Final Cut - Dámy a pánové

(festivalový název)
  • Maďarsko Final Cut: Hölgyeim és uraim (více)
Experimentální / Drama / Romantický / Komedie
Maďarsko, 2012, 84 min

Režie:

György Pálfi

Brigitte Bardot (a.z.), Alain Delon (a.z.), Bruno Ganz (a.z.), Greta Garbo (a.z.), Rita Hayworth (a.z.), András Kozák (a.z.), Tony Chiu-wai Leung (a.z.) (více)

Opravdový zamilovaný film vypráví příběh „opravdového" muže a „opravdové" ženy. A jaký je opravdový muž? Šarmantní jako Marcello Mastroianni v Dolce Vita, ale i svalnatý jako Brad Pitt v Klubu rváčů. Chlapecký jako Leonardo di Caprio v Titanicu... nebo spíš jako Alain Delon V Roccovi a jeho bratřích, jen trochu vyšší – spíš jako Belmondo. Ohromující jako Clark Gable, rozhodný jako Sean Connery... A jaká je opravdová žena? Určitě nevyzpytatelná a živočišná jako Lollobrigida, přitom křehká jako Audrey Hepburn. Dívčí jako Aurdey Tautou, přitom však odtažitá jako Greta Garbo. Bláznivá jako Julia Roberts, ale s úsměvem Avy Gardner. Ví, co chce, jako Sharone Stone.... Páni, co když se ti dva potkají? Film sestříhaný ze 450 děl světové kinematografie. (Současná filmová tvorba – Střední Evropa)

bono22vox

Krásná snová cesta filmovou historií, která si nedělá problém s autorskými právy, přesto "originální" a poutavá, vtipná a přitom tak jednoduchá, s povedeným soundtrackem a vytříbeným střihem... Nechte se unášet jejím kouzlem... ()

haWranka

Opravdu hodně zajímavý počin! První půlka je jak zjevení z čistého nebe, kdy se celou dobu jen připitoměle usmíváte a vykřikujete "Hele! To je z tohohle filmu!". Druhá půlka už trochu ztrácí, protože originalita se vytratí. Ale to nic nemění na tom, že jsem se skvěle bavila. Jo a strašně mě mrzí, že u každého záběru není název filmu. Já vím, že by to šlo těžko, ale tak ráda bych někdy věděla... ()

TheRay97

Sestřihané je to úžasně, pasáže se prolínají a určitě každý narazí na okamžik typu "hele, tenhle film miluju!". Ovšem je nutno podotknout, že nedává smysl sestavit film z hromady filmů předtím vydaných a poskládat to do sebe. Musela to zaručeně dát hodně práce něco takového vytvořit a to respektuji. Může posloužit jako velké shrnutí pro milovníky filmů nebo jako poznávání nových tváří. Tak či onak, každý si najde svou cestu. ()

Shitonit

Práce totálně ujetýho střihače :-) Šmik šmik, sestříhat, vostříhat, slepit průřez světovou kinematografií a je film. Pravda, trochu divnej, pro mě zbytečnej, ale jako nápad super, a jistě to mnoho filmofilů ocení. ()

SONY_

Je to opravdu zajímavý nápad a hned na úvod cením práci střihačů a jejich stráveného času nad stahováním filmů z Torrentu. Nicméně já se u toho docela nudil a přibližně po půl hodině jsem se těšil na to, až to skončí. Naštěstí jsem nemusel čekat dlouho. /35%/ ()

GabikaHarmen

Príde mi úplne pochopiteľné, že ma tento film tak dostal ... zosobňuje všetky tie úžasné pocity, ktoré som prežívala pri mojich obľúbených filmoch ... zosobňuje všetkých hrdinov, ktorých som tajne obdivovala a chcela sa im aspoň trochu v niečom podobať ... hudbu, ktorá ma naladila presne na takú strunu, na akú ma tvorcovia chceli dostať ... a neverím, že je to len môj subjektívny pocit... Dokonalá koláž toho najlepšieho zo sveta filmu ... :) ()

lusa

Ono to je bez debaty skvelý nápad. A klobúk dole za tú mravenčiu robotu, z ktorej by ma mrdlo asi po 10 minútach. Pri niektorých zostrihoch sa mi nostalgicky zapotili oči, aj som si poznačila nejaké filmy, ktoré by som rada znovu vidieť, ale ako celok aj trochu nuda, či..? 3* ()

Mr.Sombrero

Nejprve jsem byl k formátu filmu skeptický a chvíli trvalo, než jsem si na neustálé střihy zvykl, nakonec se ale jedná o skvělou poctu proslulým snímkům, slavným hereckým tvářím i filmu obecně. ()

JosefTomas

Cinefilní preciznost, která dodržuje veškerou dramatickou strukturu, nebojí se díky formě a vyprávění experimentovat s žánrem, a přesto dokáže odvyprávět srozumitelný příběh i bez nutnosti znalosti mluveného jazyka. Pálfi totiž našel ten pomyslný střed vypravěčského umu, který společně s neotřelým nápadem vypaluje rybník všem, jenž by to byť jen zkusili po něm. Tohle je seriózní Final Cut dosavadního filmového světa, dámy a pánové a po něm už dle mého nejde jít dál. Tohle je meta na x-tou, jež se bude těžko překonávat jakémukoliv filmaři, protože víc než tady už snad film říct nemůže. Dost možná pravděpodobná tečka kinematografie, kterou kvůli neochotě objevit (plus nedořešení autorských práv) většina filmařů přehlídla a i po tomto symbolickém konci točí dále. ()

