Old Surehand

• Západní Německo Old Surehand (více)

Banda lupičů pod vedením muže, který si nechává říkat Generál, přepadne vlak. Aby od loupeže odvrátili pozornost, vyšle Generál dva své muže postřílet pár bizonů, patřícím Komančům, aby došlo ke konfliktu mezi Indiány a bílými. Komančové zareagují ihned a muže pronásledují až k obydlí farmáře Mac Hary. Jeden z Generálových mužů zastřelí jeho syna, aby vyvolal vztek u bílých osadníků. Generál zatím odjíždí do Mason City, aby získal pozemky, na kterých se má nalézat zlato. Old Surehand, který jezdí krajem a již tři roky hledá vraha svého bratra. Náhodou se dostane v pravém okamžiku až k přepadenému vlaku a zabrání výbuchu a osvobodí lidi uvězněné ve vagónu. Pak pokračuje dál směrem k Mason City. Cestou potká zlatokopa Bena a společně jedou do města. Ben má ve městě neteř Judith a rád by získal do vlastnictví pozemek, na kterém našel spoustu zlata. Old Surehand se staví u soudce, aby se zeptal, zda spravedlnost náhodou nenašla vraha jeho bratra. Bohužel v tomto ohledu nijak nepokročili. Domnívají se však, že ho zabil starý Wabble, což Surehand zpochybňuje. Wabbleho zná jako své boty, ten by toho nebyl schopen. Do města přijíždí syn náčelníka Komančů Tou-Wan, aby se přišel zeptat, proč osadníci porušili smlouvu a napadli jejich stádo. V tu chvíli se však již městem šíří zpráva, že Komančové zabili farmářova syna. Tou-Wan čelí nadávkám obyvatel města, Surehand zasahuje. Tou-Wan přijel neozbrojen, nikdo na něj nebude mířit. Bohužel Tou-Wana zastřelí jeden z Generálových mužů, aby vyvolal hněv u Komančů. To se mu podaří. Komančové od Generála nakupují zbraně a chystají se na válku. Old Surehand slibuje náčelníkovi Maki-motehovi, že vraha jeho syna najde a žádá ho, aby s vyhlášením války ještě počkal. Zlatokopa Bena někdo v noci zabije a ukradne mu mapu se zakresleným nalezištěm zlata. Vychází najevo, že za jeho vraždou také stojí Generál. Judith a její snoubenec Toby se vydají hledat strýčkův pozemek, i když nemají mapu. Cestou jsou zajati Komanči. Osvobodí je Surehand a pošle Tobyho, aby zastavil vojáky, kteří se blíží k městu. Komančové by si to mohli vyložit jako chystání na válku. Tobyho však cestou zajmou Generálovi muži. Generál Tobyho hodlá zabít, ale naštěstí se zjevuje Surehandův přítel Vinetou a Tobyho osvobodí. Oba muži pak na vlastní uši slyší, jak Generál přiznává vraždu Surehandova bratra i to, že zabil Tou-Wana... (TV Prima)

PetrPan

Další Old Surehandovka v podání Stewarta Grangera, Old Surehand je jen stínem Old Shatterhanda - pravého a jediného přítele Vinnetoua - náčelníka Apačů ---- pouze můj osobní názor, přesto tento film má ještě jisté ( ikdyž už notně vyčpělé) kouzlo původních mayovek ()

nash.

Surehande Surehande, panák jako ty by na Divokém Západě nepřežil ani hodinu. A to dokonce ani v jeho alternativní mayovské verzi. Naštěstí máš kolem sebe obětavé hrdiny i padouchy, kteří udělají cokoli, třeba se i nechají zabít, jen abys ty přežil do závěrečných titulků. Dokonce i ten Vinnetou se snaží vypadat jako by tu vůbec nebyl a neměl s tím vším nic společného. ()

klerik

Prvá Surehandovka, ktorú som videl a celkom sa mi pozdávalo to jeho frajerské nosenie flinty a trochu aj srandovnosť bitiek... (Možno to bude aj tým, že v dvojdielnej knihe Surehanda stále len zachraňovali a vo filme sa aspoň tvári ako hrdina)... ()

Crocuta

S předlohou nemá tento film zhola nic společného, titulní postava působí spíše jako vyžilý barový povaleč (bez ohledu na údajné hollywoodské zásluhy jeho představitele) a z Old Wablea - v knize ďábelského padoucha - se tu stává komická figurka čtvrtého řádu. ()

Šandík

Rozhodně nejlepší "Winnetou" s Grangerem. Navíc zde poprvé slušně hraje i mladý Terrence Hill. Celkový dojem: 65% ()

BMW12

V porovnání s dřívějšími mayovkami jde samozřejmě o kvalitativní sešup dolů. Ale pořád se na to ještě dá dívat, příběh není úplně špatný. Jen se mi moc nelíbil střih filmu, někdy není dokončena scéna a najednou střih. Vinnetou je zde dohromady tak 10 minut, tedy celý film je o Old Surehandovi, který se na Old Shatterhanda prostě nechytá. Zajímavostí je, že se zde objevuje Terence Hill už v několikáté roli co se týče mayovek. Ale na jedno zkouknutí film ujde, vyloženě to nenudilo. ()

