Zabijáci

Department Q: The Absent One

Zabijaci

Thriller / Krimi

Dánsko / Německo / Švédsko, 2014, 119 min

Ani překrásná tklivá hudba doprovázející závěrečné titulky mě nepřinutila litovat hlavní (anti)hrdinku, protože nebýt těchhle typů, bylo by na světě hnedle líp. I přes obrovský odpor, který k postavě Kimmie cítím, jsou "Zabijáci" bezkonkurenčně nejlepším dílem Q-série. Od prvního do posledního záběru geniální. Nørgaard se našel, Nørgaard je bůh.(28.7.2016)

„Kvôli ľuďom, ako ty, som stále policajtom. Pretože ma potrebujete.“ Ja by som to premenoval na spolužiakov, to by bolo lepšie. Je to predsa len už o dosť slabšie, ako jednotka, Žena v klietke. Sympatický pár vyšetrovateľov to síce stále drží na vysokej úrovni, ale jednak je to strašne dlhé (skrátil by som to minimálne o 15 – 20 minút) a jednak zločin už nie je až taký pôsobivý, ako v jednotke (hoci paradoxne v konečnom efekte je ešte o kus tragickejší a obludnejší).(8.6.2019)

Zase mé oblíbené oddělení Q, pojaté jako solidní severská depka (trochu víc než kniha). Zajímavé je, že tenhle typ detektivek (knihu) si pamatuji velmi podrobně i po pár letech, zatímco jsou jiné, o kterých si po roce nejsem vůbec jist, zda jsem je vůbec četl, jak stékají po povrchu. Kniha... se mi zdála daleko přesvědčivější v hlavní osobě zápletky (Kimmie), ve filmu jsem jí prostě nevěřil, že je to reálná postava. Naopak proti prvnímu filmu jsem výrazně spokojenější s detektivy. A Rose... má být mladší neřízená střela, ale docela mi sedla.(17.5.2016)

Zatiaľčo v komentároch sa to hemží čitateľmi knižnej predlohy a znalcami Q trilógie, ja som sa k Zabijakom dostal ako k najprijateľnejšej z večernej televíznej ponuky. Dodatočne som si prečítal, že som už prvú časť - Ženu v klietke - videl, ale komplikovaný príbeh s použitím hyperbarickej komory na nezaujal, a nič než zabudnutie si nezaslúžil. Ani tento príbeh s ústrednou politicky korektnou dvojicou detektívov zo mňa nespravil fanúšika severských detektívok. Nedokážem sa naladiť na štýl ich výstavby, mentálne odlišnosti severanov i menšiu uveriteľnosť niektorých epizód. Neupieram im ich objektívne hodnoty, preto tie tri hviezdičky.(10.6.2019)

(50%) Druhý díl této severské série. První film nesoucí název Žena v kleci mě zaujal. Rozhodně bych k tomu něco přidal, ale ty optimální 4* jsem dal. Zato tento díl mě docela zklamal. Je to takový nerovnoměrný počin. V určitých aspektech je snaha, jinde zase naopak něco chybí. Herecké duo je opět skvělé. Znova jsem si užíval Nikolaje Lie Kaase a Farese Farese, jenže to je asi tak jeden z mála pozitiv. Celý děj filmu je tak divně a nezáživně natočen, že jsem se mnohdy nudil. To se mi v prvním snímku rozhodně nestalo. Krom toho finále už bylo úplně o ničem, klasické klišé, svázání obou hl. hrdinů apod. Jako netvrdím, že to bylo vyloženě špatné. Ta dánská atmosféra, chladnokrevnost, pár drsných a mrazivých scén se zde najde – to vše se dá chválit. Navíc já nepatřím ke skupince diváků, kteří neuznávají dlouhé dvouhodinové filmy. Třeba u prvního dílu mi vadilo, že to bylo stopáží tak krátké, zde bych ale zas minuty neubíral, jen bych lépe podal příběh. Jako asi mi to ani moc nesedlo, tolik postav atd. Jenže zde ani moc nefungovali emoce, bylo to takové až moc chladné, což rozhodně asi není chybou, patří to k severským filmovým počinům, ale celkově atmosféra byla u prvního dílu zcela odlišná. Ještě za pozitivní zmínku stojí role sekretářky – ta mi sedla. No, dávám s odřenýma ušima 3*, snad se další dva díly vyvedou lépe.(8.3.2019)

• - Okrem Dánska, kde prebieha dej filmu, pracovali filmári aj v nemeckom Hamburgu. (MikaelSVK)