Miluj souseda svého

• slovenský

Miluj suseda svojho

Komedie / Drama

USA, 2014, 102 min

Veľmi príjemná oddychovka, ktorá vie byť v prvej polovici správne drzá, s ironickými dialógmi a sarkastickým pohľadom na život, až by sa ju žiadalo premenovať na Satan Vincent. Bill Muray opäť hrá ufrflaného, nepríjemného starca a opäť raz skvele. V druhej polovici už sa z neho stáva ten Saint Vincent z názvu, na rad prichádza dôraz na rodinné hodnoty, jemna dávka pátosu, ale film stále vie mať srdce na správnom mieste, takže to vôbec nevadí. Áno, je to priehľadné skrz naskrz, ale zároveň tak nenútené, prirodzené, krásne úprimné a v tak odľahčenej nálade, že tých 100 minút si ešte niekedy veľmi rád zopakujem. A na Naomi Watts v podaní ruskej štetky budem spomínať ešte veľmi dlho. S úsmevom od ucha k uchu silých CELKOVO: 4* (8/10)(13.3.2015)

Bill Murray je pořád široko daleko ten nejlepší současnej americkej herec, na kerýho se dá jít do kina. A pokud mu sekunduje Melissa McCarthy a Chris O'Dowd a komediální timing je naprosto přesný? Znamená to jediné, dám si znovu. #čsfdprojekce(2.1.2015)

Poměrně dost průhledný a předvídatelný kus, který má však ve svém čele Billa Murrayho, který je znovu výtečný a pomáhá zapomenout na několik tvůrčích škobrtnutí. Jeho sarkastický válečný veterán v laciné bundě nemá rád lidi, oni zrovna nezbožňují jeho, chodí na dostihy, na striptýz, hulí, chlastá, mluví sprostě, je na mizině. A zrovna mu noví sousedé (respektive jejich stěhováci) skolili plot. Nakonec začne malého židovského sousedského synka hlídat, protože zadlužená matka musí brát v nemocnici přesčasy. Nerudný chlapík se pak záhy „mění“ (samozřejmě jím je, jen si to tvůrci nechali pro sebe) v člověka, který je schopný nesobecké oběti, což zase pěkně po americku zprofanuje kluk při školním projektu. Že je Murrayho postava nesmírně ohraná, nakonec tolik nevadí. Prostě na to rádi přistoupíme, dostaneme k tomu ruský akcent těhotné trubky Naomi Watts, citlivý výkon debutujícího klučiny Jaedena Lieberhera a několik spolehlivých scén, kterou kloubí výtečný humor s povinnou americkou kýčovitostí. A my mu to zbaštíme, protože to prostě působí přirozeně. Výsledek bych nějak zvlášť nerozebíral, jednoduše bych si užil neambiciózní lidský příběh, ve kterém dominuje čtyřiašedesátiletý bourák, jenž to má před Zlatými glóby slušně rozjeté. 70%(11.1.2015)

Weinsteinům sice ty jejich Oscarové útoky často moc nebaštím, ale tentokrát jsem spokojen. Bill Murray hraje po svém takovou trošku verzi alá Hank Chinaski. Postupem času zkušenému divákovi samozřejmě dojde, jak se bude děj vyvíjet. To ovšem nic nemění na faktu, že se jedná, alespoň pro mě, o velmi příjemnou pohodovou záležitost, u které jsem byl na konci patřičně dojat. Zkrátka taková poctivá člověčinka. 75%(1.5.2015)

Miluj suseda (blížneho) svojho... ako seba samého. Bill Murray je parádne otravný a mrzutý, náladový, starý a vráskavý. Ten fajn dojem robí samozrejme on a to ostatné už akosi nebolo čím vyplniť. Ruská prostitútka, mužský vzor pre dospievajúceho chlapca, nejaké tie akoby komické príhody, srdce z kameňa versus zaplavenie vrúcnymi citmi...Patetické deja vú, aké to už veľakrát bolo. Vyvažuje to však charakter ústrednej postavy.(1.4.2015)

Průměrná komedie na ohrané téma "všechno jsem podělal, ale je ve mně cosi lepšího", kterou naštěstí zvedají skvěle napsané, obsazené i zahrané role.(21.12.2015)

• Wacoslav1

Tohle mi teda vůbec nesedlo. Jednak si moc nepotrpím na tenhle styl humoru. Mám radši brutálnější a víc ulítlý záležitosti. No a jak se tam navrch ještě objevila ta macatá prasnice, tak bylo definitivně po filmu. Souhlasím s Lacem že jsou i snímky kde mě srala i o dost víc, ale mě jí prostě stačí jenom vidět bečku jednu odpornou zjevit se na scéně a už je film dobrej akorát tak na spláchnutí do hajzlu.10%(15.1.2015)

Udržim se a těch pět teda nedám, ale slzičky protejkaly panelem až k sousedům... Way to go Mr. Murray, way to go indeed!(5.2.2015)

Bill Murray je zkrátka excelentní ve všem co dělá. Procítěné, nenucené a prostě srdcervoucí...90%(11.8.2015)

