Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (CinemArt)

Shakers

Tešil som sa na tento film ako malý na Vianoce, pretože Hail Hitla je na plátne moje obľúbené vojnové obdobie a na viac sa ponúkal zaujímavý príbeh s ešte lepším obsadeným. Bohužiaľ to najzaujímavejšie si zoberal trailer a mne nič nenechal, pretože okrem perfektného hereckého obsadenie nám tu ostal slušný vizuál, inak povedená realistická dobová atmosféra. Cestou do Normadie sa príbeh asi stratil, pretože aj keď tam bol, ostal tak nezáživaný a suchý ako vtipy. Nieže by som očakával od toho komédiu, ale vyváženie medzi komédiou a drámou tu nefunguje. Inak fajn film. 70% - 3* ()

Pepinec

Pobavilo mě prohlášení studia o útocích Památkářů na Oscary, protože kandidovat by mohli leda tak v kategorii "Největší počet pracovních pozic člena filmovém štábu." Tady by Clooney zničil konkurenci stejně jako Náckové ničili umění. Jinak bych ale Památkáře přirovnal k motýlí kukle; čučíš na ní, čučíš na ní dlouho, čekáš co z toho bude, pak teda vyleze motýl a frnk - je fuč. Alespoň že v případě Clooneyho All Star týmu se dá koukat na staré známé a slavné, ovšem je to jen filmový maskáč prachmizerné vypovídací hodnoty. ()

Big Bear

O téhle jednotce jsem četl, resp. asi o její jedné části v souvislosti s nalezením ukradených pokladů v solných dolech v Německu. Georgeovi povětšinou režie zdatně jde, zde to však úplně nebylo ono. Film měl neskutečný potenciál a jistě netrpěl chudým rozpočtem. Kulisy válkou zničených měst, táborů, základen, letišť i dolů samotných byly dokonalé. Všechna ta technika také, oči mi z ní přecházely... Hvězdný team mi do toho celého moc nezapadl ani jejich humor, který nebyl vždy na místě... Je to škoda, tento film měl mnoho co říci a je faktem, že ti chlapi zachránili lidstvu nevyčíslitelná díla... Už jen pro to si zaslouží tento film. Žel tomu chyběl nějaký výrazněji vypjatější moment a vlastně i nějaká solidní dějová osa. Film je poskládaný z drobných epizodek a jako celek nepůsobí zcela kompaktně. Jako válečnému fandovi mi však radost udělá každý počin i ten ne zcela dotažený k dokonalosti. Už jen za to prostředí a techniku dávám za tři obrazy. * * * ()

Madsbender

The Monuments Men. Film, ktorý všetko podriadil svojej moderne natočenej retro štylizácii natoľko, až sa pre mnohých stal neznesiteľným. Pritom paradoxne práve jeho dejová konštrukcia a štruktúra rozprávania ho definuje a vymedzuje voči nemiestnym trendom súčasného Hollywoodu (podobne ako to robil Good Night, and Good Luck.). Kríženie týchto postupov, teda okúzľujúceho nostalgického návratu nenáročných vojnových klasík 50. a 60. rokov, ktoré po celý čas film pripomína a zároveň hlavne po formálnej stránke využívajúci všetkých dostupných možností modernej kinematografie (avšak bez zbytočného pozlátka), môže miestami pri svojej nenútenej rozpustilosti v rozprávaní príbehu mierne nasilu, či dokonca umelo. Práve preto by ste tu márne hľadali akýkoľvek žáner idúci do hĺbky, nech už je to dráma alebo komédia, oboje je zastúpené len veľmi nezreteľne, a to sa pre mnohých stáva problémom. Nakoniec teda pre bežného diváka vyvstáva otázka motivácie resp. dôvodu, pre ktorý by mal film dopozerať. A svojim spôsobom má pravdu - pre Monuments Men v zásade nie je príbeh dôležitý o nič viac, než práca so žánrami. Je to jednoduchý a nenáročný film v tradícii americkej vojnovej kinematografie 60. rokov, keď na plátne nedbalo a roztomilo vypúšťali hlášky John Wayne či Henry Fonda. A práve Henryho Fondu v najlepších rokoch mi Clooney svojou spravodlivou a rozumnou vodcovskou postavou, urputne brániacou posledné hodnoty (umenie ako základy modernej spoločnosti je s najvyššou pravdepodobnosťou zrkadlením jeho vlastného názoru) vo víchre vojny, pripomínal. A Bill Murray je nový Robert Mitchum, to mi nikto nevyhovorí. Tento Clooneyh počin má mnoho chybičiek na kráse (nudnosť ako subjektívny činiteľ ovplyvnený čiastočne aj neznalosťou vývoja žánru medzi ne rozhodne nerátam a ja som ju nezažíval) - ako som už povedal, celok je previazaný dosť násilným spôsobom, nič tu nevyniká nad ostatkom, čo robí film jednoliatym a nevýrazným, obsadenie trochu škrípe (Matt Damon) a ani Clooneyho voiceovery nemusia byť každému pochuti. Na druhú stranu to ani omylom nie je film hlúpy alebo nekvalitný. Musím súhlasiť s názorom, že vás film bude zaujímať o to viac, o čo je vám bližšia téma, ktorou sa zaoberá a čím viac o nej viete. To isté platí aj o vojnových klasikách. A v jednom musím súhlasiť s Douglasom - takýto film tu už dávno nebol a až teraz som zistil, ako mi to chýbalo. Tunajšie podhodnotenie je pochopiteľné, ale pri filme, ktorý ctí americkú tradíciu nemá názor skupiny česko-slovenských laických divákov a filmových fanúšikov veľkú váhu. 75% ()

