Temný případ - Série 3

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2019, 8 h 11 min (Minutáž: 55–76 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo, Scoot McNairy, Ray Fisher, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Emily Nelson, Jon Tenney, Rhys Wakefield (více)

Epizody(8)

Oceňovaný seriál Temný případ se vrací na HBO se třetí řadou, která se točí kolem nové kauzy a pyšní se impozantním hereckým obsazením. Mahershala Ali ztvárňuje postavu vysloužilého detektiva Waynea Hayse, který je už pětatřicet let sžírán případem zmizení dvanáctiletého chlapce a jeho desetileté sestry, k němuž došlo v arkansaském městečku West Finger. Zatímco stárnoucí Hays, jemuž začíná selhávat paměť, prochází podrobnosti svého vyšetřování s producentem dokumentu o tomto skutečném zločinu, je nám umožněno nahlédnout nejen pod pokličku případu, ale i Haysovy minulosti. Sledujeme události v roce 1980, kdy došlo k vraždě, a v roce 1990, kdy šokující objev znovu vyvolal o tento děsivý případ zájem. Skrze vzpomínky poznáváme klíčové postavy jako jsou Roland West (Stephen Dorff), Wayneův partner v době vraždy, učitelka a spisovatelka Amelia Reardonová (Carmen Ejogová), stejně jako okresní úředníci, agenti FBI, členové rodiny a podezřelí. Každá z osmi epizod poodkrývá další kousek skládačky toho, co se oné osudné noci v roce 1980 stalo, a zároveň odhaluje, jak tato událost ovlivnila tolika lidem život. (HBO Europe)

uhlerado

Napriek tomu, že sa na vás niekedy valí rozvláčená temné pomalaá nuda, je to poskladané celkom dokonale. Tri dejové roviny, hmm, chce to trochu sustredenia, poskladat to všetko spolu, ale s dokonalym zvukovo hudobnym pozadim a vykonami hercov je to parada. Arkansas je tvrdy stat. ()

cobislav

Z mého pohledu musím řict, že obě dvě předchozí série mě zaujaly víc. Životy ještě o něco víc zruinované a postavy o něco víc ztroskotané než tady. Každopádně i třetí série se mi moc líbila a pokud nás budou čekat další příběhy, vždy se na ně budu velice těšit. 78 % ()

hony23

Třetí série je zřejmě zatím tou nejlepší. Je tu skvěle napsaná ( i zahraná ) dvojice detektivů, kteří se 35 let potýkají s případem 2 zmizelých dětí. Děj sledujeme napřeskáčku ve 3 časových osách, v roce 1980, kdy ke zločinu došlo, v roce 1990, kdy vyšly najevo skutečnosti, které už uzavřený případ znovu otevřely a v roce 2015, kdy už jsou detektivové na penzi a k případu se znovu vrací. Osobně vyprávění napřeskáčku moc rád nemám, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo a také na pomalejší tempo vyprávění jsem si už z předchozích sérií zvyknul. Nezbývá než doufat, že nám HBO brzy naservíruje další řadu. ()

tomino28

Třetí série je o pověstný vlásek lepší, než ta druhá. Svou atmosférou se vrací blíže k nedostižné první řadě, o jejímž zopakování všichni, co Temný případ sledují, tajně sní. Bohužel zde se to nepovedlo. A i když k ústřední dvojici nemám nejmenších výhrad, chemie Harrelson a McConaughey je zkrátka nedostižná. Jak je u tohoto seriálu již tradicí, užíval jsem si kameru a záběry na americký venkov a celkově řemeslnou kvalitu, kterou si HBO vždycky pohlídá. Jediné, co mě lehce zklamalo, byla samotná zápletka, kolem které se točilo vyšetřování. Na samotném konci totiž divák zjistí, že je vskutku triviální, zde se mohli tvůrci snažit přece jenom o něco víc. Celkově jde ale pořád o osvědčenou kvalitu na seriálovém nebi, to bezpochyby. ()

bonovox

Kvalitatívne mierne podlezená latka. Po technickej stránke je to všetko dokonalé, hlavne striedanie strihov v rôznych časových pásmach v rovnakej scéna je perfektné. Nikdy nie je problém zorientovať sa v ktorom roku sa dej odohráva. Horšie je to po pribehovej stránke tam to trochu škrípe a aj samotné vyústenie príbehu je trochu náhodne aj keď dojemné. Herecká dvojica výborná. 80%. ()

