Marek Eben uvádí přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen, tentokrát z pražského Rudolfina. Nová etapa. Nová podoba filmových cen. Nový prostor. Nový moderátor. Nový styl. 21. ročník výročních filmových cen České a filmové televizní akademie je tu a s ním především slavnostní večer předávání Českých lvů. Poprvé bude předávání těchto prestižních cen moderovat Marek Eben, poprvé se oceňovaní filmaři sejdou v novorenesanční budově pražského Rudolfina. Večer, který zahájí v Dvořákově síni Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, bude věnován těm nejvýznamnějším filmovým tvůrcům současné české kinematografie a zároveň jejich filmům. V rámci slavnostního večera „českých Oscarů" budou oceněni ti nejlepší režiséři, kameramani, střihači, herci a herečky, zvukaři, autoři hudby a další filmoví tvůrci. O nejprestižnějších cenách na poli českého filmu se rozhodne mezi tvůrci 29 celovečerních hraných a animovaných filmů a 17 celovečerních dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2013. Český lev se koná v sobotu 22. února 2014 a Česká televize jej přenáší přímým přenosem na ČT 1. (Česká televize)

bohemia_regent

Dělený obraz, kdy před vyhlášením výsledků jednotlivých kategorií sledujeme napjaté výrazy všech nominovaných, kteří jsou usazeni v publiku, je dobrá věc. Ale chtělo by to trochu přemýšlet, kdy je vhodná chvíle tento trik zařadit, a neužívat ho mechanicky. Takhle jsme na to koukali třeba i celou minutu, během které se např. Jakubisko s Vorlíčkem pokoušeli o humorný úvod před vyhlášením Lva za režii, a divák je mohl jen slyšet, protože v tom malém okénku nebyla sebemenší šance rozluštit, jak se pánové během svých řečí tváří apod. -------- V titulcích pořadu uvedeno: název 21. Český lev; režie (pouze) Roman Petrenko. ()

Mikli

Marek Eben s filharmonií zkrotil Českého lva. Až příští rok ukáže, jestli je to dobře a jestli technické i reálné přešlapování při předávání jen patřilo k porodním bolestem lví renesance, nebo se budeme rok co rok v Rudolfinu nudit. ()

Twat

Vachler je pryč, aristokrati mají pré. Krok výrazně serióznějším směrem. Cesta, která pravděpodobně nevede dál než do slepé uličky byla nudnější, než záznam ze sněmovny reprízovaný ve dvě ráno. Jediný, kdo jakž takž držel úroveň, byl klasicky dobrý Eben. Ti, kterým cenu vyfoukl Hořící keř, se můžou utěšovat aspoň tím, že je nebude z poličky hypnotizovat lví potrat zatavený ve skle. ()

jupisova

Já se každoročně na tyto ceny těším jako každý filmový fanda . Letos jsem hodně ráda za Jirku Schmitzera , Petru Špalkovou a Jirku Lábuse . Jinak jsem to tak nějak čekala, že téměř vše posbírá Hořící keř . Jestli právem nebo ne mi hodnotit nepřísluší , neboť jsem jen zdravotní sestra ...ale povolaní , nebo alespoň věřím , že povolaní, rozhodli ....Marek Eben je profesionál a mezi námi , u kterého udílení cen se člověk zase až tak nějak náramně pobaví ??? ()

rekkky

Ani moderátor Marek Eben nedokázal pozvednout kvality slavnostního předávání výročních filmových cen a z toho důvodu považuji celý tento večer, jako promarněnou šanci českého filmového establishmentu, protože v celoročním kolotoči není dne, kdy je na něj směřována větší pozornost. Vysoce formální atmosféra podpořila strohý dojem. Předávání bez nějaké větší zábavy působí letargicky a vede tak k negativním reakcím s převažujícím názorem, že tímto směrem opravdu ne. ()

Rockerman

Až na rozpaky při předávání "Lva" Vladimíru Kőrnerovi, zvládl Marek Eben celý ceremoniál s přehledem a vtipem, jemu vlastním. Tu laťku nasadil už dávno velmi vysoko a i tentokrát se k ní minimálně přiblížil. Otázkou je, jestli Rudolfinum je to nejvhodnější prostředí pro udílení "Českých lvů"? ()

dainio

Tak tohle byl ten nejnudnější Český lev, který jsem jaktěživ viděl. Sleduju je každý rok. Renovace a nová podoba filmových cen je těžce pod mínusem. Zmizela veškerá akčnost, šmrnc, odcejpání, zábava. Namísto toho dostal prostor naprosto nehodící a trapný filharmonický doprovod, neatraktivní sál, otřesné způsoby ukázek nominovaných a dovětky o tom, kolikátá je to nominace a kolik českých lvů, kdo obdržel. Docela z toho byl i slušný bolehlav. Petr Dvořák vyobchodoval a změnil Českého lva na český průjem. Okénky s nominovanými, čekajícími na verdikt, je evidetní inspirace z vod USA. Jediný, kdo mě na okamžik vytrhl z nudy byl Jiří Lábus nebo dvojice Čermák - Roden. Byl jsem rád za Špalkovou a Dymákovou. Doufám, že Vachler se vrátí. Tento rok je fakt přehořeno. ()

P. J. D.

Upřímně řečeno, tohle se dalo očekávat, že to skoro vše vyhraje Hořící keř. Každopádně tu nejsem proto, abych hodnotil (oprávněného a bohužel na Oscara nenominovaného) vítěze, ale pořad. Ten byl v podstatě dobrým, zajímavým a pestrým zpestřením večera. Byl svižný, nenudil, nevlekl se pomalu a prakticky byl strohý a na nic si nehrál. Nebyl špatný a není mu, co vytknout. Zároveň ale není zač jej pochválit (chtělo by to ozvláštnění, víc komična, živosti atd.). Na stupnici hodnocení je to proto čistý průměr. ()

UniqueNett

Jako každý rok jsem se těšila, ale byla jsem zklamaná. Ne s tím, jak dopadly výsledky, s Hořícím keřem jsem naprosto spokojená a jsem ráda, že téměř všechna ocenění dostal právě tento film, jelikož je jedním z těch opravdu kvalitnějších. Co mě zklamalo, byla celková atmosféra. Chyběla tomu "šťáva", což bylo nejspíš zapříčiněno moderátorem večera. Ano, Marek Eben je možná kvalitní moderátor, ale Českého lva nezvládl. Rádobyvtipné poznámky, které byly spíše trapné, mě chvílemi až nutily se stydět. Celý ceremoniál mi přišel zrychlený, nudný a bez kouzla, jaké Český lev mívá. Škoda. Příště bych uvítala šťastnější ruku při volbě moderátora. Například Jan Budař byl vynikající - malý tip pro příští rok. ()

Judy24

Po letech nesnesitelné trapnosti se Český lev pokusil najít trochu důstojnosti. Na jednu stranu má Michal Horáček asi pravdu, že to chvílemi vypadalo jako na pohřbu, na druhou stranu se mi zdá, že směr nastolila akademie o dost lepší a teď už jen zbývá ho nějak vypilovat. Hořící keř jsem neviděla, takže nedokážu posoudit, jestli byl, nebo nebyl oproti ostatním snímkům o tolik lepší a hlavně ve všech (zejména) technických kategoriích, které vyhrál. Že mu utekly zrovna tři sošky za herecké výkony, se mi zdá minimálně podivné a nebylo by od věci, kdyby se nad tím akademie nějak zamyslela a dala si příště pozor, protože už jenom z těch ukázek se zdálo, že to nemuselo být tak strašně jednoznačné. České filharmonii tleskám a proměněné Rudolfinum se mi ke Lvům líbilo také mnohem víc, než zatuchlá Lucerna, tak snad to příští rok trochu prosvítí. ()

mig21

U nás prostě neumíme dělat ceremoniály, ale inspirovat se u Oscarů, Emmy, BAFTA a dalších nechceme. Nic proti filharmonii, proč ale nemůže přijít nějaký zpěvák a zazpívat třeba titulní song z některého z nominovaných filmů (minimálně Revival by hudbou přispět mohl)... celkový dojem lepší než ve vachlerovské éře, nicméně prostor pro zlepšování je velký ;) ()

kiros179

Zbytečně dlouhé - když většina "vystupující" na vás působí tak, že se modlíte aby už z jeviště vystřelili popř. máte při jejich projevech pravidelně pocit, že vlastně ani nevědí co mají říkat - 105 min je čisté utrpení, příliš strojené, při vší úctě k Marku Ebenovi on prostě není stejný kalibr aby utáhl celou show sám. Rudolfinum, orchestr - proč ne. Pořád tomu chybí vtip a lehkost, která např. u sledování BAFTY přichází jaksi sama od sebe (což je efekt mistrně zvládnutého řemesla). 45% ()

boombang

Vkusné, ale nudnééé...uááá. Potěšili jen Eben Anežka I. (že moderoval) a Marge Lábusová (že dostala cenu). A u Hořícího keře Anežky II. (či spíše křoviska, neb jich bylo přehršel) nevím, co si mám myslet ohledně jeho zařazení do soutěže. Nejde mi o kvalitu filmu, ale o to, že se v podstatě jedná o sestříhaný televizní trojfilm. No ale budiž, žíly mi to netrhá. ()

jirin_cz

Určitě lepší než za Vachlera, tentokrát to nebylo trapné, ale důstojné podořeno Markem Ebenem. Ale bylo to pořád jen suché předávání, myslím, že nějaké hudební vystoupení či pod by tomu neuškodilo, bylo to až moc komorní. Vítěz je jistě zasloužený, pokud pominu to, že to je původně televizní minisérie a ne film. Ale chápu, že to působilo hodně divně, když tam pořád rotoval jeden film, ale co se dá dělat, když lepší film bohužel nevznikl. ()

Luswani

Pro spoustu lidí nuda, pro mě konečně přímý přenos na úrovni. Žádné zbytečnosti, žádné hloupé kecy, žádná vystoupení pseudozpěváků. Prostě udílení cen, jedna za druhou. K tomu příjemný, decentní, ale přesto velmi vtipný Marek Eben, hudba filharmonie a moderní zpracování nominací. Po mnoha letech přímý přenos, kdy jsem se necítil trapně!!! Taky se mi líbilo, že kamery zabíraly všechny nominované v okamžik vyhlášení. Zřejmě inspirace Oskary. No a k výsledkům mohu jen říct, že v některých kategoriích mohly vyhrát i jiné filmy než Hořící keř. Místo Pokorné bych dal cenu Medvecké, cenu za kameru a hudbu filmu Líbánky, ale to je jen můj soukromý názor. Celkově jsem s letošním udílením Českých lvů velmi spokojen. 90% ()

Puppy

Nuda k posrání. Zjevně ne vždy platí hláška "nežereš maso, nepoznáš vtip" :-) Hořící keř je nepochybně kvalitní dílo, zvláště pak v kontextu celé polistopadové tvorby. Cenu za nejlepší film i scénář si určitě zaslouží. Na druhé straně mi přišlo poněkud zvláštní jak málo bylo oceněno z ostatních filmů v technických kategoriích, kde by se jistě už vybírat dalo. ()