Tři bratři

Režie:

Jan Svěrák

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Tomáš Klus, Vojtěch Dyk, Zdeněk Piškula, Kateřina Kosová, Sabina Rojková, Gabriela Míčová, Oldřich Kaiser, Zuzana Norisová, Kamil Halbich, Zdeněk Svěrák (více)

Tři bratři (Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula) se vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Sourozenci při svém putování jako kouzlem vstupují do slavných pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah, nečekaných příhod a možná také láska... Filmová pohádka Tři bratři nabízí spoustu dobrodružství, překvapivých situací, ale také laskavého humoru. Děj filmu, včetně známých a oblíbených písniček, které ve filmu zazní, pochází z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. (Bioscop)

kwoky

První část s Růženkou bych hodnotil za 3*, prostřední část s trochu "pedofilní" Karkulkou (a hlavně skvělým vlkem) za 5* a závěrečnou část s Maruškou opět za 3*. Celou pohádkou se nesou jednoduché veršované písničky, některé vtipné (v pušce mám kulku, jdu pro Karkulku) a chytré, jiné mi moc nesedly (říkají mi Červená, že jsem takhle zbarvená - bleh). Pobavil jsem se. ()

peetriss

Tři bratři měli coby "multipohádkový" muzikál bezesporu vysoký potenciál, ale k mé obrovské lítosti byl nápad vzat za špatný konec. Místo kvalitní podívané mám totiž pocit, že jsem se tak trochu stal obětí domnělé sebedokonalosti otce a syna Svěrákových, kteří si tentokráte podle mě nerozumí. Pere se zde lidovost Zdeňka a touha po epičnosti syna Jana. Tři bratři jsou nekonzistentní směsicí scénáře, který místo aby zaujal odpuzuje svou primitivní jednoúčelností býti jakýmsi nekvalitním klíhem spojujícím písně dua Svěrák - Uhlíř v jeden celek. U písní oceňuji hrátky s českými slovy, na druhou stranu melodická monotónnost pánů zde škodí víc než kdy jindy a po čase písně začnou nudit. Svou práci tentokrát nezvládl ani režisér Jan Svěrák, který stvořil své nejslabší dílo, protože se mu splašila touha po velikáštví, aniž by myslel na obsahovou stránku filmu. Herecké obsazení také působí spíše průměrně. Díky však patří za můj objev překrásné "princezny českého filmu" Sabiny Rojkové, určitě budu sledovat a fandit, jen ji přeji kvalitnější projekty. Tři bratři jsou jen výpravným celovečerním bonusem k televiznímu pořadu Hodina zpěvu, který se snaží tvářit jako česká velkopohádka. ()

Asmodin

Hezky udělaná pohádka, jen přemýšlim, jestli tvůrci někdy viděli vlka, pokud jo, pak nechápu proč z něj udělali mravenečníka. ()

ondrula

Já byl velmi příjemně překvapen, protože Tři bratři je filmařina více než slušná. Je tedy pravda, že na těch třech klasických pohádkách není dějově nic originálního, dokonce i ti tři bratři jsou nesourodě svedeni do jedné rodiny, což jim vůbec nelze uvěřit. Jestli něco na filmu musím vyzdvihnout, tak na prvním místě je to skvělá hudba, dále výprava a taky herecké výkony. Ale popořadě: pohádka o Růžence těží z nádherného prostředí Hluboké, solidních digitálních a kamera-efektů a taky z Klusova hereckého i pěveckého nadání; potěšila mě i Lábusova role čarodějnice, ta mu sedla. Druhá pohádka o Karkulce je bezpochyby nejslabší, Zdeněk Piškula není moc talentovaný herec a je to vlastně jen takové děcko na školní besídce; postava vlka vzbuzuje rozpaky, vypadá jako veverka z Ice Age. Vážně pak působí trochu pedofilně, když pak Piškula vyznává lásku asi sedmileté Karkulce (ke které se pak na žranici v závěru filmu podezřele tulí). Nejradši mám ale poslední pohádku, O 12 měsíčkách, a to hned ze tří důvodů - Vojta Dyk je sympaťák a jeho pěvěcké ántré, doprovázené skvělou hudbou, je zážitek. Dále se mi moc zalíbila herecká dvojice Chýlková + Doláková, protože byla vážně komická a jejich vztah matky z dcerou je prostě bezva (cítil jsem odkaz na Marfušu z Mrazíka). No a konečně mě bavilo ztvárnění oněch 12 měsíčků, kteří jsou díky skvělým rýmům, výborného prostředí vánice, zajímavých persón (v čele s Polívkou) prostě skvělí - trochu mi to kazil Oldřich Vlach, který měl za úkol se v závěrečné akční scéně postavit na nohy z pařezu, na kterým dřepěl a zůstal místo toho trčet v předklonu, protože se očividně posral. ()

