Fargo - Season 3

(série)

Epizody(10)

Třetí řada sleduje život dvojice Ray Stussy (Ewan McGregor) a Nikki Swango (Mary Elizabeth Winstead). Oba se po neúspěšném pokusu oloupit Rayova bratra Emmita (kterého rovněž hraje McGregor) zapletou do případu dvojité vraždy. Jednou z obětí je starý muž s tajemnou minulostí, jehož nevlastní dcera Gloria Burgle (Carrie Coon) je policistka. Mezitím se Emmit snaží zpřetrhat pouta, která ho pojí k temné organizaci, od níž si před dvěma lety vypůjčil peníze. Ale tato společnost, mezi jejímiž zaměstnanci se nacházejí i V.M. Varga (David Thewlis) a Yuri Gurka (Goran Bogdan), má jiné plány. (AMC Czech)

hroubek

S03 - S odstupem času u mě druhá řada Farga malinko klesla, ne moc, ale přeci. A třetí řada je na tom podobně, jen s jedním velkým rozdílem, tady se klesat nebude, protože zde krom pomalejšího začátku funguje všechno, tak jak mám. A to je asi největší problém celé třetí řady: pomalejší začátek. Opravdu dost dlouho trvalo, než mě zápletka zaháčkovala a taky než jsem si nějaké postavy oblíbil. A občas tomu moc nepomáhalo, že je v seriálu dost WTF momentů a nebo scén, které nedávají vůbec nesmysl. Naštěstí to krásně vynahrazují herci. Ewan McGregor je ve své dvojroli velmi dobrý a je radost ho vidět hrát dva rozlišné charaktery. David Thewlis si zde zahrál perfektního slizáka, ze kterého mě bylo místy dost nepříjemně. Moje oblíbená Carrie Coon si to opět velmi dává a já doufám, že dostane co nejvíce dobrých rolí, jelikož jí vždy rád někde uvidím. A nakonec největší překvapení celé řady, Mary Elizabeth Winstead, která si pro sebe ukradla druhou půlku řady a podává v ni perfektní výkon. Třetí řada Farga je hodně fajn a opět má několik desítek skvělých momentu, jen je škoda toho pomalejšího úvodu. 8/10 ()

Eleanor05

Do shlédnutí třetí série Farga jsem si nikdy neuvědomila, jak slabý je vlastně Ewan McGregor herec. A asi si to neuvědomovali ani tvůrci, než ho obsadili, a pak už bylo pozdě. Pokud máte jako "hlavní hvězdu", dokonce v dvojroli někoho, jehož jediná herecká schopnost spočívá v roztomile nevinném výrazu tváře, máte problém. Ještě větší problém však máte, když každý jiný herec v obsazení, do nejmenší roličky, je přesvědčivý a hraje nadprůměrně (zdravím "odpadlíky" ze skončené Mafie v Atlantic City - Michaela Stuhlbarga a Shea Whighama!), jenom ten maník v hlavní roli je slabý jak čaj. Další problém je, když nemáte pořádný nápad a jen vrstvíte absurdní náhody na sebe. A pak jediný člověk, kdo to může zachránit, je skvělý David Thewlis, jako hlavní záporák, na scény s nímž se vyloženě těšíte, a kvůli kterému se vydržíte dívat dál. ()