sheen

Žádná pecka ale velmi příjemné překvapení se skvěle nakombinovaným obsazením u které jsem se nenudil. ()

Bigrambo

Fešák z reklamy na kávu si zase na chvíli odskočil k filmu a rovnou se posadil i na režisérskou stoličku. Jenže se bohužel nedokázal rozhodnout, jak svůj počin (s obrovským potenciálem) vlastně pojmout a tak namíchal koktejl komedie a patetického dramatu, což filmu trochu uškodilo. Povedené komediální scény, o které se převážně staralo duo Bill Murray – Bob Balaban, totiž byly vždy zabity nějakým tím klišoidním pokusem o zdramatizování, aby to zase nebyla taková sranda (motivační řeč do vysílačky, čtení dopisů apod.). Dlouze jsem přemýšlel o čtvrté hvězdičce, ale právě kvůli těm dramatickým patetickým kecům, které byly míněny neskutečně vážně, to nechám na třech. I tak ale stojí za to se na tuto herecky nabitou bandu zachraňující umění mrknout! ()

salahadin

Když natočíte zábavnou pitomost, je to OK. Když natočíte nudnou pitomost, je to facku. Clooney by těch facek schytal několik, protože nedokázal vytvořit ani dramatickou linii, ani odlehčenou a že to nemělo hlavu ani patu, o tom nemluvím. Zachránit nezměrnou hodnotu je velký čin, škoda, že to dnes lidé tak nevnímají. Tou hodnotou může být totiž jak Michelangelova Madona, tak klasicistní okno. Velmi, velmi špatný film. ()

Foox

Žánrově nevyjasněný sjezd velkých hereckých hvězd, jenž nedokáže dojmout v dramatických částech, ale ani pobavit v odlehčenějších polohách. Snaha o připomenutí, až glorifikaci památkářů je od Clooneyho více než chválihodná, bohužel režijně i vyprávěním nezvládnutá. 50% ()

misterz

Veľké sklamanie. Od tohto "Tragáčikovského" námetu (odhliadnuc od vojnového prostredia) som rozhodne čakal viac. Ale čo sa vlastne čudujem. V poslednom čase sa čím ďalej tým viac utvrdzujem, že všade kde hrá Clúnyj ide film v mojich očiach rovno do smetiaka. Neskutočne nudný herec na plátne produkuje iba neskutočnú nudu. V tomto prípade sa k nude pridali vrcholne hlúpe, iritujúce, patetické dialógy/monológy, ktoré vo mne navodili akurát tak pocit trápnosti. Na niečo však boli dobré. Vždy keď prišli, mohol som aspoň kývať hlavou zo strany na stranu a úprimne sa čudovať nad tým, čo všetko sa dá vymyslieť, aby film dosiahol vrchol trápnosti, stupidity a patetizmu. Miestami som si pripadal ako jedna z babiek farára Otíka, keď si na fare omylom pustili porno: "Proboha, co toto je, co to je?". Keď dialóg skončil, moje úprimne počudovanie sa opätovne prepadlo do sto kilometrov hlbokej studne neskutočnej nudy, kde mi dalo teda sakramentskú prácu nezaspať. Tento film rozhodne preveril moju silu vôle dopozerať film až do konca. Krásny príklad toho, že aj keď je film nabitý hviezdami, nemusí to vždy znamenať kvalitu. Ani vlastne neviem, ze čo tie dve hviezdy. 30/100 ()

