Šingeki no kjodžin - Season 3

(série)
Japonsko, (2018–2019), 8 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Scénář:

Jasuko Kobajaši

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Marina Inoue, Júki Kadži, Jui Išikawa, Hiro Šimono, Daisuke Ono, Romi Paku, Kišó Tanijama, Hiroši Kamija, Jú Kobajaši, Šiori Mikami, Tomohisa Hašizume (více)

Epizody(22)

Pozornost přežívajícího lidstva byla celou dobu upřena směrem ke zdem a hrozbě v podobě titánů vyskytujících se za nimi. Díra ve zdi Maria u části Šinganšina stále nebyla zacelena a Erenova snaha o její zabarikádování nenese kýžené ovoce. Situace se o to více komplikuje, když Scoutům a hlavně jejich veliteli Levimu hrozí nové nečekané nebezpečí. Nepřátelé totiž tentokrát nejsou pouze titáni. (Scalpelexis)

Arkanoid

Opening soundtrack sa zdá byť náladou totálne mimo misu, opening sa navyše vyhýba akémukoľvek stretu s titanmi a pôsobí ako neškodná prechádzka troch starých priateľov rozprávkovým lesom bez akéhokoľvek nebezpečenstva. Politická dejová línia sa zjavila skoro z ničoho, rovnako ako kolosálny titan, keďže v predošlých sériách sa dej zaoberal útokmi titanov alebo ich prenasledovaním a na takéto niečo už čas veľmi neostával a situácia sa nezdala taká zlá, ako ju zrazu odhalili v tejto sérii. Po najväčšom Titanovi, akému postavy čelili, nám tvorcovia ponúkli ešte aj poriadnu survival bitku, v ktorej niektorí fanúšikovia prídu o obľúbené postavy. Po tejto bitke nasleduje našťaštie odhalenie, ako to je so svetom mimo mesta, no bohužiaľ je to rozťahané a nudné. ()

novoten

Neuvěřitelně vyvážená sezóna, kdy na každý dialog a intriku v první polovině připadá o rok později fascinující válečný výjev a na každé prohloubení vztahů uvnitř zdí pak odpověď na otázky, na které jsme netušili, že potřebujeme znát odpověď. Vzhledem k tomu, jak zásadním způsobem se celý koncept v tuto chvíli mění, dokonale rozumím, proč jsme na informace ze sklepa museli čekat tak mučivě dlouho. ()

Zíza

Tendence kvality je vzrůstající. Moje rozladění z první série nakonec vylepšila série druhá, aby ta třetí navnadila (ačkoliv tam byla místa, která mě úplně nebavila). Silné souboje, konečná odhalení. Spoustu věcí se dozvíme, lehce se nám změní žánr a pomalu pokračujeme do finále. Vypadá to, že bude grandiózní. Hrozně se mi líbí, že to působí, že to měl autor už od začátku velmi dobře promyšlené, protože se vracíme i k věcem z první série, dostáváme je z nových úhlů a všechno dává smysl. Lepší 3*. ()

