poster

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

 • Česko

  Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel

 • Švédsko

  Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

 • Rusko

  Столетний старик, который вылез в окно и исчез

  (festivalový název)
 • Velká Británie

  The Hundred Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared

 • Francie

  Le Vieux qui ne voulait pas fêter son anniversaire

 • Španělsko

  Abuelo que saltó por la ventana y se largó, El

 • Německo

  Der Hundertjährige, der aus dem Fenster stieg und verschwand

 • Slovensko

  Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Dobrodružný / Komedie / Drama

Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Komentáře uživatelů k filmu (907)

 • Morien
  ****

  Tento film dokazuje, že kdyby Forrest Gump obsahoval takové scény, jako že Johna Lennona rozsedl slon a Kennedyho omylem zamkli přes noc v mrazáku, možná by mě to i bavilo. Nicméně ke staříkovi bych dodala, že bych se klidně i obešla bez té slovutné minulosti, protože bez ní by se autoři museli dopustit ještě více sofistikovaného komponování obskurních absurdit a to by bylo určitě zábavnější než mírně alibistické schovávání se za to, že někdo stopnul oficiální kolonu před španělským mostem nebo servíroval čaj Oppenheimerovi. Ale to by potom už byl trochu jiný příběh. Nicméně - kdyby všechna dobrodružná komediální dramata vypadala takhle, tak bych asi všechna dobrodružná komediální dramata vzala na milost.(23.9.2014)

 • lebowski
  *****

  Film parádní, neměl moc hluchých míst a dost jsem se nasmál. Jak to šlo, sehnal jsem si knižní předlohu a u té se smál ještě více. V knize je více dobrodružství (v Číně, Korei, Iránu, na Bali) a těch státníků co potká, je asi trojnásobek, k tomu příhody s Herbertem Einsteinem a jeho ženou..., doporučuji oboje.(23.10.2014)

 • Malarkey
  *****

  To, že jsem knihu nečetl, mi vůbec nevadí, protože i přesto ji Švédi zfilmovali jako učiněný klenot. Stoletý stařík je příběh tak neuvěřitelně zábavný, že se u něj nedá nebavit. Je rozdělen na dvě příběhové linie. Minulost, jak si stoletý stařík prožil život a současnost, která začíná v momentě, kdy stoletý stařík vyskočí z okna a zmizí. V obou případech neznám ulítlejší příběh a věřím, že každý by utáhnul samostatný film. Šílenost rozjíždí další šílenost a nekončící zábava ne a ne polevit. Dokonce jsem i často slyšel srovnání s Forestem Gumpem. Určitě ale ne tím, že by byl stoletej stařík pitomej. Spíš proto, že tím životem procházel s takovou lehkostí, že mu to nemůžu nezávidět. Opravdu krásný film. Udělal mi radost, pobavil a zvedl náladu o sto procent.(15.8.2014)

 • Cervenak
  ***

  Celé nasilu, bez srdca, bez sympatického hereckého výkonu. Remeslo slušné, občas trochu zábavná scéna, ale celkovo je to len produkt na objednávku.(30.7.2015)

 • Enšpígl
  *****

  Luxus luxusů, kam se na tenhle film serou hodinky od Cartiera. Když dědek vzpomíná na svůj život, člověk občas vidí Cimrmana, ale bez český poetiky a nebo Forresta Gumpa, ale bez americkýho kýče, zato s pořádnou porcí ryze sevrskou humoru, což je kombinace několika druhů humoru, především humoru černýho, ironickýho a inteligetního, jenže to je pořáad hovno proti tomu, co dědek zažívá v reálným čase, tam už končej slova, tam nastupuje zkrátka výtlem za výtlemem. Příběh je ulítej a geniální současně. Postavy se moc hezky křižujou, dědek, členové gangu, polda a každej dodává svou část humorna, ať už v dialozích nebo jednotlivých scénách. Jak dědek vyprovokoval KGB a CIA aby si vzájemně předávaly informační odpadky to mě složilo, ale to jen jeden příklad z mnoha scén či dialogů, který vás na necelý dvě hodiny promění z člověka na pouhý chechtající maso.(27.3.2014)

