První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

Lupes

Shlédl jsem s dětmi a s obavou, že po letech přijdou o další ideál dětství. Ale ono ne. Je pořád skvělý počin, dějově svižný, napínavý, drsný (zabití Belly šípem, závěrečná smrt Inču-čuny a Nšo-či) a přece odlehčený "vtipnými" postavičkami, tekže se na to dá koukat s omladinou. Knižní předloha dozněla mnoha změn, ale všechny k lepšímu. Prostě parádní záležitost, včetně vtipného rýpnutí do Britů (z Oxford Times). Jedinou nevýhodou je, že už týden máme doma neustálé přestřelky a zoufale se nám nedostává zbraní (o koních nemluvě).***** ()

rublik05

Snímek Vinnetou je kvalitativně víceméně srovnatelný s předchozím Pokladem, mě osobně však Poklad vždycky bavil o trochu více, ačkoli moc nedokážu vysvětlit, čím to je. Postavy jsou opět strašně sympatické, přestřelky fungují, záporáci jsou řádně slizcí a nechutní, hudba i prostředí bezkonkurenční. Příběh divákovi nastiňuje počátek vztahu a zrození pokrevního bratrství mezi ústřední dvojicí, což je možná důvod, proč mě předchozí snímek bavil o trochu víc, těžko říct. Každopádně nostalgie opět zafungovala, pobavil jsem se náramně, velice příjemná záležitost. 8/10. ()

Marek06

Vinnetou a Old Shatterhand jsou hrdinové mého dětství, jejichž nejlepší filmy nikdy neztratí své kouzlo. Když se ozve ta legendární hudba v kombinaci s krásnou krajinou, vrátím se do dětských let, kdy jsem se na jejich dobrodružství vždycky díval, když je dávali v televizi. Dále musím film pochválit za výborný příběh, záporáka, přestřelky, a samozřejmě za dabing, který je opravdu skvělý. ()

montenegro

Jasně 5- za všechny ty roky strávené s Vinnetouem:-) Zidealizované, nostalgické, ale prostě to fungovalo. Už jen ta hudba a příroda dělaly své. Pro mě s Pokladem nejlepší mayovka. ()

Čiban

Vinnetou je koprodukční film z roku 1963 režiséra Haralda Reinla pojednávající o přátelství dvou fiktivních postav Old Shatterhanda a jeho pokrevního bratra Vinnetoua, vrchního náčelníka Apačů z kmene Mescalero, který byl natočen podle stejnojmenné literární předlohy Karla Maye. Tento film se mi velice líbil. 5/5 ()

kyLuke

Harald Reinl točil ty nejlepší mayovky.Netušil jsem jak však může být tento snímek působivý.Je to bezepsoru nejlepší Vinnetou a ze žánru Indiánky jde snad i o klasiku.Zvláště miluju scénku kdy Old Shatterhand vyskočí z vlaku,který právě rozbijí chatrč. ()

Tormentor665

Už nepatřím k těm, kteří by se k májovkám stavěli s nostalgií. Je jasné, že ve své době to mělo veliký vliv a snad i dobrý. Sice už vůbec nepatřím k těm, kteří by chtěli hodnoty relativizovat, ale zkrátka se mi nelíbí černobílé postavy a happyendy, na divokém západě už vůbec ne. Doporučuji pro 15-, ovšem pak už je třeba vychovávat Divokou Bandou. ()

J.e.r.e.c

Na Vinnetouovi musel vyrůst každý, kdo se narodil mezi 60.- 80.léty minulého století. Nádherný a přitom dost krutý příběh, kde umře hned několik sympatických postav. Nšo-či je skutečně krásná jako den v jejím jméně a Santer je hajzl, jak má být. Tenhle film se nejvěrněji ze všech drží Vinnetoua od Karla Maye, byť spousta věcí je vynechána a upravena. A zejména kvůli srovnání s knihou, která je o parník lepší, tomu nemůžu přes veškerou nostalgii dát lepší hodnocení. Pořád si říkám, že knižní Vinnetou je látka zralá na remake, s výpravou z Tance s vlky a větší úctou k literární předloze by z toho mohl být skutečně skvělý film, ne jen milá vzpomínka na dětství. 80 % ()

AriAries

Místo amerických prerií Jugoslávie, místo indiánů Němci, Jugoslávci, Italové, Francouzi (kteří navíc alternují a fluktuují napříč díly v rolích různých postav), místo westernové muziky jakási poklidná melodická balada...a přesto to všechno ladí dohromady. Geniální předloha Karla Maye a atmosféra pod kterou si možná i vlivem filmu představuji divoký západ. Je to nostalgie, klasika a Francouz Pierre Brice se pro mě kdoví proč stal asi nejikoničtějším filmovým indiánem :-) ()

papadoce

Jedna z najlepších filmových sérií aké kedy vznikli, nech si už o tom myslíte čokoľvek. Nikdy sa mi nezunuje, možno ako jeden z mála filmov vôbec. Nádherne naivné, dobrodružné, pre diváka v porovnaní s dnešnou produkciou bezstarostné napriek veľkému množstvu krásne umierajúcich ľudí. Legenda. Ikona. ()

mac000

Když si člověk vybaví pocity desetiletého kluka, který film viděl v kině jako zástupce (tehdy pro něj) úplně nového žánru, a pocity dnešní, kdy si jako senior si připomíná každé léto v TV někdejší hit československé distribuce (jemuž rok předtím předcházel Poklad na stříbrném jezeře a následovala série dalších pokračování, s vyvrcholením v 70 mm panoramatickém spekráklu Old Shatterhand), tak pochopitelně rozdíl je obrovský. Ale právě proto nemůže srovnávat Vinnetouova dobrodružství s jinými klasiky žánru (Tanec s vlky, Malý velký muž), nýbrž vnímat je jako německou obdobu Rychlých šípů (jistá paralela Foglara a Maye podle mě existuje - vnímání touhy mladých čtenářů po dobrodružství a obdivování charakterních hrdinů). A v tomto je na filmovém plátně Harald Reinl i celý tým německých tvůrců dodnes nepřekonán. ()

elimS

65% - komentář 20ti slovy: Pouze z nostalgie a díky vzpomínkám, kdy jsem se jako malý koukal s dědou na indiány. Jinak celkem nuda, ale hezká. 55% reálně. ()

Rattlehead

Tento film jsem jako dítě určitě viděl, ale naprosto jsem ho zapomněl. Žádná nostalgie se mě tedy nedotýká, přesto musím uznat jeho kvality. Dle zdejšího hodnocení druhý nejlepší díl, já se spokojím s konstatováním, že patří mezi nejlepší čtyřku. ()

topi80

Nostalgických pohledů je tu mnoho, ale u mě si tento film madam nostalgii na pomoc zvát nemusí. Pan režisér rozhodně uměl pracovat s napětím, atmosférou a timingem, proto akční scény dodnes skvěle fungují, zatímco patos a geniální hudba výsledek podtrhují a přivádějí ho k absolutnímu hodnocení. Buďme tedy rádi, že dráhy poslaly na kontrolu inženýra, který se pěstmi dokáže ohánět stejně jako pravítkem a kružítkem, jinak bychom byli ošizeni o báječná dobrodružství. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015