Mona_Lisa

György Pálfi jednoznačne má na dobrý film, ale bohužiaľ momentálne len talent, financie chýbajú. Final Cut je milá, úsmevná záležitosť, na ktorej je obdivuhodný (prirodzene) najmä strih a výber nezabudnuteľných a zároveň i úplne neznámych scén z romantických filmov zo všetkých kútov sveta. Chcelo by to tú štvrtú hviezdičku, ale hoci nápad je super, chcem od tohto režiséra vidieť niečo nové a originálne. Snáď sa v budúcnosti ešte zadarí. ()

Ydiot

Sestříhat záběry z jiných filmy do svého vlastního napadlo už v roce 2001 rakouského animátora Virgila Widricha, který dva roky s týmem spolupracovníků skládal origami z vytištěných záběrů z amerických slaďáků, aby v roce 2003 přivedl na svět Fast Film - čtrnáctiminutový animovaný snímek o romantickém vztahu muže a ženy. Navzdory krátké stopáži mi ale Fast Film připadal poněkud dlouhý a dost náročný na pozornost. Když jsem se tedy dozvěděl, že Pálfi natočil (čti sestříhal) CELOVEČERNÍ film se stejným nápadem, obával jsem se, že není možné s tak primitivním příběhem utáhnout téměř hodinu a půl dlouhý film. Mýlil jsem se. Final Cut dokázal splácat Avatara, Hvězdné války, Postřižiny, Příjezd vlaku do stanice, Indiana Jonese, Amélii i Pálfiho vlastní Škyt (plus asi 450 dalších filmů) do neuvěřitelně zábavné koláže, kterou si samozřejmě užije hlavně filmový fanoušek. Final Cut je poctou i pomstou filmu, je dekonstruovanou historií kinematografie, u které je nejlepší dát si popcorn a cocacolu a nechat se unášet překvapivými souvislostmi mezi zcela nesouvisejícími záběry. ()

Blazis34

Tak snad více než kvalitu filmu a děje, chválím zpracování a nápad. Takto hezky poskládát záběry ze 451 filmů je opravdu úžasné a originální. S nadsázkou mohu říci, že to nejlepší na tomto filmu je střih a herecké obsazení :-). Kam se hrabe série Expendables. Maďarský režisér musel strávit značný počet hodin střihem a vybíráním správných snímků, aby vše zapadalo do jednoho uceleného mixu. I když děj nebyl nijak světoborný, ale spíše klasický, o to tu až tak úplně nešlo. Takže nápad György Pálfiho opravdu chválím a hlavně za originalitu dávám tomutu "sestřihu střihů" čtyři hvězdy - 80%. ()

Gottfried odpad!

Keby to malo max 15 minut, bolo by to vtipne videjko, ale bohuzial mne to pride ako takmer pointless onania nad tym, ze reziser ma rad filmy a rad by sa s kazdym cinemafilom podelil o toto bukake. Normalne by som tomu dal * a pol, ale pre mna je to urcite v top3 najprecenovanejsich veci co som kedy zhliadol. ()

hrumsrt

Bohužel tím, jak se střídají fragmenty, tak jsem měl tendenci přemýšlet od kud zrovna tenhle je. A tak to šlo pořád dokola, takže děj, který je v tom propsán jsem s těží vnímal. Nápad originální, ale já holt tohle neocením... 60% ()