ChewieDC

Velky tema, ze by clovek cekal ,ze se pri tom obsazeni neda nic zkazit, ale je to hrozne nekonzistentni a obcas to vypada, jako by tam chybely nejaky zasadni sceny. Par genialnich momentu, ale asi sem cekal neco vic. ()

Peytl

Nebudu vám lhát, opravdu, ale eintopf v podání šéfkuchaře George připomínal spíše vyčpělý a třikrát nastavovaný guláš, nic platné, že byl servírován v pozlacené německé helmě. On sám byl zřejmě režírováním tak vyšťavený, že stál abnormálně za hovno a hrál hůř než v reklamě na martini. Vzhledem k historickým tématům mě okamžitě napadl jeden zapomenutý a přiblblý pořad s Jardou Suchánkem (nomen omen), kde se ztrapňovala družstva Hvězdičkářů a Sluníčkářů, určitou paralelu jsem zaregistroval v kontextu s Památkáři. Nuda, žádný koncept, forma… příběh. Takový novodobý Kámen, nůžky, tapír. René Artois a herr Flick bojující o Padlou madonu s velkýma balónkama od von Clompa, měli nepoměrně více charismatu a i Dr. Zoidberg kupující za tři sta babek umění je také mnohem zábavnější. Co naplat, že výprava byla dokonalá, exteriéry exklusivní a neskutečně barevně koukatelné, navíc za asistence většího než malého množství mých oblíbenců. Skoky po Evropě byly doprovázeny stejnými skoky ve scénáři, takže je vše rozdrobeno do dvou hodin naprosto nekonzistentní, instantní, bramborové kejdy, kterou by ani Adolf nežral, a že to byl dokonalý, vegetariánský kokot a znalec všemožných humusů. Zkrátka, dvě, tři slušný scény, nemůžou v mých očích zachránit film, o kterém do pěti minut nevím nic, ani kdybych měl jeho obsah vykérovaný na prdeli runama. ()