Murrayuv Vincent se může směle zařadit mezi takový zevlácký persony jako je Dude Lebowski nebo Tommy Basilio. V lecčems je vlastně i převyšuje. Pravda, že cyničtější divák musí zvláště ke konci lecos překousnout, přesto ten pohodovej pocit z dobře vykoukaného filmu (umocněný geniální improvizací na samém závěru) zůstane pod kůží zasraně dlouho.(16.2.2015)

Předvídatelné: ano. V první půli zábavné: ano. Ve druhé půli dojemné: ano. Má cenu to vidět: ano. Má cenu od toho očekávat něco víc než příjemný oddech a výborného Billa Murraye: ne.(12.1.2015)

Bill Murray slávi veľký žánrový návrat v malom žánrovom filme. Viac v recenzii pre Obrazor.(12.1.2015)

Oldschool feelgood movie akoby nakrútený v 80s alebo 90s. Uncle Buck pre 21. storočie.(16.12.2014)

Hodně, hodně netradiční. Na dnešní poměry v kinech až nepatřičné. Možná už jsem sám tím vším zblbnutý, možná to při vší herecké genialitě vážně bylo vlastně o něčem bez něčeho. Každopádně bych rád na adresu sousedů mých vzkázal, že za prudiče Billa a šlapku Naomi bych je vyměnil dřív, než by mě dokázali znova nasrat a ještě bych je navíc osobně přestěhoval, kam by si sami řekli.(22.1.2015)

102 minut dlouhá hořká extáze zakončená jednou z nejlepších písní všech dob a nejlepšíma titulkama minulého roku. Až se ve mě štěstím střevo hnulo.(1.1.2015)

Pro dost lidí možná povrchní a prvoplánové a já se jim vůbec nedivím. Vyjma cca první třetiny, která přetéká sarkasmem a nevázaným hedonismem hlavní postavy, je to opravdu po americku dost hrané na city a slzičky, zejména pak ten vygradovaný závěr. Co však u mě osobně hraje silně ve prospěch vyššího hodnocení je, vedle jako vždy skvělého Billa, i celková ne nepříjemně melancholická atmosféra, díky níž se vám film a jeho postavy (samozřejmě, že zejména Vincent) dostanou docela hluboko pod kůži a jen tak na ně nezapomenete. A titulková scéna je vyloženě lahůdkou ... hlavně pro nás, co tak rádi Mr. Zimmermana.(22.11.2014)

Starý bručoun, který se musí postarat o chytré dítko... hmm, kde jsme tohle už viděli... Ale těžko se zlobit, protože Bill Murray i Melissa McCarthy jsou ve svých rolích naprosto skvělí. To stejné musím říct o malém Jaedenovi Lieberherovi, který hraje ono chytré dítko od vedle - to on nese na svých bedrech velkou část emocionálních scén a zvládá je bravurně. Jinak je St. Vincent další fajn indie kousek, který zapomenete do druhého dne. Chtělo by to něco navíc - jako třeba závěr Little Miss Sunshine, kde se užasným způsobem shodí americké soutěže dětských královen krásy. St. Vincent je jen oddechovka, u které víte, že dobře skončí. 70 %(1.1.2015)

Neoriginalita je druhoradá, ak sa pri filme cítite príjemne. Aspoň v tomto žánri. A to sa mi nestalo. Vlastne stalo, ale tiež som z toho chytil parádnu depku a tá prevážila. 70% Ps: Naomi Watts kompletne vystrihnúť(29.1.2015)

Bill Murray jako bručoun, ze kterého se stane - tak trochu chtěně i nechtěně - chůva. Jsou zde pasáže, kterým se opravdu zasmějete, ale pak přicházejí rádoby dramatické okamžiky, které vám dají direkt na solar. Já měl ovšem pocit, že s tímto dávkováním autoři snímku nakládají špatně - a než, že by účelově chtěli diváka emočně nahlodat, spíš mi to připadalo tak, že se nemohou rozhodnout, co vlastně natáčejí. Což byl asi můj největší problém s tímto filmem. Přesto rozhodně St. Vincent stojí za zhlédnutí. Poznámka na závěr: Naomi Watts zde vypadá naprosto šíleně! :D(10.2.2015)

Sakra, svatořečením se prohnaly nějaké novelizace, minimálně od Anežky České :-O... No ale kde je napsáno, že svatými se mohou stát jen střízliví sluníčkoví lidičkové, že? Takhle - Bill Murray nezkazí žádnou zábavu, a to ani v případech, které zábavné být nemají, přemoudřelost jeho malého svěřence nepřekračovala únosnou mez a Naomi Watts už dlouho nebyla ve své roli tak fajn fajn fajnová. V podstatě jen další model z řady okoralých srdcí, do jejichž přízně není lehké se vloudit, pokud ta vaše nejsou ještě více potřebná... A díky tomu, že i přes kanonizaci zůstal sv. Vincent, až na malé úlitby zdravotnímu stavu, tím, kým vždycky byl, ukážu i já svou lepší tvář a protentokrát nebudu hrotit pachuť, kterou obyčejně zanechává dojetí proti mé vůli.(12.1.2015)

Najdôležitejšia vec z celého filmu: mladý nepil vôbec, ale vôbec, krv! A to by si kľudne mohlo zaslúžiť aj o jednu hviezdičku naviac...(22.11.2014)