Prochy38

Že to nebude žádná pecka, bylo jasné už od začátku. Ale že to pro mě bude takové zklamání, na to bych nevsadil. Strašně mě to mrzí, už kvůli panu Svěrákovi. Ale... Klady pohádky? Nápad. Ten byl skvělý. Originální a povedené. Nevěsty? Sympatické, i když tu malou bych příště zvážil. Herecké obsazení - parádní. Nemusím Kluse, někdy ani Dyka, ale suma sumárum se zde protočilo skoro to nejlepší, co dnes máme a řeknu, že to byla radost koukat. Tím moje spokojenost končí. Děj zjednodušen moc, snaha zkrátit pohádky, aby vše zapadlo se cení, ale volbu toho, co dát pryč a co ponechat bych příště konzultoval s dětmi. Písničky? Největší mínus filmu. Nejsou dobré, dokonce jsou fakt špatné. Mrzí mě, že to musím říct, ale ač se Klus i Dyk svým pěveckým uměním snažili, hromadu mezer melodických i textových prostě nevymazali.... Velké mínus. A velké mínus v režii... No, jak to říct. pan Svěrák nám trochu "ztroškovatěl". Ano, dejme hrdinům nešvary, ale aby to takto přehrávali a dělali z pohádky frašku... Ne, nelíbilo se mi to. V záporech bych mohl pokračovat, ale nemá to smysl. Nepovedlo se. Pardon. Přitom sem tam se objeví pasáž, která dává filmu potřebnou gradaci ve vývoji děje, je skvěle ozvučena i vizuálně povedená, ale rychle ji střídá zajetá kolej hloupoučké naivní pohádky pro naivní děti... Strašná škoda, ale takto to vidím... ()

ClimbVibe

Jan Svěrák umí natočit (s V. Smutným) výborný vizuál. Krásy české přírody v této pohádce prodal beze zbytku. CG efekty jsou taky na skvělé úrovni. Hudebně i textařsky se nejvíc povedla třetí pohádka O 12 měsíčkách - pravý vrchol filmu. V ní se mi líbí vše - včetně Dyka, Chýlkové, Rojkové, Polívky a především skvělé (Marfušky) Aleny Dolákové. A teď k záporům - film je slepenec. Každá z pohádek by fungovala lépe samostatně bez násilného propojování s další. Vlk se nepovedl ačkoliv za ním je určitě hodně práce. První pohádka O Šípkové Růžence je nudná a natahovaná (Klus si zapomene meč, jede zpátky domů, vrací se zpátky k zámku, všichni se vrací zpátky domů, Klus se vrací zpátky k zámku atd...). Otravné vtípky se siluetami dětského publika, praskání kloubů, umělý datel, laňka, jelen... Škoda. Ale jako seriál "Klasické české pohádky" s dílem o 25 minutách si to představit dokážu. A dokonce by se mi díky tomu koncesionářské poplatky platily s lepším pocitem. ()

Rejže

Nejprve musím pochválit celkem slušné FX triky! Působí přirozeně, není z nich cítit PVC jako v kdejakém US blockbusteru dělaném narychlo, už už aby to bylo v kině. Ke kauze Karkulka si počká na Matěje, nechápu co by na tom mělo být pedofilního. Každý má přeci i v tak malém věku o šílenou spoustu let starší idoly. Dobře a casting je trošku průšvih. Na druhou stranu ač TV NOVA si šmelí kamarády z ČT, musela jsem se pobavit u čtvrtiny osazenstva ze dvanácti měsíčků a všichni mne odsoudí za to, že mne to až tolik neuráželo, když si kluci z Případů 1. oddělení odskočili do pohádky... prostě :-) a jednoduše :-D Viděno na KVIFF 50th, takže po těch dramatech musela přijít pohádka! ()

Warle

Pedofilní pohádka s vlkem, co má prasečí pysk. Dlouho jsem neviděl větší slátaninu. Tento komentář to vystihuje naprosto dokonale. ()

mclenin

Moderné poňatie troch klasických rozprávok zlúčených do nekompaktnej kompozície s originálnym prístupom narácie v muzikálovom šate. Páni Svěrákovci sa museli popasovať s niekoľkými problémami, ktoré idú ruka v ruke s filmovým prevedením pôvodných rozprávok, a to predovšetkým v otázke zamerania ich diela na určitú skupinu diváka a následne spôsobu spracovania a vystavania deja. Totiž každá "ľudová" či autorská rozprávka, nech už sa navonok tvári akokoľvek nevinne, v sebe skrýva istú dávku morbidity, násilia či erotiky. Otázka znie, akým spôsobom zobraziť uvedené motívy tak, aby sa dotkli cieľovej skupiny a zároveň nepôsobili rušivo či nevhodne ? Mám pocit, že autori filmu sa nesnažili vytvoriť film výlučne pre deti, ale naopak, uspokojiť čo najširší okruh ľudí, bez ohľadu na vek. A to je problém, pretože vo výsledku nastáva chaos - niektoré scény pôsobia infantilne, iné naivne či perverzne. Záleží od uhlu pohľadu. To, že snaha spojiť tri príbehy do jedného pôsobí umelo a okato je len čerešničkou na torte. Našťastie tieto drobné detaily vyvažujú iné pozitívne aspekty ako obsadenie, výprava, hudba a ľudský humor. Tri hviezdičky pre troch bratov. ()

bloodcountes odpad!