Birter

Patřím do minority diváků, kteří měli tu čest se setkat s případem Purcellových před 1. sérií. Nemám tedy porovnání, nicméně z mého současného pohledu se mi zdá, že Nic Pizzolato se pro třetí sérii nerozhodl napsat nějaký extra originální, zajímavý nebo sofistikovaný případ. Fanoušci jí zblajznou jako malinu, ale pro zmlsaného diváka jako jsem já působí True Detective jen jako další tuctová kriminálka na poli televizního realismu. Pizzolato asi až moc spoléhal na oscarového Maharshalu Aliho (a jeho ikonické I don't know), nápad se třemi časovými linkami (což nalijme si čistého vína, není nic převratného) zatímco se případ posouval šnečím tempem a nepředvedl ani moc zápletek a skoro nejvíce prostoru dostala tichá domácnost Haysových. I don't know... ()

jackalsc

Možné Spoilery? Série se snaží vrátit ke kořenům. Je tu podobný styl vyprávění jako v první sérii, ale prostě mi tu něco zásadního chybí. Je zde přehršel jmen, doteď ani nevím jak se v seriálu jmenoval Mahershala Ali, nevím jestli to je z toho důvodu, že série naladila takovou frekvenci hodnou poobědového šlofíka, nebo jestli už máme dost True detectiva a neustálého učení se nových jmen. Každopádně série je hodně monotónní a většinou se nic moc neděje. 3x návrat k případu. Nechápu jak si tvůrci mohli myslet, že jim zbaštíme to obvinění otce. Toto byl fakt vtip, veřejně změnit pachatele a zdiskreditovat práci detektivů, ať už je jakkoliv dobře-nedobře provedená na základě hlasové nahrávky zmatené dcery, kde nahrávka ani nic konkrétního nevypovída. Co to fakt byl za vtip. Subjektivně je tu nejslabší intro ze všech sérií. Ale zase pochválím skvělou práci s odlišováním časových linek pomocí účesů. Bez toho by byli asi fakt všichni ztracení :D True detective končí a já jím přejezený se raduji. Žádná z dalších sérií opravdu nesahá té první ani po kotníky :( ()

kokofek

Třetí řada seriálu je zajímavá opět třemi časovými roviinami,které herci bravurně zvládli.Dle mého názoru trochu málo prostoru pro Rolanda. ()

pold

Kopyto Maršála Ali (nebo jak se ta věc jmenuje) dokáže spolehlivě srazit cokoli o 2 hvězdy dolů). Toto není výjimka. ()

TesterX

Návrat k temné atmosféře byl dobrou volbou a Nicova jistota režisérského křesla je hodně znát. Natočené to je chytře, technicky bravurně a byť ve třech časových rovinách - přehledně. Má to bohužel svoje ale. Tím hlavním ale je, že se to dost táhne a moc toho nepřichází. Byť je třígenerační postava ztvárněna Alim zahrána excelentně, ta jeho všudypřítommnost a neustále se opakující momenty leze na nervy. Zatímco neméně skvělý Dorff je naprosto upozaděn. Naopak manželka Hayse je na zastřelení a v půlce si přejete, aby jí Hays potrápil lopatou a radši to skončilo. Naštěstí se to dotáhne do konce s jistotou zajímavého rozuzlení. Nicméně, jak je Nicova režie skvělá, skoro jakoby tomu papíru tentokrát moc nedal. ()

PeteBuck

Tretia séria stavila na dizajn jednotky a je prerozprávaná v troch paralelných časových úsekoch. Tým podobnosť nekončí, opäť vidíme dvojku detektívov, ktorá sa pasuje s prípadom, na ktorom si vylámala zuby a postupne sa dopátrajú k vyriešeniu, charaktery si popri prípade riešia svoje vlastné problémy, starosti, lásky. Príbeh je zaujímavý, postavy tiež, ale vždy to budem porovnávať s fantastickou jednotkou a nemôžem sa zbaviť dojmu, že Nic Pizzolatto sa vyhádzal z nápadov a vykráda samého seba. Príbeh má viac hluchých miest, je trochu pomalejší a nudnejší a dvojka detektívov, aj keď je celkom slušná, proste nefunguje rovnako dobre. Priznám sa, že koniec dosť sklamal a na konci vidíme akýsi "happy end", ale zároveň jedného z hlavných hrdinov v dosť pohnutom okamihu, kedy si poviete, že to zaškrípalo až hrôza. Zápletka nie je tak prepracovaná ako v jednotke či dvojke, ide o dosť bežný prípad len natiahnutý na niekoľko dekád. Rovnako tak autor navnadí v predposlednej časti na zaujímavé a zamotané rozuzlenie a dostaneme dosť tuctovú romantiku. Ja viem, sprdol som to, ale stále to považujem za slušne a nadpriemerne napísaný príbeh, ale už to proste nie je ono. Nečudujem sa, že to Nic zabalil. A to mal ešte výpomoc... ()

Kozlowski8

Třetí série opět zcela jiná, ale opět s rukopisem scénáristy  Nica Pizzolatta. Dvojice detektivů z Arkansasu zde řeší případ zmizení dvou sourozenců. Sledujeme tři časové linie příběhu - rok 1980, kdy děti zmizely, rok 1990, kdy byl případ znovu otevřen a rok 2015 (současnost). Třetí řada však postrádá kouzlo a tajemno prvních dvou, zápletka je vcelku banální a navíc často vyplněna nezajímavými dialogovými pasážemi, hlavní postavy ani jejich představitelé nemají takovou hloubku a charisma jako Matthew McConaughey a jeho Rust z první série či Farellův Ray Velcor  a  Vaughnův Frank Semyon ze série druhé. Přesto je i "trojka"  stále ještě solidní pokoukáníčko. 65 %. ()

jpacuta

Demence hlavního hrdiny a přeskakování v čase téhle sérii škodí velice a první půlka je zoufale nudná, že mi trvalo 3 roky to dokoukat celé. Ale poslední 3 díly to zachránily vzestupnou kvalitou a celkově je to výborně zahrané a zrežírované. Ústřední dvojice výborná. ()

S_C_A_N_K

Názorný příklad toho, že skvělá atmosféra a skvělí herci ještě nejsou zárukou skvělého celku. Pozorný divák utrpí pár scénáristických facek, které uměle natáhnou "případ" do třech časových linií a na 35 let. Schopní detektivové tím přehlížejí nabízené stopy a podezřelé a své osvědčené postupy tam, kde byste to nečekali, aby nevyřešili případ hned v roce 1980. Některé podstatné záležitosti zůstanou bůhví proč nevysvětleny. Nejlepší 7 díl. Nejslabší 8 díl. Celkově 60% ()

Thug_Leo

Tahle řada se nemá čím pyšnit. Herci hrají skvěle, ale našlo by se lepší. S.Dorff a Scoot byla jejich první volba? Co nadchlo v prních dílech se změnilo v nudu a následné rozuzlení bylo otřesné. Dalo by se říci, že celá řada je o páru špatných detektivů, nespokojené manželce, byrokracii a pýše. Co to vytahuje z průměru je audio. Avšak stále na hony od předchozích dvou klenotů. ()