Carl Morck je další zachmuřenej krutopřísnej detektiv, kterej má v obličeji vepsanou všechnu bolest světa, je jako brácha Wallandera nebo Harryho Hola. S šíleným výrazem připomínající důchodce uprostřed slev „znáte z letáku“ pobíhá po severním Dánsku a hledá spravedlnost. Tihle na práškách závislí vyšetřovatelé v permanentní depresi jsou stejně nejlepší. Je to jako milovat Clinta Eastwooda, jen se mračí a v koutku úst žmoulá párátko, ale když dávaj v telce Hodný, zlý a ošklivý, tak se určo budete dívat. Já si tedy taky neumím představit, že by se někdo, kdo pracuje u policie mohl uchylovat k optimismu a dobré náladě. Úplně to vidím – sluníčkový detektiv XY ráno vyskočí z postele, po cestě do práce si pobrukuje něco od Hanky Zagorové, udělá všem z oddělení zelený čaj, shrne dění ze včerejšího dílu Cest domů a jde vyšetřovat brutální masakr plnej krve a neopodstatněnýho násilí. To Carlovi rozumíme spíš, po revíru mu pobíhá škodná, takže je jasný, že se bude mstít, jen ještě nevíme komu.(13.2.2015)

V porovnání s ŽENOU V KLECI neporovnatelně propracovanější, promyšlenější, zajímavější a vyzrálejší - zatímco zmíněný první díl jsem osobně shledal jako výborný, leč místy téměř divácky nesitelný thriller (především kvůli mnohým drásavým scénám), volné pokračování ubralo na temnosti a naopak výrazně nabralo na atraktivitě děje. Ten je i zde z velké části vyprávěn v restrospektivních prostřizích z minulosti před 20 lety, ale je zde mnohem více postav - více obětí, více pachatelů, a dokonce i hlavní dvojice vyšetřovatelů dostane novou asistentku (jejíž příchod předznamenal již závěr jedničky). Zmínění vyšetřovatelé prošli pochopitelným vývojem - energii již netříští na boj s debilním nadřízeným či vzájemným hledáním společného slova, ale naplno se soustředí na náročné vyšetřování. Hlavní postava detektiva Carla je ještě více (sebe)destruktivní (dějovou linku s dysfunkčním vztahem k jeho synovi však ve filmu shledávám v podstatě redundantní) - v jedné scéně se dokonce přizná k suicidiálním tendencím, v nichž mu zbraňuje pouze starost o jeho oběti (resp. o postavu Kimmie Lassen), kromě své práce v podstatě nic jiného nemá, a podle všeho má problémy s alkoholem. Jeho parťák, střízlivý a racionální Assad, pro něj představuje organický protějšek, a oba muži se výborně doplňují. Jako nejvíce potěšitelné jsem shledal, že ZABIJÁCI nejsou tak příšerně prostoupeni všemožnými žánrovými klišé jako jednička, a nejen po této stránce jsem je vyhodnotil jako zdařilé navázání na úspěch jedničky, která byla překonána. Dal-li jsem jedničce 4 hvězdy, pak nemohu dvojku nehodnotit plným počtem - film mě strašně bavil a napínavý děj mi nedal ani na chvíli vydechnout - celý film udržel mou pozornost řádně našponovanou a připravil mi nesmírně příjemný divácký zážitek. Za mě naprostá spokojenost hraničící s nadšením.(14.5.2015)

I'm sorry, ale mne sa tá „severská pochmúrnosť“ už trochu prejedá. Stále je to síce poctivo odvedená práca, ale za posledné roky tu boli desiatky podobných kriminálok. The Absent One je tak podobný napríklad Milénium trilógii alebo na vlas rovnaký s prvou minuloročnou kriminálkou z oddelenia Q s názvom The Keeper of Lost Causes. Jednoducho len štandardná krimi, ktorá ničím výrazne neprekvapí a celé to pátranie tak nejako vyplynie úplne do prázdna bez jediného momentu kedy by bol divák napätý alebo kedy by ho mrazilo. Navyše aj tie postavy dvoch detektívov sa mi po druhý krát zdali maximálne opozerané, keďže to v podstate len variuje udalosti a konflikty z taktiež nijako zvlášť výrazného The Keeper of Lost Causes. Kriminálny priemer, ktorý keby nenatočili Severania tak sa nad ním nikto zvlášť nepozastavuje. Tretie pátranie tohto tímu si už asi nechám ujsť. CELKOVO: 3* (6/10)(3.4.2015)

Líbí se mi, jak Jussi Adler-Olsen dávkuje informace, čtenář dostane kousek toho, kousek onoho a nakonec má mozaiku celou + ještě přijde napínavý konec. Jeho knihy stojí za to číst, tohle je ale komentář k filmu, ehm. Bezesporu je vidět, že Dánové mají kvalitní matroš, nenudíte se ani chvilku a ještě dostanete námět k zamyšlení. Temná atmosféra se vyrovná prvnímu příběhu (Žena v kleci), ale narozdíl od knihy zde filmaři vytáhli králíka z klobouku (Kimmie) o hodně dříve a i konec trochu upravili, což je možná škoda. Já vím, to je můj problém, že čtu a představuju si a pak následně očekávám, pro ty, co se jen podívají, bude spokojenost 100%. Sem s třetím dílem!(9.5.2015)

Když jsem po slibné filmové adaptaci Ženy v kleci podotkl, že další snímek s dvojkou Carl- Assad by mi nevadil, ale nemuseli by to být zrovna Zabijáci, měl jsem na mysli fakt, že kniha (více thriller než krimi) mě trochu zklamala. Jenže...ono to ve filmu překvapivě funguje líp než v románu, a přestože si zase musím postěžovat, že Assad zůstává upozaděn, jeho minulost se neřeší (dozvíme se jen to, že umí francouzsky), příběh vysoce postavených mužů "ze stejné líhně" dokáže vtáhnout a nepustit. A je to drsné. Hodně drsné.(6.5.2015)

• - Okrem Dánska, kde prebieha dej filmu, pracovali filmári aj v nemeckom Hamburgu. (MikaelSVK)