papuchalk

Nechápu jak mi tohle mohlo 10 let unikat. Absolutní film, Film všech filmů, a podobné komenty. Film, ve kterém hraje snad každý herec a herečka, která kdy existovala, takže jsem se na tento film mohl kdykoliv prokliknout. Došlo k tomu až dnes, přes Patrika Swayzeho, jakožto proklik na jeho poslední film.  Akurát že Swayze zemřel v 2009 a film je z 2012. What? Hned mě to začlo zajímat. Takže nejdřív jsem byl nadšen, má to super začátek, hned první záběr mě rozseknul, film začíná posledním záběrem z Avatara, how cool! Dál to jede skvěle, scény na sebe dokonale navazujou, a velice snadno se na to kouká, je to tak dokonale sestříhané, že i pohyby postav z filmů vzdálených od svého vzniku desítky let navazují, jako by to bylo z jednoho filmu. Jenže po čase se to okouká, střih přestane být tak precizní, dějová linka se velice roztáhne a začne být často neurčitá, a najednou to přestane mít takový magický flow. Potom jak to má první slabší místa začnete přemejšlet, proč právě do tohoto místa nedali daleko ikoničtější záběr z jiného filmu, vždyť tady se přece hodí Julia Roberts jdoucí po ulici z toho filmu o šlapce! A tady se hodí bojová scéna z Vojína Ryana, jak kurnik mohl zapomenout na Vojína Ryana? Na Tanec s Vlky? Vzpomínky na Afriku? Na Terence Hilla když se tam chlapi rvali o ženskou? Proč nedal Rockyho? Proč nedal víc z Jarmushe, než ty 3 vteřiny? Kde je střihoruký Edward, nebo Gilbert Grape? Batman s Keatonem? Film je v prvé řadě romantický, kde je kurnik Před soumrakem, Před úsvitem? Kde je Osobní strážce? A tady si asi řeknete, že navrhuju totální kraviny, jenže film nabízí přeskoky z vážných filmů, fantasy, scifi, přes komedie, až ke skečům Monty python a k Hvězdným válkám! Není žádné omezení nebo kritérium pro přiblblost původního filmu.  Postupně jsem došel k závěru, že bych vyměnil asi 80% záběrů za daleko lepší, ikoničtější, slavnější, známější, romantičtější, vtipnější, všechno.. !! Chápu, že režisér z toho nechtěl udělat uplně holywood (potěšily i dva české filmy), a také potřeboval držet nějakou linii příběhu, čímž se výběr scének a filmů dost omezí, ale výsledek je prostě daleko slabší, než si já dovedu představit, že by to tímhle stylem šlo udělat.  Říkal jsem si proč používá tolik záběrů ze starých filmů, který už jsou při vší úctě dobré na vystavování v muzeu? Asi je to starší pán ten režisér, je mu tak 60?, tak chápu, že se nimrá ve starý době. Po filmu kouknu do infa, a ne, on je prakticky stejná generace jako já, v době natáčení, teda střihání, mu bylo pouze 38 let. Nadruhou stranu, film doporučuju shlédnout - jedná se o velice zajímavou látku, která vyplodí nové pocity a desítky nových otázek. Například, v běžném filmu se vás režisér a herci snaží přesvědčit, že nic nehrajou, a je to reálný příběh. Vy ale víte že to není reálné. Ve Final cutu víte, že daná scéna je z nereálného filmu, použitá do dalšího nereálného filmu. Koukáte na dvojitě nereálný film :D Nevím jak to vysvětlit, ale je to zvláštně odtažité, a zároveň dráždivě vtahující. Metafyzické. Co mě ale přišlo naprosto boží, že jednu scénku často sestříhali z povícero filmů. Tím, že znáte všechny použité filmy, a víte jaký pocity vás u toho doprovázely, dokážete během několik vteřin vystřídat všechny tyto pocity a zažít tak zajímavý koktejl pocitů, který v klasických filmech podle mě umí jen Sorrentino (Mládí, Velká nádhera), teda jemu tyhle koktejly prostě baštím naplno. Nutno podotknout, že tyhle pocitové koktejly byly ve Final cut použity velice málo cíleně(což je fakt škoda), ale možná to tak vnímám i proto, že jsem spoustu použitých filmů neznal. Nejvíc se jim to dařilo pro komické vyznění scének, kde po sobě následovaly úseky filmů s opačným vyzněním, a působilo to velmi komicky (házení svatební kytice do liduprázdné pouště..). Určitě by podobným stylem šlo udělat Film všech filmů, Absolutní film, ale netrvalo by to asi 3 roky, nýbrž celé desetiletí. Nevadí, instaluju Torrent na stahování filmů, a začínám hned zítra, Těšte se. () (méně) (více)

cimrman2.

Lepší snímek pod pojmem film pro fajnšmekry již ani nemůže vzniknout! Pokud jste viděli cca 3 tisíce světoznámých filmů tak vám tento výběr pětiset kousků bude povětšinou něco říkat. Poněvadž já se pohybuji jen po zemské kůře kinematografie a zdaleka jsem ji celou ještě neobjevil (což taky ani nechci) nebylo pro mě tohle až tak wow. Příběh jsem vnímal asi prvních 10 minut pak jsem již vnímal samostatné výstřižky a nechal se unášet vlnami pocitů a emocí z jednotlivých scén. Postupně jsem se v tom ztrácel ještě více. Je to můj první snímek se štítkem experimentální díky za něj ale nesedl mi. Jinak film se pro mě odvìjel od otázky viděl či neviděl? ()

sto7ra

nečekala jsem, že poskládání filmových scén dohromady bude tak povedené. příjemnému překvapení dopomohl asi i špatně popsaný obsah zde na čsfd. dějem je klasicky otřepaný příběh lásky, nevěry a nedorozumění. úžasné je, že i když je hlavních hrdinů díky milionu různých záběrů spoustu, jakás takás dějová linie "ho" a "ji" vytvoří. nikdo neví, jak vypadají, ale jsou tam. nejen že se autorovi podařilo skvěle překvapit a udělat příjemný večer u filmu, ale také vytvořil hru "kdo pozná nejvíc původních filmů" a k tomu ještě povzbudil k jejich shlédnutí a dohnání mezer ze světa filmu. hudba je sice také klasická a velmi známá, ale jakou jinou by měl spojit s již nahranými filmy? jednoduše je to velmi povedený snímek ze snímků, které jsou tak skvěle vybrané a na sebe napojené, že se i zasmějete. ()