Jeoffrey

Tak dobře, jsme v půlce, další díly budou prý až za půl roku, tak proč si trošku nerozebrat tuhle první část a pak to na jaře doplnit o polovinu druhou... Ještě před tím, než jsem se do další série pustil jsem slyšel na pár místech, že politický arc je špatný. Nějak jsem nechápal proč, vždyť trocha toho tahání se o moc a vnitřních půtek může dávat příběhu nějakou tu hloubku, která se jako vyvážení k tomu všemu bojování podle mě i hodí... No jo, ale to načasování! Největší problém celé téhle první poloviny nové sezóny (a politického arcu) je pro mě v tom, že krásně vysvětluje význam slova "antiklimaktické", tak jak si ho představuji já. Co to znamená? Pro přirovnání si vycucám z prstu zase jednou jeden "romantický" příměr. Představte si že máte krásnou partnerku (dámy partnera), která má skoro všechno co chcete a i vás přitahuje svojí osobností a teď jdete lidově řečeno "na věc". Hrajete si poznáváte se a všechno směřuje k tomu nejlepšímu, ale v momentě vrcholu celé téhle předehry, kdy už jste nažhavení jak kovová střecha uprostřed horkého letního dne na to nejlepší (na tu pořádnou "zápletku"), vám vaše drahá polovička začne z ničeho nic povídat o riziku pohlavně přenosných chorob. Jistě s tématem to souvisí, možná to pro někoho může být i zajímavé a poučné (když se to dobře podá), ale v tuhle chvíli, když čekáte něco trošku jiného to dokáže prostě utlumit veškeré nadšení a vrátit člověka někam na zem (v horším případě i pod zem). Takže co jsem dostal v této části titánů namísto reálných titánů, informací o světě tam venku a těch druhých a pro mě zajímavějších lidech a snad už konečně rozklíčování té otázky s klíčem a sklepem? Tak hlavně lekci z Historie (z rodu Reissů)! Docela nudný převrat. Potom zjištění, že zdejší nejdrsnější lidi se nepyšní jménem Norris (protože Chuck), ale říkají si Ackerman a je jich tady tolik, že jsou snad za každým šutrem a ani nejsou nějak blízcí příbuzní. Trochu té akce, kde nejlepší scénou z prvních cca 8 dílů pro mě byla ta zakončená Leviho návštěvou v baru. Jednoho podivného titána a k němu spoustu lore ovšem o věcech, které jsem až příliš často už dávno tušil. Za pozitivní považuji, že Eren už tak neřve, on teď jen nějak hodně přemýšlí, Armin už nebrečí, on je teď... co je vlastně teď Armin a k čemu tam tuhle část sezóny vůbec byl ?!? No a Mikasa je prostě "EREN" Mikasa, tam se moc nezměnilo, i když v posledním díle měla i chvíli, kdy mi tak na minutku přišla i docela roztomilá (když se kluci prali). Ony vůbec asi jen ty poslední dva díly ve mě vzbudili vzpomínky na to, proč si myslím, že je tohle anime vlastně tak cool a to třeba hlavně díky zdejšímu "Snapovi" (propracovaný to vedlejší příběh z předposledního dílu...), emotivní i veselé párty, kdy mě zase jednou pobavila Sasha a samotnému odjezdu, který pro mě měl nějaké ty emoce a já se spokojeně usmál když Erwin zvedl svojí poslední ruku. Nebudu tvrdit, že je to propadák, pořád to byla někdy i docela zajímavá pasáž, ale nějak mě to utlumilo a začínám mít dojem, že ty super a 5* pasáže příběhu z kterých čtenáři mangy nespí už pár let přijdou, asi až ve Hře o trůny dorazí do Westerosu ta opravdická zima a řekněme si upřímně že obojí se neskutečně vleče... První polovina - 6,5/10 EDIT 1.7.2019 - DRUHÁ POLOVINA Jsem moc rád, že tentokrát mi fanoušci nelhali a že na rozdíl od jiných sérií, kde pořád čekám (třeba takové SAO), zde na ty 5* okamžiky opravdu došlo. Celá druhá polovina třetí sezóny je natřískaná akcí, dramatem, poetickými i filozofickými momenty a přináší většinu odpovědí, na které divák čekal (a z nichž si některá možná už i z části domyslel). Akce nemá chybu, drama je někdy lehce přehnané, ale budiž, poetičnost v kontrastu s tím vším potěší a filosofie? Některá důležitá rozhodnutí budou budit roztržky nejen mezi samotnými postavami a možná i vy stejně jako já nebudete s některými cestami, kterými se příběh vydá, souhlasit (viz. zdejší diskuze plná spoilerů) ale tak o tom to asi je, dobře napsané dílo má přeci budit u diváků emoce, podporovat myšlení a vést k diskuzi! Takže i když si stojím za svým, dokážu to, že vše není tak, jak bych si já přál a jak by bylo dle mě správně, prostě přejít a přijmout tuhle Isajamovu vizi... Tahle druhá polovina by prostě na těch 5* a hodnocení někde kolem 9/10 za mě byla, ale pořád je tu ta první půlka třetí série, která mě zase až tak nechytla a tak tomu ty 4* jako hodnocení celé 3. série rozhodně nechám. Jsou to ale silné 4* - 8,3/10 () (méně) (více)

