Válka o planetu opic

• USA War for the Planet of the Apes (více)

Válka o planetu opic začíná dva roky po událostech předchozího snímku Úsvit planety opic. Z inteligentního šimpanze Caesara (Andy Serkis) se stal nezpochybnitelný vůdce rozrůstajícího se společenství opic, a když se s ním nyní setkáváme, je mu okolnostmi vnucena nová role válečného generála. Situace opičího klanu vedeného Caesarem je totiž katastrofální. Jejich skupina ustoupila do lesů, kde se často utkávají v bitvách s lidskou armádou, vedenou nelítostným plukovníkem McCulloughem (Woody Harrelson). Ztráty opičího společenství jsou obrovské a Caesar cítí bolest z každé smrti. Potýká se s vlastními temnějšími instinkty a nastupuje na cestu pomsty, na níž se nevyhnutelně střetne s plukovníkem v epické bitvě, která určí, kdo se stane vůdčím druhem, jenž bude určovat další osud těch druhých, poražených. (CinemArt)

tom.nosek

Jdu naprosto proti proudu a veřejně hlásím, že dosud nejlepší část (tohoto rebootu/prequelu) je dvojka. Jednička byla poměrně zajímavá, ale dost naivní, grafika sice ušla, ale opice pořád vypadaly dost počítačově, no a konec, kdy Ceasar začal mluvit, byla spíš komediální. Ve dvojce se daleko víc šlo do systému fungování opic a bylo to přesně to, co se mi na tom líbilo. Zrady, podrazy, hra o mocenské postavení a do toho bitvy mezi opicemi a lidmi. Trojka není špatná. Akorát to jsou dva filmy spojené v jeden. Od trojky jsem čekal, že to bude válečný film. Tak to prezentoval nejen konec dvojky, ale taky trailery. Válečný film to ale není. Vůbec. Rozjede se sice slibně válečně, ale střed se změní z války na pomstu, která se změní na "Sám doma", které se změní na dobrodružné putování. Tedy z kina jsem odcházel spokojený, že na původní filmy to napojili pěkně. Odcházel jsem ale zklamaný, že mě tvůrci obrali o zajímavé zážitky. Co se týče nejrozporuplnější postavy, tedy opičky ze Zoo, je to jakási obdoba Ewoků/Jar-Jara ze Star Wars. Osobně bych přirovnával spíše k Ewokům, protože ho beru pozitivně - film oživil a přidal i pár decentních vtipů. Uznávám ale, že šlo o postavu ryze komerční a k ději ničím nepomohl. Postava plukovníka výborná a Woody Harrelson odvedl skvělou práci, přesně tam seděl. Grafika taky úžasná, sice ještě u nějakých pohybových scén je poznat, že jsou počítačové (např. když opice naskakují na koně), ale jinak opravdu výborné. ()

Zmrv

Trilogie o Caesarovi má sice bohužel sestupnou tendenci, pořád je ale i třetí díl nadstandardní sci-fi záležitost. Reeves s Bombackem tentokrát nepřidali vlastně nic moc nového a scénář tak v porovnání s prvním dílem kulhá na jednu nohu a titulní válka je poněkud zavádějící, protože to je jen jedna epizodka. Na druhou stranu je Caesar pořád stejně sympatický a fandíte mu celou dobu, Plukovník je role přímo šitá na tělo Woodymu Harrelsonovi, a dokonce i starý šimpanz bez chlupů, fungující jako "comic relief" mi překvapivě vůbec nevadil, místy kupodivu i naopak. Herecky jsou všechny role zvládnuty velmi dobře, Harrelson se pro role magorů narodil a Serkis je podle mě dodnes nedostatečně doceněný. Technicky už pak nepřekvapivě není co vytknout. Letošní Planeta opic tak je slabším, ale přesto dostatečně důstojným, zakončením prequelové trilogie. 80% ()