kingik

Přelom roku 1944/45. Válka se pomalu a jistě chýlí ke svému konci. Poručík Frank Stokes dostane geniální myšlenku. Zachránit cenná umělecká díla, která nacisté ukradli, před jejich definitivním zničením. Následně Goeorge Clooney coby uniformovaný důstojník verbuje a formuje jednotku odborníků na umělecká díla vzatých. Tahle "sběrná" jednotka za 2.světové války skutečně operovala. V archívech je zmínka dokonce o Československu, ale ve filmu do srdce Evropy nenahlédneme. Pochopitelně velký rozdíl je také ve vzhledu jednotlivých členů vojenského týmu z dochovaných archivních fotografií. Ve filmu je ztvárnili "charismouši" v čele s režisérem projektu Georgem Clooneym, v zastoupení Mattem Damonem a do zbytku, do kterého spadá Bill Murray nebo John Goodman, se můžete spolehnout na jejich herecké schopnosti ve vedlejších rolích, ale ne že by první dva jmenovaní herci neuměli hrát. Právě naopak. Herci ten natahovaný film, prostý jakékoliv akce a dramatických momentů, dost úspěšně drží, přinejmenším aurou a zvučností svých jmen v titulcích. Kdyby byl film alespoň zajímavý po stránce charakterů jejich postav, když už se v něm nic moc zajímavého neděje. Ale ani v tomhle ohledu to není příliš uspokojivé. Clooney hraje takového toho sympatického dobrodruha, jenž na diváky občas spiklenecky zamrká. Matt Damon coby poručík James Granger se hned v úvodu od jednotky odtrhne a zamíří do Francie, kde se spojí se špionkou Cate Blanchett. Balaban, Goodman a Murray střídají nudné momenty s komediálními ve stylu "Sedmé roty" a do toho jim dokonce přizvukuje obdobně "pískací" hudební motiv. Podobně nevyužité je to i s navštívenými místy. Zavítáme do Arden nebo Remagenu, i na pláž Omaha v Normandii, ale žádná bitva se před zraky diváků neodehraje. Akce je ve filmu žalostně málo, a ani nestojí za řeč. I ta hrstka sekvencí působí všelijak, jenom ne dokonale zvládnutě. Scéna, ve které o život přijde jeden z členů týmu v rámci záchrany umělecké relikvie, jmenovitě Donald Jeffries, je dokonce tak blbě natočená, až vyloudí pobavený divácký smích. Nelze se zbavit dojmu, že režisér se vzdal akčních scén záměrně, protože evidentně byly nad jeho síly, o čemž vypovídá pár mizerně zkratkovitých sekvencí snažících se o rozruch. Clooney coby nepříliš zdatný režisér od nich pelášil rovnou pryč spěchajíc do dalšího rozvláčného a nudného obrazu, ve kterém si naproti sobě dva lidé povídají, případně si sdělují svoje dojmy anebo vojáci ve skupince objíždějí místa, kde je znám výskyt vzácných uměleckých děl. Aby se neřeklo, dva z nich přijdou o život. To je na téměř dvouhodinový film dost málo, ne?! Zajít si do kina na tenhe film se vůbec nevyplatí. Není to úplně nezajímavé téma, ale jeho zpracování už nezajímavé je. Ani uměleckými díly se divák příliš nepokochá, protože se spíše o nich celou dobu jen plká, anebo je kamera ledabyle a nepříliš zaníceně snímá. Film má celkem přepálenou stopáž na to, jak se v něm skoro nic neděje. Clooney jako režisér úplně vyhořel. Vůbec netuším, komu by se film mohl líbit a v čem spatřovat jeho kvality. Z hlediska zachování kulturního dědictví, a také estetického, aby dámy posoudily, jak fešákům Clooneymu a Damonovi sluší khaki uniforma, je film asi největším přínosem. Jinak je to na ukousání nevzrušivou nudou. A ačkoliv se jedná o "Památkáře", tak vězte, že žádný velký a památný film nevznikl. 40% () (méně) (více)

dr.horrible

Clooney režisér mi síce viac sedí pestrofarebný (debut), ale oceňujem ten štýl ktorým sú Pamiatkari natočení - to už ani neni old school, to je vyložene staromódne. Niekoľko nostalgických okamžikov, pár pesničiek a herecké obsadenie, to robí hodne. Kŕmi diváka.. Až takmer zakrýva fakt, že je ten film zle zostrihaný a v podstate aj napísaný.. V očakávaniach som išiel minimálne od Troch kráľov, po Nehanebných bastardov .. a nakoniec sa koná iba zábavná oddychovka. Tri a pol, škoda, strašne rýchlo to vyprcháva. PS: Posledných päť minút s vlajkou, tvárme sa že tam nie sú. Pre tentokrát :) ()

Legas

Více je někdy méně. Příjemné retro á la Tucet špinavců, Sedm statečných, akorát bez střelby. Díky svícení, výpravě, kameře a především hudbě mně Památkáři připomínali dřívější hravé filmy Stevena Spielberga. ()

IQ Tiqe

Síla toho filmu, že se zakládá na skutečné události, takže se člověk trochu poučí. Pak nejsou špatně odvedené role hlavních postav, Ale to je asi tak všechno, zbytek není ničím výjimečný ani zapamatovatelný. Šel jsem do toho s tím, že půjde o něco ve stylu Dannyho parťáků, ale chyba lávky. ()

HoneyBunny

Velmi zjednodušujicí, naivní a patriotické. Clooney a jeho parta tu zachraňují kulturu před zlým Hitlerem, který chce celé národy okrást o jejich historii! (Nebylo to náhodou pragmaticky o něco víc proto, že chtěl, aby jeho Führer muzeum bylo to nej, nej, nej?) Nekoukejte na poznámku "Založeno na skutečných událostech". Skutečných Monuments Men bylo několik set a operovali po celé Evropě, nebyla to parta poskládaná z kamarádů. Ale budiž, jinak film celkem funguje. Nejvíc fajn jsou samozřejmě herci, ale je škoda, že naprostou většinu času stráví rozdělení do skupinek. Ty dvě hodiny vám utečou jako voda a připomenou válečné komedie ze šedesátých let. Až na to, že Clooney nezvládl poměr mezi komedií a válečnou tragédií a někdy humor ve filmu působí nevhodně. 60 % ()