Odpad plnej pitvořeni, mizerného herectví, idiotského Svěráka, totálně sračkoidních songů s rymovačkami ze základni pomocné školy, a celkové bezbřehé bezostyšné demence. Dotrpěla jsem k zašitemu vlkovi a dal už jsem neměla sílu. ()

xmatysekx

Velice mě pohádka překvapila. Byla vtipná a měla spád. Tři různé pohádky vecpané do hoďky a půl. Velice dobrý koncept. Jak to u každé pohádky je trošku zkrácené, tak to nezačne nudit. A myslím, že i kdyby byly příběhy delší, nudit by stejně nezačalo. Vtipem se nešetří a ten humor není špatný. Trošku muzikálový kabátek tomu také rozhodně sluší. Tandem otce a syna Svěrákových odvedl výbornou práci. Obával jsem se ale trojice Klus-Dyk-Piškula. Dopadlo to ale dobře. PS: Červená Karkulka byla maličko pedofilní. ()

DannyBoy80 odpad!

To je snad poprvé co jsem štědrovečerní pohádku nedokoukal, ale toto se fakt nedalo. Scénaristická sračka, pohádka kde se pořád zpívá, texty písní naprosto o ničem (Uhlíř už se asi vyčerpal), hudba jakbysmet. Navíc čurák Dyk a pak Klus, kterému se sice povedla jedna pohádka, ale herec to fakt není. Tady je špatně úplně všechno. ()

lucijelucije

Mě Tři bratři přišli celkem vtipní, i když to bylo místy dost ropačité. Některé hlášky v rýmech mi přivodily úsměv na rtech. A tím, že příběhy byly tři, neunavila mě tato pohádka nudou. 45-50% ()

angloumene

Od Tří bratrů jsem po té obrovské vlně negativních recenzí čekala hodně málo. Možná i to nakonec vedlo k tomu, že jsem si pohádku docela užila. Zejména dětské muzikály v poslední době za moc nestojí a tady je minimálne hudba docela fajn. Snímek nejde úplně zobecňovat, takže se podívám spíš na jednotlivé části. Úvod a závěr, kdy jsou bratři spolu a vystupují dohromady s rodinou funguje hodně dobře, takhle přesně může začínat řada pohádek a rozhodně to není vykročení špatným směrem. První pohádka o Šípkové Růžence je čistý průměr, nijak výrazně nezaujme, ale funguje jak má. Druhá pohádka o Červené Karkulce není moc dobře uvedená a i když je pak sama o sobě zábavná, hodně překvapí pedofilním vyzněním. No a posledni příběh o Dvanácti měsíčcích mě bavila hodně. Děj je klasicky a poctivě odvyprávěn, písničky nadprůměrně povedené. Snímek jako celek dokonce drží dohromady, celá stopáž mi utekla velice rychle, takže za mě nadprůměr. ()

Jaro_slav

To je tak úúúžasně poctivá filmařina! Tzv. pohádková klasika smíchaná se "svěrákovským" NEPOHÁDKOVÝM humorem (škoda, že nezaznělo "Mám housera!"), kdy veškeré divákovo blaho je vyvolané skvělým scénářem, skvělou režií a skvělými dialogy, což je jakoby mimoděk doplněno skvělou kamerou, skvělým zvukem a naprosto neuvěřitelně nápaditou výpravou. VYNIKAJÍCÍ obsazení VŠECH vedlejších rolí (ano, tři bratři herecky "hrají až druhé housle") způsobilo, že jsem se téměř celý film spokojeně šťastně usmíval; a když jsem se zrovna neusmíval, tak proto, že jsem se chechtal jak blázen dokonale načasovaným a současně nečekaně vypointovaným vtipům. Ocituji svůj vlastní twít: @Jaro_Us: Tři bratři - nejlepší český FILM za posledních mnoho let. VEDĚL jsem to po cca pěti minutách. Asi tak. ()

mosnak odpad!

Nejsem fanouškem českých filmů, proto jsem se rozhodl, že dám šanci české pohádce, kterou všude pořád tak vychvalují. Oooou byl to těžký omyl. Do prvního příběhu to ještě šlo, ale ta Karkulka to úplně zabila. Nejbrutálnější byl ten "vlk". Co to jako mělo bejt? Do toho sedmnáctiletej klacek se zabouchne do cca desetileté holčičky. Poté jsem už jen koukal na hodinky, kdy to skončí - 0% ()

Duhová kulička 2015

Duhová kulička 2015