ZeroCZ1233

První série Farga mě odpálila minimálně do stratosféry, jelikož jsem nemohl uvěřit, že něco tak kvalitativně na výši existuje a proklínal jsem se za svou instantní ignoraci tohoto projektu i když jsem o něm povědomí měl. Druhá série mě trošku stáhla dolů, 70s a vše okolo bylo pěkné, příběh skvělý, jenže mně se to do noty netrefilo tolik. Nu, a nyní série tato, tedy třetí. Well, nyní jsem byl vynešen za hranice oběžné dráhy naší drahé Zeměkoule. Signifikantní Fargovská příběhová kostra setrvala, linka hodného policisty (opět pod emancipačním vedením), linka černobílá (Stussyovští) a nakonec propletení s šedou eminencí záporného charakteru. Výše kvalit všech třech zmíněných je bez debat na velmi nadřazené úrovni, já bych se s dovolením pozastavil nad vývojem narativních voleb, jež podlehly možná malému, avšak silnému progressu primárně ve stylu a vyhrávání si s vyprávěcími postupy. Epizoda třetí je nejvýraznějším příkladem. Tvůrci si dovolili na úkor osvědčenému desetidílnému formátu jednu epizodu obětovat a uvrhli Fargo do situace, v němž se ještě neukázalo. Nesledujeme hlavní ani vedlejší linku, epizoda si vybrala jednu vedlejší a z ní otevřela úplně jinou s velmi pochybnou důležitostí vůči celku jako takovému, přelet pod stíny palem Los Angeles je krok ještě riskantnější (vzhledem k tomu, jak si seriál zakládá na sněžném podkladu) a animované prostřihy tomu dodávají imaginární korunu. Tato odvážnost reflektuje snahu o větší komplikovanost, kdy se tato epizoda může zdát zbytečná, nudná a prakticky nepodstatná, jenže v hloubi duše nese velmi silnou myšlenku a takovéto filozofické úvahy jsou v této sérii velmi častým úkazem a jsou výrazným novým prvkem s potvrzením kvalit scénáře, jenž si velmi polepšil svou kadenci zvratů a jejich plánování. Audiovizuální krása ani tentokrát nezklamala i když je až velmi v pozadí, hlavně casting je velkým tahounem. Můj milovaný Ewan McGregor si tu střihl brilantní (a kritiky také zaslouženě ověnčenou různými cenami) dvojroli charakterem rozdílných dvojčat a já dostal jen potvrzení o tom, jakým vynikajícím hercem vlastně je (obě role pojal tak, že ať jsem viděl na obrazovce tu či onu postavu, tak mi vůbec nesplývala s tou druhou), jemu neméně intersantně sekundovala nádherná Mary Elizabeth Winstead (jíž podlehl i v reálném životě, čemuž se vůbec nedivím) a v roli neuvěřitelně slizkého záporáka zazářil David Thewlis, jenž se výrazně odlišuje od záporáků minulých sérií, není to násilný člověk schopný fyzického konfliktu ale byznysmen s velmi pokřiveným pohledem na svět a svou nechutností jako by zrcadlil svůj názor na společnost. Třetí série této fenomenální pecky je pro labužnické konzumenty televizní tvorby milující nejvyšší kvality jako dělaná a jen potvrzuje, jak ždímání žánru až na dřeň může vynést nektarově sladké ovoce. 9,8/10. ()

fabecc1222

Třetí řada už má trochu jinou atmosféru, než první dvě. Opustila čistě pohádkově zimní prostředí a přešla do takového více špinavého módu. Napojení na první dvě řady se hledá poměrně těžko a určitá spojitost se vlastně objeví až v skoro v závěru celé řady. Je fakt, že určité aspekty se ve vztahu k prvním dvěma řadám už začínají opakovat, ale i tak stále dokáží tvůrci nabídnout dostatek kvalitního a bizarního materiálu. K tomu se přidává nebezpečně sexy M.E.Winstead, která je potěchou pro oči každého muže. ()

vyfuk

Třetí série s menším zpožděním, ale přece. I tak jde o věc, nad kterou se musíme zamyslet. Pro mnoho "fanoušeků" prvních dvou sérií jde zde o v celku silné zklamání, jelikož se zde vlastně nic nedělo. S tím bych zase tolik nesouhlasil. Každý díl měl skoro něco do sebe. Ale celkově bych sérii hodnotil spíše průměrně až nadprůměrně. Nebyl to žádný úžasný napínavý odvaz, na který bych se těšil. Byla zde asi jedna epizoda, která byla naprosto bezchybná a jedna, která byla totální kravina. To jinak asi moc hodnotit nejde. Snad se tedy vyšvihnou a nebudeme tak dlouho čekat na čtvrtou a lepší sérii. ()

cpt.Lynch

Po předchozích dvou sériích velké zklamání. Sklouzává až příliš za hranu parodie, jak dějem, tak bizarními postavami. Případ šetří policistka(y) navzdory ignorantskému nadřízenému, jako bych to už někde viděl… jo vlastně v první sérii. Do sedmé epizody jsem se celkem solidně nudil a závěrečná a závěrečná gradace už celkový dojem moc nezachránila. 3,5* ()