Scalpelexis

[1. část] Už si zvykám na to, že "titáni" jsou taková jistotka. Oproti předchozím dvěma sériím jsme ovšem měli přehodit na trochu "chill" kolej v rámci "titanického" děje a užít si více kecání a méně porcování. Neskončilo to pouze u toho: Poprvé se o OP nestará Linked Horizon a tatam jsou epické chorály plné trumpet a bojových bubnů, které měly za účel rozpumpovat naše emoce. Neznámý bloudil by si totiž mohl tentokrát lehce myslet, že místo řeznického obchodu prodávající kalorické pečínky z titánů má na programu školní romanci. Mhouřil jsem na OP nejroztodivnější obličeje, ale po pár přehrání nejde neříct, že by byl vůbec špatný. Ony vzpomínky na OP symbolizují mé pocity, resp. inertní postoj s každým další odhaleným dílem. Je to strašlivé kruté, zvlášť, když vemu v potaz nehorázně tragickou letní sezónu, ale S3 si podkopává nohy hlavně tím, že to proste je Attack on Titan. Diváci přistupují ke každému dílu s vysokým očekáváním, protože v ohledu akce a důstojné mytologie tato série aktuálně stojí na samotném piedestalu anime tvorby. Začátek se nesl přesně tak, jak si každý přál, jenže o to smutnější je, že nejlepší akční scénku dostaneme právě zde (neskutečný Leviho úprk) a žádná další se tomu v celé délce série nevyrovná, protože tam prostě jednoduše není! AoT povídání ani trochu nesluší i přes fakt, že je esenciální pro vývoj děje, čímž automaticky shazuje svou vysoce nastavenou laťku ještě dřív, než se odrazí. Děkuju Bohu za minimum Erenových výlevů, za minimum Arminových geniálně dětinských nápadů, určitě, ale je na čase to lepší z předchozího dění vrátit zpět. A silně věřím, že se to příští sérii povede. Bolí mě to, ale tentokrát to bude pouze za lepší 3*. ()

Starletka

Není žádné tajemství, že politický arc se příliš nepovedl a i když se najde pár fanoušků, kterým se líbil a vždycky to ve všech diskuzích rádi zdůrazňují, většinová nelibost prostě převažuje a spousta čtenářů to v tomto bodě vzdala. A proto není ani překvapivé, že sám Isayama uznal svou chybu a rozhodl se ji v anime napravit. Napravit tím, že nudné části nevyhodí, ale jen je přehází, takže je to ve výsledku pořád ta samá nuda a to docela zamrzí, protože tempo úvodních 2 dílů bylo slibné. Taky zvláštní volba openingu mě vůbec nepotěšila, protože sice není vyloženě špatný, ale tohle opravdu není romantická komedie. A jen tak pod čarou pokaždé když vidím někoho z hlavního tria tak mám chuť je kopnout do obličeje, jak jsem je za tu dobu začala nenávidět. Škoda. Bavilo mě to daleko víc, když si to ještě na nic nehrálo. První půlka - 6/10 a tu druhou si odkládám na neurčito ()

Blackhand47

Princezna Eren je v dalším zámku. I takhle by se dal označit úvod třetí série, kdy je hlavní hrdina opět unesen a jeho přátelé jej musí zachraňovat. Opakování zápletek začíná být pomalu únavné a stejně je to pak i se souboji, dramatickými proslovy a úmrtími vedlejších postav, jelikož je nám všem jasné, že hlavní parta 104. divize přežije úplně všechno. Když už dojdeme k okamžiku, kdy to vypadá, že by tvůrci mohli mít koule, aby odkrouhli všechny padouchy a dokonce i jednu z hlavních postav, vše se rázem změní, aby padoucha zabili jen jednoho a místo hlavní postavy zabijí jednoho z mentorů. Následně si člověk řekne: "Hurá, konečně po třech sezónách konečně míříme do tátova sklepa...", kde ale zjistíme, že celý svět Attack on Titan je vlastně úplně naruby. Nejde tu totiž o žádné klasické mystické síly, ale celou dobu jsme sledovali víceméně Židy uvězněné Nacisty v koncentračním táboře, kde jsou držení a trestaní pomocí "golemů". Král Židů si pak vytvořil pohádku o ráji a zemi zaslíbené, aby svůj lid udržel v bezpečí... a celá tahle zápletka mi přijde na úrovni vysvětlení "je to sen nebo simulace". Poslední sérii dokoukám, ale z celého twistu nadšený vůbec nejsem. Hodnocení: 60 % ()