 • T2
  ****

  Rozpočet SEK 63miliónov ($9,4milióna)Tržby USA $944,193Tržby Celosvetovo $51,130,193▐ Severania neustále potvrdzujú že ich kinematografia prežíva krásny rozkvet, čo potvrdzuje aj táto ľahká pohodová dôchodcovská troška čierna komédia, ktorá v niektorých momentkách príjemné pobaví /videl v kine: 75%/(3.6.2014)

 • RedAK
  *****

  Gerontní ansámbl předvádí vskutku mistrovsky podané výkony. Komu je méně jak šedesát, ten dostane kulku do čela, nebo sloní prdel na ksicht. Asiaté, nebo kde to Švédsko vlastně leží, mi vkusem naprosto přesně píchli do žíly. Jak již podotkli mí předřečníci, v celkovém konceptu se nabízí srovnání s Trotlestem Žumpem, ale to je stejné, jako kdybyste srovnávali Počátek a politiku jen proto, že se tam krade. Nechte ty šikmooký Švédy žít vlastním životem a oni se vám odmění naprosto geniální a brilantně zpracovanou komedií.(26.5.2014)

 • Radek99
  ****

  Knihu jsem nečetl, ale filmová adaptace Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel, ze všeho nejvíce připomíná skandinávského Forresta Gumpa seniora natočeného ovšem formou šílené balkánské crazy komedie (a občas dokonce podbarveného i nefalšovanou šílenou balkánskou dechovkou). Takhle nějak by asi vypadal evropský remake Forresta Gumpa, kdyby ho v mezinárodní koprodukci točil Emir Kusturica. A možná by tam ještě propašoval špetku vypůjčených motivů ze Svérázu národního lovu (a rybolovu - kráva/slon v letadle, ruská atomová ponorka u skandinávských břehů etc.), jenomže s postavou svérázného amatérského pyrotechnika navíc. Hlavní hrdina se gumpovsky proplétá významnými událostmi 20. století, setkává se s diktátorem Francem, fyzikem Oppenheimerem, Stalinem, Reganem, Gorbačovem, a mnohými dalšími slavnými postavami světové historie v takové koncentraci, až to trochu připomíná našeho Járu Cimrmana. S ním má společnou individualistickou koncepci dějin - Allan (stejně jako Cimrman) je největším hybatelem dějinného vývoje. Vzpomeňme na film Jára Cimrman ležící, spící. Nejde ovšem o mystifikaci jako v případě českého zneuznaného génia, tvůrci si nepomáhají klasickou pseudodokumentární formou, a ač se Allan setká třeba také s fiktivním bratrem Alberta Einsteina, výsledkem je naivní, veselý, možná ale až příliš ulítlý film. To píši hlavně v korelaci s tím, že zásadní složkou díla je onen typicky skandinávský černý humor, který ovšem často umocňuje absurditu zobrazovaných faktů. A mluvíme-li o absurditě, hned tu máme další literární spojnici - haškovského švejkování. Na rozdíl od dobrého vojáka Švejka ale tvůrci nevybavili svého hrdinu nijakým hlubším poselstvím (alespoň co se filmové podoby týče), jeho postava není vykreslena na pozadí traumat světové války, je to ryze popkulturní záležitost. A tím se vlastně obloukem vracím k Forrestu Gumpovi. Stařík je svérázný film, osobně znám ale celou řadu lepších severských komedií...(29.5.2014)

