinu a zalíbí se mistnímu mocipánovi... jeho bratr (nyní smažka jak sviňa) udělá jednu debilitu za druhou (a projde mu to). Pak následuje LOL zvrat jako prase. Co prakticky přes všechna pozitiva půl-řadu zabíjí. Rusko je jediné oživení skomírající seriálové mrtvoly... 6b.série: * Tohle byla už opravdu křeč. Polovina dílů zcela o ničem a stupidita vývoje děje dosáhla maxima. Cokoliv spojené s Islandem-Grónskm- atd. je naprosto navíc a o ničem. Přišlo mi že scénárista se snažil do děje nacpat vše co jen šlo. Zcela bez logiky. Celkový dojem ze závěru je spíš “oslavme, že je to z krku” než “smutek nad ukončením seriálu”. pozn.: pro zvědavce... "křtím tě na jméno Athelstan..." To byl Saský a později Anglický král (rok 930 plus-mínus). Takže další óóóóbr LOL nakonec... ()

Loki_Six

"It is time to give up the old ways of acting, the old ways of thinking. It is time for a rebirth! For a new beginning. It is time to elect and anoint a king for all Norway! A king who can unite the people, to whom the people can look up to and respect. And what better man than you, Bjorn Ironside, the eldest son of the great Ragnar Lothbrok, who now sits on the right hand of Odin, in the Halls of the Aesir? What better king to command our poor, war-torn, fractured country?" ()

klukluka

Úžasný. A úchvatný. A famózní. A… Nádherná sága. Barevná a barvitá. Někdy až moc, ale v určitou chvíli jsem si přestal klást otázky typu ‘A tohle by mu/ jí vážně prošlo?’ a jen jsem se tím nechal unášet. A byla to interesantní, dobrodružná plavba. Moc se mi líbí představa, že by někdo podobným způsobem zvěčnil historii mého národa. S tím, že bych to ale chtěl alespoň v základních obrysech faktograficky správně. Moc děkuji za Vikingy a těším se na Přemyslovce. ()

Yardie

Po třetí sérii jsem jsem trošku obával, ale myslím, že to bylo důstojné rozloučení. Sice se to jede pořád dokola, ale díky přesunu na nové místo dění to chytilo zase trošku něco do zajímavosti. Řekl bych, že druhých 10 dílů mě bavilo o něco více než prvních 10, ale nebyl to zase až takový rozdíl. Některé díly byly výborné, jiné slabší. Jak jsem psal v hodnocení předchozích sérií, už to není co dříve, ale obavy se nenaplnily, čtvrtá série se celkem povedla a celé to zakončila se ctí. Howgh! ()

M1k9

V prvé řádě si cením toho, že Vikingové se dočkali řádného pomalého konce. Postavy odcházejí pomalu jedna po druhé a není to nějaký miš maš v posledním díle. Stále se vynořují dokonalé ženy, takže atmosféra je na vysoké úrovni. Poslední díl to mimochodem taky zvládnul. Epické. 8.5/10 ()

warrenur

Mnohymi ocakavany, avsak celkom dostojny zaver, zial s mnohych priemernymi a i slabsimi dielmi, v ktorych pokrivkavala logika, casove suvislosti a obcas i linie postav. Azda pri styroch dieloch som si ozaj uzil i atmosferu a pribeh, tie stali za to. Dalsi serialovy milnik je za nami. ()

AngelG

Bohužel už po 5. sérii člověk věděl, že závěrečná 6. série nebude žádný zázrak. Vikingové vždy budou do 4. série patřit k mým nejoblíbenějším seriálům. A i přesto, že se závěr nevydařil tak, jak by si člověk přál, jsem ráda, že se nám dostalo celkem důstojného zakončení a že se nevydali stejnou cestou jako např. Walking dead, jakožto natahované nic, co pumpuje sérii za sérií, která se skvělými začátky neměla už dávno nic společného. Takže děkuji Michaelovi Hirstovi za vytvoření tohoto fantastického drsného světa a postav se srdcem - Ragnar, Rollo, Floki, Lagertha, Bjorn, vždy na ně budu s láskou vzpomínat. ()

FeroFabus

Tak jsem konečně s vypětím sil dokoukal šestou sérii. Už pátá nestálo za moc, ale tohle už bylo dost zoufalé. Pokud se tvůrci v 1. až 4. sérii snažili alespoň trochu přiblížit historickým faktům i když časově to vůbec nehrálo, tak 5. a 6. to  už bylo vyloženě fantasy a nepříliš dobré. ()

Klajondr

Asi to dokopali nejlépe, jak mohli. Po Ragnarovi šel sice celý seriál do kytek, ale závěrečná řada nebyla vůbec špatná. Až na ten konec. Ten mě tedy hodně zklamal. I přes to však Vikingové navždy zůstanou v mém srdci jako jeden z nejlepších "historických" seriálů (s prvky fantasy, které se tam moc nehodilo teda). Skol. ()

bearmeedek

Škoda, že už nežijí přímí potomci těchto hrdinů. Ti by si to s Hirstem a ostatními vyřídili po vikingsku. Dvacetidílná série složená jen ze samé omáčky, kdo to má furt dokola žrát? Škoda, škoda, škoda. ()

sethi

Pro mě určitě lepší než série předchozí. Má pár kladů. Největší radost mi udělal Ivar, který se nám před očima mění z mega psychopata, na milého psychouška. Snad vlivem nastaveného zrcadla knížetem Olegem nebo Thórvíproč?? Každopádně tahle postava to tentokrát dost táhne a její vývoj je sympaticky ukončen. Alex "přeškrtnuté o" Andersen je velmi šikovný ogar a snad bude časem k vidění i někde jinde. Ubbe taky pěkně zakončil svoje putování. Z těch záporů snad to, že mě osobně z postav nejvíc iritoval Bjorn a tak loučení se s ním pomalu celý díl, úplně neopěvuju. Stejně tak Laghertino. Postavy posledních dílů už jsou nic neříkající a spousta věcí se měla osekat. Přesto jsem se seriálem jako celkem nadmíru spokojená a jednou třeba zase opáčko. Pěkně strávený čas. ()

Blazkowicz

Zbytečná série a ještě tak roztahaná. Kolikrát jsem si u ní musel klepat na čelo. Ivar se ocitne v Rusku (ale už měl zdechnout v přechozí sérii, protože je debil) a vůbec mu nevadí, že jsou to křesťani, přitom posledně mlel něco o tom, jak je nesnáší. Hvitserk je úplně k ničemu, ten kdyby umřel tak to nikomu nevadí. Tak aspoň je z něj bláznivý ožrala, který je ale po setkání s Ivarem okamžitě střízlivý jak beránek. Zajímavé. Bjorn s Haraldem to je nekonečná dějová linka, na Islandu se nic neděje, milostné hrátky a střídání partnerek na to sere pes. Útok (už zase) na Wessex jsem nepochopil. Asi chyběla náplň do dílů. Jediná zajímavá věc bylo objevení Severní Ameriky. 3-* ()