Anderton

Pamiatkári otvárajú otázku, či stojí za to obetovať ľudský život za záchranu kultúrneho dedičstva ľudstva. Oni ju otvoria a po celý čas nám ju neustále pripomínajú, aby sme náhodou na ňu nezabudli. Je to škoda, pretože práve táto dilema mohla vyznieť lepšie, ak by z filmu prirodzene vyplynula bez zjavnej doslovnosti. Pamiatkári by sa tak viac priblížili k filmovému umeniu, keď už o umeleckých dielach rozprávajú, a tak by im väčší odklon od mainstreamu slušel viac. Nie sme svedkami bombardovania, ani prestreliek s civilnými obeťami, chlapci dôjdu všade presne včas na tie správne miesta, keď tam zrovna nikto nie a celkovo film pôsobí skôr ako oddychovka s polopatickým posolstvom. Ale informačnú hodnotu má významnú, pokiaľ ste nič o tematike doposiaľ nečítali. ()

Frajer42

Hrozně mě otrávila hra na patrioty a obrovská ukecanost snímku, která krade prostor tomu, co mohlo být zajímavější. Minimálně úvodní hodinku, než se dají věci do mírného pohybu, je to tedy totální zívačka. Mám takový neblahý pocit, že film dovedou docenit pouze lidé, kteří ze všeho nejraději tráví svůj volný čas v muzeích či v různých galeriích. Ostatním snímek nemá opravdu co nabídnout. Například mně se líbilo, dovolím si mírně zaspoilerovat, procházení asi tří dolů a hledání kulturního bohatství. Potěšilo mě rovněž velmi slušné herecké obsazení. Zbytek se mi hrubě nelíbil. Stupidním dialogům se člověk nezasměje. Žádný zázrak jsem před zhlédnutím nečekal, ale tohle bylo tedy i pod moje nevysoká očekávání. Alespoň se tedy člověk dověděl, jací byli Američané charaktery a povracely celému světu, co si zlý Áďa chtěl nechat. Brutálně slabé 2 *. Z toho jedna za to, že jsem neusnul, což mě velmi překvapilo. ()

Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Na první pohled se divákům může zdát, že parta přestárlých herců si řekla, že Postradatelní potřebují nějakou konkurenci, ale aby v tom byl i cit a opravdové drama. Příběh Památkářů, kteří za druhé světové zachraňovali umělecká díla, může vyznít jako klišé. Také spojení silného dramatu s komediálními prvky zprvu vyhlíží jako kočkopes. Nakonec ale, pokud přistoupíte na "Klaunyho" hru, budete odměněni vcelku pěkným "M*A*S*Hoidním" smínkem. Bill Murray předvádí svůj standardně výborný mlčenlivý výkon, při kterém by slova překážela. Zbylým hercům nelze vytknout nic, snad až na Damona, který se mi v takových rolích nezdá přesvědčivý. Vznikl nám tu vcelku koukatelný snímek, kři kterém si zabrečíte a zasmějete se. Pro někoho nestravitelné, pro ostatní výbornou kombinací. Škoda jen, že příběh, který je podle skutečného námětu, postrádá duši a větší přesvědčivost. 70% ()

dopitak

Skvostná sestava ve skvostné sestavě. Stejně jako u Save Private Ryan mám problém se zásadní premisou příběhu, totiž že by někdo riskoval jediný život kvůli něčemu méně cennějšímu než je právě život. Technicky jsou Památkáři průměrně dobří, ale rozdělením příběhu do epizodek prožívaných dvojičkami ještě víc vynikne fakt, že ve filmu není nic akčního, napínavého ani zajímavého, nepočítáme-li pár tun patosu vytlačených do normandského písku. Dabing v čele s Kanyzou lze označit za jeden z těch lepších (potěšil Carda, toho moc slyšet není). ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)