 • Fr
  ****

  ,,CO BUDEŠ DĚLAT VEČER?“ … ,,VEČER ASI BUDEME NA ÚTĚKU, KDYŽ NA NÁS TEĎKO PŘIŠLI.“ … ,,NA ÚTĚKU?“ … ,,NO JO, JE TU PÁR MRTVEJCH, TAK BUDEME NA ÚTĚKU...“ /// O dědkovi, kterej bral život takovej, jakej je. (A hlavně aby to bouchalo…). Lehce černohumorná ujetina pro členy fanklubů Járy Cimrmana a Forresta Gumpa. Takže epizody, který mají (většinou) šmrnc a je z nich cejtit optimismus. Inu, svět je malej a o náhody v něm není nouze! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2009 napsal Jonas Jonasson, číst nebudu. 2.) Baví mě jinej humor. Nelíbí se mi vtipy typu - jestli znáte ten hloupý vtip, jak ti dva horolezci lezou na tu špičatou skálu a jeden má brusle a ten druhej se ho ptá: Proč máš na nohou brusle? A on mu říká: Co kdybychom si tam nahoře chtěli zahrát fotbal. A on na to: Vždyť tam není zimní stadion… Je to totiž hloupost, je to nesrozumitelné, nejasné a hloupé. Líbí se mi ten druh vtipu – jestli znáte ten, jak jde fotbalista v kopačkách a s míčem směrem k fotbalovému stadionu, potká jiného fotbalistu, ten se ho ptá: Kam jdeš, a on na to: Jdu hrát fotbal. A ten mu odpoví: To je dobře, je tam hezký fotbalový stadion… 3.) Thx za titule ,,jives a Jiří Krbec“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR *** AKCE * NAPĚTÍ ne(24.5.2014)

 • B!shop
  ***

  Jednim slovem zklamani. Knizka je skvela, takze jsem se hodne tesil, ale tohle se bohuzel moc nepovedlo. Musim uznat, ze film odsejpa relativne svizne, dani za to je bohuzel naprosto zkratkovitej, podivne sestrihanej dej. Chapu, ze se do 100 minutovyho filmu nedaj narvat vsechny zabavny sceny z knizky, jenze tohle proste nedava smysl. Podle me, kdo necet knizku, nemuze minimalne pulku veci ve filmu pochopit, je to pouze sled mimoznich scen, ktery na sebe kolikrat ani nenavazujou. Samozrejme taky je mozny, ze naopak, kdo knihu necet, bude se dobre bavit, ale ja neustale videl akorat, ze tady chybi tohle, ze tohle je udelany jinak a podobne. Jsem smirenej s tim, ze film se nerovna kniha, ale snad u zadny jiny adaptace knizky, kterou jsem cet, me to takhle nerozcilovalo. Kapitolou samou pro sebe jsou herci, to je neskutecna sestava silenejch individui, bohuzel ne v tom vtipnym smyslu. Celkove se sice obcas pobavit da, filmarsky to uplne blbe nevypada, ale za me proste ne, slabsi 3*.(8.7.2016)

 • EvilPhoEniX
  ****

  Seveřané jsou prostě v kurzu. Vynikající road movie, které má srdce. Má to velmi originállní námět, spousta černého humoru, nečekaně velký počet mrtvol a potěší i historické prvky, kde se objeví spousta známých osobností. Tohle je paráda. 80%(7.5.2019)

 • BadoXXII
  **

  Oproti geniálnej knihe strašná slabota.(11.8.2015)