špaček421

Olda Šurhendů zase řádí. Oproti původní knize je to (zřejmě i díky zásahům jeho představitele Stewarta Grangera do scénáře) neomylný, vždy čistý frikulín, který se tu z jakéhosi důvodu chce za něco pomstít teplému záporákovi Generálovi (nudnější už je jenom Rolf Hoppe), a usmířit bělochy a komanče. Old Wabble je, rovněž v rozporu s předlohou, zrzavý trouba s pověstí skvělého zálesáka, kterou si zasloužil bůhvíjak. Surehand ho přesto trpělivě vláčí s sebou, a je mu jedno, že díky zásahům tohoto šikuly mohl být už hodněkrát pod drnem, nemít svoje superschopnosti. Kladnější nebyl ani Mirek Dušín. Terence Hill tady hraje taky, pořád s sebou vláčí uječenou blondýnu, která chce sbalit asexuála Surehanda, aby nakonec skončila v Terencově náručí. Mít s sebou Terence Buda, dostala by blondýna po držce. Vinnetou se jenom mihne. Dobře pro Brice, špatně pro nás. Akce jalová, hudba vykradená ze starších dílů. A to to v titulcích slibovalo, že nezůstane jen u jednoho filmu... Ještě, že další nevznikly. ()

Marek1991

Neohrozený, vždy usmievavý Old Surehand, Winnetou podávajúci informácie, na ktoré už je scenár slabý a on je tam okrem toho zbytočný a zloduchovia, ktorí používajú rovnaké metódy ako tí v predchádzajúcich filmoch, keď pôsobia škody, vraždia a kradnú a všetko to zvaľujú na indiánov a pokúšajú sa vyvolať boje medzi nimi a ostatným bielym obyvateľstvom. Výraznejšie som si ešte všimol Terenceho Hilla, ale aj keď to bolo o štipku lepšie než Old Firehand bolo to na rovnakej hroznej úrovni. Nemecká volovina natáčaná v krásnom juhoslovanskom prostredí. ()

corpsy

Musím, ináč mi to nedá. Dvojka Granger - Brice u mňa nezískala takú váhu, ako prvotná Barker - Brice. Zrejme to bude aj tým, že hrali v o dosť slabších mayovkách. Lex Barker si odskočil do Orientu cestou cez Mexico ( Kara Ben Nemsi - Dr. Sternau ) a tak trebalo náhradu. Aj keď lokácie sa nemenili a herecká zostava bola len minimálne tuctová, predsa len sa nepodarilo zachovať atmosféru skorších vinnetuoviek. ()

Marsik

ČT2 HD - Bylo to jiné, ale ne špatné. Winnetou tu sice hraje druhé housle (už jen nástup má přesně v půli filmu), ale Old Surehand svým osobitým hraním to celkem utáhne. Jen na tom českém dabingu se dost šetřilo :-) 70% ()

Historik

Zástupce té slabší skupiny mayovek, kde to navíc díky malému prostoru svým charismatem nedokáže zachránit ani Vinnetou. Zato stačil Surehanda poslat do pasti, kterou mu připravil jeho úhlavní nepřítel Generál. Takových potměšilostí nabízí tento film víc. Říkal jsem si zlatá Apanači. ()

kaylin

Ty zápletky se celkem dost opakují, Vinnetou je ve filmu docela zbytečný, ale stejně jsem si užíval to, že jsem ho tu mohl vidět. Old Surehand je navíc takový dobrý správňák, že se mi ta jeho postava prostě líbí a rád se na ni dívám. Opět je to dostatečně komické, ale mezi těmi jednotlivými mayovkami film celkem snadno zapadne. ()

L_O_U_S

Old Surehand je bourák. Ustřelit zápalnou šňůru, to neumí jen tak někdo. A už vlastně ani nevím, o čem tenhle film byl. Nejsem si jistý, zda ta památná scéna s vorem na rozbouřené řece (evidentě před plátnem, což je ale vzhledem k věku filmu naprosto pochopitelné) je tady nebo v jiné surehandovce. (134.) ()

GILLWANDER

Opäť ďalší diel sa zvíja v kŕčoch, celé to vyzerá ako zlý sen, herci nie sú pri žiadnych zmysloch a scény sú občas nepozerateľné. Ďalší výsmech žánru western a ďalšie "dielo", ktoré vzniknúť nikdy, NIKDY nemalo. 15% ()

lekr

Náhodou..skvělá acke, dobrá hudba a dobže zvládnutý knižní příběh. Stewart Granger jenom solí hlášky,střílí a mlátí padouchy....hrát navíc umí líp než Brice a role mu sedla přesně na tělo....nevím co máte dle mě je to jedna z opravdu nejlepších Mayovej hned po Pokladu na Stříbrném jezeru a úplně prvním Vinnetou... ()