Padesátiletý spisovatel Vili se roku 1973 v New Yorku díky svému dospívajícímu synovi poznává s ženou, která mu připomíná jeho osudovou lásku, krásnou belgickou Židovku Colette, s níž se seznámil před třiceti lety v koncentračním táboře v Osvětimi. Bohužel, Vili nebyl jediný, komu Colette padla do oka. Neurvalý zájem o ni projevil i velitel přidruženého osvětimského tábora zvaného Kanada, bezohledný a cynický Weissacker. Colette podvědomě cítí, že je vystavena jeho zvůli, a že pokud chce přežít, musí se mu podvolit. V kruté fabrice na smrt ale klíčí i další vztahy, ať už vězeň, nebo kápo, blízkost někoho druhého je jednou z mála radostí a tou největší nadějí na přežití. S postupujícím časem se ruská fronta blíží, ale osvětimské pece polykají své oběti po tisících a fašisté tuší, že jim nezbývá příliš mnoho času. Je nutné jednat. Je myšlenka na útěk bláhovým snem, nebo jedinou reálnou šancí na přežití? A jak velkou roli v našich životech hraje náhoda či něco, co bychom mohli nazývat osudem? Colette je velký příběh o útěku za svobodou, film se silnou a bezprostřední katarzí z právě viděného a prožitého. Zdůrazňuje nadčasové etické hodnoty, jakými jsou láska, svoboda, zodpovědnost za svůj život i nutnost bránit svou integritu vždy a za všech okolností. Colette není dokumentem, ale fikcí sestavenou z mozaiky skutečných, historicky doložených příběhů. (Česká televize)

ilemas

Po vizuální stránce dobře natočený film, který mě hodně zaujal, ale něco mě na něm k dokonalosti nesedělo. Kamera výborná, le zpracování je jaksi podprůměrné, nedotažené. Z některých Němců nesršela ta jejich pověstná autorita, nehodili se do role, zajatci v koncentráku také nevypadali, že by moc strádali, po příjezdu transportu Židé vystupovali z vlaku odpočatí apod. Nejhorší byl konec, kdy z malého piva vyrostl naprosto nepodobný statný chlap. ()

berusche

Takhle to dopadá, když se někdo rozhodne natočit snímek o tématu, o kterém točí každý, kdo nemá fantazii nebo hodlá někoho tahat za srdce, v horším případě za peněženku. Pardon. Ale tohle je kopie všech dosavadních filmů s tematikou holocaustu (některé scény dokonce připomínají některé konkrétní filmy a člověk má pocit, že se podle nich pár let točí na základě jedné výpovědi, která se pořád dokola opakuje). Scénář je ubohý. Dialogy naprosto nepropracované. Motiv jednání postav leckdy mimo mé chápání. A závěr naprosto odpovídající rádoby romantickým filmům v čele s Seznamem pana Schindlera. Korunuje to už jen hrůza v podobě dabingu vlastním hlasem. ()

Hennes

Určitě to mělo být emotivní, ale filmům jako CHLAPEC V PRUHOVANÉM PYŽAMU či KLÍČ K MINULOSTI se to přirovnat nedá, o SCHINDLEROVĚ SEZNAMU nemluvě. Téma mnohokrát zfilmované a i tentokrát z toho šlo získat víc. Nevěrohodný příběh lásky je zasazen do prostředí, které je dobově vykresleno věrohodně, to beru jako plus. Film měl být věnován těm co dokázali uprchnout, tady však neuprchl nikdo. Netvrdím, že v průběhu filmu nesoucítíte s vězni a s jejich podmínkami, ale ono to tady působilo tak nějak nevěrohodně. I scény u spalovacích pecí jsou spíš jako z pekárny, než z děsu holocaustu. Když chci někomu něco podobného nabídnout, musí se hodně přitlačit, takové téma nesnese chyby a proto je to těžké. Schválně shlédněte italský snímek ŽIVOT JE KRÁSNÝ. ()

M.i.k.e

filmů popisujících hrůzy holocaustu je za skoro 70 let od války tolik,že málo co už dokáže překvapit a přesně to je problém Colette.Cieslar se nám snaží nabídnout rádoby silnou romanci na pozadí Osvětimského pekla,nicméně zas tak dobře to nefunguje.Mádl sice definitivně vystoupil ze škatulky toho s legračním ksichtem co hraje s Kotkem a ani Clemance Thioly nezklamala,ale po celou dobu jsem měl pocit,že bych tenhle příběh měl považovat za silný právě jen díky tomu,že se odehrává v koncentračním táboře a tvůrci mě tímhle tak trošku vydírají.Osobně mi pak romance obou hrdinů byla celkem buřt,navíc si mě film zrovna nezískal hrozným a nevhodným předabováním některých postav.Vzhledem k tomu,že jsem nic moc nečekal,nemůžu se ve finále zlobit,ale víc než lehounký nadprůměr to není...60% ()

Martin741

Reziser Milan Cieslar /Laska je Laska/ je iba schopny rutiner, co pekne dokazuje aj v tomto filme. Ako sceneria koncentracnych taborov je fajn, aj patricne drsna a surova, ale herci velmi nevedia hrat. Madl /Snouboardaci, Raftaci/ vobec nevie hrat, a za podpory ludi ako Tana Pauhofova /Polcas Rozpadu/ vznikne len nieco, co sice je zrucne zrezirovane, ale miestami priserne nudne a herecky dost odflaknute. Holu Kost, teda Holokaust rozhodne s nespochybnujem - toho je schopny len jebnuty karel Chrocht, teda Karlos80, ja rozhodne ne. Teda este ten vychodotimorsky holokaust spochybnujem, len ten klasicky nie, ne, ne ten sa realne stal. Zaver je predvidatelny ze az. 65 % ()

rakovnik

Přestože film má velice silné a bolestivé téma, je natočen již téměř "světově", našlo se několik much na obrázku, které mi nedovolí hodnotit plným počtem bodů. Jedná se především o obsazení hlavních rolí, kdy kamenný obličej Jiřího Mádla prostě do hrůzné reality filmu nezapadá, či zapadá mnohem méně, než třeba výrazivo Ondřeje Vetchého či Miroslava Táborského. Několikrát jsem si u děje říkal, "jak je to možné" a závěr filmu mi přišel na předchozí děj nedostatečně emočně vypjatý. Každopádně kulisy (čadící komíny, "vůně" vyhlazovacího koncentráku) byly vybudovány věrohodně, kameraman ukazoval hezké záběry a nakonec i obsazení bylo slušné. Nicméně kupříkladu "Lidice" jsou o pořádný kus před tímto dílem napřed. ()

bourec

Nebudu tady zastírat,že na film sem koukal hlavně ze zvědavosti,jak se Mádl s rolí porve.A myslim,že se mu to docela povedlo.Ale protože zrovna nejsem příznivcem podobnejch filmů,tak taky přiznám,že sem se hlavně v první polovině filmu dost nudil.Jinak nic novýho pod sluncem.Co to bylo za zvěř,to všichni víme,a v těch scénách,kde hraje hlavní roli lidský ponížení,člověkem mele vztek,a nejradši by něco rozmlátil.40%. ()

cariada

Dělalo mě největší problém, přijmout jako vězně v koncentráku Mádla a Vetchýho. Prostě mě tam nepasovali, ale zvykl jsem si. Jinak film je pěkný. Sice na konci po válce mě představilet starého Viliho, přišel moc velký, ale to už je detail. Nechtěl bych v té době žít. ()

Sinn

Trapný kýč. Námět relativně originální (nemyslím tím samotné šoa, pochopitelně, ale zpracování strategií přeživších - ne pouze vláčených obětí, ale i mnohdy autonomních hybatelů vlastním osudem). Zpracování bohužel otřesné. Kýčovité obrazy a neuvěřitelné dialogy. Autorům však nelze upřít vskutku osobitý úkon. Toto je totiž první film (potažmo kniha) z druhé světové, kdy mi bylo dost lhostejné, co se hlavním hrdinům i ostatním vězňům v KT přihodí, zda přežijí, umučí je, zastřelí, ... Vyprávět příběh z takto vypjatého a nabitého prostředí a přitom předvést takovou plochou a prázdnou podívanou, to klobouk dolů. ()

Streeper

Čekala jsem od toho daleko víc než jsem dostala. Příběh je celkem originální, dojemný, napínavý, herci předvedli skvělý herecký výkon, hlavně Jirka Mádl se mi moc líbil ve vážné roli, ale film jako celek je místy dost nudný a vůbec diváka netáhne. ()

1frida2

I kdyby o koncentračním táboře bylo natočeno dalších tisíce filmů, tak bych znovu a znovu brečela dojetím, pokud by mne to vtáhlo do děje a pokud bych tomu uvěřila. Další z filmů, který byl plný klišé, nesmyslných scén a trapností. A ten konec tomu zasadil smrtelnou ránu definitivně. ()