Arkanoid

Asi najslabšia séria, no nehodnotím ju horšie, ako predchádzajúce, stále som v nej našiel veľa kvality na hodnotenie 80%. Tentokrát nejde o pozorovanie kultového zabijaka a zbabelého sviniara, ani stret mafiánskej rodiny s precízne organizovaným zločinom a hlúpym manželským párom. V tretej sérii seriálu Fargo je jeho hlavnou náplňou vydieranie a finančné machinácie, čo už samo o sebe znie menej atraktívne ako opis predchádzajúcich dvoch sérií. Herecky opäť silné. Najlepšou postavou je rozhodne záhadný chlap Davida Thewlisa, V. M: Varga, ktorý sa v istých momentoch približoval postave Lornea Malva, no bohužiaľ jeho kvalít nedosiahol. Každopádne jeho vynikajúce filozofické prejavy podávané s nevinným výrazom nepoškvrneného dieťaťa vyjadrujúcim pochybnosti a veľmi presvedčivými argumentmi, s ktorými diskutujúca protistrana môže len a len súhlasiť, nechutné scény starostlivosti o ústnu dutinu alebo jeho stravovacie a tráviace návyky sú požehnaním seriálu a patria medzi jeho najlepšie scény. Ewan McGregor v dvojroli exceluje. Charakter bratov Stusyovcov vystihol, úspešného a pozitívneho Emmita podal s noblesou a dôrazom na prízvuk, v looserovi Rayovi ukázal váhanie, sklamanie a aj neskoršiu rozhodnosť uplatniť si svoj pochybný nárok. Najlepšou ženskou postavou je aktívna, sebavedomá, strategicky rozmýšľajúca Nikki Swango v podaní Mary Elizabeth Winstead. Poteší aj Goran Bogdan so svojím drsným, nekompromisným krvavým kozáckym nádychom, Ray Wise a jeho priam božská prítomnosť, triezvo premýšľajúci a zároveň horlivý Sy Feltz v podaní Michaela Stuhlbarga, Shea „bude po mojom“ Wingham so svojím charakteristicky zatiahnutým hlasom, či prekvapenie z predchádzajúcich sérií. Dejová linka s bývalou šerifkou je vcelku zbytočná. Svojím pôsobením veľmi veľa neovplyvní, skôr len pozoruje, vŕta sa v tom a obhajuje svoj názor. Divák však výsledky jej práce nepotrebuje, všetky fakty ovláda, dokonca lepšie a viac ako ona. Toto nie je No Country For Old Men, kde pasívne prihliadanie predstaviteľa zákona na dianie zločinu do príbehu pasovalo a postava mala svoj význam cez morálne dialógy a monológy s hrubými nánosmi negativity a výraz jej predstaviteľa jej dodával výnimočnú charizmu. Tu Gloria Burgle nič z toho nemá. Carrie Coon je ako herečka spoľahlivá, ale jej postava nemá atraktívnu charakterovú črtu, je stratená v modernom svete a nie je to ani vtipné, ani tragické, aby to samo o sebe zaujalo. Ona len akurát vysvetľuje svojmu synovi všetko až príliš detsky zjednodušene, až máte pocit, že pozorujete nejaký rodinný žáner, nebyť tých krvavých vrážd. Epizódy boli väčšinou vyrovnané, prvá mi pripadala ako sled príliš hlúpych náhod bez vtiahnutia do deja, tretia zase zbytočné vŕtanie sa v minulosti, najlepšia bola 6. so svojím tragickým vianočným rozjímaním, finále nebolo také výrazné ako v predchádzajúcich dvoch sériách. Znovu sme sa dočkali hlúpych zabití, zápasu hrdinov s príliš veľkým sústom pri brutálnom vybavovaní si účtov aj kultových hlášok podávaných presvedčivými hercami, aj keď predchádzajúce série mali viac výrazných momentov, aj výraznejšie postavy, každopádne výsledok nesklamal, ale potešil. () (méně) (více)

kenkaku odpad!

Nejen, že v urážení inteligence diváka se pokračuje (no přesně takhle se to stalo - true story!!!), ale navíc zábavností klesl na úplné dno. Nezachraňuje to ani Ewanova dvojrole, ani ještě větší nátřesk známých tváří (asi nejvic potěšila dcera Clinta Eastwooda, kdy její “starší verzi” zahrála její matka Frances Fisher. Propojení na první Fargo opět máme (no podle skutečné události přece) a debilita zvratů (v druhé polovině série) je neskutečná. Nenažranost producentů se prostě projevila v plné síle a vyprodukovali pod značkou Fargo brutální shit. ()

klukluka

Nuda, nebavilo. Ani příběh a dokonce ani herecké výkony. Každá z těch figur měla jednu jedinou polohu. Mizerný scénář, mizerná režie. Třetí (zpola animovaný) díl úplně slepá ulička - naprosto nadbytečná odbočka. Totální typicky béčková řidina. ()

Loki_Six

"A chicken... Is an egg's way of making another egg. You see, it's all a matter of perspective. The chicken sees it one way, the egg another. So let's start again. This is not your office, just as your wife would not be your wife if I came to her in the night with a platter of cold cuts." ()

Vajonek

Musím říct, že V. M. Vargas je asi nejodpornější záporná postava, kterou jsem v seriálu kdy viděla. A to si myslím, že jsem toho viděla docela hodně a hned tak něco či někdo mě neznechutí.. Fargo trojka je hodně jiná než předchozí dvě série, je svým způsobem záhadnější, méně protkaná typicky fargovskými vtípky, méně absurdní. Pořád mě to ale baví a jsem moc zvědavá, co tvůrci vymyslí v sérii č. 4. ()

Hanys_

Potřetí a zase jinak. A zase skvěle. Třetí Fargo je hodně návykovou gangsterkou, navíc herecky je tohle asi nejsilnější série (a i tak nad všemi ční Thewlis!!). Závěr fantastický. ()

adam9

Nene, potřetí ne. První epizoda nenaznačovala, že bych měl být zklamaný, ba naopak, ale Hawley to nakonec stočil do strašně nezáživného tónu, ve kterém mě až na duo Ray-Nikki postavy přímo nudily. Zejména policistka v podání Carrie Coon mě neskutečně iritovala a byla jen trapnou kopírkou Molly Solversonové z první série. ()

J.F.B.

"Okay then." Třetí řada je už opravdu o něco slabší než ty dvě předcházející, ale zklamáním bych ji v žádném případě nenazval. Pořád je to prostě Fargo. Stále je to dobré, stále tam jdou najít ony charakteristické momenty, scény a figurky, které dělají celý seriál (i původní film) tím, čím je. Bohužel prvních pět epizod bylo na můj vkus až příliš rozehřívacích (zvláště v kontrastu se skvěle vystavěnou druhou sérií), což nezměnila ani menší odbočka do L.A. a sedmdesátých let, ba ani krásný Pann's Coffee Shop (x) (x). Zbytek série už odsýpá lépe, závěrečná scéna je zvláště povedená, herecky je to také velmi/někdy relativně slušné (Winstead, Coon, Stuhlbarg, Bogdan, Whigham i McGregor a opravdu odporný – ovšem nic moc více – Thewlis), ale stejně mne příběh nezaujal tak, jako u první nebo druhé řady... Silnější tři hvězdy. "The problem is not that there is evil in the world. The problem is that there is good. Because otherwise, who would care?" ()

Blondsky

Jsem šťastný, jak dokázali tvůrci zase výborně propracovat příběh, vyždímali z herců maximum a okořenili to zase něčím novým, tentokrát v podobě psychopata Davida Thewlise. Symfonické doprovody, boží oneshoty a skvělá režie jsou rozhodně největším plusem třetí řady, problém je ten, že postavy nejsou tak sympatickí jako v předchozích sériiích. A ačkoli to fakt ubíhá rychle a filosofická epizoda v třetí epizodě či fantastický finální dialog jsou to nejlepší z celého seriálu, nemohu udělat pětikvalt z důvodu toho, co jsem psal předtím. Jediná postava, které se dá fandit je Mekřehoř, který je sám o sobě jedním z důvodů, proč si třetí sezónu pustit. /80%/ ()

Santino7

Podľa mňa doposiaľ najslabšia spomedzi všetkých troch sérií, no i tak tomu nemožno uprieť nesporné kvality. Za najväčšie plus tentoraz považujem impozantné stvárnenie záporáka/predátora V.M. Vargu Davidom Thewlisom, ktorý svoju rolu poňal priam fantastickým spôsobom (a v mojich očiach teda výkonom predčil i najzvučnejšie meno obsadenia, Ewana McGregora s jeho dvojrolou). Čo sa týka príbehu ako takého, nechce sa mi polemizovať, či mi prišiel oproti predošlým dvom skrátka menej atraktívny a zaujímavý alebo na mňa už proste začína doliehať akási "prejedenosť" fargovským absurdným štýlom (čo sa už čiastočne možno začalo prejavovať aj v druhej sérii, avšak tam mi to vedelo pekne vykompenzovať dobové zasadenie deja do sedemdesiatych rokov minulého storočia a s tým spojené osobitosti), no skrátka už som to nehltal tak ako predošlé dve série, bohužiaľ. 80% ()

Renfield

Třetí série má jednoznačně nejvyšší počet výborně napsaných a samozřejmě i zahraných postav. Jejich až zvířecím králem je gurmán tělem i duší, sen všech zubařů a posel kdoví čeho, jen ne příjemných Vánoc, V.M. Varga. Když se David Thewlis poprvé objeví, celá scéna rozhovoru je okamžitě jeho, ihned je jasné, že budou hodně velké problémy. Jeho pojetí Vargy je fantastické a to včetně "vrzaného" hlasového projevu. To se potom ty dlouhé monology poslouchají, obzvlášť když jde o rozhodně skutečné příběhy, v nichž už chyběl jen smějící se Kubrick! Vrcholem absurdity je potom právě ona vánoční scéna rozbalování dárků u Emmita, která mimochodem nabízí něco, pro tuto sérii obzvlášť typické, dokonalé propojení obrazu a hudby. Později častěji vážné hudby, tyto scény jsou filmovým zážitkem samy o sobě. Když se ještě v epizodě vánoční ozve ono známé bubnování, dostanu dárek i já... A jak jim to s Nikki Swango sekne, obzvlášť ve výborné únikové lesní scéně, při které i šaman Jurij zjistí, že medvědí kůže se v lese nemusí vyplatit. Z Farga do Twin Peaks je to očividně co by Mr. Wrench sekerou dohodil. Jak jinak chápat "Red Room Bowling", v němž nechybí ani Ray Wise... za to takový Dude! Každopádně dokonalá pocta a uzavření některých linií. A u linií zůstanu, krom výše zmíněných jsou tu Ray a Emmit Stussy, jejich odlišnost zvládá Ewan McGregor výborně, nadchnou obzvlášť společné scény, nejvíce právě finální "předání" známky. Závěrečná epizoda... úplně jiné, nečekané, s jednou famózní tečkou na konec... nebo snad dvojtečkou? 95% ()