V oku tornáda

Black Sky

(neoficiální název)

Akční / Thriller / Katastrofický

USA, 2014, 90 min

Pozor, může obsahovat volně ležící bojlery, totiž spoilery...... Hovno! Tedy pardon, není moc slušné začínat slušný komentář takovýmhle ošklivým slovem, ale stejně.... Hovno! Už jsem nevěřil že se po těch všech televizních sračkách, kde tornáda mají svoje vlastní ruce, jsou inteligentní a klidně si i pět minut počkají až hrdinové vylezou z budovy, potom je sežerou s doprovodným zvukem jeskyního obra a radostně odkráčí... tedy odvanou o dům dál, nemyslel, že natočí film s větrnýma sloupama, u kterýho si od nervů kompletně ohryžu dlouho pěstované Oldfieldovské nehty. A ono se to stalo! Konečně film bez zbytečných keců, s velice zajímavým úhlem pohledu (tedy spíše úhlama pohledu), sympatickýma postavama, kterým dokonce dokážete fandit (teda alespoň v mém případě tomu tak bylo) a fantastickou vizuální stránkou oněch větrných oblud a jejich destruktivních schopností. Pochválit musím taky skvělou hudbu, která výborně doplňovala už tak napínavý scény. A scéna, kdy tornádo vynese tank s řidičem až nad mraky a poskytne mu neskutečný pohled a potom ho nemilosrdně hodí až dolů? Jedna z nejlepších scén roku a přísahám, že jsem po celou dobu, co ta scéna trvala, nedýchal. Bez milosti sardel.(15.11.2014)

Být to více ambicióznější, tak skáču momentálně radosti. Celkem mi zde chyběla Americká vláda, meteorologové a všichni, co by se tuhle problematiku snažili globálně vyřešit, ono se to bohužel soustřeďuje jen na hrstku postav, což mi vadilo. Efekty jsou super, ale film se taktéž rozjíždí pomalu a než se příjde na věc, skončí film dříve než řeknu švec. 60%(2.11.2014)

|92%| Shlédnuto v kině. A já jsem teda velmi spokojen. Opravdu mě to chytlo proto se nestydím dát plný počet. Možná by to mohlo být delší, velkolepější a tak, ale já si nemohl pomoct. Jasně, začátek se prý trochu táhne, ale to není ani tak pravda. Poznáváme tu postavy, které mi přišly normální, ale během dramatických chvil či napínavých scén jsem si je později získal. Uvěřitelné postavy, které se do tohoto filmu hodily. Tak, každý má svůj názor, ale tak to je. Jakmile začne zuřit tornádo, tak už je tu jedna destruktivní akce za druhou. A musím říci, že je to perfektně natočené. V kině to znělo opravdu skvěle. Takže v tomto směru asi není co dodávat. Je tu ke konci i dost napínavých chvil, kdy člověk neví jestli to dotyčný přežije. Spoilerovat nechci, ale jsem rád, že tu byla i nějaká ta obět. Bylo by moc fantastické aby to přežil každý. Konečná fáze či vyvrcholení posledního údera tornáda měla atmosféru. Hudba od mého oblíbence Briana Tylera se povedla. Není úplně fantastická jako u Expendables, Iron Man3 atd, ale ty známé hudební motivy a podobný styl tu byl. No, myslím, že asi není nutné abych komentář nějak natahoval. Jako katastrofický film to vyloženě není. Spíš takový zmutovaný moderní pokus, ale mělo to rychlý spád a mě to bavilo opravdu hodně. Nemám co bych už dodával. Těším se na opětované shlédnutí.(19.8.2014)

Další film točený z pohledu první osoby. Tentokrát j katastrofický. Přece jen mi tam pár věcí nesedělo, jako například místy nelogické chováni postav atd. Taky ti vidláci mi tam přišli zbyteční. Ale to obrněné vozidlo Titus bylo parádní. Celé to bylo dost nereálné. Co taky čekat u filmu, kde hlavní roli hraje tornádo že? "Zdravím své já za 25 let."(13.12.2014)

Tak jsem se ocitnul v oku tornáda a byla to slušná jízda. Jako člověk kterýho tenhle živel neskutečně fascinuje už od dětství a Twister považuji za nezpochybnitelný kult to pro mě byl rozhodně jeden z nejočekávanějších filmů roku. Hlavně jsem doufal, že vedle Twistera jehož pozice number one všech filmů o tornádech je naprosto nezpochybnitelná se v záplavě všech těch sračkovních zetkovných televizních tornád konečně téměř po 20 letech dočkáme filmu který sice Twistera nepřekoná (to už asi nejde) ale aspoň mu bude slušně šlapat na paty a to se povedlo. Nicméně doufal jsem, že napálím plnej počet, ale to bohužel neklapne. Film má svoje mínusy a těmi začnu. Předně i když se nedá říct, že by film nějak nudil (při tý krátký stopáži to ani nejde) ale i tak bych ubral trochu keců a přidal víc tornáda. První dvacetiminutovka je neskutečná pruda a některý ty dialogy co tu postavy vypouští z tlamy jsou fakticky tak blbý až to bolí. hlavně teda ti dva topící se studentíci když vědí, že nastává jejich poslední hodina, tak se při tom natáčí na kameru a melou takový sračky, že jsem žasnul. Vzpoměl jsem si při té příležitosti na hlášku z jednoho béčkovýho akčňáku a sice cituji. Tohle bych určitě neříkal, říkal bych něco jako do prdele! do prdele! Jinak si samozřejmě užijeme i nějakýho toho typickýho Amerikánismu plus nějaký ty kecy o tom, že tahle země dostala velkou ránu ze který se, ale vzpamatuje a povstane ještě silnější a bla bla bla... Na druhou stranu bylo by to asi trochu nefér kvůli tomu shazovat hodnocení celýho filmu, protože podobný aspekty k tomu patří a inteligentní film se od toho asi opravdu čekat nedal. je to prostě podobný jako v Twisterovi herci tu stejně tvoří jenom komparz hlavnímu hrdinovy kterým je tornádo. A nutno uznat, že jak je twister na scéně, tak je to prostě neskutečná pecka. zřejmě slušnej budget je na tom znát. triky jsou opravdu parádní destrukce je skvěle nasnímaná a kurevsky profesionálně provedená. Zkrátka na ty akční scény je radost se koukat. marná sláva, ale aby takovej film stál za to, tak je na něj prostě potřeba pořádnej rozpočet na pořádný efekty bez toho to nejde. Jinak pravda je, že všechny zásadní destruktivní scény je možný vidět v traileru, ale i tak stojí za to se na film kouknout. Obvzlášť pokud jste twister fans jako já, tak je to pro vás přímo povinnost. Jinak kino se zvukem dolby atmos byla skvělá volba u tohohle filmu to fakt vyniklo a ještě přidalo na intenzitě zážitku. No a minimálně pokud u mě nezkultovní film jako celek, tak ta scéna kdy si tornádo pohazuje z boeingy 747 určitě! před destrukcí prostě není úniku a možný je všechno. Takže abych to tak nějak shrnul i přes ty chyby co jsem uvedl si to rozhodně slušný 4* zaslouží. A i když Twister zůstal nepřekonán, tak tu vedle něj máme konečně i další film který tomuto katastrofickému subžánru v žádném případě nedělá ostudu a myslím si, že skalní fanoušky určitě velice potěší.75%(6.8.2014)

• - Na tvorbě vizuálních efektů se podílelo více studií. Jedním z nich je například Method Studios, jehož práci jsme mohli vidět na filmech jako Robocop (2014) nebo Iron Man 3 (2013). (imagoo)

• - Automobil Titus vytvořil výtvarník David Sandefur. Celé vytvořené zařízení bylo uloženo na podvozek pickupu Dodge. (Terva)

• - Natáčalo sa v Detroite, Rochestri a jeho okolí. (Erik7595)