Luicy

Part 1 třetí série cílí hlavně na charaktery. Ladí se na osobnější a více emotivnější hladinu, což je hlavní důvod, proč OP4, Red Swan, je naprosto odlišný od předešlých openingů, které připomínají bojové chorály. Osobně to hodnotím jako nejslabší opening. Skladba je sice nádherná, ale sedělo by mi to spíše na ending, ale vzhledem k příběhu to dává smysl. V první části se zároveň hrozba za zdmi hodí na chvíli za hlavu a na řadu přicházejí nepokoje ve vnitrozemí. Osobně jsem čekala trochu víc intrik a nakonec hodnotím tu politickou linku za nepovedenou. To však zcela kompenzuje Part 2, ve kterém je hlavním cílem znovudobytí města Shinganshina a zacelení zdi Maria. Úkol ale znesnadňují inteligentní titáni, kteří se chtějí zmocnit Erena, načež dochází k epickému souboji, který je opět nastíněn v OP5 (ten moment kdy Beast titan háže kameny na průzkumnickou hlídku prostě nemá chybu). Tady nemám žádnou výtku. Bylo to naprané akcí, emocemi - hlavně souboj Leviho se Zekem a Erwinův proslov k vojákům. Na závěr série se konečně dostáváme do sklepení, na který myslíme už od první série a od té chvíle začíná naprostý mindfuck... ()

Ryuuhei

1. polovina: Defakto druhá část druhé série, která mě konečně nadchla. Tedy, počáteční politická část mě nudila k smrti, ale zároveň vedla k velkému množství odhalené pravdy. A ta už byla třeba jako sůl, protože série neustále jen chodila okolo horké kaše a zahrávala si s divákovou trpělivostí. Takhle jsme blíž celé podstatě fiktivního světa, s výtečně otevřeným koncem, jehož možná dost nečekané pokračování nás čeká již velmi brzy. Zaplaťpánbůh! 2. polovina (aktualizace z 10. 7.) Naopak druhá část se neskutečně rozjela! Konečně se zaměřila na důležitou misi získání zpět původního domova a důležitých soubojů s nejsilnějšími titány. Bylo to neskutečně napínavé, atmosférické, i emotivní. A aby toho nebylo málo, poslední část vzala člověku dech ještě víc, když došlo k odhalení pravdy, jak se to se světem a s titány vlastně má. Trošku se obávám vzhledem k závěru dalšího vývoje, ale těším se. I když bohužel, dočkáme se jej až za rok. V každém případě, po první části, která mě ve většině nebavila, byl tohle obrat o 360°. Vážně... Jestli někdo nemá celou mánii okolo titánů rád, přichází o hodně - o originální námět a poutavý děj. ()

Zek

Začátek třetí série mě teda vůbec nebavil a dost jsem se u toho začínal nudit. Naštěstí to, ale zachránila druhá polovina série, kdy začal souboj s titány. Nejlepší zvrat a celkově nejlepší epizoda byla ta, kdy konečně bylo odhaleno, zrod obrů a jejich účel. ()

Melios

[Pre istotu upozornujem na veľmy veľa SPOILEROV!!] 3. Séria si ide tak trochu vlastnou cestou. Je to vidieť už od openingu (aj druhého) - má veľmy pomalé a citlivé tempo narozdiel od rýchlych a bezcitných openingov ,ktoré sme tu mali pretým. Prvá polovica je skôr rozhrievačka a riešia sa tu vnútorné problémy v hradbách. No druhá polovica ,to už je niečo iné. Hneď nazačiatku sa tu stretávame s neskutočne premyslenou vojnovou taktikou na oboch stranách ,ale jedna bohužial prehráva. Je nám asi všetkým jasné ,že je to ľudská strana. Šoky a zvraty tu stále sú ,ale sú omnoho viac hearthattackujúce ako predtým. A ponovom tu dostávame aj poriadne dilemy. Zo životmi sa tu hazarduje akoby nič neznamenali a tým ,že sú tu podľa autora všetci na rovnakej vlne tak sa nebojí riskovať aj so životmi hlavných postáv. Konecne sa dostávame do Erenovej pivnice ,kde zisťujeme kompletný origin ľudí za hradbami podla Grisha Jaegera (a zároveň zistujeme ,že všetci zle prekladajú Shingeki no kyojin ,pretože to neznamená Útok Titánov ,ale Útočný Titán). Stále je to smutné a prvá polovica aj dosť creepy (hlavne ten jumpscare v outre ). Koniec je na moje prekvapenie veselý ,pretože všetci boli porazení a ľudstvo zase získalo stenu Maria. Ale stále tu niečo chýba. Niečo kvôli čomu sa robí 4. sezóna. Takže mi nezostáva než len čakať minimálne tak rok kým nevíde celá finálna sezóna. VERDIKT: 3. séria si ide svojou vlastnou cestou (ako každá séria AoT) a som fakt prekvapený ,že ma stale dokáže niečo prekvapiť keď je už 59 dielov! Za song Fly to Heaven ,ktorý mi neskutočne pripomenul Unravel z Tokyo Ghoul a za neskutočne skvele napísaného a zahratého Leviho davam 90% ()

Milano33

Komentár obsahuje menšie spoilery! Najlepším a zároveň už aj overeným receptom na úspech u takého fenoménu, akými sú práve Titáni, by bolo jednoducho sa držať tých elementov, ktorými vysoko prevyšuje svoju konkurenciu, čo v podstate zahrajúc strhujúcu akciu, vojnové reálie a postupy, a vo všeobecnosti militaritnú povahu deja. Predpokladám, že by asi nikto z dlhodobých fandov AoT nemal proti tomuto viac-menej očakávanému prístupu žiadne námietky. Každopádne, 3. séria Shingeki no Kyojin ide ešte nad rámec tohoto všetkého a odhodlane zabrúsila do sféry politiky a vládnutia. Tam, kde mohla tretie séria staviť na istotu a bez akýchkoľvek zábran a ďalších okolkov sa držať už nastavených trendov, tak sa konieckoncov predsa len dala na tú riskantnejšiu cestu a tým pádom sa rozhodla i viacej zaexperimentovať. To, že Attack on Titan inklinovalo k politickým tendenciám nie je žiadnou novinkou, od počiatku bolo pomerne zjavné, že má tieto ambície, len otázkou zostávalo, či bude na ne i nejak výraznejšie ašpirovať. No a keď už na tieto politické machinácie malo vo výsledku dôjsť, tak sa vynáral nespočet ďalších otázok - napr. ako túto neľahkú problematiku vlastne uchopiť? Ako spracovať politickú scénu záživným spôsobom a zakomponovať ju do prevažne akčného duchu seriálu? A ako sa vyvarovať tomu, aby komornejším prístupom seriál výraznejším spôsobom neutrpel na svojom dychberúcom tempe a svižnom toku deja? Takže sa nám v konečnom dôsledku objavila nebývalá potreba dosiahnuť primerane vyváženú rovnováhu všetkých týchto sprievodných javov a faktorov,... lenže ako tohoto výsledku docieliť? Skôr než sa dopátrame k odpovedi, ešte pretým by som veľmi rád chcel dať na vedomie, ako som ja k celej tejto záležitosti pristupoval. Ja osobne som si už zopár vecí o SnK v predstihu pozisťoval, takže som bol už relatívne pripravený i na túto politicky ladenú fázu príbehu, žiaľ ma však príliš netešilo, ako som zo všetkých strán počúval, že prinajmenšom v mange sa tieto skôr dialógové (politické) scény celkom tiahli... že boli často až nudné a nezaujímavé. A tak som bol veru zvedavý na to, ako sa s tým anime seriál nakoniec potrápi. Niežeby som nemal dôveru v tvorcov show, tí už sa v mojich očiach viackrát preukázali ako schopní ľudia, a preto som ani v tomto prípade nemal pochýb, že sa aj s touto časťou adaptácie príbehu vychádzajúcej z mangy obstojne popasujú - hoci som na druhú stranu nečakal nič svetoborné. V každom prípade, finálnemu produktu sa prekvapujúco podarilo prekonať všetky moje očakávania... ani by ma nenapadlo, že sa tvorcom podarí nájsť až takúto dokonalú bilanciu / optimum medzi zmieneným politikárčením a akčnými výjavmi. Táto náhla a pritom úplne prirodzená obmena žánru, kedy sa z akčného fantasy goreu postupne vyformovala politická dráma, dáva v širšom kontexte ohromný zmysel, nakoľko politický arc eventuálne odkrýva nielen históriu a poznatky ohľadom sveta, ale i minulosť jednotlivých postáv. A celé toto pomalé budovanie sveta nakoniec bolo krásne zúžitkované v druhom Parte, ktorý nielenže je neskutočným akčným lákadlom, ale aj viac než uspokojivo dáva odpovede takmer na všetky doterajšie záhady. Avšak nie je to iba mytologický charakter sveta, nové skutočnosti a odhalenia, ktoré formujú celkový pohľad na svet, ale predovšetkým osobitné rozhodnutia jednotlivcov (ktoré sú ešte k tomu všetkému neuveriteľne dilematické, nakoľko je vidieť snahu sa držať istých morálnych zábran, i keď nie vždy a za každých okolností to aj ide) majú zásadný vplyv na determinovaní samotnej podstaty Titánieho univerza. Naše charaktery sa dostávajú do pozícii a rozpoložení, kedy určujú a rozhodujú o osude celého ľudstva. A nikdy s istotou neviete povedať, ako sa daná osoba zachová, či sa rozhodne pre tú či onú eventualitu. Práve v týchto kritických situáciach a kľúčových momentov pocítite silu dialógov, ktoré dokážu byť pekne ostré a napínavé. Aj keď sa z teritória Titánov presunieme do "bezpečia" hradných komnát, tak príbeh nestráca na napätí a grádov - aj podívaná pozostávajúca primárne z pleticharenia, intríg, zrád a štátnych prevratov je schopná byť stále dostatočne nabitou. Riešia sa tu také témy, ako napr. komu je moc určená a kto má právo vládnuť - tieto filozofické myšlienky sú dosť úzko späté i s odkrývaním histórie a záhad ohľadom kráľovskej krvi, preto sa dá aj pochopiť, že veľká časť udalostí sa bude prevažne točiť okolo rodiny Reiss, ich pokrvnej línii a nástupníctva. Vo všeobecnosti táto sezóna veľmi dobre odráža politické nálady, spoločenskú klímu a sociálne pomery, čo má náramne blízko k štýlu George R.R. Martina, ktorý je v predávaní týchto politicko-spoločenských aspektoch pomyselným kráľom. A podobne ako tomu bolo v prípade Game of Thrones, tak aj u tretej sérii SnK sa následná akcia zdá byť o to viac zaslúžená, obzvlášť keď nám tentoraz tvorcovia naservírovali doposiaľ tú najviac kolosálnu bojovú sekvenciu, ktorá po všetkých stránkach berie dych. Veru veru, pokus o znovudobytie Shiganshina Districtu od začiatku dýchal neskutočne hutnou atmosférou, ktorá svojou intenzitou bola veľmi podobná tej z úvodu prvej série. Osudový návrat do Shiganshiny bol sprevádzaný návalom nostalgických spomienok i tragickým podtónom. Tamojšie prostredie sa hýrilo napätím, úzkosťou, pocitom neistoty a hmatateľným strachom, všetky tieto nahromadené emócie pripravili živnú pôdu pre to, čo ešte len malo nastať. Následne pokračujeme spektakulárnou akčnou náložou, ktorá zaiste vo vás vyvolá adrenalín. No a môj miláčik Levi je konečne späť v hre, takže sa s ním dočkáme hneď niekoľkých vymakaných akčných kreácií - viz. Levi vs The Beast Titan alebo Levi vs Kenny Squad. Jo a tiež po všetkých tých sériach konečne navštívime i ten dlho teasovaný sklep, kde nájdeme logické a zmysluplné vysvetlenia na všetky neznáme. A v tomto mi verte, všetko so všetkým súvisí, nič tu nie je ponechané na náhodu a naozaj veľmi ťažko by ste tu hľadali niečo, čo by bolo len tak vycucané z prstu. Po novom je odokrytá komplet história celého ľudstva, ozrejmení pôvod Titánov a v neposlednom rade sa nám otvára zcela nový svet a spoločne s ním sa predstaví aj nový nepriateľ. Po zhliadnutí tejto sérii vám bude zrejmé, že ultimátnymi nepriateľmi nie sú ľudožravý Titáni, ale samotný ľudia. Príbeh nie je ani zďaleka tak čiernobiely, ako sa mohlo na začiatku zdať, žiadne také, že Titáni sú zlý, tak ich treba všetkých okamžite vyhladiť z povrchu zemského, sa nekoná. Príbeh tohoto komplexného univerza je omnoho komplikovanejší a spletitejší, nič nie je jednoznačne dané, všetko sa dá vyložiť rôznymi spôsobmi, pričom sme dokonca niekedy nútený zabiehať do viacerých rovín a dimenzií. Miera worldbuldingu je priam až neuveriteľná, svet Titánov je každučkou epizódou viac a viac úchvatnejší a zakaždým považujem za fascinujúce sa dozvedať čosi nové z loreu a mytológie onoho sveta. Rozhodne jeden z najviac premakaných a podmanivých fantaskních svetov, aké som kedy videl. Čo sa technických náležitostí týka, tak Attack on Titan si po audiovizuálnej stránke prešiel obrovským vývojom a v tomto ohľade ide stále o veľkú bombu... ohromujúca hudba umocňuje celkový zážitok... a tie openingy a endingy sa im vážne podarili! () (méně) (více)

Ingtar2

Obsahuje Spoilery: Dúfal som, že po vydarenejšej druhej sérii príde ešte ďalšie zlepšenie, ale mýlil som sa. V prvej polovici tretej série je zle snáď úplne všetko. Začnem od openingu, ktorý je vyslovene cringe (na rozdiel od druhej polovice, kde sa konečne ukáže počúvateľná titulná skladba). Dejové linky sú nudné a jediná zaujímavá vec je titan ktorý nedokáže chodiť. Politika je poriadne nepodarená a nudná. Doteraz som nepochopil ako to teda bolo s Kennym Ackermanom, či mal niečo spoločné s Mikasou alebo nie. Tá je mimochodom opäť úplne zbytočnou postavou. Únos Erena si v podstate už ani nepamätám, a to je poriadne zlá vizitka. Historia je úplne nezaujímavou a celkovo by sa jej dejová linka dala skrátiť, jej pôvod ma vôbec nezaujímal a celý čas som mal silné nutkanie dať jej virtuálne cez hubu. Jej korunovácia bola len čerešničkou na torte nehoráznej nudy. Grafika sa opätovne zhoršila, postavy kráčajú vpred sekavou chôdzou, stráca sa dynamika a navyše sú v každej čo i len minimálne akčnej scéne neidentifikovateľné čiary na okrajoch obrazovky; a pre toto všetko hodnotím prvú polovicu tretej série na úplný ODPAD. Bitka o znovunadobudnutie Shiganshiny bola na druhú stranu úplná lahôdka – Armin konečne predviedol že môže byť užitočný, Levy je proste zver, Erwin sa rozhodol pre hromadné triedenie a Bertholdt a Reiner na hradbách dotýkajúc sa zovretými päsťami ramien toho druhého mi konečne dali zimomriavky. Bertholdtov koniec trošku dojal, a ako za jedinou postavou z celého seriálu mi za ním je smutno. Mal radšej zomrieť Reiner. Na druhú stranu bolo úplne jasné ako sa Levy na streche rozhodne, a to isté platí aj o finálnom odkrytí toho, kto titáni sú (rozmýšľam či ma malo vôbec malo prekvapiť že to sú ľudia a že za stenami je civilizácia). Posledných zopár epizód tak bolo opäť nudných a rozťahaných, autor snáď ani nevedel o čo sa v poslednej epizóde snaží. Btw príde mi celkom ako blbosť že za hradbami ľudia žijú 100 rokov a teraz žijú ako v roku 1500 a mimo ostrova si ľudia vybudovali civilizáciu na rok 1900... A tá bitka o Shiganshinu to tak dobre naštartovala... no nič no 42% za túto sériu a to môžu byť ešte radi pri tom ako sa zahrávali s mojou trpezlivosťou. PS: Som hrdý na to, že okrem Promethea som bol schopný dať tomuto seriálu ako jediný odpadové hodnotenie. ()

stepankoby1

Aneb jak se ze zdánlivě „plot over character“ zábavičky průměrného spisovatele vyklubal geniálně rozplánovaný epos, který přivádí euforické stavy z vděčných, potenciál naplňujících dilemat pro postavy i z plně vytěžených věčných motivů (smysl, původ, náboženství, pravdivost, kontrola, utrpení, odhodlání, síla...), a pak je umocňuje tuplem euforickými bitevními výjevy. Tleskám a žeru to. Snad jen Mikasu bych už přiškrtil, jak nesnesitelná je. ()

gumbo

Trochu ve stylu Hra o trůny místy až přerůstající k telenovele (všichni jsou nějak příbuzní, mají nějaká tajemství, tajné motivace, tajné identity atd.). Občas je to až moc přes čáru, že se člověk začne plácat na čelo. Stále tam přetrvávají neduhy, které to má už od první série, zejména totální tupost velitelů, jejichž jedinou vojenskou taktikou zůstává "obětujeme levé křídlo, potom pravé křídlo a nakonec zbytek". Ta mytologie je pořád strašně směšná, ale už to alespoň v části aspektů trochu dává smysl a máme ještě jednu sérii, která to teoreticky může srovnat úplně. Emočně to oproti druhé sérii funguje o mnoho lépe i když jsou tam stále WTF momenty, kdy se postavy chovají minimálně "divně". Produkční kvality šli minimálně o level nahoru, kouká se na to opravdu pěkně. Celkově na úrovni první série, možná o fous lepší. 75 % ()

fallanga

Začátek třetí série trošku zpomalil, přidala se politika, na kterou jsem se celkem těšil, ale nakonec to byla dost nuda. Dozvěděli jsme se více o titánech, ale bylo tam překecáno, strašně se to táhlo, a co mi vadilo asi nejvíce, tak celý převrat byl hodně prvoplánový, skončil strašně rychle a chyběly mi nějaké akce protistrany, které by pořádně zamíchaly s Erwinovými plány. Positivní je, že jsme dostali nejlepší akci seriálu v podobě konfliktu Leviho a Kennyho. Co se týče druhé poloviny, tak návrat do Shiganshiny opravdu nakopával prdel. I tam byly chyby, koncept thunderspears je na mě až moc rušivý, například. Ale nemůžu tomu upřít, že to bylo nervydrásající a kulervoucí a přineslo to už značně potřebnou změnu konfliktu. Za mě 4 hvězdy, hlavně kvůli slabší první polovině. ()

MartinTerran

S touto řadou jsem zatím jen začal, ale přerod v politické spiknutí se mi moc nelíbí, měl jsem za to¨, že celý seriál bude v duchu první, případně i druhé řady. No nechám se překvapit a uvidíme jak to dopadne a jestli se věci aspoň nějak vysvětlí. Edit po 10. díle:Nebylo to zase tak špatné jak jsem se obával. Boj s "big bossem" byl zajímavý a povedený. Jelikož se vše odehrává uvnitř zdí tak zde další titáni nejsou, ale aspoň se některé věci vysvětlí, ale zatím ne vše, tak uvidíme jak to bude dál. Opening a ending katastrofa. Druhá půle řady se už nese v duchu první série a je to rozhodně dobře, už to má opět šmrnc, dynamiku a akčnost a skvěle se na to dívá. Vysvětlení se konečně dostavilo a překvapilo mě. Opening konečně zase dobrý. Hodnocení: 76/100. ()

Scanerior

První část třetí sérii přinese velkou změnu v příběhu a přenese nás z boje s titány do vnitřního rozkolu a jakési politické části, která mě příliš nezaujala, ale nejedná se o vyloženě nudnou část a je to změna, která nakonec nebyla zase tak špatná, ačkoliv oproti bojům s titány relativně nuda, hlavně bych part 1 udělal kratší. Druhá část je však o to lepší a představuje tu jeden mimořádně povedený boj lidí s titány. Pak se přesuneme na poslední asi 3 epizody k odhalení tajemství titánů... na které jsem se opravdu těšil, protože celý seriál dostáváme spoustu otázek a téměř žádné odpovědi, nicméně jsem byl spíše zklamán a naštván, jelikož zjistíme, že se tu mísí "moderní doba" s jakousi starou, je tu dost až zbytečných náboženských motivů a obecně je to vlastně nakonec jen další hloupý boj lidstva. Navíc mi to v tento okamžik připomnělo seriál Ztraceni, který jsem nebyl schopný ani dokoukat, jak mě postupně začal nudit. Jsem rád, že na konci sezóny, alespoň naši hrdinové dosáhnout svého vysněného cíle a snad poslední sezóna dokáže využít potenciál a přesvědčí mě o tom, že tento příběh odhalený na konci třetí sezóny dává smysl. Jinak opět skvělá intra i outra. -- Nakonec to, co mi v této řadě vadilo bylo ve čtvrté sezóně, tak dobře využito, že mé zklamání z konce třetí řady je zcela zbytečné, nicméně v tu chvíli se mi ta vysvětlení moc nelíbila (hlavně moderní x starší doba...), a proto nechávám u sezóny 4 hvězdičky (i kvůli tomu, že první část sezóny také není nějak extra, ačkoliv není špatná). ()