Hanys_

V první polovině ještě hodně fain, postupem času se film změnil v superdlouhý pochod do opičího lágru. Série jako celek zatím pořád nadprůměrná, jen to začíná mít sestupnou tendenci. Závěr mě emocionálně naprosto minul. ()

ruhebitte2010

Ale ne. Výborná jednička, průměrná dvojka a podprůměrná trojka. Jediná opravdu excelentní věc na tomto dílu jsou digitální efekty, ale jinak je to šeredná vykrádačka, hodně moc tlačení na city, což ale moc nefunguje a celkem vlastně i nuda. 50% a doufám, že už žádné pokračování nebude. ()

eagle-eye

Musím dát za 5*, nečekal jsem po špatně dvojce, že se kvalita zvedne a on se stal opak... Jednoznačně nejlepší díl trilogie, napínavé, dějově vůbec ne špatné, výborný hudební motiv a člověk zkousne i několik scénáristických kliček... Pro mě zatím jeden z TOP blockbusterů letošní roku... ()

SpaceOdyseus

Objektivne bych mozna dal o hvezdicku min, ale za ty koule, s kterymi se Reeves pustil do pomaleho, hloubaveho, temer az psychologickeho dramatu, musim dat 5*. ()

Ripley

Doporučoval bych těm,kteří motion performance capture berou jen jako efekty a nic víc,aby shlédli dokument o natáčení.Pod digitálním hávem se skrývá skutečné a nelehké herectví a zaslouží si uznání a úctu.Válka o planetu opic je emočně silnější a výpravnější než předešlý díl,nicméně Úsvit mě bavil o něco víc.Krom Serkise a ostatních herců v rolích opic zaujme vynikající Woody Harelson a překvapil mě velice soundrack,který považuji za jeden z nejlepších za poslední dobu.Válka o planetu opic je velice kvalitní zakončení trilogie a Matt Reeves opět potvrdil,že je velmi schopný režisér. ()

Krabak

Opravdu mě dostává holka, která začne "milovat" opišky poté, co ji odkrouhnou otce. WTF? A ten zoufalej konec taky neměl chybu. Pošleme proti sobě (nejspíš) kvůli efektu 2 armády zlých lidí a nakonec je pomocí matičky přírody odjebeme obě dvě. To bylo tak laciný, že jsem málem uronil slzu. Na druhou stranu film tak něják průměrně utíká, takže kromě těchto dvou připitomělých věcí jsem necítil bůh ví jakou nudu. Oproti jedničce furt velká bída bez příběhu (ne, filmový 2hodinový výlet za pomstou neberu jako bezva story), na druhou stranu oproti dvojce se tu trocha zlepšení najde. Koukat na to doma, tak tomu dám nejspíš o hvězdu méně. Zato v práci mi to zkrátilo čekání do konce směny o krásné 2 hodiny. --->45% ()