 • charlosina
  ****

  O Allanu Karlssonovi jsem četla, že je to takový švédský Forrest Gump. A tak trochu je, sic vykastrovaný a s úchylkou pro výbuchy, ale stejně okouzlující ve svém vnímání reality. // Aneb pojetí moderních dějin na švédský způsob.(16.8.2014)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  Chtěl bych prožít život Allana Karlssona - tři roky školy a pak už jen vyhazovat všechno do vzduchu. To by bylo skvělé. Už se to asi nestane, takže zůstanu u toho, že jsem v roce 1982 uchlastal Leonida Iljiče Brežněva k smrti, v roce 1989 jsem napsal pro Milouše Jakeše projev pronesený na Červeném Hrádku, v roce 1995 jsem odklonil majetek Harvardských investičních fondů na Bahamy, v roce 1998 jsem v přestrojení za Milana Hniličku vyhrál OH v Naganu, v roce 2001 jsem dvakrát ze dvou pokusů trefil letadlem obě věže Světového obchodního centra v New Yorku, v roce 2004 jsem pokropil Thajsko osvěžující vlnou tsunami, v roce 2008 jsem výhodným prodejem derivátů slavnostně zahájil světovou krizi a v roce 2014 jsem svobodně vystoupil z Evropské unie. Takový životopis sice není žádný zázrak, ale v následujících letech hodlám uspořádat koncert Beatles v původní sestavě, proběhnout se po prstenci Saturnu a napsat nejnesmyslnější komentář na CSFD. Pak bych snad mohl zemřít spokojený jako Allan.(10.11.2014)

 • Zíza
  *****

  Šla jsme do kina s tím, že se chci pobavit. Film tohle naprosto splnil. Nic jsem od toho neočekávala, jen zábavu a že se mi nebude chtít usnout. Odcházela jsem spokojená a vytlemená. Vzhledem k tomu, že jsem dostala přesně to, co jsem očekávala, nemohu dát jiné než plné hodnocení. A knihu jsem zatím nečetla. EDIT. 10.9.2018 - Knihu jsem přečetla a musím se přiznat, že mě víc pobavil film.(17.6.2014)

 • Dragoni
  ****

  Švédský Forest Gump(25.1.2015)

 • choze
  ***

  FORREST GUMP meets KLEPÁNÍ NA NEBESKOU BRÁNU. Byť je to plné černého humoru, není to úplně můj styl a hlavní hrdina mi nebyl dvakrát sympatický. Ale párkrát jsem se uchechtl, to zase jo.(3.1.2019)

 • Gilmour93
  ***

  Allan Gump: Obsluhoval jsem výbušná zařízení. Motiv prosťáčka, který nenápadnými zásahy o síle motýlích křídel nasměrovává kola dějin, už asi nemůže přijít s ničím extra originálním (i když třeba Reaganova zahradní zeď pobavila). Absurdní dění v reálném čase zase tu a tam donutí k pousmání, ale vzhledem k lacinosti některých scén a teatrálním hereckým výkonům to není něco, po čem by vám museli transplantovat rozervanou bránici. Navíc mám pocit, že ten stařík měl za své činy sedět tam, kde kvůli mřížím nejde z okna vylézt tak snadno..(29.8.2016)

 • gudaulin
  ****

  V polovině 90. let přišel Robert Zemeckis s myšlenkou zironizovat proslulý americký životní optimismus a zálibu ve filmovém happyendu a zkombinoval je s konceptem klasických pohádek o hloupém Honzovi (jméno si můžete libovolně přizpůsobit místním podmínkám, protože podobné motivy jsou univerzální), který navzdory pasivitě a mizivým schopnostem díky dobrým skutkům ke štěstí přišel. Zrodil se Forrest Gump - slaboduchý prosťáček, který beze šrámů prochází moderními dějinami, nechává všude své stopy a nevědomky ovlivňuje klíčové události americké historie. Švédové se rozhodli podobný příběh zpracovat po svém a vyšli ze stejnojmenného bestselleru Jonase Jonassona. Tentam je romantizující sentiment (ne)naplněné životní lásky, tatam je pohledná tvář Toma Hankse. Hrdinou švédské komedie je čiperný stařík, kterému v životě ženy moc neříkaly, protože největší vzrušení nacházel ve výbušninách. Švédský hrdina není žádný hlupáček, jen poněkud sebestředný tvrdohlavý týpek, který si prostě dělá svoje a tu a tam, vlastně docela často, ovlivňuje světové události a je hybatelem klíčových zvratů na politické šachovnici Evropy. Kulaté jubileum oslaví útěkem z domova důchodců a jen tak mimochodem (jako vždy omylem) cestou zdecimuje zločinecký gang, získá pár dobrých přátel a kufr plný peněz k tomu. Absurdní komedie využívá tradičního ujetého a proklatě černého severského humoru a i když bych ji za vrchol skandinávského komediálního žánru nepovažoval, za vidění určitě stojí, protože srší nápaditostí, energií a nadsázkou. Celkový dojem: 75 %.(22.5.2014)

 • genetique
  ****

  Bezpochyby film, ktorý vás poteší a rozveselí váš deň. Originálne výstredné dobrodružstvo, ktoré hneď pri zoznámení zaujme názvom, ktorý mi rezonoval v hlave až kým som nestlačil 'play' a neprestal ma udivovať až do záverečných titulkov. Samozrejme v dobrom slova-zmysle, pretože akokoľvek bláznivo celý príbeh vyzerá, divák pristúpi na tento štýl rozprávania a keby bolo po záverečnej scéne napísané 'podľa skutočného príbehu', možno by tomu aj uveril. Možno si spomeniete na ten pocit, keď si predstavíte neuveriteľný príbeh Forresta Gumpa. Dynamický priebeh plný šialených historických paralel zaujme od prvej minúty, dokonca miestami by som povedal, že jednotlivé pasáže ubehnú príliš skoro a tak dejovo objemný obsah si možno zaslúžil dlhšiu stopáž, všetky predpoklady na to mal. 80%.(27.8.2014)

 • sniper18
  ****

  Je to vydarená dobrodružná komédia zo švédskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o storočnom starčekovi, ktorý sa práve na svoje narodeniny len tak rozhodne odísť z domova dôchodcov, aby zažil niečo nové a zaujímavé. Postupne sa zoznamuje s novými ľuďmi, no hlavne sa dostáva do problémov s gangom, ktorý sa nezastaví pred ničím a navyše si spomína na svoj život plný zaujímavých dobrodružstiev. So spracovaním som nadmieru spokojný, síce som pôvodne moc nevedel, čo od tohto typu zápletky môžem očakávať, ale našťastie už samotný úvod ma mojich obáv úplne zbavil a veľmi dobrý pocit zostane aj naďalej. Dej je tvorený dvomi hlavnými líniami, súčasná síce sama o sebe samozrejme nie je až tak dynamická, ale aj tak je to putovanie starčeka zvládnuté až s prekvapivou ľahkosťou, pričom mi sedeli aj všetky postavy, ktoré sa k nemu postupne pripoja a rovnako aj riešenie problémov s gangstrami, no ešte lepšia je predsa len tá minulá. Tu sa dá skvelo zoznámiť so starčekovým životom, ktorý je mimoriadne bohatý a nápaditý a tých skvelých momentov je tu nespočet, ako výpomoc s atómovou bombou, pobyt v gulagu s Einsteinovým bratom, práca dvojitého agenta a mnoho iného, pričom poteší aj viacero historických postáv, hlavne Stalin, aj keď sa mu moc nepodobá, Oppenheimer alebo Truman. A veľkým plusom je aj celé to čiernohumorné prevedenie, keďže na pomery žánru je tu až prekvapivo veľa mŕtvol a dokonca aj explózií. Takže humorná stránka sa skutočne vydarila, výborných vtipných momentov je tu nespočet a bavil som sa výborne. Herecké obsadenie je na tom dobre, tu sa nedá takmer nič vytknúť, až na nevhodné obsadenie Stalina, čo ale samozrejme úroveň filmu neznižuje mi všetky postavy prišli úplne ideálne. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, všetky potrebné žánrové zložky fungujú výborne a navyše aj celá historická línia je až prekvapivo kvalitne zvládnutá, či už výpravou alebo efektami, takže tu nemám čo vytknúť. A ani hudba nie je zlá, občas vylepší celkovú atmosféru. Takže som skutočne veľmi spokojný, jedna z najlepších komédií za dlhú dobu. 79%(12.5.2014)

<< předchozí 1 2 3 4 12 24 35 46
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace