Příběh J. M. W. Turnera, anglického romantického malíře, mistra akvarelu a grafika. Přestože byl ve své době kontroverzní postavou, dnes je považován za umělce, který povýšil krajinomalbu na umění dosahující úrovně řady historických děl. Snímek Mr. Turner se soustředí na poslední čtvrtstoletí v životě skvělého, i když poněkud výstředního britského malíře J. M. W. Turnera (1775 - 1851). Umělec, jehož hluboce zasáhla smrt zbožňovaného otce, bydlí v domě se svou hospodyní Hannah Danbyovou, která je do něj zamilovaná. On s ní ale udržuje jen sporadický sexuální poměr. Záhy naváže blízký milostný vztah s bytnou z jednoho přímořského městečka, se kterou se rozhodne žít inkognito v Chelsea, kde nakonec také umírá. Během toho všeho Turner cestuje, maluje, stýká se s místními aristokraty, navštěvuje nevěstince, je oblíbeným, i když neukázněným členem Královské akademie umění, nechá se přivázat na lodní stěžeň, aby mohl co nejlépe namalovat bouři na moři, a je veřejností i smetánkou oslavován a zatracován současně. (Cinemax)

angel74

Velká škoda toho dost nudného pojetí námětu, protože z historického hlediska má tento film o životě slavného romantického malíře J. M. W. Turnera rozhodně svou nepopiratelnou hodnotu. (65%) ()

eye candy

Přiznám se, že jsem Turnera ani na druhý pokus nedokázal dorazit do konce, proto se zdržím hodnocení. V první řadě mě neskutečně iritoval Spallův herecký přednes (možná kdyby se Timothy soustředil spíš na vnitřní projev než na doslovné pitvoření se a chroptění, tak by Turnerovi prokázal větší službu), v druhé řadě celé to komorní, neduživé lehce senilní pojetí mi nedělalo vůbec dobře, zvlášť při představě, že film by měl být občas i zábava a hlavně, že jde o životopisné drama pravděpodobně nejznámnějšího britského malíře, který byl počat v romantické době pohádkových frigat a bílých napnutých plachet, zatímco svět opouštěl v časech parních strojů. Fascinace novými objevy a vynálezy, stejně tak jako konfrontace přírodních živlů a pokroku byly aspekty celkem zásadní v celém jeho životě i tvorbě. To, že se jich film prakticky vůbec nedotýká si lze asi nejjednodušeji vysvětlit nedostatkem finančních prostředků. Tím nechci říct, že bych nutně vyžadoval výpravné monstrum typu Amadea (ačkoli by to bylo příjemné). Jen něco odvážnějšího, myšlenkou i provedením více Turnerovského pro publikum co nebaví sledovat 2 a půl hodinovou vypalichanou artovou konverzačku. ()

Mishqo

75-80% ... Film mapujúci život maliara J.M.W. Turnera a jeho svojský charakter. Vynikajúci Timothy Spall v hlavnej úlohe. Vizuálne krásne - či už hovorím o kostýmoch, interiéroch a exteriéroch. A aj Turner krásne maľúval, takže aj obrazy boli nádherné :) Avšak poněkud melancholické to bolo. Asi tak trochu zodpovedajúce jeho životu. ()

VanTom

Dobově akademicky akurátní a esteticky líbivý ("jako obrázek") životopisný snímek o anglickém malíři i přes svou neskromnou délku řadu věcí poněkud nedořekl, jako bychom základní informace měli znát předem. K tomu si zajímavý charakter "chroptícího" podivína Turnera ve finálních dekádách svého života neprošel žádným velkým drámem a jeho natahované umírání se mnou vůbec nehnulo. ()

Killda

Romantický svět neromantickým okem. Velmi zajímavá, téměř dokumentární sonda do nezidealizované společnosti 19. století a suché gentlemanské přetvářky vyšší společnosti. Vlastně pravý opak všech těch kostýmních melodramat a přehnaných romantik. O dvacet minut kratší stopáž by tomu každopádně neuškodila. ()

Skeksis

Rozpohybovať Turnerove obrazy chcelo veľa odvahy, za to plný počet, ale dej je na hovno, tak preto o jednu menej. Timothy je super cool!!! ()

jefff

Zoufale nezábavné. Mr. Turner vyznívá jako příběh malíře, který nebyl zajímavý, ani příliš charismatický a ani se v jeho životě příliš neudálo. Patřil ke smetánce, měl klidný bohatý život a talent, jehož hloubku oceňují spíš obdivovatelé než on sám. Dvě a půl hodiny plácání od ničeho nikam je postupem času doslova úmorné. ()

DavidS.

Tuner v celé své kráse a ošklivosti bez romantizujícího oparu svých děl...Dobové panoptikum tváří stižených nemocemi i stářím... ()

farfalla

Zajímavý film o životě a díle britského malíře J.M.W.Turnera. Film vypráví scény z druhé poloviny jeho života, kdy už byl slavným a etablovaným malířem. Žil v domě v Londýně se svým otcem Williamem Turnerem (Paul Jesson), se kterým měl blízký vztah, a s hospodyní Hannah Danby (Dorothy Atkinson), která trpěla psoriázou a byla do malíře zamilovaná, ale on s ní udržoval jenom sporadický sexuální poměr. Také ho přicházela navštívit jeho první milenka Sarah Danby (Ruth Sheen) se svými dcerami, které Turner nechtěl uznat za své. Její návštěvy byly náhlé, krátké, hlučné a iritující. Turner hledal pokoj na práci na pracovních výletech do zahraničí i po Anglii. Na jednom takovém výlete v městečku Margate na Temži naše ubytování u Sophie Booth (Marion Bailey). Po smrti jejího manžela se s ní sblížil, přestěhovali se do Chelsey, kde bydleli pod jejím jménem a kde také umřel. Tento vztah mu po otcově smrti prospěl, protože pak kromě Sophie už neměl žádného dalšího blízkého člověka. Byl velmi pracovitý. Vždy, když mohl, hned skicoval anebo maloval. Nechal se dokonce přivázat ke stěžni na lodi ve sněhové bouři, aby zažil ty živly a viděl střídaní barev. Jeho schopnost zobrazit barvy byla tak dokonalá, že někdy, když kamera procházela po obloze nebo po kopci, bylo těžko s určitostí říct, jestli je to skutečnost neho jeho obraz. Zajímal se o vědu - např. magnetismus a fotografie. Turner byl úspěšný a společenský člověk. Byl rozhodný a rychle se vytvářel názor. Měl mnoho obdivovatelů i kritiků. Špatně snášel nepochopení. Pro protěžované malíře krátkodobých stylů měl jenom zabručení nebo skrývaný smích. Ve filmu je mnoho věcí jenom naznačeno, a tak je pravděpodobné, že jeho reakce, jeho náměty i pracovní zápal a produktivita jsou výsledkem jeho traumat. Jeho matka byla psychicky nemocná a brzy umřela. Zemřela jeho sestra ještě jako dítě i později jeho přátelé na škole. O těchto věcech nemluvil, ale dusily ho. Mnohokrát místo vysvětlení nebo odpovědi jenom zamručel. Lidé, kteří ho znali, ho už chápali. Příznačná je pro něho scéna, kdy v akademii umění bez jediného slova vylepšil obraz kolegovi. Kamera je opravdu dobrá, hodná filmu o umění. Zobrazuje nádherné barvy oblohy nebo moře, ale také zachytává světlo v interiérech, kde byly obrazy tvořeny nebo vystavovány. Přes Turnerovi rozhovory s kolegy a prostřednictvím jeho návštěv v královské akademii umění film ukazuje život malířů v 1. polovině 19. století. (Pozn. Je těžko rozumět dialektu, kterým postavy mluví.) ()

kolemjdouc

tento film si vyžaduje extra atmosféru.Klid ke vstřebání zážitku.Samotná figurka malíře byla jakoby upozaděná a byl dán prostor i jiným postavám aby se připojily.Tedy žádné křoví jak to většiny u životopisných děl bývá.Tvůrci ukázali i spoustu malířových děl a jejich vznik.Nejsem znalec a to ani zdálky.Překvapil mě styl Turnerových maleb.U většiny malířů ústřední postavy i objekty vystupují do popředí tady se vše ztrácí jakoby v oparu které vytváří slunce ve vlhkém prostředí.Některé působily až mysteriozně.On to zkrátka tak viděl! Minimalistický scénář kdy divák není zahlcován spoustou dialogů.Perfektní ,profesionální kamera kdy některé scény samy vypadají jako obraz.Perfektní práce maskérů a kostymérů.Kdy se musí ocenit i práce těch kteří dávali dohromady kulisy a rekvizity.Tenhle film byl v tomto ohledu až čítankový.Herci museli být velice profesionální - zvláště ti kteří měli své postavy různě handicapované...Už dlouho jsem nedala tak jistých pět bodů...Bravo - potlesk ve stoje. ()

Pat.Ko

Plusy: Prostredie (Presne vystihnuté budovy, galérie, aj príroda). T. Spala mnohí poznáme ako Červochvosta z Harryho Pottera, ale v tomto filme dokazuje svoj talent; dokazuje, že sa nespolieha len na jednu rolu. Mínusy: Film je zbytočne zdĺhavý, nemá žiadne napätie. U diváka vyvoláva minimálnu zvedavosť. Niektoré postavy pôsobia primitívne. Miestami je dej ťažko pochopiteľný. Ak by film mal priemernú stopáž, možno by ma oslovil. ()

laepus

Film je obří a komorní zároveň. Timothy Spall je nepřekonatelný. Obrazově film zcela odpovídá Turnerovým dílům. Jen tu pátou hvězdu nedávám ze dvou drobných důvodů - je to až příliš dlouhé a nějaká výraznější dějová linka (ne jen sled událostí za sebou) by taky neuškodila. Každopádně je to ale velkolepé dílo, u kterého člověk jen žasne nad Turnerovým géniem, který o půl století předběhl všechny ostatní... ()

Kusik

Styl Mika Leigh není příliš stejnorodý, což potvrzuje i tento film, do kterého obsadil svého dvorního herce Pettera Petigrewa z Harryho Pottera Timothy Spalla. Pokud nejste zrovna milovníkem umění, tak v tomto dlouhém eposu nenajdete přílišné zalíbení. Život pana Turnera je sice poměrně zajímavý a to zejména pro jeho náturu a proces tvorby jeho děl, ale osobně jsem toho názoru, že stopáž filmu mohla být kratší a i přes bravurní herecké výkony hlavní postavy jsem se mnohdy nudil. Zpracováním klasický životopisný film, nic nového...3/5 ()

Pevek2

Trademark Mika Leighe vzdy byl ukazovat nemocne, odpudive postavy s jejich tiky, soply a pohnutimi v extremnich situaci. Tady tuhle zasadu namontoval na velmi zajimave napsanou biografii, ktera kasle na nejake velke zvraty a presto je silna a krasna. Na druhou stranu vsechny ty tiky a zvlastnosti postav (ktere musely dat dost prace pri rezii) zacinaji pusobit jako nekonecna a nezrizena sola brilantniho kytaristy. Rusi puvodni a zajimavou pisnicku: My vime, ze to umi a stacilo toho mene. U me ale prevazuje spokojenost s tim, jak film evokuje dobu, malirstvi a dobovy diskurz kolem nej a nakonec i to, ze narozdil od Leighovych starsich socialnich dramat nejde o koncentraci odpusdivosti, ale o jeji vyuziti v konstrastu ke svetlu a krajine. ()

nonick1

Škoda promarněné příležitosti ukázat příčinu nevídaného přerodu tvorby vynikajícího malíře z romantického krajináře v zakladetele impresionismu s veskrze moderními obrazy, naprosto se vymykajícími dobovým zvyklostem. Film je tvořen mozaikou scén z Turnerova pozdního života, místy poněkud chaoticky poslepovaných jen proto, aby se ve filmu objevily, když už do jeho života patřily. Kdo ovšem s Turnerovou tvorbou a jeho životem není obeznámen, ten bude na (vynikajícího) Timothyho Spalla, přivázaného k lodnímu stěžni, či podobné, divákovi nejasné scény (odmítané dcery, chaotická přednáška, apod.) jen nevěřícně zírat - takovéto "oživlé obrazy" by jeden čekal spíše u Divadla Járy Cimrmana, než u filmu s tak "malířským" vizuálem, že by si za něj film zasloužil Oskara. ()

Azhila

Je to strašná škoda, že keď sa konečne natočí dobrý a presný historický film tak je riadne nedocenený. Mike Leigh je majster remesla a aj napriek dĺžke filmu dokáže zaujať od začiatku do konca. Samozrejme exceluje Timothy Spall, a som mimoriadne smutná, že si ho ľudia často spájajú len ako potkana z Harryho Pottera. Je to nesmierne charizmatický a talentovaný herec a určite by ho mal svet viac doceniť. Nuž čo sa dá robiť, ja som si Mr. Turnera neskutočne užila, milujem tohto maliara, no absolútne som nepoznala jeho život a Leigh mi ho perfektne ukázal. ()

Dementra

Ne přímo špatný, ale neatraktivní a nesympatický film, a to z několika důvodů. Za prvý, nejsou titulky a většině lidí tu neni rozumět. Za druhý, většina lidí tu přetéká ve švech, mumlá, hrbí se, mračí se, zkrátka tu není snad ani jedna sympatická postava. Děj a emoce prakticky žádný, absence hudby tomu nenapomáhá. Jediný, co mi teda fakt nejde do hlavy je to, jak je možný, že autor tak snivých a melancholických obrazů byl tak otravnej (a docela nudnej) bručoun. A samotná stopáž filmu je snad otravnější než Turner sám. Mrzí mě to, protože biografický filmy z oblasti umění mě baví. Tenhle film podle mě nemá celkově moc smysl. Diváka to nebaví - a proč se koukat na film, který vás nebaví? Možná protože se chcete o hlavní postavě něco dozvědět. Film ale sleduje Turnera až v pozdějším věku, takže 2 a půl hodiny koukáte na starýho bručouna, kterej mumlá/někam chodí/občas něco namaluje. Zvolte radši dokument. ()

mira.l

A seru na to. Dvakrát jsem napsal komentář, dvakrát se mi ho nepovedlo vlivem nějaké chyby odeslat, potřetí už ho psát nebudu, protože tahle nekonečná přehlídka škaredejch lidí si to nezaslouží. ()

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky