Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

geklon

Doba je zlá. Tuzemská filmová tvorba je naprostý dno a zdá se, že se v nejbližší době bude jen prohlubovat. Prachy a širší zájem, se přesunul na televizní obrazovky a její tvorbu. Reklamou začínaje a konče. Někam doprostřed se teď uchyluje malá seriálová revoluce, která se snaží ve Dvořákově režii, reflektovat západní trend. O tom jak je to úspěšné a nakolik je smysluplné a jakou úroveň to má, je věc, která notně nemusí jít ruku v ruce. A nejde. A čím víc se snaží seriály být světové a využívají slavná a opěvovaná jména, tím víc to do kopru. Případ pro exorcistu je jen další chudák lyžař, který byl tou seriálovou lavinou smeten a věřte, že ač se horská službu snaží sebe víc, už od začátků, ví že ho z těch bílých sraček nevytáhne na živu. Naprosto hluchá poloprázdná konvice, která neslyší volání dehydrovaných kytiček. JIRKO, DEŠ DOLŮ. A Jarchovský se propsal k totální fušeřině, která je tak nevyrovnaná jako tahle mini série. A padá a padá. Chvíly, detektivka a celou dobu parodie, zajímavé dialogy, střídají a nakonec převažují naprosto zbytečné motivy a scény, i vývoje postav. ()

noriaki

Kdyby takhle vypadaly severské detektivky, tak by se na ně nedívali ani sami skandinávci a ve světě by je nikdo neznal. Tolik k té křečovité a marné snaze o pošmournou atmosféru, živoucí postavy a syrový děj. Ta pravá katastrofa je ale scénář. Napsat takhle překombinovaný blábol je svého druhu taky umění. Na ústřední motiv rovnou zapomeňte, to je jen taková berlička aby to bylo temnější, nebo možná šokující. Na logiku děje zapomeňte taky. Olomoucká kriminálka uplatňuje progresivní vyšetřovací postup, který by se dal pracovně nazvat "kreativní čekání na zázrak". Spočívá zhruba v tom že se poflakují okolo, občas utrousí nějakou tu hlášku a když už není zbytí, tak se pochlubí znalostmi načerpanými zřejmě z Policajtů z předměstí. Ono je to stejně jedno, protože v okolním světě očividně neplatí zákon kauzality. Čili když se něco stane, tak to může mít vliv na děj, ale taky nemusí a nebo může být celá událost bez vysvětlení zapomenuta. Dialogy jsou perla vedle perly. Občas sklouzávají do komedie, občas se po pás brodí v absurditě. A když už se ti dva géniové snažili o realistické postavy, tak by si mohli zjistit, že pražským nářečím se na Hané opravdu nemluví. Jenže kdo by měl čas hlídat drobnosti, když nezvládá ani celek. Slušný Marek Taclík, slušná a zbytečná Tereza Voříšková a zajímavý Miroslav Krobot. Ostatní herci měli bohužel tu smůlu, že z nich text udělal retardy. ()

Eleanor05

Takový český pokus o "Temný případ", se všemi důsledky, co z této snahy plynou. Dlužno říct, že je tento seriál (minisérie) daleko před Vraždami v kruhu s Ivanem Trojanem. Je tu ucházející příběh, dobré různorodé postavy a vyšetřovatelé, mezi nimiž je napětí (a speciálně to poslední se v Čechách málokdy vidí). Naštěstí se tvůrci už poučili z nevydařených pokusů pana Stracha o rádoby temné rekonstrukce černých obřadů, (na něž Češi nemají potřebné technické zázemí a patrně ani vlohy), a natočili poměrně civilní tajemnou detektivku, které nelze upřít atmosféru. Pokud minisérie bude mít i dobrý závěr, zdvihnu na 3*. První role Kláry Melíškové, v níž mi nevadí její vcelku nepříjemný herecký projev a první role Miroslava Krobota, která není kladná... /// Ne, tak nakonec to nedopadlo. Třetí část byla slabá, jak čaj a shodila předešlé lepší dva díly. A skutečně v Olomouci nechodíme v hadrech, které měl na sobě Stanislav Majer (nikdo soudný by si je nevzal v dnešní době ani do vesnické Jednoty), policajti u nás nenosí na hlavě "Zmijovky", dost pochybuji o tom, že vůbec někde ještě natáčí výslechy na kotoučák a vozí ho do Výslechové místnosti nákupním vozíkem... K dovršení všeho měli policisté psát hlášení ještě na psacím stroji, aby to mělo ten "správnej punc moravské autenticity" by Pražáci... ()

Master19

Několikrát dobře vystavěná atmosféra (hlavně když nikdo nic neříká) a pak zas policejní patlanice. Tahle mordparta by opravdu nevyšetřila ani tu legendární ztracenou třídní knihu. Opakoval bych jiné komentáře, ale opravdu bylo všechno řečeno, zásadní události jsou v půlce střiženy, nesmyslné scény zdlouhavě natahovány. Když už mi někde vadí i Taclík, tak to je co říci... ()

klima777

Když už musela vzniknout tato nudná série, proč tvůrci žonglují s fakty, jež jsou celkem snadno zjistitelná? 1) Pokud římsko-katolický kněz nedodrží celibát, měl by požádat o laicizaci a dispens od celibátu, z církve odcházet netřeba. 2) Římsko-katolická církev, žel, exorcismy provádí.----------------- Deset obdobně blábolivých dílu jest (imho) dávka takořka neslučitelná se životem. Prchám. ()

greetchen

Po druhém díle: Nové seriály České televize vždy uvítám s nadšením, člověk potřebuje občas na chvíli vypnout a odfrknout si u hodinové podívané. Jejich laťka je však poslední dobou dost nevyvážená. Vedle seriálů, které baví, zaujmout a s chutí vyhlížíte další díly (Neviditelní, Život a doba soudce A. K., Čtvrtá hvězda, jakž takž ještě Případy 1. oddělení) je tu skupina těch, nad kterými vám údivem padá čelist, nebaví, jsou bez nápadu, nedotažené, plytké (Marta a Věra, Clona, ani nemluvím o Pečeném sněhulákovi). K této druhé skupině osobně ZATÍM řadím i Případ pro exorcistu. Zklamala mě v prvé řadě herecky. Přerostlá hihňající se puberťačka Voříšková, zase podivínský Hádek, naprosto nepříjemná Melíšková (její role je pro mě naprosto nepochopitelným obsazením) a překvapivě nudný a toporný Krobot. Když nefungují herci, to ostatní už to nevytrhne, ale tady skomírají i další věci: laxní scénář, nepochopitelné (vycpávkové?) scény, nelogické vyšetřovací postupy... České ty detektivky nějak přestávají jít. ()

ghatos

Poněkud zvláštní, téměř antidetektivní fraška. Hřebejk si z toho dělá "severskou" legraci. Nelze to brát jako klasickou kriminálku. Některé propriety: žigulík, koně na náměstí, internet na dědině nebo situace: incident s hajzlštětkou nebo herecké pojetí: netypická vyšetřovatelka Melíšková....to vše jasně deklaruje, kam tím režisér směřoval. Závěr se nesl v obdobném duchu. Mám pocit, že spoustu kolegů to tady nepochopilo. PS: Budařův výkon byl super. 62%. ()

Pedross800

Po první dílu jsem se musel hodně ale opravdu hodně přemlouvat, abych se kouknul i na ten druhý......leč udělal jsem tak a nelituji, příběh se zajímavě zamotal, přestalo to vypadat jako komedie a závěrečné rozuzlení bylo celkem překvapivé, ale logické. Takže suma sumárum ne zas tak špatná krimoška. ()

Lukyn007

Průměrná detektivka, která sice místy pobaví, a to díky skvěle napsané postavě Miroslava Krobota, ale nic nového nenabízí. ()

cross

Tahle policejní partička mě musím říct dooost bavila - co kus to originál, vtipné narážky, velmi slušné obsazení...prostě kriminalistická lahůdka...celkově filmařsky velmi vydařená taškařice balancující na pomezí kriminálky a komedie, která ovšem mimo zábavné scény hodně pokulhává ve scénáři... 2/3 filmu se těšíte na rozuzlení, třetí díl vám ale v podstatě všechno zhatí, ukáže slepé uličky a zamotá příběh ještě víc než je zdrávo. Tak či tak, dle mého názoru se Hřebejkovi podařilo natočit něco na našich obrazovkách běžně nevídaného, něco co sice není až tak úplně vyladěné v příběhové linii, ale na druhou stranu vyniká dalšími divácky vděčnými aspekty. Osobně doufám že jsme tuhle bandu vyšetřovatelů neviděli naposledy;) ()

jefff

Slabší dialogy a občas dřela návaznost scén. Ale ve výsledku jeden z nejlepších žánrových filmů u nás poslední doby. Budař hrál skvěle, stejně jako Krobot, Majer či Taclík. Melíšková mi moc neseděla, připadala mi v roli vyšetřovatelky trochu prkenně. Chyby to má, ale víc alespoň podobně kvalitativních počinů. ()

Fox85

Tohle bylo teda opravdu zvláštní a prapodivné vyšetřování. Nebo spíše aktéři toho vyšetřování. Asi se na jejich další případy podívám, ale tohle už určitě znovu vidět nepotřebuji ()

skinny

atmoška...no dejme tomu, mrazivá hudba...ok...ale ti herci? Nemůžu si pomcot, ale na detektivy se tam chovají všichni divně a nepochopitelně...kdo mi přirostl k srdci je Stanislav Majer, (ze kterého tvůrci nemuseli udělat zálesáka odněkud z jeskyně) a Jan Budař..a ta Melíšková? Má vůbec nějakou mimiku v obličeji?? možná po všech dílech změním hodnocení.... ()

netahlo

Si z nas Ceska televize v novym roce snad dela prdel! Po nesmyslu jmenem Vrazdy v kruhu nas "poctila" dalsim blabolem. Uplne dementni chovani vsech zucastnenych, Mirek Krobot v roli ustepacneho detektiva absolutne neverohodny. S Majerem snad chodi Hrebejk do sprch, jinak to nechapu. A pochopitelne, priblizne 90 % stopaze kazdyho dilu nam podbarvuje patricne pompezni hudba. Skoda jen, ze to drama a krimi dostavaji na frak. Vitezi nuda a pocit zoufalstvi. Az Hrebejk jednou natoci zase neco koukatelnyho, oslavim to flaskou absinthu! A nejhorsi je, ze tohle je financovany s koncesionarskych poplatku. ()

herr_carter

Celkem mizerný další příklad toho, jak se u nás naloží s kriminálkou, pokud jí kopírujeme z amerických filmových ateliérů, kromě Melíškové, která jediná byla ve své roli detektiva uvěřitelná, jsou všichni naprosto kožení a možná za to ani nemohou, protože prostě není co hrát.................... moje hodnocení = 2,5 z 10. ()