ComicBookGuy

Plusy - Skvělé OST, Kvalitní kamera, Andrej Hryc Minusy - Spousta hluchých či nepodstatných scén, Anglická verze filmu, Naprostá absence romance. ()

zette

Musim rict, ze me Cieslar prekvapil, ze se pustil do tak velkeho a na nase pomery narocneho projektu. Film se skutecne snazi vypadat svetove, v zahranicnim meritku vsak nejde o nijak mimoradny pocin. Nejedna se o uplne spatny film, podle me mu ale chybi vice emoci a nejaka originalita. Otazka Holocaustu se resi kazdy rok hned v nekolika filmech a krome faktu, ze uz toto tema muze divaka unavovat, tak jen maloktery snimek dokaze svym pribehem ci zpracovanim cloveka zaujmout. Myslim, ze tento film nema na to, aby sbiral festivalova oceneni, presto, ze tvurci moc chteli. Herecke slozeni zajimave, Madl je dobry herec, roli zidovskeho vezne jsem mu ale moc neveril. ()

pakobylka

----- "Bůh stvořil člověka ... a člověk stvořil koncentrační tábor." ----- Neobyčejně syrové drama, se kterým mám (přes jeho nesporné kvality) menší problém: Dalo mi práci, abych neviděla HERCE, ale jejich POSTAVY. Přitom neumím úplně přesně vyjádřit příčiny. Nemám výhrady ke scénáři, ke kameře, k obsazení jednotlivých rolí ani k jejich interpretaci. Možná nepůsobí úplně přirozeně, pokud všichni účinkující mluví jedním jazykem (a sice ČESKY !!!) - ve filmu, jehož kladnými i zápornými hrdiny jsou příslušníci mnoha národů z různých končin Evropy. Taky jsem nějak nepochopila, kam se v rozhodující chvíli poděli maskéři - neměl by přece být nepřekonatelný problém, aby jeden herec ztvárnil určitou postavu v různých obdobích života - třeba i po třiceti letech ... obzvláště pokud se jedná o poměrně krátké scény na začátku a na konci snímku (pochopitelně pouze v případě, že nejde o dítě, které zákonitě musí dospět). Jenomže pro tentokrát se nechci rouhat a být přehnaně kritická - je tady TÉMA: Nekonečný, bolavý, vyčerpávající, zoufalý tanec se zbytky víry na střepech rozbitých jistot - v krajině stínů a šílenství na pomezí života a smrti ... kde jsou každý den, každá hodina a každá vteřina vykoupené umíráním druhých ... kde "nic lidského kromě smrti není trvalé" ... kde bez směnného obchodu s velkou pravděpodobností nepřežijete ... kde se můžete potkat s různými stupni a formami solidarity, sounáležitosti či dokonce přátelství jen v rámci určité uzavřené komunity, která vás přijme - protože realita je příliš krutá, protože košile je obyčejně bližší nežli kabát ... a žádný člověk není anděl - prostě jste v postavení, kdy nejde udělat víc. Takže 4* ... za všechny, kdo tím peklem prošli. ()

papaJA21

Film má své světlejší chvilky, přesto je to bohužel povětšinou zklamání. Herecké výkony dvou hlavních představitelů jsou sice perfektní, ale protože je děj chvílemi chaotický, chvílemi dost naivní, všechno vyjde vniveč. Všechny scény z ameriky jsou úplně příšerné, špatní herci, špatné dialogy a přímo brutální dabing. Nejsem si úplně jistý, kdo je tím kudrnatým dvoumetrovým hostem v americkém bytě, poněvadž pokud je to náš hlavní hrdina Willy, stihl po válce vyrůst o dobrého půl metru. Kodetová je tak strašně nahastrošená až to vypadá jako parodie. Na samotném příběhu z koncentráku jsem nejvíce ocenil scénografii a lokace, či spíše věrně vybudované kulisy a jednotvárnou práci vězňů v každodenní rutině. Samotný děj není nijak zvlášť překvapivý ani výživný, prostě nic co už by člověk neviděl či neslyšel stokrát před tím. Z hereckých výkonů bych ještě vyzdvihl Helenu Dvořákovou v roli bachařky. ()

KajusaK

Jeden z nejlepších českých filmů :) Mádl mi tam moc neseděl ale Eric Bouwer byl supr a Clémence Thioly také .. Zakončení se mi líbilo i když to bylo předvídatelné hned od začátku .. I tak velmi pěkně udělaný historický film který zaujme i když je trošku nereálný.. ()

Riley

Mé 3 hvězdy jsou ještě dost vstřícné a dávám je za to, že Mádl mile překvapil a ukázal, že není jen komediální herec. Nicméně holocaust je sám o sobě dost působivé téma pro film, ale tohle mě nějak zásadně nevzalo. ()