xmatysekx

Přesto, že nejsem velký fanda téhle série, a mé vyjadřovací schopnosti jsou podobné těm opičím, bych k tomu něco rád řekl. V první řadě bych chtěl říct, že na projekci jsem se náležitě nachystal. Vzhledem k očekávanému vítězství opic v oné válce z titulku jsem si doma nechal alespoň boty s tím, že mezi ně pak lépe zapadnu (plus ty vyjadřovací schopnosti samozřejmě). Další, co chci zmínit je, že film je parádně udělaný. Hezká kamera, střih a tak. Další postřeh: Na to, že se jedná v podstatě o němý film, je v něm překvapivě málo hudby. Nebo je možná nevýrazná a nebo je opíčí výrazivo natolik strhující, že je prostě nevnímáte. Když jsem už u té opičí řeči, tak si do ní hned zareju, protože to je přesně to, co mi na filmu, potažmo sérii, vadí. Ve dvojce (Dawn of the Planet of the Apes) jsem se nemohl prokousat přes střední polovinu filmu kvůli absenci mluveného slova. Tu Cézar vykřikl 'Ape don't kill ape!' Tu Koba zahalekal 'Human kill Ape!' Jinak se skutečně jedná o čtení titulků, což je dost otravné. Titulky pro mě k filmům nepatří ale tady jsou bohužel už z povahy věci potřeba. Asi další věcí je pak samotné ztvárnění opic. To mi taky vadí, protože naprosto nejsem schopen rozlišit, zda se jedná o Cézara, jeho dceru, ženu nebo Jezero... a vždycky když už si myslím, že to mám, nemám. Z toho důvodu jsou nejspíš do hlavních rolí obsazeny gorily a orangutani, kterých je jinak ve filmu celkem pět. Ale budiž. Opice nechme opicemi. Stejný problém ale nastává i u lidí. Hlavní padouch je jednou zmalovaný jako podlaha v kravíně a podruhé vymydlený jako porcelán. Pro mě zase zmatek. To samé řadoví vojáci. Chápu, že někteří jsou důležitější než jiní, ale ne každý dokáže odečítat hodnosti z jejich ramenou. Takže tohle bych řešil buď jako ve Star Wars (pokud uznáváte epizodu 8) červeným flekem na přilbě nebo jako ve Star Wars (pokud uznáváte epizodu 8) černým vojákem bez ní. Vlastně se jedná téměř o analogii goril a orangutanů. No nic, když to shrnu, tak mám před sebou hezky udělaný ale zmatený film s očekávaným koncem a bez špetky invence. Hodnotím to ale s nadhledem, takže se to vejde do průměru... ()

Lefty86

Další epická výprava za těmi hodnými opicemi. Zatímco původní planeta opic měla opice ty "zlé" a lidi hodné. Tady v té trilogii jsou lidi bezcharakterní kryplové a opice ctnost sama. Nechci to porovnávat se Zrozením a nebo Úsvitem, Zrození mělo moment překvapení a Úsvit počátek celé akce, pokus o soužití s lidma. Ve válce se neválčí, jde se za pomstou, ukazuje se příkoří které je, stejně jako v celé sérii skvěle vykreslené. Skvělé zakončení trilogie, i když se nejspíš bude pokračovat. ()

Warle

Kdo očekával velkolepou CGI válku lidí a opic, tak bude jednoznačně zklamán. Série si to vybrala ve druhém díle a do třetice šla jinou cestou a to cestou parádně fungujícího (i když dlouhého) ždímacího dramatu o tom, že lidstvo vlastně není nic jiného než odpad společnosti a nezaslouží si nic jiného, než ukončit svoji existenci na planetě. Všechny prachy šly především do dechberoucí CGI, která vypadá zase o chlup lépe a více reálně, než v minulém díle a dokonce i lépe, než v nové Knize Džunglí. Andy Serkis je prostě král CGI rolí. Woody Harrelson mu solidně sekunduje, ačkoliv nedostal tolik prostoru, kolik jsem doufal a očekával. Celková myšlenka a zakončení filmu (nebo lidstva?) je potom natolik skvělá záležitost, že tomu s ledovým klidem odpouštím pomalejší tempo a delší stopáž, protože je krásně ozvučené minimalismem Mochaela Giacchina a širokými záběry od Michaela Serasina. Také mu odpustím pár chybek (např. situaci, kdy se opice baví znakovou řečí, Cézar kouká do dalekohledu a stejně rozumí - možná se dorozumí i tím "huháním"?). Všechno ostatní ale výborná a precizní práce. Hrozně se mi líbila i propojenost na první díl původní série. A často přítomné narážky na Apocalypse Now. A docela i solidně vymyšlené titulky. Slovo "pičák" budu asi používat často. Blockbuster, jak se sluší a patří. Film, který si šel za svým cílem a dosáhl ho s naprostým přehledem. Za mě s čistým štítem vrážím 90%, je to totiž to nejlepší, co jsem zatím letos viděl. Apes together strong!! ()

IvoB

Vyhrocené finále opičí trilogie, které oproti očekáváním vsází především na pomalejší tempo, postupně budované charaktery opic a vygradování ústředního konfliktu. Film mrazivý do morku kostí kašle na zobrazování válečné vřavy, ale spíše dává prostor pro reprezentaci válečných důsledků. CGI je klasicky na výši, Andy Serkis v hlavní roli září a Giacchino vytváří jeden z jeho nejlepších soundtracků této sezóny. Válka o planetu opic dělá jednoduše spoustu věcí dobře a já osobně ji považuji za snad nejlepší díl z trilogie. Závěrečné hodnocení je tedy jasné, jakékoliv menší by bylo z mé strany čistým pokrytectvím. Veliká trefa. Celá recenze zde. ()

Patrik256

Rozpočet_ 150 milionov dolarov // Tržby_ 483.1 miliona dolarov // Tržby v ČR*_ 9 770 641 Kč // Diváci v ČR_ 64 120 // Tržby v USA*_ 146.6 miliona dolarov ()

vander19

Tešil som sa na pokračovanie opičiaka Ceasara a jeho kamošov. Síce je to"vojna", ale nie taká ako by človek čakal. Skôr mi to príde ako jedno veľké putovanie za prežitím. Potešila aj prítomnosť Woodyho Harrelsona, fakt ako plukovník sa jeho dizajn fejsu a celého jeho JA do tejto postavy hodil. Čo trošku bolo zábavné, bola situácia, kedy 300 kilová gorila alebo orangutan sedia na koníkovi. Tie kone museli mať chrbtice z kevlaru ak ich udržali na svojich chrbtoch. Ako celok je film zaujímavý a len ma mrzí, že som ho nemohol pozrieť na jeden šup, ale až na dva krát. To vždy trošku kazí image filmu. Našťastie tu sa mi to nestalo. ()

Prochy38

Opravdu velké zakončení této fakt velké trilogie. Planeta opic vždy byla, je a bude moje srdcovka a tento kus to jen hodně pevně zapřel v základech. Možná to není akční pecka, i když o nudě nemůže být řeč, možná to není kdovíjaké velké filozofické drama nebo snad nějaká ekologická záležitost. Možná to není komedie, možná tam chybí trochu romantiky..... Možná je to jen kvalitní dobrodružné fantasy s efekty na té nejvyšší úrovni a těžce povedená snaha o oživení legendy v tom nejlepším stylu. Tento díl 98%, za sérii 100% !! ()

tterez

Tentokrát to pro mě bylo asi zklamání. Efekty super, souboje by taky šly, ale konec byl přepálenej a celkově jsem z toho vyvalená zrovna nebyla. Když nebudete mít velká očekávání, bude se vám na to koukat o dost lépe. Na pohodový večer k žehlení by to šlo. 45% ()

chaometic

Je to takovej béčkovej film, kterej se snaží vsadit na efekty. V podstatě se tam nic neděje jen se tam kecá nic víc. Nejzajímavější byla podle mě opice v kulichu a ve svetru. Celá série planeta opic šla do kytek když se objevil REMAKE. Že děj se odehrává v lesích je, aby uštřili na rozpočtu. ()

Pokračování Planety opic má název i obsazení

Pokračování Planety opic má název i obsazení

29.09.2022

Pokračování Planety opic ponese oficiální název Kingdom of the Planet of the Apes, tedy Království Planety opic, přičemž studio 20th Century oznámilo, že začátek natáčení vypukne už za měsíc. V… (více)

Příští Planeta opic našla režiséra

Příští Planeta opic našla režiséra

04.12.2019

The Batman se začne natáčet v listopadu

The Batman se začne natáčet v listopadu

06.01.2019

Chystaná sólovka s Batmanem od režiséra série Planeta opic Matta Reevese The Batman se zatím vyznačuje tím, že kolem ní panuje naprosté ticho. Částečně za to může fakt, že se Reeves filmu chopil… (více)