Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

Jirkacek

Třídílný miniseriál Případ pro exorcistu mne oslovil scénou v první části, ve které se v malé obci objevilo tělo mladé ženy na oltáři v kostele. Jako milovník historie a záhad jsem si řekl, že by to mohlo vyústit v zajímavou zápletku a vyšetřování tohoto zločinu by mne tím pádem ještě více zajímalo. A ještě jedna věc mne přinutila, abych se na tento seriál podíval - a to že se odehrává v Olomouci a okolí města, ve kterém jsem strávil mnoho let života. A tak jsme doma usedli do křesel, udělali si pohodlí na sedačce, nažhavili stroj s obrazovkou a rozjeli Případ pro exorcistu. A hle, ono to zase tak skvělá zábava nebyla a herecké obsazení až na jednu výjimku se mi vůbec nelíbilo. Především postava hlavní vyšetřovatelky Výrové v podání Kláry Melíškové mi vůbec neseděla. Majorka Výrová mi připadala těžkopádná, nemotorná, nesympatická a jediné v čem bodovala, byl její feminismus. S tím u mne však neuspěla už vůbec. Zato se mi hodně líbil její nejbližší kolega nadporučík Mráz, jehož si zahrál můj oblíbený Stanislav Majer a který mi padl do oka už v seriálu Labyrint 1. Jemu bych věřil, že jako pořádný chlap dokáže na něco přijít a hlavně pachatele chytit za pačesy. Dalším chlapákem v týmu pak byl Tomáš Dastlík, věčně žvýkající gumu, ten však nebyl až tak moc vidět. Stejně na tom byla sympatická Tereza Voříšková, která v exorcistovi nedostala moc prostoru. A jejich šéf a bručoun Miroslav Krobot jako plukovník Vitouš ? Nesympatický už od pohledu a moje znechucení znásobil pocit, že miluje komunistické pořádky, což se možná projevilo i tím, že jezdil v žigulíku. Všichni tito detektivové nazvaní Od Nejsvětější Trojice tak vytvořili nesourodý a víceméně nesympatický tým. Už to se přece nemůže chudákovi divákovi líbit ?! Dále mne nebavilo natahované vyšetřování a zejména zdlouhavé výslechy, v nichž jsem tu a tam zaslechl náznaky ironie a pokusy o vtip. Upřímně mne rozesmála jen scéna, v níž seděl Mráz v kavárně se svou exmanželkou a patnáctiletou dcerou, když řešili u koho bude nyní bydlet. A na jeho otázku dcero to ty vlastně chceš dostal odpověď tiramisu a colu light. Z dalších rolí bych jmenoval mého oblíbeného Kryštofa Hádka, který paradoxně stál na druhé straně barikády a tvořil tak jeden z protipólů Terezy Voříškové. Připomínám, že oba si v Bobulích zahráli pár milenců, starajících se o vinohrad. Zajímavou a důležitou postavu moderního kněze si zahrál Jan Budař, kterému se myslím jeho úkol povedl. Marek Taclík jako nevěrný manžel, bydlící u OC Šantovka na silu byl jako vždy špatný a kupodivu špatný byl i Tomáš Měcháček či jeho souputník Tomáš Jeřábek, oba známí z reklamy na Air Bank jako bankéř hodný a bankéř zlý. Kdyby alespoň vyšetřování zločinu trochu více odsýpalo, mohlo by i tak jít o zajímavý případ, ale to by jej musel řešit asi jiný tým - třeba jako ten v Labyrintu od režiséra Stracha. Ten se mi moc líbil a bavil mne po všech sedm dílů, zato tento třídílný mne nudil. Dobrý pocit jsem tak měl jen ze záběrů staré dobré Olomouce, která na TV zase tak často k vidění není. A co se týče rozuzlení případu, připadlo mi to poněkud málo uvěřitelné a přitažené za vlasy. Ale budiž. Labyrint byl ale o hodně lepší. Přes všechna negativa, které jsem tady vyjmenoval a které převažují nad pozitivními poznatky, ode mne Případ pro exorcistu dostává tři olomoucké hvězdy ***. I když bych to viděl spíše na dvě a půl.... () (méně) (více)

wooloong

Nejdřív jsem shlédla Modré stíny, takže se neubráním srovnání. Na rozdíl od následující série u téhle nerušila ani kamera ani zvuk, což jsem dost ocenila. Naopak, kamera byla velmi zdařilá a některé záběry opravdu výborné. ()

Monika95

Moc popletený, moc osob zapletených do případu. První dva díly průměr, ale ten poslední dobrý, pan Krobot je tady úplně skvělej. :) co slovo to pecka. :) ()

panbrat

Napínavá i napätá atmosféra, kvalitná dramatická hudba, dobrý scenár. Drsní vyšetrovatelia sú tu ale (znova) neautentickí a namiesto tvrdosti či nekompromisnosti sú len často antipatickí alebo nepríjemní a imidž postáv sa nehodí k ich výzoru, snáď okrem kyslej vizáže Krobota ktorého tvár na takéto úlohy čiastočne predurčuje. Prirodzeným výkonom bez zbytočnej drsnosti by dosiahli viac. Sladká tvár Terezy Ramba tam kričí najviac. ()

Negrus

Vůbec to nebyla taková tragédie, jak by se zdálo podle zdejších hodnocení.. Prostě takové.. české.. :) Slušné 3 hvězdy.. To třeba takové Modré Stíny, to už je jiná slátanina.. ()