Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

lineker

Škoda. Mohla to být vcelku dobrá černá komedie, anebo mrazivý thriller, ale splácat obojí do jednoho, to není nikterak jednoduché. A tady se to nepovedlo. Klára Melíšková pro mně začíná mít takové prapodivné kouzlo. ()

huspenina33

Dost mě to zklamalo, pár dobrých momentů, ale jako celek špatné. Divné vyšetřování, ve druhém díle někoho zastřelili a vůbec jsem nepochopil koho a proč? obecní policajt s nahým zadkem dostává metál od státního policajta atd. motiv zločinu banální, exorcismus?? :-) ()

behunka

Docela se mi to líbilo, jen ten závěr byl takovej nijakej ... A další věc. Co to jako bylo s tím kotoučákem v nákupním koši?? To policie ještě používá?? ()

mil@n

Hřebejka nemusím, ale po delší době od geniálních Pelíšků dobrá práce od dua Jarchovský - Hřebejk! Hudba Aleše Březiny byla na naše poměry vyjímečná! Ale hercům nebylo často rozumět. Jistě nechávají si dělat nové zuby, ale zvukaře to neomlouvá. ()

Lockeroom

Hvězdičky jsou jenom za herce, kteří jsou profesionální a fajn. Líbili se mi hlavně Krobot a Majer. Příběh byl naprosto nepravděpodobná pitomost a kravina. V podstatě ztráta času, ale těch herců je mi líto, zasloužili by si hrát v něčem kvalitnějším.......... ()

kanas

Někteří evidentně nepochopili, že se nejedná o rekonstrukci skutečného případu a skutečných vyšetřovacích metod. A nejlepší jsou komenty těch, kteří ví o práci policie kulové a srovnávají se seriálem :-D. ()

Martazoe

Tak tudy cesta opravdu nevede. Dokoukala jsem to až do konce, protože jsem si celou dobu myslela, že si ze mě dělá někdo legraci a že je to černá komedie, ale uááá, ono to má být myšleno vážně. ()

Hvezdolet

Je zápletka přitažená za vlasy? — Možná; Je to plný detektivního klišé a sarkastickejch policajtů? — Jo to teda je; Cucaj si policajti tu a tam řešení z malíku? — Dost často; Přesto natočeno zručně a zábavně. Mile mě překvapilo, že to nakonec přeci jen nebyla satanistická hovadina jako vystřižená z X-Files, ale normální docela slušná televizní detektivka. PS: Krobot alias Alois Nebel fakt perlí a jestli někomu připadá třeba taková Výrová neuvěřitelná, měli by se seznámit s mojí bejvalou češtinářkou, pohyby i vystupování by se mohly učit jedna od druhé :) ()

bratr_jezek

Když opomineme zavádějící název, nevýraznost postav a rozkouskování na tři díly, tak tu máme policejní vyšetřovací tým, který by v reálu asi policii moc dobrou reklamu nedělal a podle podtitulu je možná uvidíme i v jiných detektivkách. Máme tu mladou, chytrou, schopnou, sexy, ale trochu naivní či policejní praxí ještě nezkaženou, to záleží na vaší interpretaci její postavy (Voříšková). Proč v tom týmu je a co tam vlastně dělá není úplně jasné. Pak tu máme na pohled křehkou, ale jak otevře ústa, je jasné, že je drsná jako smirkový papír (Melíšková). Intonace, špatná výslovnost, sprostá slova - divíte se, jak se dostala u policie až na post šéfky celé "mordparty". Pak je tu na pohled drsný zarostlý osamocený vlk, který je ale asi uvnitř křehký a něžný (Majer). Zlidštění v podobě nejasných scén s dospívající dcerou a exmanželkou vám víc zamotají hlavu než aby vám ho nějak předvedly jako sympaťáka.. A nakonec zlatý hřeb - Krobot vytvořil opět skvělou vedlejší postavu, kterou budete milovat či nenávidět, nic mezi tím - zapšklý starý detektiv, velmi zkušený, ale díky praxi i nevrlý, nerudný, s alergií na lidi (řečeno jednou z postav nesnáší všechny politické strany bez rozdílů, všechny menšiny, homosexuály i lesbičky a u všech pachatelů by nejraději vedl výslech sám, a to podle vzoru středověkého práva) - takže je jasné, že místo na polici patří na psychiatrii a neměli by tam s ním snadnou práci. Ostatní postavy nesplnily očekávání, některé byly naprosto zbytečné. Pachatele odhalíte sami (neb když se vraždí jako v Midsummeru, pak u toho občas nemusí být jen jeden člověk). Je to jasný podprůměr toho, co si mnozí slibovali při názvu, ale za humor (nechtěný - parodovat policii asi nikdo nechtěl), snaha o severskou krimi (i když ostatek vyznívá zase jako parodie, aspoň - rituální vražda v první části, napínavá přestřelka v druhé, zmrtvýchvstání v poslední) a Krobot (jak vyleze na obrazovku, víte, že bude maso a on dokáže nezklamat) přidávám hvězdu aspoň na průměr. Doufám, že příště se scénárista s režisérem všech chyb vystříhají a vznikne mnohem lepší kriminálka. ()

M_slon

To je na tom Česká televize tak bídně, že látku na hodinovou povídku roztáhne na tři večery? A to je na tom Hřebejk tak blbě, že se k něčemu takovému propůjčí? Bohužel i herecky (s vyjímkou Budaře) velmi slabé (zvláště mě nepříjemně překvapil Krobot), otázkou je, jestli vůbec měli co hrát. Škoda. Čtyři. ()

RenataD

Proč by nemohla být detektivka i komedie? Člověk má určitá očekávání, když ale vidí Miroslava Krobota a Kláru Melíškovou, uvědomí si, že to asi nebude ta pravá detektivka. Kdo očekává netradiční humor, nemůže být zklamaný. ()

Bacileus

Jo, no... viděno prvních 12:35, oprava, 12:31 sekund. Takže nehodnotím. Ta rádiová debata, úplně si to dovedu představit v knižní předloze :-) Tam bych nejspíš i četl dál, protože fantasie retušuje. Ale tohle nevyretušuje nic. ()

Widlicka4

Česká televize v seriálové tvorbě v posledních letech velmi mile překvapuje a ani Případ pro exorcistu není výjimkou. Srovnání se severskými detektivními seriály / filmy vůbec není na škodu, protože z tohoto srovnání velmi nečekaně vychází česká produkce s čistým štítem. Zdejší hodnocení minisérie pro mě bylo trochu překvapivé, nicméně po přečtení některých komentářů už zase ne tolik. Odpady a jednohvězdičková hodnocení jsou vcelku nezakrytě z pera uražených obyvatel Olomouce a přilehlého okolí, kteří se nedokáží psychicky vyrovnat s tím, že v minisérii jezdí po tamním náměstí koně. Škoda, že podobné hodnocení nám toho příliš neřekne o kvalitě samotného díla... Z mého pohledu stojí za vyzdvihnutí tři věci. Zaprvé, že se podařilo ukočírovat scénář v přijatelných mezích racionality, věrohodnosti a pochopitelnosti (námět v kombinaci s dlouhou stopáží totiž skýtal poměrně značné riziko spousty dějových odboček a zvratů, které z toho nakonec vytvoří nesmyslnou slátaninu). Zadruhé, že je scénář postaven na kvalitních dialozích (některé přestřelky mezi - ale nejen mezi - Melíškovou a Krobotem jsou téměř geniální). Zatřetí, nelze samozřejmě nezmínit celkově výtečné herecké obsazení. Ve výsledku je možná škoda, že z toho vznikla "jen" třídílná televizní minisérie. Ještě trochu pročistit scénář a mohl z toho být na české poměry nadprůměrný a vcelku netradiční film do kin s aspirací na nějakého toho Českého lva (minimálně hereckého). ()

djpatrick

Docela jsem překvapený hodnocením tady, ale každý má holt jiné chutě. U mě to nadšení je asi i tím, že mě téma exorcismu, okultismu atd. zajímá. Mě se to zpracování líbilo. Není to třeba jako Ďáblova lest atd. od Jirky Stracha, ale potěšilo mě to. Hrozně se mi svým výkonem líbila Klára Melíšková a neskutečný Miroslav Krobot. A co bych ještě vyzvedl je malebnost vesniček, kde se natáčelo. ()

Beau

Děj se odehrává za onoho času. Chvíli tam policie jezdí žigulíkem, chvíli Škodou Yeti. Všechny interiéry i exteriéry jsou hnusné a depresívní, asi aby to bylo hodně cool. Služebny policie vypadají, jako kdyby se včera odstěhovalo gestapo a vyšetřovací postupy zase naznačují, že ČT ušetřila na odborném poradci. Přesto to dokázalo ve mně vzbudit zvědavost, která mě donutila shlédnout všechny tři díly. ()

janmatys

No, takže jak bych začal ... keců ohledně přehnané stopáže a slabého hereckého výkonu a špatného obsazení a scénáře a režie a vůbec všeho možného tu už bylo dost, tudíž jinak. Případ pro exorcistu je opět vynikajícím počinem hlavně Jarchovského, bez kterého by Hřebejk nikdy nebyl tam, kde v současné době je. Stopáž je nutno podotknout tak akorát, protože se stihnete seznámi s postavami a s jejich povahami, což u amerického filmového průmyslu není myslitelné a vzhledem k tomu, že většina recenzentů kouká právě na tento typ kinematografického odpadu jsou jejich komentáře předvídatelné a jasné. Výkony Meliškové, Krobota a Majera jsou v pravdě EXCELENTNÍ a jejich vzájemné popichování přidává na atmosféře a uvěřitelnosti ... navíc Krobot se svým skepticismem ke všemu "neobvyklému" nemá obdoby a je tím pravým kořením této mini-série. Kdo se rozhodne dívat na sérii s pocitem, že půjde o něco jako Sedm nebo Vraždy podle jidáše bude samozřejmě zklamán, ale něco takového patří USA a já osobně jsem rád, že se o to u nás ani nepokoušíme, i když Labyrint je svům způsobem brilantní a velmi temný - toť ale z jiného soudku. Případ pro exorcistu je zkrátka vynikající českou sérií a jako takový si v mých očích zaslouží hodnocení 80%. Jenom houšť... ()

Lykos

Poslední díl tomu trošku srazil vaz. Respektive to vysvětlení poněkud pokulhává. Ale většinu času se na to koukalo dobře, obzvláště Krobot byl skvělý - tedy na zabití. Díky hudbě mám pocit, že se toto dílo nijak zvlášť vážně nebere, takže není třeba se v tom tolik pitvat. Zrovna tento kousek si myslím nesnaží předstírat, že je podle skutečnosti. Slušný televizní průměr. ()

snowcube

Slabsi scenar, ale milovnik dejvickeho divadla oceni. "Kecy vo lásce k ježíšovi a po mši przní ministranty" Hodne ostre tematko, skvele zahrane rozdrasanym Janem Budarem ktery si strihl kneze "ve vztahu" a je tim krasne rozervan. Do toho prichazi skvely tym detektivu od nejsvetejsi trojice. At brilatne krobotem zahrany Plukovnik Vitous, empaticka Major Vyrova, ci skautik Kapitan Mraz. Vyborne .. tleskam. Sveraz hanackeho venkova za syrova. ()